Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander


Vizitator klod

Postări Recomandate

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

1. Td4 = BMW

2. cutiile automate la partea de service ..... implica tester dedicat, meseriaș ok;

3. cutiile manuale.... este plin de ele la dezmembrări, nu prea se plange lumea, decât după niște sute de mii km, dar aici este o alta pb., utilizate necorespunzător, distrug discul mult mai repede decât automata (iar kit-ul + manopera te cam ustura...). Asta nu înseamnă ca dacă ai automata.... ai scăpat de "stresul" ambreiajului, dar ambreiajul nu este la fel de "stresat"

4. restu' .... dupa noroc!

 

Multumesc, Alin.

Dupa noroc, da! Mai ales la masinile cu varste aproape de majorat. :)

Cred ca raman fidel cutiei manuale pana la urma, chiar daca e rozatoare de discuri. Parca sunt mai putine potentiale "points of failure" decat la cea automata...

Freelander Td4 Hardtop 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 866
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

In off te ajuta mai mult cutia automata, mai ales pe urcari. Restul tine de buget si modul de utilizare.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

In off te ajuta mai mult cutia automata, mai ales pe urcari. Restul tine de buget si modul de utilizare.

 

Multumesc DKW.

Adevarul e ca intrebarea mea s-a nascut cititnd postarile tale despre automata. Altfel nici nu ma gandeam la ea.

Ideea e ca mi-e cam teama de chestiile astea foarte complexe, controlate de tot felul de electronica, adica mult mai multe posibile defectiuni, care mai de care mai costisitoare si mai neasteptate. Asta se datoreaza bugetului relativ restrans, poate si faptului ca am avut o gramada de suprize neplacute cu actuala masina, care a picat (deloc ieftin) fix cand aveam nevoie cel mai mult de ea, dar si pentru ca voi fi la prima masina cu optiuni de offroad, asa ca experienta zero pe subiectul asta. Parca-i mai usor pe carari cunoscute, la inceput de drum...

Freelander Td4 Hardtop 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

@Alin75: multam fain pentru indemnul de a scrie pe Freel2.

 

Pana la urma am luat Freelander-ul 2 despre care intrebasem. Am ridicat masina vineri si am avut ocazia sa fac si vreo 800 de km weekend-ul asta. Momentan raman la parerea ca a fost o alegere inteleapta. Masina s-a comportat exemplar chiar si incarcata cu destul de multe catrafuse (inclusiv cativa saci de 50L cu compost pentru sera) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

S-o conduci sanatos mulți km, "cum o înveți" așa o ai...

Ps nu trebuie să ne părăsești forumul!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

[quote=

Ps nu trebuie să ne părăsești forumul!

 

Nu o sa-l paraseasca sunt sigur :grin: Va schimba doar sectiunea de la LRF1 la LRF2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

S-o conduci sanatos mulți km, "cum o înveți" așa o ai...

Ps nu trebuie să ne părăsești forumul!

 

Nu am de ce sa plec de pe aici. Voiam sa zic "mulțumesc" de sfat. Se pare ca ambele pete erau din seria așa e la mașina asta.

 

Mașina e foarte mișto... Văzut, plăcut, luat 😁

 

Momentan m-am înarmat cu un tester si o sa încep să o pun la punct încet încet. Plus pregătirea si niște gume de iarnă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori un sfat despre achiziție freelander td4

 

Bună seara tuturor sunt nou pe aici și as vrea sa cer o părere.Vreau sa cumpăr un freelander td4 2002-2005 am înțeles că are motor de BMW din Anglia.și as dori sa știu daka se schimba ușor volanul(am auzit ceva ca s-ar schimba f.ușor fata de altele)și dacă știe cineva cât este taxa de înmatriculare ca se aude ca vor sa o scoată.A am uitat și mai am o întrebare are un buton pe schimbătorul de viteze când trebuie folosit și ce rol are acest buton?în speranța că voi primii niște răspunsuri convingătoare va mulțumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: As dori un sfat despre achiziție freelander td4

 

Bună seara tuturor sunt nou pe aici și as vrea sa cer o părere.Vreau sa cumpăr un freelander td4 2002-2005 am înțeles că are motor de BMW din Anglia.și as dori sa știu daka se schimba ușor volanul(am auzit ceva ca s-ar schimba f.ușor fata de altele)și dacă știe cineva cât este taxa de înmatriculare ca se aude ca vor sa o scoată.A am uitat și mai am o întrebare are un buton pe schimbătorul de viteze când trebuie folosit și ce rol are acest buton?în speranța că voi primii niște răspunsuri convingătoare va mulțumesc anticipat

 

salut!

1. nu deschide mai multe subiecte cu același conținut!

2. http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66427-Unicul-topic-cu-sfaturi-atotcuprinzatoare-privind-achizitia-unui-Freelander

spor la citit...

Editat de alin75

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Gata! Am intrat si eu in randul posesorilor de LRF1. Un Td4 din 2001, deja inmatriculat in RO, cu taxa platita si acte la zi. Pana la urma am mers pe varianta cu cutie manuala. Multam fain de sfaturi si raspunsuri! S-auzim numa' de bine! :)

Freelander Td4 Hardtop 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Gata! Am intrat si eu in randul posesorilor de LRF1. Un Td4 din 2001, deja inmatriculat in RO, cu taxa platita si acte la zi. Pana la urma am mers pe varianta cu cutie manuala. Multam fain de sfaturi si raspunsuri! S-auzim numa' de bine! :)

S-o :dr2 sanatos si fara interventii (:grin:) zeci de mii de km!

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

S-o :dr2 sanatos si fara interventii (:grin:) zeci de mii de km!

 

Asa sa fie! Acu' chiar fara interventii nu se poate, ca are o varsta, dar macar sa nu fie majore. Deja stiu doua interventii pe care trebuie sa la fac: macaraua de la luneta si... "3 amigos" (pompa abs a fost schimbata, dar nu s-a rezolvat - probabil vreun senzor). Urmeaza lecturi intense si o vizita la un tester dedicat.

Editat de kata
Freelander Td4 Hardtop 2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Bună seara tuturor sunt nou pe aici și as vrea sa pun câteva întrebări vizavi de achiziționarea unui Freelander Td4 2002-2005.din anglia.

1.Am înțeles din ce m-am mai documentat ca se schimba mai ușor volanul,bordul etc de cât la alte mașini știe cineva ceva mai concret.

2 Despre taxa îmi puteți spune cat este?ca s-a auzit ca ar vrea sa o scoată.

3 Știu ca este 4×4 permanent dar vreau sa mă lămurească și pe.mine cineva,are un buton pe schimbătorul de viteze.Când trebuie folosit și care este rolul acestui buton.Menționez că o voi folosi și la transportul în terenul de vanatoare.Doar transport in teren nu și offroad,bineînțeles o voi echipa cu niște cauciucuri pe măsură.În speranța că voi primii niște răspunsuri convingătoare va mulțumesc.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Bună seara tuturor sunt nou pe aici și as vrea sa pun câteva întrebări vizavi de achiziționarea unui freelander Td4 2002-2005.din anglia.

1.Am înțeles din ce mam mai documentat ca se schimba mai ușor volanul,bordul etc de cât la alte mașini știe cineva ceva mai concret.

2 Despre taxa îmi puteți spune cat este?ca s a auzit ca ar vrea sa o scoată.

3 Știu ca este 4×4 permanent dar vreau sa mă lămurească și pe.mine cineva,are un buton pe schimbătorul de viteze.Când trebuie folosit și care este rolul acestui buton.Menționez că o voi folosi și la transportul în terenul de vanatoare.Doar transport in teren nu și offroad,bineînțeles o voi echipa cu niște cauciucuri pe măsură.În speranța că voi primii niște răspunsuri convingătoare va mulțumesc.

 

Cornel, fara sa te simti jignit, dar forumul il parcurgi? Toate intrebarile tale au raspuns pe forum! Aici am raspuns http://forum.club4x4.ro/showthread.php?66427-Unicul-topic-cu-sfaturi-atotcuprinzatoare-privind-achizitia-unui-Freelander&p=1070390&viewfull=1#post1070390

Intrebare personala - la vanatoare doar conduci masina?

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de off topic!

Pentru Cornel si altii ca el! Nu sunt "miez" si nu am dorit sa par miez, DAR cand te pretinzi vanator, teoretic treci niste teste! Pai daca spun o data sa nu repeti postarea, daca te trimit sa parcurgi forumul (iti postez link-ul/este prima postare pe pagina), iti este stearsa postarea dubla si initiala este mutata in topicul dedicat, iar tu te incapatinezi si revii cu aceleasi intrebari, poti sa postezi public, de ce sunt "praf"?

Editat de DKW

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Salutare.

In viitorul apropiat intentionez sa cumpar un Freelander 1, probabil din Germania si cu un buget de 2500 euro.

Am citit (aproape) tot topicul, avantaje si dezavantaje, m-au bulversat.

Am recitit ultima parte a topicului, nu m-am lamurit.

Vreau ca Freelanderul sa fie masina de zi cu zi, de mers la serviciu, de urcat pe forestier la pozat, de trecut prin cateva noroaie pana la balta, etc. Va fi si masina sotiei. Offroad mai mult de atat, nu...

Am nevoie de 4x4 mai ales iarna (locuiesc in Moieciu) si nu pot ajunge cu masina acasa daca e zapada.

Acum va spun nehotararea: Td4 sau 2.0 Rover. Cutie manuala sau automata?

As alege Td4 si automat. Aleg bine? Va consuma cu mult mai mult?

Si puteti sa-mi recomandati service sau mecanic bun in zona Brasov?

Multam fain!

Editat de Wildexplorer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Salutare.

In viitorul apropiat intentionez sa cumpar un Freelander 1, probabil din Germania si cu un buget de 2500 euro.

Am citit (aproape) tot topicul, avantaje si dezavantaje, m-au bulversat.

Am recitit ultima parte a topicului, nu m-am lamurit.

Vreau ca Freelanderul sa fie masina de zi cu zi, de mers la serviciu, de urcat pe forestier la pozat, de trecut prin cateva noroaie pana la balta, etc. Va fi si masina sotiei. Offroad mai mult de atat, nu...

Am nevoie de 4x4 mai ales iarna (locuiesc in Moieciu) si nu pot ajunge cu masina acasa daca e zapada.

Acum va spun nehotararea: Td4 sau 2.0 Rover. Cutie manuala sau automata?

As alege Td4 si automat. Aleg bine? Va consuma cu mult mai mult?

Si puteti sa-mi recomandati service sau mecanic bun in zona Brasov?

Multam fain!

 

Eu iti dau un sfat sincer si prietenesc:la bugetul alocat cumpara-ti un Logan sau alta masina care se incadreaza in bugetul asta.

Daca iti iei freelander,o sa-ti muti garajul in service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Salutare tuturor, sunt in cautarea unui Freelander pentru viata de zi cu zi dar si pentru cate-o iesire pe malul Dunarii la pescuit sau tractat barca si lansata la apa pe malul marii ,am citit si rascitit tot acest topic in cautare de raspunsuri cat mai exacte de necesitatile mele. Totusi nu am gasit raspunsuri legate de modelul pe care vreau sa-l cumpar si anume un Freelander1 facelift in patru usi din 2005 minim, cu motor diesel si obligatoriu cutie automata(nu mai vreau manuala deocamdata) Strict la acest model si din acest an este ceva ce trebuie cautat/verificat referitor la fiabilitatea vre-unei componente? Este ceva anume la ce trebuie sa ma uit tinand cont de vechimea masinii, am tot citit pe aici ca (virgula) cu cat ne apropiem de sfarsitul productiei modelului mai sus mentionat deci 2005-2006 creste si fiabilitatea in timp a acestei masini, totusi care ar fi cele mai comune bube de luat in seama si cat de cotisitoare a fi ele. Ca exemplificare am pus ochii pe asta... https://www.olx.ro/oferta/land-rover-freelander-land-rover-freelander-2-0-td4-4x4-ID8Akw7.html as fi vrut si trapa dar aste este strict o chestie de gust! Orice parere avizata este extrem de bine primita ( imi place modelul asta cum arata si la interior si la exterior si daca toate-s bune ,macar nu prea rele , voi face pasul catre un Freelander), vreau sa pecizez ca deocamdata va fi si singura masina a familiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Am mai zis si am sa ma repet ! Fiabilitatea acestei masini este data de conditiile de utilizare si anume atat timp cat v-a fi exploatata corespunzator necesita mentenanta ca orice masina !

Particularitatile 4x4 permanent trebuie avute in grija ! Cutia automata este de departe cea mai buna alegere mai ales daca ai de tractat , iar in off road v-a suplini cu brio lipsa reductorului . Acum depinde cat de mare este si barca , freelanderul nefiind in top la capitolul tractare!

VCU, IRD trebuie avute in vedere !

 

Nu imi amintesc sa fie ceva probleme specifice la acest model altele decat cele cunoscute pentru Freelander de la 2001 incoace !

Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Salut si multumesc de raspuns.

Legat de fiabilitate dupa momentul cumpararii nu se pune problema intretinerii riguroase si a reviziilor, eu am pus intrebarea referitor la ce trebuie avut in vedere in momentul cumpararii, la ce ar trebui specific sa fiu atent si cum fac eventualele verificari la fata locului si in conditiile intretinerii riguroase si a reviziilor daca ar trebui sa ma astept la ceva probleme dedicate modelului facelift. Nu s-a modificat imbunatatit nimic legat de VCU si IRD pe facelift?. Ar trebui sa ma "sperie" si consumul acestei masini cu cutie automata? Cat despre barca , tot ansamblul barca si peridoc sunt undeva la 750kg ceea ce nu cred ca ar fi o problema, am dus in ultimii ani aceasta barca cu succes cu o skoda octavia scout cu cutie manuala. Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Salutare,

 

VCU e consumabil si teoretic poti verifica înlocuirea in cartea de service (daca are). Parcă la 120.000 km trebuie schimbat. Empiric e mai greu de verificat... Eventual daca iei câteva curbe pe asfalt cu volanul bracat maxim si se simte masina infranata sau se aud ceva zgomote suspecte.

Cutia automata: vezi sa schimbe bine si eventual culoarea uleiului (iarasi foarte empiric)

Parte electrica: probează toate functiile sa vezi ca merg ok

Poti eventual sa o duci si la un service sa ii faci o diagnoza, ridici pe elevator etc

 

Bafta,

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Nu s-a modificat imbunatatit nimic legat de VCU si IRD pe facelift?. Ar trebui sa ma "sperie" si consumul acestei masini cu cutie automata? Cat despre barca , tot ansamblul barca si peridoc sunt undeva la 750kg ceea ce nu cred ca ar fi o problema, am dus in ultimii ani aceasta barca cu succes cu o skoda octavia scout cu cutie manuala. Multumesc anticipat!

 

La greutatea asta nu o sa ai nici o problema, din proprie experienta pot sa spun ca am scos un consum mediu de 8,5 - 9% cu remorca incarcata cu 2 motociclete, fiecare a 250 kg bucata, 4 ani am tot carat motociclete, inclusiv drumuri lungi (peste 250 km).

 

L.E.: transmisia are de suferit mai putin la varianta cu cutie automata, preluarea miscarii fiind mult mai "elastica" si progresiva. Cu alte cuvinte IRD-ul si VCU-ul au mai putin de suferit.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Unicul topic cu sfaturi atotcuprinzatoare privind achizitia unui Freelander

 

Salutare tuturor, sunt in cautarea unui Freelander pentru viata de zi cu zi dar si pentru cate-o iesire pe malul Dunarii la pescuit sau tractat barca si lansata la apa pe malul marii ,am citit si rascitit tot acest topic in cautare de raspunsuri cat mai exacte de necesitatile mele. Totusi nu am gasit raspunsuri legate de modelul pe care vreau sa-l cumpar si anume un Freelander1 facelift in patru usi din 2005 minim, cu motor diesel si obligatoriu cutie automata(nu mai vreau manuala deocamdata) Strict la acest model si din acest an este ceva ce trebuie cautat/verificat referitor la fiabilitatea vre-unei componente? Este ceva anume la ce trebuie sa ma uit tinand cont de vechimea masinii, am tot citit pe aici ca (virgula) cu cat ne apropiem de sfarsitul productiei modelului mai sus mentionat deci 2005-2006 creste si fiabilitatea in timp a acestei masini, totusi care ar fi cele mai comune bube de luat in seama si cat de cotisitoare a fi ele. Ca exemplificare am pus ochii pe asta... https://www.olx.ro/oferta/land-rover-freelander-land-rover-freelander-2-0-td4-4x4-ID8Akw7.html as fi vrut si trapa dar aste este strict o chestie de gust! Orice parere avizata este extrem de bine primita ( imi place modelul asta cum arata si la interior si la exterior si daca toate-s bune ,macar nu prea rele , voi face pasul catre un Freelander), vreau sa pecizez ca deocamdata va fi si singura masina a familiei...

 

Masina pe care ai pus ochii, are mai multe dotari decat in realitate.Ma refer la airbag-uri,geamuri,oglinzi(electrocromatice).

Iar norma de poluare,este euro 3, nu 4. Mai ai putina rabdare, ca o scot pe a mea la vanzare,dar trebuie sa-i fac poze la trapa,deocamdata ploua.:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare