Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Motion X


cristianserban86

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

Am si eu o intrebare referitoare la o aplicatie de navigare:

 

Cine foloseste MotionX?

Cine stie sa il configureze cum trebuie astfel incat sa pot incarca pe el harti cat mai detaliate si pe care sa le pot utiliza offline?

 

Aveti vreo alternativa mai buna pentru un sistem\aplicatie de navigatie?

 

Am incercat sa aflu ceva informatii si am citit cam tot ce s-a postat pe forum despre topicul asta dar toate informatiile sunt foarte foarte vechi deci cu siguranta nu mai sunt de actualitate.

 

La diverse concursuri/cupe am mai vorbit cu unu cu altu' si mai toti dadeau exemplu MotionX dar nici unu nu il instalase sau configurase el insusi.

 

Multumesc de ajutor,

 

O seara faina,

 

Cristi

Patrol made the roads...the other 4x4s just follow.... :h5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motion X

 

Salutare tuturor,

 

 

Cine foloseste MotionX?

 

Aveti vreo alternativa mai buna pentru un sistem\aplicatie de navigatie?

 

La diverse concursuri/cupe am mai vorbit cu unu cu altu' si mai toti dadeau exemplu MotionX dar nici unu nu il instalase sau configurase el insusi.

 

Multumesc de ajutor,

 

O seara faina,

 

Cristi

 

Majoritatea care sa dau in CNOR au instalat pe tablete aplicatia. Il folosesc cei de la OPEN si EXTREM pentru azimuturi si pozitii.

Este disponibila numai pt.device-urile cu 3G si GPS de la Apple. Costa in jur de 2 euro.

 

Alternativa este Orux Map dar mult mai stufos si greoi de configurat. Disponibil in Google Play. Eu nu m-am impacat cu el. :grin:

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motion X

 

L-am descarcat si eu si am descarcat si versiunea premium dar nu stiu cum sa descarc harti cat mai detaliate pe care sa le folosesc online.

 

Se pare ca poti sa il folosesti si cu harti google earth.....dar cum?? 😀

 

Orux am folosit si eu dar se pare ca MotionX e 10 clase peste el.

Patrol made the roads...the other 4x4s just follow.... :h5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Motion X

 

Salut,

 

Eu folosesc MotionX de ceva timp. Din punctul meu de vedere, dupa ce am incarcat si folosit mai multe dispozitive si softuri este compromisul ideal la ce imi trebuie mie.

 

In prima faza trebuie sa stii ca MotionX se poate instala pe orice dispozit Apple nu pe telefoanele care au android. Dupa ce l-ai descarcat, o sa constati ca nu o sa ai mare nevoie de consiliere dupa ce il rasfoiesti putin.

Eu mi-am luat de pe Store o aplicatie suplimentara, costa cativa euroi parca 3 si merita toti banii, aia iti da parca drepturi sa faci downloadul de harta.

 

Ce poti face cu MotionX:

-sa iti incarci/descarci/primesti/trimiti track

-sa urmezi acel track

-sa-ti selectezi tipul de harta pe care vrei sa lucrezi

-sa-ti downloadezi ptr a lucra in regim offline (fara net sau semnal la telefon) pe un anumit tip de harta

-sa gasesti usor puncte GPS

-are functia de autolocare

+ alte chestii

 

LE ...ptr ca nu sunt sigur ca daca voi explica aici vei intelege uite mai jos cateva filmulete edificatoare zic eu:

 

 

Download harti ptr uz OFFLINE ca online nu ai cum sa fi in padure in conditiile in care pierzi semnalul la telefon si implicit conexiunea la internet.

 

 

 

[video=youtube;rGv_ywtz8-M]

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Motion X

 

Salutare,

 

MotionX, asa cum spunea si Ionut este foarte utila pentru cei fara pretentia de a avea alte harti in afara de cele cu care vine la baza aplicatia.

 

Ca alternativa la MotionX, eu folosesc GaiaGPS, platforma valabila atat pentru iOS cat si Android, este ceva mai scumpa la achizitie decat MotionX, insa este mult mai complexa, ofera o gama mai varianta de harti, printre care Google maps, NOAA charts, OpenHikingMap HD etc.. Preferata mea pentru nivelul de detalii oferite este harta OpenHikingMap HD.

 

Totodata pentru doritori aceasta ofera posibilitatea de a face fotografii pe traseul inregistrat si multe altele, insa ceea ce mi-a placut cel mai mult, pentru drumurile ce apar pe harta, soft-ul ofera posibilitatea de a crea un track automat intre 2 sau mai multe puncte alese de utilizator. Functie utila atunci cand vezi un traseu pe harta si doresti sa-l ai evidentiat pentru a naviga pe el mai tarziu.

 

De asemenea platforma online iti ofera posibilitatea administrarii traseelor si a punctelor de interes inregistrate anterior sau chiar crearea unora noi pe care dorim sa le vizitam sau exploram uterior.

 

https://www.gaiagps.com/

 

https://www.gaiagps.com/map/?layer=OpenLandscapeMapHD&lat=45.1753&lon=26.8286&zoom=9

 

Pentru alte detalii nu ezitati sa puneti intrebari!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare