Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nissan Patrol disparut din Cluj


radu ovidiu

Postări Recomandate

Circula de cateva ore pe facebook urmatorul anunt:

 

"!!!IMPORTANT!!! In noaptea din 26-27 iulie in jurul orei 3:00 a fost furat de pe strada Fabricii(lângă bariera),din fata service-ului Miracoli,un jeep marca Nissan Patrol (y60),de culoare verde având numărul de înmatriculare CJ 16 YUR.Rog persoanele care pot ofere orice fel de indicii sau care au văzut/ văd mașină sa mă contacteze de urgenta pe numărul de telefon:0751051660 sau sa apeleze numărul de urgenta 112!!!"

 

Ca identificare este masina din acest anunt de pe OLX

http://olx.ro/oferta/nissan-patrol-y60-autoutilitara-ID6hZJe.html#5ab2122d92

 

Masina nu este a mea dar este din comunitate . Poate poate se gaseste .

Editat de Astral
nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Anuntul apare postat pe data de 15 iulie. Cred ca cineva a pus ochii pe el din anunt. E posibil sa fie deja dezmembrat pana acum, deci sa fim atenti pe site-urile de dezmembrari dupa accesorii.

:uameni

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Din sursa sigura stiu ca masina a fost gasita destul de repede . Mi se pare o chestie aiurea sa ceri ajutor iar daca problema a fost rezolvata sa nu spui . Masina a fost furata de catre un personaj care cu asta se ocupa (se pare) , a fost dusa pe roti intr-o anume parte a tarii ,nu foarte departe de Cluj ,a fost revopsita dupa ce a circulat cateva zile nestingherit prin acea localitate . Din cate am inteles proprietarul s-a inteles (la bani) cu talharul si dosarul a fost inchis (legile cretine din Romania ) . Hotul deja stie cum sa faca DACA este prins pentru a scapa basma curata .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Din sursa sigura stiu ca masina a fost gasita destul de repede . Mi se pare o chestie aiurea sa ceri ajutor iar daca problema a fost rezolvata sa nu spui . Masina a fost furata de catre un personaj care cu asta se ocupa (se pare) , a fost dusa pe roti intr-o anume parte a tarii ,nu foarte departe de Cluj ,a fost revopsita dupa ce a circulat cateva zile nestingherit prin acea localitate . Din cate am inteles proprietarul s-a inteles (la bani) cu talharul si dosarul a fost inchis (legile cretine din Romania ) . Hotul deja stie cum sa faca DACA este prins pentru a scapa basma curata .

 

Pot sa confirm ceea ce spune Alin. Masina a fost gasita.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Si cum fac hotii sa scape bazma curata daca sunt prinsi?

Simplu,împacarea partilor si retragerea plangerii inlatura raspunderea penala..De vreo 2-3 ani s-a introdus chestia asta in codul penal.Practic hotia este in încurajata iar de multe ori trebuie sa te impaci cu el ca sa-ti recuperezi bunul.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Si cum fac hotii sa scape bazma curata daca sunt prinsi?

 

 

pagubasul asi aduce aminte ca avea o datorie la hot (care primise o cheie pt garantie) si a aflat """acum o ora"" ca creditorul ( hotul) a luat masina; si din acest motiv retrage plangerea la politie si chiar ai pare rau ca a pus oamenii pe drumuri.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Eu cred ca nu ar trebui sa ne lasam aburiti asa cu una, cu doua si organele legii sa se sesizeze din oficiu. Ce pana mea ne plangem ca tara e pe chituci daca toti vor amnistia penala?

:dr3

 

Apropo, stie careva daca s-au luat alte masuri dupa gasirea masinii sau e mai comod sa stai la caldurica in spatele biroului decat sa investighezi un caz? :pr

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Eu cred ca nu ar trebui sa ne lasam aburiti asa cu una, cu doua si organele legii sa se sesizeze din oficiu. Ce pana mea ne plangem ca tara e pe chituci daca toti vor amnistia penala?

:dr3

 

Apropo, stie careva daca s-au luat alte masuri dupa gasirea masinii sau e mai comod sa stai la caldurica in spatele biroului decat sa investighezi un caz? :pr

 

Nu s-a mai facut nimic -caz inchis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Domn'e... nu e chiar asa.

Practic noul cod penal a adaugat un articol la infractiunea de furt, respectiv art. 231, care prevede posibilitatea impacarii.

Impacarea asta nu e obligatorie, tine de persoana pagubita sa accepte sau nu.

 

Pana la urma e o forma de constrangere a hotului sa acopere prejudiciul cauzat, daca, de exemplu, bunul a fost distrus/consumat etc. Eu zic ca nu e rau ca exista si va mai spun ca inca se mai dau foarte multe condamnari pentru furt, chiar daca exista sansa asta de impacare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Domn'e... nu e chiar asa.

Practic noul cod penal a adaugat un articol la infractiunea de furt, respectiv art. 231, care prevede posibilitatea impacarii.

Impacarea asta nu e obligatorie, tine de persoana pagubita sa accepte sau nu.

 

Pana la urma e o forma de constrangere a hotului sa acopere prejudiciul cauzat, daca, de exemplu, bunul a fost distrus/consumat etc. Eu zic ca nu e rau ca exista si va mai spun ca inca se mai dau foarte multe condamnari pentru furt, chiar daca exista sansa asta de impacare.

 

 

Bine de stiut :10

 

...acuma cu putina ,,lumina"altfel arata toata treaba . Se pare ca a fost cea mai buna varianta de rezolvare . Ca legea il lasa pe talhar liber sa isi faca meseria este alta problema (poate candva un pagubit nu se va multumii doar cu recuperarea prejudiciului si ii va mai inmulti oasele din corp hotului )

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

 

Domn'e... nu e chiar asa.

Practic noul cod penal a adaugat un articol la infractiunea de furt, respectiv art. 231, care prevede posibilitatea impacarii.

Impacarea asta nu e obligatorie, tine de persoana pagubita sa accepte sau nu.

 

Pana la urma e o forma de constrangere a hotului sa acopere prejudiciul cauzat, daca, de exemplu, bunul a fost distrus/consumat etc. Eu zic ca nu e rau ca exista si va mai spun ca inca se mai dau foarte multe condamnari pentru furt, chiar daca exista sansa asta de impacare.

 

"Impacarea" in cazurile de FURT reprezinta o aberatie a legilor din Romania.

Daca autorul nu e arestat, atunci totul se reduce la o negociere intre parti in functie de prejudiciu.

 

In cazul in care autorul e arestat atunci merge cam asa:

 

Noaptea la 03:30 a venit unul si mi-a furat ceva (patruns cu cagula si scara dupa el etc) iar la ora 10 a fost prins.

Mi-am recuperat cele furate si am zis ca nu ma constitui parte civila in proces.

Dupa cateva luni apare o avocata imibecila si spune ca hotul vrea sa se impace cu mine.

Doamna eu nu m-am certat cu nimeni ca sa ma impac.

A furat acum sa faca puscarie !

Tipul avea peste 25 de spargeri in zona insa doar in 6 au avut suficiente probe sa i le atribuie.

 

La putin timp ma trezesc cu citatie...

Impacarea se face printr-o declaratie notariala (adica plateam tot eu) sau printr-o declaratie data in fata judecatorului.

 

Ajuns acolo am refuzat atat eu cat si restul din dosar sa "ne impacam".

Motivul: daca dadeam aceste declaratii trebuia apoi sa platim cheltuielile (casa-masa etc) de la momentul arestarii individului pana la eliberare.

Tara de cacat nu?

 

La final a primit 2 ani si jumatate cu suspendare si 20 000 RON cheltuieli de despagubire pt bunurile distruse.

 

Asa ca mare grija cand va "impacati" ca e posibil sa platiti tot dvs :wink:

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare