Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta


fabian_muthi

Postări Recomandate

Salut baieti,

Am studiat aprope toate postarile despre pinin ......sunt posesorul unui pinin 5 usi automatic 1.8gdi an fabricatie 2000.

Dupa ce l -am inaltat am pus roti de teren echipat un pic am iesit pe coaste ....... supriza masina nu trage la pante ......la mic la mare pe drive sau low ....nimic....pe drum normal se tureaza de numa (5000 , 6000) merge cu 120 cu roti de teren nu are nici o problema , dar cand ii de scos la deal numa incet ca batrani nici cum nu vrea sa mearga , ce mi recomadati sa fac am schimbat fitrele in poampa de inalta si am schimbat suportii la motor , dupa ce am schimbat suportii la motor masina nu mai tremura si sta perfect la relantiu .

Ma gandesc sa schimb bujiele sa incerc cu BOSCH.

Alte sfaturi sau pareri .....sunt bune venite.

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Salut, sigur folosti corect cutia automata? Din ce am citit si eu pe aici maneta schimbatorului trebuie sa fie in 1 sau 2 unde 1 masina merge doar cu viteza 1 si 2 masina urca in maxim viteza 2, dupa care cealalta maneta sa fie spre exemplu in 4HLL adica cuplat pe greu.

Citeste si tu pe aici http://forum.club4x4.ro/showthread.php?39562-Pajero-Pinin-vreau-si-eu-sfaturi

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Esti sigur ca e bagata in 4llc si nu 4hlc atunci cand incerci?

In alta ordine de idei ma gandesc ca e posibil sa fie de la catalizator:cn

Si sa nu traga in sarcina din cauza ca nu poate evacua corect gazele de esapament. Dar e doar o presupunere. Incearca sa schimbi bujiile si daca tot asa face da o privire si pe la catalizator.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Stiu ca cutia de pe Pajero are o protectie, cand are o problema si masina e in sarcina, cutia nu sare de 2000 de ture pentru a o proteja.

Daca este vorba de asta, ceea ce nu iti doresc, eu nu am auzit de cineva care sa reuseasca sa o repare din pacate. Posibil sa fi fost o problema deja existenta, iar data cu anvelopele si greutatea suplimentara, sa devina evidenta si cutia sa intre in mod de protectie.

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi mai spunea un mecanic de ceva protectie la motor probabil sa fie .......dar unde ar fi protectia pe cutie si daca exista cum sar putea anula .

Problema mea e ca in 2H , 4H, 4HLC, 4LLC merge perfect schimba daca ii dau talpa si la 5000 pe drum normal dar cand dau de panta nu mai vrea sa se tureze ....

Am sa schimb bujiile am intelesc ca alea pe BOSCH is mai bune imi poate da cineva un cod ceva .

Multumesc .

 

Cateva poze ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, pacat ca nu vrea sa traga cand ai nevoie de ea.

2005495865_viberimage.thumb.jpg.84dbb8be188b85a7168c41b4ed03b53d.jpg

1002122526_viberimage5.thumb.jpg.e14ab3db8b2b1c2ff2ac2dd3fc997838.jpg

1396611698_viberimage2.thumb.jpg.2a5a4694a897ffbe8548af17ab1d6fdb.jpg

1549179132_viberimage4.thumb.jpg.83597e01be67f59ae2ce26b8d1f8d8bb.jpg

1348682184_viberimage1.thumb.jpg.fe35a6447293c60337f59aa297bd9faa.jpg

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Si eu la fel doar ca pompa era ok in schimb furtunul dintre ea si rezervor era strangulat, fiind prea lung fusese indesat acolo si se indoise.Tot la pompa de benzina este posibil sa ai o sita mica conica infundata, imbacsita.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Din cate stiu eu, bujiile Bosch sunt printre cele mai proaste. Bosch nu mai e de mult ce-a fost, iar la bujii nu prea excelau oricum. Eu nu as lua altceva in afara de Denso sau NGK (eu am Denso pentru GDI de 1 an jumate). Tind sa cred ca limitarile sunt de la cutia automata, nu de la motor, bujii, catalizator etc. La manuala nu are nici o treaba, poti zburda cu 4LLC in a 1-a si la 6000 ture daca ai chef.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Şi eu cred că e din cutia de viteze. Dar mai întreb o dată şi eu, ca ăi bătrâni: sigur mergi în 4Llc şi cutia de viteze în L? Că dacă nu, aici e buba. Având roțile mai mari şi mai grele, nu duce motorul în D, şi poate nici în 2, dacă e panta mare. Vorbesc în cunoștință de cauză.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Fabian ai rezolvat problema?

Si eu astept un raspuns la aceasta buba.

Eu am pinin in 3 usi motor 1.8 gdi

Aceasi problema o am si eu.

Dupa ce am inaltat masina si am pus roti mult mai mari iar la panta foarte mare da sa moara motorul iar daca incerc sa o turez nu se tureaza mai mult de 2000

La fel am si eu cutie automata

Astept cu nerabdare acest raspuns

Eu am folosit numai treapta L si reductor cuplat pe greu si moare motorul

Eu cred ca motor este foarte mic pt roti mai mari

Editat de Kamena
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

1.8 scurta motor mai puternic decat restul masinilor din aceiasi clasa.Nu vad de ce sa nu duca niste gume un pic mai mari.Faptul ca nu se tureaza mai mult de 2000 ture este ciudat.Poate cutia are un mod de protectie ceva stiu ca am mai citit pe aici.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

225/75/16 st max

Cu 10 cm mai inalte decat cele originale

 

Scuze ca intervin, dar nu cumva 5cm pe raza ii prea mult? Mai ales ca stiu ca pinin are pana in 2:1 pe reductor. La o masina de a mea, se simtea o mica diferenta la 2 cm (1 cm pe raza) pe drum drept. Zic si eu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Si inainte cand aveam cauciucuri mai mici cand masina dadea de greu nu se tura mai mult de 2000.

Sunt sigur ca are o protectie pe cutie.

Ce e de facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

225/75/16 st max

Cu 10 cm mai inalte decat cele originale

 

O mica rectificare daca imi permiti, care face o mare diferenta. De la 215/65/16 la 225/75/16 e o diferenta de 10 mm nu de 10 cm. Diferenta in diametru e 5.2%.Totusi diferenta de inaltime exacta a talonului e de 17.75mm, aproape 2cm.

 

https://www.tacomaworld.com/tirecalc?tires=215-65r16-225-70r16

 

Sidewall Height inches (mm) 5.5 (139.75) - 6.2 (157.5) - diferenta 17.75mm

 

Revenind la problema de la cutie, daca nu ai reusit sa o pui pe un tester MUT II, iti recomand sa o faci. E posibil sa fie din calculatorul masinii problema si nu din cutie. Rotile mi se par in limita legala, chiar nu vad sa afecteze in asa masura puterea motorului.

 

:h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pinin 1.8 gdi automatic nu trage la panta

 

Mie imi place cum se conduce Pinin-ul , dar constructia lui il face sa nu ii placa prea mult coclaurile.

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare