Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomot grup fata GV


Postări Recomandate

https://www.youtube.com/watch?v=0t86ccBVT4o&app=desktop

 

Acum ceva timp am schimbat in grupul fata flansa si rulmentii, siguranta planetarei dreapta si simeringurile.

A apărut imediat zgomotul din filmare, mai ales in decelerare, evident in modul 4x4.

Am schimbat uleiul sa vedem cum arata si cat este, destul de murdar.

Am pus confirm manualului un litru de ulei si am găsit simeringul umed, am pus apoi cum mi s-a spus chiar aici pe forum pana la busonul de umplere si au intrat cca 600ml, diferenta mare fata de manual, zic.

 

Va rog recomandări pentru ce am de verificat, mecanicul a executat " la simt" lucrarea, mai ales pozitionarea coroanei fata de pinionul de atac.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Zgomot grup fata GV

 

Salutare, dețin o GV 2.0 benzina 1998 , eu am o problema cu o pocnitură foarte puternică pe fata cand pe stânga cand pe dreapta cand cobor pe o coastă foarte abruptă si o las în frana motor ...cand e cuplat 4x4 low .... a mai pățit cineva așa ceva....? Planetarele sunt bune ...Am flanșe nu MRL ...

Discovery 1, 2.5 , 300 TDI , 1996

Suzuki Jimny 1.3 2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Zgomot grup fata GV

 

Este un forum al carui membru esti. Ca o prima observatie, masina nu se repara pe forum. A doua observatie, as fi cautat sa urmaresc topicurile asemanatoare si sa vad cine este cel care raspunde cel mai mult si cat mai aproape de adevar, apoi as fi incercat sa iau legatura cu persoana respectiva.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Zgomot grup fata GV

 

Colegule, nu stiu sa-ti spun ce are dar se aude urat. Asa am avut eu la un LR Discovery, primul meu 4x4, masina cumparata de la bisnitari, si apoi, intr-o zi oarecare, a facut "poc!" si s-a blocat grupul complet. S-au spart toate cele prin el. Esti sigur ca mecanicul a asamblat cum trebuie?

 

Si, mai gandeste-te la o chestie: daca ai ajuns sa ai nevoie sa schimbi chestii prin grup, e clar ca ai luat o cazatura, nu o masina. Daca ai luat una dintre cele mai ieftine de pe OLX, alese de bisnitari in asa fel incat sa le ramana profit cat mai mare, atunci nu ai de ce sa te miri.

 

Parerea mea este ca numarul de kilometri conteaza prea putin la o masina. Cel mai important lucru este ce fel de proprietari a avut inainte si cum au intretinut-o ei in km aia, multi sau putini. Daca ai avut noroc de vreun pakistanez care nu schimba uleiul la motor ci doar completa din cand in cand, asteapta-te sa urmeze orice.

 

Eu cand mi-am luat GV am dat pe ea 1800 de lire sterline in conditiile in care erau destule pe la 6-700 de lire si am vazut multe GV pana am ales una. Oare de ce? Ideea e ca, in afara de un senzor ieftin, masina aia nu mi-a facut nici o figura desi a avut viata grea in coclauri pe mana mea. Dar si eu o intretin draconic si fara economie iar ea nu-mi face nefacute ;)

 

Oricum, GV 1.6 e o masina care se intretine extrem de ieftin asa ca, aia care nu le intretin, sunt gainari si nu soferi. Bine, orice masina trebuie intretinuta asa ca trebuie sa ne alegem masini pe care le putem intretine. Daca masina pe care o cumparam a fost doar hamalita si nu intretinuta, atunci treaba devine extrem de costisitoare cand se intampla beleaua in curtea noastra...

 

Revenind la problema ta, grupul ala trebuie din nou desfacut. Nu refolosi uleiul ala cand il reasamblezi, chiar daca e curat. Pune altul nou si, desigur, schimba mecanicul.

Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Zgomot grup fata GV

 

In timpul scurs de la ultima interventie pe acest topic am intrebat destul de multi "mecanici", rezultatul a fost ca unii au emis niste ipoteze halucinante (cruci cardanice, rulment cu ace, suporti, table, planetare etc).

Acum vreo 2 zile, cu ocazia unei interventii minore, un mecanic s-a uitat sub masina doar cu fata suspendata (da, nu avea elevator, mecanic...) si a spus ca e posibil sa fie din cauza ambreiajului putin uzat, intra uneori mai greu in R si treapta a doua. Uneori. Spunea ca in mers ambreiajul masinii e responsabil de cuplare. La stationarea pe roti exista jocul normal cand misti de cardan, similar cu ala de pe spate. Nu e nimic desprins, unele GV au un inel metalic sarit care face zgomot.

 

Inca de la incercarea de a introduce in mers in 4x4 incepe sa se auda acel zgomot specific care se aude intrerupt si in mers si se simte grupul ca si cum ar fi prea strans, se si aude infundat cand e cuplat. Daca decuplez din 4x4 si merg in 4x2, desi indicatorul 4x4 se stinge masina ramane cuplata in 4x4 vreo 5-6km (pe asfalt). Nu ies cu ea de pe asfalt, nu fac offroad.

 

Grupul a fost inlocuit complet, piese de origine. Uleiuri sintetice LM, schimbate mult inainte de vreme.

Se pare ca nimeni nu e dispus sa demonteze (ori sunt depasiti ori nu stiu), cu atat mai mult inginerul care a montat a spus ca el mai multe nu stie. Desi i-am solicitat sa demonteze a spus ca oricum nu are ce sa-i faca, ce a stiut a facut.

 

Simeringurile sunt ok, nu mai picura (flansa isi face treaba si retine siguranta planetarei).

 

Foarte multi dintre cei care au vazut masina au spus ca e una dintre putinele cu o mecanica atat de buna, nu se pune problema ca e cazan, nici pe departe. Asta poate deveni daca nu gasesc intr-adevar un mecanic care sa-mi faca lucrarile la care nu ma bag eu din diverse motive.

 

Iata doua filmulete de 4 si 7MB care incearca sa expuna problema, sunt linkuri din OneDrive.

 

https://1drv.ms/v/s!Ar6VJeOQGynogdR4bIq0r8LoWicE_A

 

https://1drv.ms/v/s!Ar6VJeOQGynogdR5BCkk11dLwETNfA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

Din cate citisem aiurea pe net (poate chiar pe acest forum), GV nu are MRL din alea clasice. In plus, imediat dupa ce s-a umblat in grupul fata a inceput sa se auda asta. La simpla incercare de trecere (in mers) din 4x2 in 4x4 incepe sa se auda, fara sa fi cuplat/impins complet maneta in pozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

Interesant de aflat daca e problema din grup sau din altceva care e pana la grup desi nu cred.

Am vorbit sa il demontez, cand s-o gasi timp voi fi programat.

Poate a fost cineva curios sa citeasca "da capo al fine" toata povestea (ca nu e mult) si, daca a mai intalnit aceeasi situatie sa-mi spuna ce ar putea fi.

Zgomotul este clar zic eu.

Uleiul se murdareste destul de rapid, are urme de pilitura "aurie", culoarea uleiului fiind verde-brun inchis.

Editat de mikinina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

Din cate citisem aiurea pe net (poate chiar pe acest forum), GV nu are MRL din alea clasice.

 

Da, cel putin la GV prima generatie, e un compresor sub bara in fata, si un furtun care mere in grup. Din cate stiu eu mecanismul decupleaza planetarele de grup... cumva. La roata e flansa directa.

 

Ca sa fii sigur cauti daca ai un furtunas care intra in grup.

 

PS. Asta presupune ca ai grupul original. La a mea a fost spart, si inlocuit cu unul de fonta de Vitara, + MRL-uri manuale... iar furtunasul ala banui ca nu mai e conectat la nimic.

 

PPS: Sorry, da despre zgomot nu pot sa zic nimic.

Editat de cristianhaulica

Suzuki Grand Vitara 2.0 16valve 1998

0745-009633

cristianhaulica@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

Da, furtunul este la locul sau, nu asta e problema. Grupul e original, schimbat cu piese noi de origine. Probabil la montaj s-a pus ceva pe dos, imediat a inceput sa apara acel zgomot.

Mai astept opinii, as vrea sa fiu pregatit cand se va demonta grupul din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

Nu m-am referit la cel din interiorul grupului ci la ala care intra in grup, coboara o teava pana aproape de grup apoi furtunul de vreo 10cm care intra in grup.

In interior nu stiu ce e la ora actuala, zgomotul care apare la incercarea de comutare in 4x4 poate fi de la ce anume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

De la actuatorul din grup. Piesa in forma de inel care angreneaza dantura de pe carcasa satelitilor.

Untitled.thumb.jpg.9b523f196959db5defa87843b562b06f.jpg

 

p.s.

Daca vrei manualul de reparatie pentru diff-ul fata da-mi un semn.

Editat de yknot
4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot grup fata GV

 

Acum descarc, sa vad daca este ce am si eu.

Oricum eu nu ma bag sa demontez nimic, caut pe cineva sa o faca, parca vorbesc de trimis rachete pe luna, lipsa oameni disponibili (pentru asa ceva). Daca le spui ca ai de facut chestii minore imediat au timp.

 

PS: am acasa toate manualele pentru toate motorizarile, multumesc oricum pentru gest si informatie.

Sper sa gasesc pe cineva totusi...

Editat de mikinina
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Zgomot grup fata GV

 

Abia astazi am reusit sa urc masina pe o rampa si sa vada mecanicul care e problema. A pus si stetoscopul, pare ca e si din grup sau nu.

Va demonta oricum grupul si vom vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare