GTC Auto Shop
Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 21

Implicit pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

Salut baieti,
    Am studiat aprope toate postarile despre pinin ......sunt posesorul unui pinin 5 usi automatic 1.8gdi an fabricatie 2000.
    Dupa ce l -am inaltat am pus roti de teren echipat un pic am iesit pe coaste ....... supriza masina nu trage la pante ......la mic la mare pe drive sau low ....nimic....pe drum normal se tureaza de numa (5000 , 6000) merge cu 120 cu roti de teren nu are nici o problema , dar cand ii de scos la deal numa incet ca batrani nici cum nu vrea sa mearga , ce mi recomadati sa fac am schimbat fitrele in poampa de inalta si am schimbat suportii la motor , dupa ce am schimbat suportii la motor masina nu mai tremura si sta perfect la relantiu .
    Ma gandesc sa schimb bujiele sa incerc cu BOSCH.
    Alte sfaturi sau pareri .....sunt bune venite.
    Multumesc anticipat.

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    36
    Masina
    Daihatsu Feroza

Implicit Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

Salut, sigur folosti corect cutia automata? Din ce am citit si eu pe aici maneta schimbatorului trebuie sa fie in 1 sau 2 unde 1 masina merge doar cu viteza 1 si 2 masina urca in maxim viteza 2, dupa care cealalta maneta sa fie spre exemplu in 4HLL adica cuplat pe greu.
    Citeste si tu pe aici http://forum.club4x4.ro/showthread.p...-si-eu-sfaturi
    Last edited by Caphonne; 30th August 2016 at 09:30.
    Skoda Octavia facelift 1.6 MPI 2010.The Green Shark
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Salut ,
    Conduc de ceva timp masina automata si stiu cum sa folosesc cutia in #low#2#drive
    la greu . problema e ca nu se tureaza mai tare de 2000 maxim si cand ar trebuii sa i dai span nu merge asta i baiu.
    ms

Data Inscriere
    Apr 2013
    Masina
    Jeep Wrangler TJ 2.4.

Esti sigur ca e bagata in 4llc si nu 4hlc atunci cand incerci?
    In alta ordine de idei ma gandesc ca e posibil sa fie de la catalizator
    Si sa nu traga in sarcina din cauza ca nu poate evacua corect gazele de esapament. Dar e doar o presupunere. Incearca sa schimbi bujiile si daca tot asa face da o privire si pe la catalizator.

Succes!

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Stiu ca cutia de pe Pajero are o protectie, cand are o problema si masina e in sarcina, cutia nu sare de 2000 de ture pentru a o proteja.
    Daca este vorba de asta, ceea ce nu iti doresc, eu nu am auzit de cineva care sa reuseasca sa o repare din pacate. Posibil sa fi fost o problema deja existenta, iar data cu anvelopele si greutatea suplimentara, sa devina evidenta si cutia sa intre in mod de protectie.
    Nemo me impune lacessit !

Implicit

Imi mai spunea un mecanic de ceva protectie la motor probabil sa fie .......dar unde ar fi protectia pe cutie si daca exista cum sar putea anula .
    Problema mea e ca in 2H , 4H, 4HLC, 4LLC merge perfect schimba daca ii dau talpa si la 5000 pe drum normal dar cand dau de panta nu mai vrea sa se tureze ....
    Am sa schimb bujiile am intelesc ca alea pe BOSCH is mai bune imi poate da cineva un cod ceva .
    Multumesc .

Cateva poze ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, pacat ca nu vrea sa traga cand ai nevoie de ea.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	viber image1.jpg‎ 
Views:	18 
Size:	233.7 KB 
ID:	268927   Click image for larger version. 

Name:	viber image4.jpg‎ 
Views:	16 
Size:	242.2 KB 
ID:	268926   Click image for larger version. 

Name:	viber image2.jpg‎ 
Views:	18 
Size:	231.5 KB 
ID:	268925   Click image for larger version. 

Name:	viber image5.jpg‎ 
Views:	17 
Size:	241.4 KB 
ID:	268924   Click image for larger version. 

Name:	viber image.jpg‎ 
Views:	15 
Size:	245.3 KB 
ID:	268923  
    Last edited by Tavi D.; 1st September 2016 at 01:50.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    36

Functioneaza in parametri pompa de benzina, ai presiunea buna in rampa?
    Acelasi lucru l-am patit mai demult la o utilitara cand urcam o panta mai mare.

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    36
    Masina
    Daihatsu Feroza

Si eu la fel doar ca pompa era ok in schimb furtunul dintre ea si rezervor era strangulat, fiind prea lung fusese indesat acolo si se indoise.Tot la pompa de benzina este posibil sa ai o sita mica conica infundata, imbacsita.
    Skoda Octavia facelift 1.6 MPI 2010.The Green Shark
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Ok o sa merg la mecanic sa verific cum stam cum poampa . si o sa schimb si bujiile sa vad ce se intapla .am schimbat doua site (filtre) din poampa de benzina . ms baieti.
    Last edited by fabian_muthi; 1st September 2016 at 19:24.

Data Inscriere
    Aug 2014
    Varsta
    33
    Masina
    Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI

Din cate stiu eu, bujiile Bosch sunt printre cele mai proaste. Bosch nu mai e de mult ce-a fost, iar la bujii nu prea excelau oricum. Eu nu as lua altceva in afara de Denso sau NGK (eu am Denso pentru GDI de 1 an jumate). Tind sa cred ca limitarile sunt de la cutia automata, nu de la motor, bujii, catalizator etc. La manuala nu are nici o treaba, poti zburda cu 4LLC in a 1-a si la 6000 ture daca ai chef.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!