GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 16 din 16

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    41
    Masina
    JKUR

Implicit Re: Nissan Patrol disparut din Cluj

Daca inteleg bine scenariul e ca ti se fura masina si practic platesti rascumparare (adica "returnezi "datoria)..?

Data Inscriere
    Sep 2008
    Varsta
    30
    Masina
    Shogun Pinin 2.0

Eu cred ca nu ar trebui sa ne lasam aburiti asa cu una, cu doua si organele legii sa se sesizeze din oficiu. Ce pana mea ne plangem ca tara e pe chituci daca toti vor amnistia penala?

Apropo, stie careva daca s-au luat alte masuri dupa gasirea masinii sau e mai comod sa stai la caldurica in spatele biroului decat sa investighezi un caz?
    Money can't buy happiness but it can buy sweets. I like sweets
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Moderator tehnic Jeep - Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    46
    Masina
    JEEP CJ 7 TDI, WG 2.7 CRD ,XJ CLASSIC 2.5 TD, YJ 2.5 MPI

Citat Postat original de plummer Vizualizare Mesaj
    Eu cred ca nu ar trebui sa ne lasam aburiti asa cu una, cu doua si organele legii sa se sesizeze din oficiu. Ce pana mea ne plangem ca tara e pe chituci daca toti vor amnistia penala?

Apropo, stie careva daca s-au luat alte masuri dupa gasirea masinii sau e mai comod sa stai la caldurica in spatele biroului decat sa investighezi un caz?
    Nu s-a mai facut nimic -caz inchis

Data Inscriere
    Jan 2014
    Varsta
    37

Domn'e... nu e chiar asa.
    Practic noul cod penal a adaugat un articol la infractiunea de furt, respectiv art. 231, care prevede posibilitatea impacarii.
    Impacarea asta nu e obligatorie, tine de persoana pagubita sa accepte sau nu.

Pana la urma e o forma de constrangere a hotului sa acopere prejudiciul cauzat, daca, de exemplu, bunul a fost distrus/consumat etc. Eu zic ca nu e rau ca exista si va mai spun ca inca se mai dau foarte multe condamnari pentru furt, chiar daca exista sansa asta de impacare.

Moderator tehnic Jeep - Vanzator Autorizat
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    46
    Masina
    JEEP CJ 7 TDI, WG 2.7 CRD ,XJ CLASSIC 2.5 TD, YJ 2.5 MPI

Citat Postat original de silviud. Vizualizare Mesaj
    Practic noul cod penal a adaugat un articol la infractiunea de furt, respectiv art. 231, care prevede posibilitatea impacarii.

Pana la urma e o forma de constrangere a hotului sa acopere prejudiciul cauzat, daca, de exemplu, bunul a fost distrus/consumat etc. Eu zic ca nu e rau ca exista si va mai spun ca inca se mai dau foarte multe condamnari pentru furt, chiar daca exista sansa asta de impacare.

Bine de stiut

...acuma cu putina ,,lumina"altfel arata toata treaba . Se pare ca a fost cea mai buna varianta de rezolvare . Ca legea il lasa pe talhar liber sa isi faca meseria este alta problema (poate candva un pagubit nu se va multumii doar cu recuperarea prejudiciului si ii va mai inmulti oasele din corp hotului )
    Last edited by alin-jeep; 17th December 2016 at 10:35.

Data Inscriere
    Jun 2010
    Varsta
    36
    Masina
    Nissan Terrano 2

Citat Postat original de silviud. Vizualizare Mesaj

"Impacarea" in cazurile de FURT reprezinta o aberatie a legilor din Romania.
    Daca autorul nu e arestat, atunci totul se reduce la o negociere intre parti in functie de prejudiciu.

In cazul in care autorul e arestat atunci merge cam asa:

Noaptea la 03:30 a venit unul si mi-a furat ceva (patruns cu cagula si scara dupa el etc) iar la ora 10 a fost prins.
    Mi-am recuperat cele furate si am zis ca nu ma constitui parte civila in proces.
    Dupa cateva luni apare o avocata imibecila si spune ca hotul vrea sa se impace cu mine.
    Doamna eu nu m-am certat cu nimeni ca sa ma impac.
    A furat acum sa faca puscarie !
    Tipul avea peste 25 de spargeri in zona insa doar in 6 au avut suficiente probe sa i le atribuie.

La putin timp ma trezesc cu citatie...
    Impacarea se face printr-o declaratie notariala (adica plateam tot eu) sau printr-o declaratie data in fata judecatorului.

Ajuns acolo am refuzat atat eu cat si restul din dosar sa "ne impacam".
    Motivul: daca dadeam aceste declaratii trebuia apoi sa platim cheltuielile (casa-masa etc) de la momentul arestarii individului pana la eliberare.
    Tara de cacat nu?

La final a primit 2 ani si jumatate cu suspendare si 20 000 RON cheltuieli de despagubire pt bunurile distruse.

Asa ca mare grija cand va "impacati" ca e posibil sa platiti tot dvs

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!