GTC Auto Shop
Pagina 8 din 9 PrimulPrimul 123456789 UltimaUltima
Afisez rezultatele 71 la 80 din 82

Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    33

Implicit Re: Reconditionare Mercedes W460 G300 GD

Salutare,

Am fost putin in concediu si nu am apucat sa mai postez dar revin azi cu un update.
    Nu m-am putut abtine si din cate combinatii erau la numarul de inmatriculare am ales 82 ca atunci s-a nascut si MBG ca de asta m-am indragostit.

Am facut vreo 2-3 iesiri, am ajuns si pe munte la portiuni mai dificile si pot sa zic ca sunt placut surprins de masinuta. In afara de faptul ca urla dupa niste caluti isi face treaba foarte bine mai ales la confort. Eu o compar cu Wrangler YJ + TJ + Jimny ( astea le-am avut eu pana acum de off road, de restul masinilor nu vb ca nu cunosc )

Click image for larger version. 

Name:	IMG_6456.JPG 
Views:	60 
Size:	608.6 KB 
ID:	273337Click image for larger version. 

Name:	IMG_6455.JPG 
Views:	44 
Size:	672.6 KB 
ID:	273336Click image for larger version. 

Name:	IMG_6469.JPG 
Views:	48 
Size:	536.5 KB 
ID:	273338

Dupa iesirile astea mi-am dat seama ca nu pot folosii asa masina ca se murdareste foarte repede si foarte tare asa ca am comandat un set de overfendere.

Name:	IMG_6439.JPG 
Views:	29 
Size:	217.3 KB 
ID:	273341Click image for larger version. 

Name:	IMG_6441.JPG 
Views:	26 
Size:	247.8 KB 
ID:	273342Click image for larger version. 

Name:	IMG_6437.JPG 
Views:	23 
Size:	241.5 KB 
ID:	273339

Name:	IMG_6438.JPG 
Views:	21 
Size:	233.3 KB 
ID:	273340

Au ajuns dar nu gasesc pe nimeni disponibil sa le monteze.....mai cautam.

Recent am primit si piesele pentru a confectiona o bara spate mai aratoasa dar aprope de original:

Name:	IMG_6300.JPG 
Views:	27 
Size:	566.8 KB 
ID:	273345Click image for larger version. 

Name:	IMG_6299.JPG 
Views:	22 
Size:	583.7 KB 
ID:	273344Click image for larger version. 

Name:	IMG_6298.JPG 
Views:	20 
Size:	614.6 KB 
ID:	273343

Sunt din tabla de 3mm indoite abkant si la final ar trebui sa arate cam asa

Name:	IMG_5992.PNG 
Views:	48 
Size:	1.05 MB 
ID:	273346

Cam asta ar fi progresul pana acuma, se vede in poza pe zapada ca am pus folie pe spate si am montat si o inchidere centralizata.

De saptamana viitoare sunt in concediu si sper sa am timp de construit bara si sa gasesc si pe cineva sa-mi monteze overfenderele. Daca are cineva idei despre cum as putea dopa motorul asta sunt deschis la sugestii si pot sa va spun ca nu vreau sa schimb motorul dar cochetez cu ideea de a monta o turbina sau nu stiu ce altceva dar orice care sa ii creasca potenta.

Data Inscriere
    Nov 2008
    Varsta
    28
    Masina
    '02 WG CRD

Citat Postat original de hop_si_eu06 Vizualizare Mesaj
    De saptamana viitoare sunt in concediu si sper sa am timp de construit bara si sa gasesc si pe cineva sa-mi monteze overfenderele. Daca are cineva idei despre cum as putea dopa motorul asta sunt deschis la sugestii si pot sa va spun ca nu vreau sa schimb motorul dar cochetez cu ideea de a monta o turbina sau nu stiu ce altceva dar orice care sa ii creasca potenta.
    Poti monta turbina, dar va trebui sa umbli la debitul de motorina.
    O solutie mult mai buna e sa gasesti un OM617 care vine cu turbo de la mama lui, pentru ca sunt mai multe schimbari in motor pentru logevitate cu turbo si are pompa cu elementi mai mari pentru debit extra.
    Celelate variante, OM602/3, OM605/6, OM612/3 n-are rost sa le detaliez :)
    '02 WG CRD - EGR delete
    '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Data Inscriere
    Apr 2014
    Varsta
    43
    Masina
    Discovery2 2002 TD5 Automatic

Salutare,
    overfenderele se monteaza usor, trebuie gauri date in ele si in aripile masinii si se prind cu suruburi. Ar putea face asta orice tinichigiu.Trebuie sa gasesti niste chedere de calitate care trebuie montate pe overfendere.Varianta originala are unele speciale care se potrivesc perfect,dar poti pune si unele universale si va arata bine. Mai conteaza sa gasesti un vopsitor ff bun ca sa vopsesti overfenderele(trebuie pregatite ff bine),altfel o sa se exfolieze repede vopseaua.Pe de alta parte overfenderele vor rezolva partial problema murdariei,fiindca ai rotile destul de mult in afara masinii si f cramponate.Ca sa rezolvi cu adevarat problema ar trebui sa-i pui si un prag exterior intre overfendere.Daca mergi in off-road overfenderele o sa te incomodeze in anumite situatii,trebuie sa ai grija sa nu le rupi. Succese.

Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    33

Salutare,

N-am mai postat de mult ca nu prea am avut ce. Dupa cum am mai zis masina asta ar fi perfecta daca ar avea niste in plus. Asa ca m-am gadit sa-i adaug cativa.
    Pe scurt a primit un turbo GT2256V si o galerie de admisie si evacuare ( custom ) adica home made.
    Flansa 20mm otel-inox + evacuare din teava trasa de 4mm si admisie din coturi sudabile de 3mm.

Name:	IMG_6821.JPG 
Size:	602.5 KB 
ID:	278286Click image for larger version. 

Name:	IMG_6823.JPG 
Size:	407.2 KB 
ID:	278287Click image for larger version. 

Name:	IMG_6826.JPG 
Views:	28 
Size:	432.2 KB 
ID:	278288Click image for larger version. 

Name:	IMG_6903.JPG 
Size:	457.0 KB 
ID:	278293Click image for larger version. 

Name:	IMG_6860.JPG 
Size:	565.5 KB 
ID:	278290Click image for larger version. 

Name:	IMG_6853.JPG 
Views:	30 
Size:	542.4 KB 
ID:	278289Click image for larger version. 

Name:	IMG_6886.JPG 
Size:	524.7 KB 
ID:	278292Click image for larger version. 

Name:	IMG_6917.JPG 
Views:	31 
Size:	682.2 KB 
ID:	278294Click image for larger version. 

Name:	IMG_6863.JPG 
Views:	32 
Size:	495.6 KB 
ID:	278291Click image for larger version. 

Name:	IMG_6919.JPG 
Views:	42 
Size:	549.1 KB 
ID:	278295

Am avut ceva de munca dar rezultatul e peste asteptari. Nu am stand ( dyno) sa masor cati cai a primit dar merge de 2 ori mai bine ca pana acuma. Urcari care nu le putea duce cu a II-a acuma merge cu a III-a fluierand si merge si la mare pe urcari care inainte le facea doar pe low. si a scazut si consumul. In weekend-ul trecut am facut proba iesit si duminica si luni de 1 Mai si pe munte si padure aprox 300km si masina s-a comportat excelent. O sa revin sapt asta cu ceva poze. Partea buna e ca si consumul a scazut pe langa ca masina fuge mai bine ca un pajero 2,5 turbodiesel
    Urmeaza un intercooler si ceva reglaje fine.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    37

Hopa, fix asta cautam si eu pe forumuri, sa vad cum si cat se preteaza motorul OM617 la un turbo. Am gasit posturi intregi cu kitul de turbo de la STT, dar lumea spunea sa verific daca am ungerea in blocul motor pentru turbo si ceva racitoare piston pe ulei(oil cooling nozzles). Ai verificat oare la tine chestiile astea?

Poti sa imi spui te rog cum ai facut cu ungerea turbinei? Ai gaurit baia si ai tras de acolo o teava la turbo?
    Cum sta temperatura motorului? Am inteles ca daca faci upgrade de turbo e indicat sa pui si radiatorul de pe motorizarea benzina de 280, ca e mai mare.

E turbo cu geometrie variabila, sau nu vad eu bine? Daca e, cum ai facut controlul valvei?Spune-mi te rog pentru ce motorizare e turbo asta?

Cam multe intrebari, scuze. Vreau si eu sa fac asa un upgrade si ca in cazul tau, masina e retro. Nu as vrea sa schimb motorul ca am probleme la RAR dupa aceea.

Pe mine ma tenta un motor OM617A, care e versiunea cu turbo a lui 617, dar presupunea un schimb de motor si atunci aveam problema la RAR. Asa as putea sa iau admisia de pe motorul respectiv+turbina si as putea monta si eu relativ repede.

Ps: ai racitor de ulei pe ea? Din cate am citit cam trebuie daca nu este.

salut
    Last edited by grizzlee; 3rd May 2017 at 14:18.

Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    33

Citat Postat original de grizzlee Vizualizare Mesaj
    Hopa, fix asta cautam si eu pe forumuri, sa vad cum si cat se preteaza motorul OM617 la un turbo. Am gasit posturi intregi cu kitul de turbo de la STT, dar lumea spunea sa verific daca am ungerea in blocul motor pentru turbo si ceva racitoare piston pe ulei(oil cooling nozzles). Ai verificat oare la tine chestiile astea?

Poti sa imi spui te rog cum ai facut cu ungerea turbinei? Ai gaurit baia si ai tras de acolo o teava la turbo?
    Cum sta temperatura motorului? Am inteles ca daca faci upgrade de turbo e indicat sa pui si radiatorul de pe motorizarea benzina de 280, ca e mai mare.

E turbo cu geometrie variabila, sau nu vad eu bine? Daca e, cum ai facut controlul valvei?Spune-mi te rog pentru ce motorizare e turbo asta?

Cam multe intrebari, scuze. Vreau si eu sa fac asa un upgrade si ca in cazul tau, masina e retro. Nu as vrea sa schimb motorul ca am probleme la RAR dupa aceea.

Pe mine ma tenta un motor OM617A, care e versiunea cu turbo a lui 617, dar presupunea un schimb de motor si atunci aveam problema la RAR. Asa as putea sa iau admisia de pe motorul respectiv+turbina si as putea monta si eu relativ repede.

Ps: ai racitor de ulei pe ea? Din cate am citit cam trebuie daca nu este.

salut
    O sa raspund pe rand:

1 Am racitor de ulei

2 Ulei am luat de la senzorul de presiune de ulei si pentru retur am gaurit baia si am sudat un stut

3 Nu stiu daca am racire la pistoane dar am vazut la americani pe forum pus turbo pe 617 care era de fabrica fara turbo si zice ca au mers peste 100000km fara probleme ( eu am gasit motor ca al meu complet cu pompa de injectie si tot cu 1000 lei in stare buna de functionare asa ca merita riscul) deocamdata merge si si suna mai bine ca inainte.

4 Turbina vine de pe un BMW 330 din 2000 dar am vazut pe site-uri de specialitate ca e cam mica pentru om617 dar eu tocmai de aceea am ales-o ca se zice ca nu poate sparge motoru deoarece nu face suficienta presiune. In schimb face presiune de la ture foarte joase ( aprox 1500 ) si mentine presiune pe o plaja mai mare decat alte turbine. Controlul geometriei l-am facut manual ( adica e fix) dupa cum am simtit ca trage mai bine.

5 Radiatorul e cel original dar am termostat de sprinter cu deschidere la 75 grade. Pe urcari de foarte lungi si abrupte de a II-a la mic in 4000rpm incepe sa ajunga la jumate eventual sa mai urce putin dar cum las pedala cum isi revine. In rest nu misca ceasul de la 75 grade. Cel mai probabil dupa ce pun intercoolerul nu o sa mai fie probleme deloc nici pe urcari....momentan daca pun mana pe isirea din turbo ( partea compresorului ) aerul vine fierbinte.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    37

Multzam fain de raspunsuri, foarte faina treaba ai facut :)
    Am sa fac si eu un setup asemanator, trebuie sa ma mai documentez un pic legat de turbo, sa vad ce alternative mai sunt.
    Ai idee cum se poate masura presiunea turbinei sau ai idee ce presiune se poate baga in motor?

Salut
    Seba

Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    33

Salut,

Stiu ca suna cam ciudat dar presiunea o poti masura cu senzor de presiune . Acesta se poate monta in tubulatura de admisie. Am masurat si eu presiunea si am reglat geometria pe la 0.4 bar aprox 6psi valoare pe care am citit ca se recomanda pentru om617 care a venit din nastere fara turbo. Cica la valoarea asta nu risti sa strici nimic.

Nu stiu daca deranjez pe careva dar se pare ca imi plac lucrarile asta si daca cineva este interesat sa-si faca un upgrade la un 300D sunt dispus sa discutam, in sesul ca daca cineva vrea si se grabeste sunt dispus sa vand toata instalatia. Instalarea dureaza o zi si tot ce este original al masinii nu se schimba si se poate revenii oricand la setup-ul original. Pentru cine nu-i convins de un astfel de upgrade il astept la un test-drive. Mai multe detalii in privat sau 0742807796

Am incercat sa atasez si poze noi cu setup-ul actual dar nu mai vrea momentan sa ataseze nicio poza. Mai incerc....

Data Inscriere
    Jun 2011
    Varsta
    33

Salutari,

Mi-am dat seama ca nu putem atasa pozele deoarece erau live....

Weeked-ul trecut am facut aprox 600km ( 200off road + 400on ) Am facut o parte din Muntii Rodnei Vf Omu, Taul Stiol si Cascada Cailor, si mina de sulf, statia meteo si lacul Iezer din Muntii Calimani. Masina s-a comportat perfect fara nicio problema. Partea buna e ca pe langa cresterea semnificativa a puterii a scazut si consumul. La iesirea asta am avut in medie un consum de 12l/100km. Avand in vedere ca am mers de dimineata de la 8 pana seara la 9 eu zic ca e excelent.
    Am reuzit sa termin si bara spate am si pus o poza. Nu e cea mai buna dar o sa mai fac.

Name:	Lunca 3.jpg 
Views:	26 
Size:	417.0 KB 
ID:	279508Click image for larger version. 

Name:	Lunca1.jpg 
Views:	30 
Size:	632.0 KB 
ID:	279509Click image for larger version. 

Name:	Lunca2.jpg 
Views:	29 
Size:	757.3 KB 
ID:	279510Click image for larger version. 

Name:	BS.jpg 
Views:	31 
Size:	867.7 KB 
ID:	279507Click image for larger version. 

Name:	TB1.jpg 
Size:	747.8 KB 
ID:	279499Click image for larger version. 

Name:	TB2.jpg 
Size:	581.3 KB 
ID:	279500Click image for larger version. 

Name:	TB3.jpg 
Views:	22 
Size:	618.1 KB 
ID:	279501

Data Inscriere
    Jan 2010
    Varsta
    38
    Masina
    mercedes G 250gd

Salut, frumoasa plimbare vad ca ati trecut la 300m de mine daca stiam poate va insoteam si eu bucata de drum. Legat de montajul turbinei ai facut o crestere de debit la pompa de injectie sau ai lasat debitul normal? Daca gasesc turbina poate anul viitor il fac si pe al meu turbo si daca sunt multumit renunt la planul de a schimba motorul cu unul turbo din fabrica. Stropitori de ulei pentru cilindri stiu ca au si cele non turbo doar ca au orificii de diametru mai mic.

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!