Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Accident , vinovatul nu are RCA .


radu ovidiu

Postări Recomandate

Pe scurt am fost lovit din spate de un tip care nu avea asigurare RCA . Daunele sunt destul de serioase : sasiul in partea din spate este indoit , arcuri rupte , puntea mutata din pozitia normala , stopui sparte , usa haion indoita , fusta spate indoita , hardtop spart .

Daca a mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare , cum a rezolvat-o .

Stiu si eu varianta cu niste baieti la usa , dar nu o consider viabila .

Va multumesc .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Pai daca nu vrea sa plateasca din buzunar treaba, si nu vrei sa te imprietenesti "fortat" cu el, eu nu vad alta solutie decat sa mergi la politie sa declari accidentul si sa te judeci cu el. Desi bine ar fi, si pentru tine, si pentru el.. sa va intelegeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Ai trei variante:

 

1. Daca nu s-a declarat accidentul sau nu au fost vatamate persoane, retii toate actele individului.

Acesta se duce face asigurarea RCA si la 2-3 zile declarati accidentul.

Asta e varianta fara batai de cap.

 

2.Repari masina pe banii tai, il dai in judecata si dupa 1-2 ani iti recuperezi paguba.

Asta daca nu intervine vreun judecator corupt sa vada altceva in dosar.

 

3.Te duci peste el acasa cu colindul, chiar daca suntem in octombrie :hw

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Accidentul a fost declarat . A venit echipaj la fata locului fiind blocat drumul national .

Editat de radu ovidiu
nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Am o situatie similara.

Unul cu o septica a avut explozie pe stanga intr-o curba si mi-a facut praf partea stanga la un Sprinter. Norocul soferului a fost ca impactul initial a fost in stalpul din spatele usii ca altfel...

Am fost la politie si s-a facut proces verbal. Am reparat masina si saptamana trecuta l-am invitat cu cash-ul. Daca in cateva zile nu vine o sa trebuiasca sa deschid actiune in instanata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Ai trei variante:

 

1. Daca nu s-a declarat accidentul sau nu au fost vatamate persoane, retii toate actele individului.

Acesta se duce face asigurarea RCA si la 2-3 zile declarati accidentul.

Asta e varianta fara batai de cap.

 

2.Repari masina pe banii tai, il dai in judecata si dupa 1-2 ani iti recuperezi paguba.

Asta daca nu intervine vreun judecator corupt sa vada altceva in dosar.

 

3.Te duci peste el acasa cu colindul, chiar daca suntem in octombrie :hw

 

1 si 3 sunt cam cu iz penal..... risti sa-ti faci de lucru fara sens .... mai ales ca accidental a fost declarant la politie si 1 nu mai merge.

 

cum a scrim si un coleg mai sus exista acel fond de despagubiri unde se poate adresa.

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

I-au fost retinute : talonul si placutele de pe masina . Am inteles ca a fost amendat cu aproximativ 3000 de lei . Am dus masina in reprezentanta , astept estimarea coturilor pentru reparatie . Deocamdata spune ca va plati reparatia , dar sincer am indoieli . Masina este un mitsubishi L200 , iar in cunostinta de cauza stiu ce inseamna o asemenea reparatie .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Inca o dovada ca RCA-ul platit de tine trebuie sa iti asigure tie masina nu a lu altu cum nu faci nici asigurare de casa pentru a il despagubi pe vecinu.

Încurci borcanele, colegu'! Fără a desconsidera mașinaţiunile la care unii s-au pretat pe tema asta, e vorba de considerente diferite.

Va veni ea și vremea, cât de curând, când argumentele ce-au stat la baza inventării RCA-ului nu vor mai sta în picioare, moment în care se va găsi o altă formulă. RCA și CASCO cumulate (și la fel de obligatorii dar la un preț mai mare, bineînțeles) căci statu'nu-ți vrea capul ci doar banii!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Încurci borcanele, colegu'! Fără a desconsidera mașinaţiunile la care unii s-au pretat pe tema asta, e vorba de considerente diferite.

Va veni ea și vremea, cât de curând, când argumentele ce-au stat la baza inventării RCA-ului nu vor mai sta în picioare, moment în care se va găsi o altă formulă. RCA și CASCO cumulate (și la fel de obligatorii dar la un preț mai mare, bineînțeles) căci statu'nu-ți vrea capul ci doar banii!

 

Pai e si normal ca incurc pentru ca am spus cum functioneaza in SUA unde iti faci asigurare iar asiguratorul tau te despagubeste apoi se ocupa sa recupereze de la ala care a facut accident.E si normal ca ce am spus nu e bine pentru ca ce functioneaza in SUA nu merge in Romania pentru ca motive.Aici merge doar linsul de moaste ,taxa la taxa la taxa la taxa la taxa la taxa si daca se poate sa il omoram pe bogatul cu Aro ca are cilindreea mare si dupa cum stim motor mare = masina scumpa.

 

apropo asigurarea in SUA include multe clauze de CASCO.Daca iti ia masina tornada asiguratorul ti-o plateste si da asigurarile sunt mai ieftine atat raportat la varsta cat si la venituri.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Coane, iartă-mă că-ţi spun, nu vreau să te jignesc în niciun fel (cu atât mai mult cu cât pare că ai intenţii umane) dar parcă ai fi făcut teologie şi nu finanţe.

Cred că ţi-ai greşit vocaţia sau ai făcut facut şcoala împins de la spate, împotriva voinţei tale.

Păi chiar conceptul de finanţe nu are nimic de a face cu logica bunului simţ. Industria asigurărilor este tot una orientată către profit (implicit taxe), indiferent dacă produsul se numeşte RCA/CASCO/VIAŢĂ/etc. Şi, cu cât mai mare, cu atât mai bine (pentru EI), atâta timp cât societatea bovină nu reacţionează.

Şi, pentru că noi suntem cu 50-60-80-100 de ani mai în urmă decât alţii, la noi se aplică "regulile" capitalismului reglate după ceasul nostru (ştii că banul avea altă valoare atunci, nu?).

Facem o propunere legislativă, mai ales că am înţeles că vor să-l scoată ţap ispăşitor pe Negriţoiu - nu că n-ar merita, strângem 100k de semnături şi hopa una bucată lege nouă cu o poliţă de asigurare unică, ce va să acopere: daunele auto provocate de tine (RCA), ţie (CASCO), cheltuielile inutile pentru două nopţi consecutive de impotenţă (cu reconstituire), călcatul strâmb pe scările instituţiilor statului, alunecatul pe coaja de banană importată de evazionişti, înecatul cu coji de seminţe de dovleac în timpul vizionării campionatului mondial de dublu table, şamd....

 

N.B. - asumarea riscului şi în caz de "act of God", nu dovedeşte altceva decât că-şi permit financiar asta, întrucât profiturile merită tot riscul. Apropos de tornade, în USA.

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

1 si 3 sunt cam cu iz penal..... risti sa-ti faci de lucru fara sens .... mai ales ca accidental a fost declarant la politie si 1 nu mai merge.

 

cum a scrim si un coleg mai sus exista acel fond de despagubiri unde se poate adresa.

 

Varianta 1, chiar daca are implicatii penale, mergea aplicata DACA accidentul nu ar fi fost declarat.

 

 

Pai e si normal ca incurc pentru ca am spus cum functioneaza in SUA unde iti faci asigurare iar asiguratorul tau te despagubeste apoi se ocupa sa recupereze de la ala care a facut accident.

 

Daca iti ia masina tornada asiguratorul ti-o plateste

 

Scuze de offtopic dar in caz de tornada de la cine recupereaza asiguratorul banii :ha::ha::ha:

 

PS: sper ca ai simtul umorului :h5

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Scuze de offtopic dar in caz de tornada de la cine recupereaza asiguratorul banii :ha::ha::ha:

 

PS: sper ca ai simtul umorului :h5

 

 

In caz de tornada recupereaza din acelasi fond din care recupereaza si cei care isi fac asigurari la casa ,ce e drept companiile de asigurari sunt companii de asigurari nu doar conturi in care oamenii trebuie sa depuna banii anual fara sa primeasca ceva inapoi.Eu nu inteleg cum la americani cu bani mai putini se pot face drumuri ,ecologie ,despagubi daune de asigurari iar la romani cu taxa la taxa la taxa la taxa la taxa la taxa nu se poate.

 

Ma uit ce putin se plateste acolo pentru tot si cat primesc aia inapoi din putinul pe care il platesc si crap de oftica....imi vine sa imi dau parintii in judecata ca m-au facut in Romania ...ce e drept ca odata cu interzicerea avorturilor inainte de 89 multi dintre noi ar trebui sa ii multumim lu' Ceausescu ca existam nu la parinti :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

......Eu nu inteleg cum la americani cu bani mai putini se pot face drumuri ,ecologie ,despagubi daune de asigurari iar la romani cu taxa la taxa la taxa la taxa la taxa la taxa nu se poate.

.....

 

Sigur nu intelegi sau spui asta doar retoric ? :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Sigur nu intelegi sau spui asta doar retoric ? :wink:

 

Nu e serios chiar nu inteleg.Unde se duc banii.Ce au aia si nu avem noi?Eu vad in jurul meu o gramada de oameni care muncesc ,tot platesc taxe de se rup...unde sunt banii?Am stabilit ca atat romanii cat si americanii muncesc si platesc taxe (romanii platesc si muncesc mai mult) deci unde sunt banii/valoarea creata prin munca.La cate taxe pentru drumuri sunt ar trebuie Romania sa fie pavata 100%.

 

Sau poate astia taie padurile pentru ca ne pregatesc o surpriza de proportii...paveaza Romania :grin:

 

Si ca tot zic de SUA (culmea ca am si masini americane deci tot ma intersectez cu tara aia) ,la aia frauda cu asigurarile nu se face ca la romani unde toti se bucura ca isi vopsesc masina pe asigurare.La americani frauda reprezinta sute de mii /milioane de $ in daune medicale/emotionale (ca sunt si emotivi).In Romania nici macar nu avem genul de frauda practicat in SUA ca sa spunem ca fondurile se risipesc din cauza fraudei.

 

Ce s-ar intampla daca Romania ar avea sezon de tornade /uragane in fiecare an si asiguratorii ar trebuie sa tot plateasca pentru proprietati distruse ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

 

Ce s-ar intampla daca Romania ar avea sezon de tornade /uragane in fiecare an si asiguratorii ar trebuie sa tot plateasca pentru proprietati distruse ?

 

Am poluat subiectul omului, sper să-și fi găsit consilierea necesară pentru a-și rezolva problema.

@radu_ovidiu, la subiect, cred că n-ar fi rău să iei, pe scris, un angajament de acoperire a daunelor de la cel vinovat (ar putea ajuta într-o etapă ulterioară, dacă nu se execută de bunăvoie). Atenție mare la modalitatea la care apelezi pentru emiterea devizului de reparații, respectiv efectuarea lor. Apelarea doar la reprezentanță (unde, cutumiar, costurile sunt mai mari - adpdv al manoperei cât și al pieselor de schimb) s-ar putea să fie contestată. Aș merge pe o tranzacție cu vinovatul, în care să se stabilească, printre altele, (eventual) solicitarea unui număr minim de trei oferte (de la societăți autorizate de furnizare piese/reparații) și stabilirea, de comun acord, a celei ce convine (în așa fel nu va mai putea contesta ulterior). Știu, e ilogic ca tu să faci toate eforturile astea, dar paza bună trece primejdia rea și te pui la adăpost, cât poți, de eventualele aberații și speculații ale sistemului.

 

Pe lângă subiect: @Marius_Adrian: contravaloarea primei de asigurare ar crește proporțional (logaritmic, eventual) cu sumele plătite pentru despăgubiri. Ți se pare că societățile de asigurări din USA au dat faliment din cauza despăgubirilor acordate (unde, mai mult, sigur există și intervenția financiară a guvernului SUA din fondurile stabilite pentru acoperirea cheltuielilor cauzate de calamități)?

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Nu e serios chiar nu inteleg.Unde se duc banii.Ce au aia si nu avem noi?Eu vad in jurul meu o gramada de oameni care muncesc ,tot platesc taxe de se rup...unde sunt banii?Am stabilit ca atat romanii cat si americanii muncesc si platesc taxe (romanii platesc si muncesc mai mult) deci unde sunt banii/valoarea creata prin munca.La cate taxe pentru drumuri sunt ar trebuie Romania sa fie pavata 100%.

 

......

 

Unde se duc banii ?

 

In primul rand se achita cu ei contractele cu statul ale smecherilor....stii tu, contractele cu preturi umflate, acordate pe spaga grea si care au clauze favorabile doar pentru executant, nu si pentru beneficiar.

Indiferent de minister, indiferent de domeniu de activitate, tot exista niste bani de muls !

Ce au aia si nu avem noi?

O legislatie simpla si clara si care este aplicata fara discutii.

 

Eu vad in jurul meu o gramada de oameni care muncesc ,tot platesc taxe de se rup...unde sunt banii?

Nu chiar toti muncesc de se rup, romanul e artist in a mima munca, iar aia care chiar le au bine cu munca corecta si eficienta(asa, vreo 3 milioane, parca) au cam zbughit-o pe afara pentru ca aia isi cunosc foarte bine potentialul, la fel cum nici taxele alea nu sunt platite chiar de toti, iar statul e artist in a ingreuna procesul de colectare al taxelor. Iar grosul banilor, ti-am zis mai sus unde se duc prioritar.....

La cate taxe pentru drumuri sunt ar trebuie Romania sa fie pavata 100%.

Am un singur exemplu : celebra fam. Casuneanu care a avut exclusivitate pentru contractele pentru drumurile din Moldova.

Pai, tu ai impresia ca palatul ala si primul Veyron din RO s-au facut doar din profitul contabil la firmelor ...?!? (am pus la socoteala doar ce e la vedere ca de restul zecilor de milioane de prin conturi e aiurea sa mai vorbim, nu..?)

Aaaaa, vorbeam de drumuri ?? Etee, canci !

Cand o putea sa-mi explice cineva logic, tehnic de ce prima banda de pe DN 2 are latimea cam de 3/4 din banda a doua, mai stam de vorba ! (Va rog nu va aruncati cu explicatia penibila ca aia ar fi de fapt banda de urgenta ca va rad si curcile...)

Hmmm, sa fiu eu intr-atat de paranoic si sa cred ca acolo s-au decontat bani pentru o banda de latime intreaga...?!

 

Gata, deja destul off-topic, scuze tuturor !

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Nu e serios chiar nu inteleg.Unde se duc banii.Ce au aia si nu avem noi?Eu vad in jurul meu o gramada de oameni care muncesc ,tot platesc taxe de se rup...unde sunt banii?Am stabilit ca atat romanii cat si americanii muncesc si platesc taxe (romanii platesc si muncesc mai mult) deci unde sunt banii/valoarea creata prin munca.La cate taxe pentru drumuri sunt ar trebuie Romania sa fie pavata 100%.

 

 

SE FURA .... ai inteles acuma ?

 

iar comparatia cu america e grea de tot... acolo nu sunt bugetari numiti de putere .... acolo ii numescte comunitatea si aia dau socoteala !!!

 

ia si citeste constitutia lor sa te lamuresti mai bine care e baza lor de functionare ... si o sa intelegi !

Editat de Astral

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

In anul 2014 ,luna noiembrie ,una din masinile firmei la care lucrez a fost implicata ca parte vatamata intr-un accident cu alt autovehicul neasigurat.Accidentul a fost declarat la Politie , iar in urma unui sfat binevoitor am ajuns la FPVS-FONDUL DE PROTECTIE A VICTIMELOR STRAZII.

Am intocmit un dosar cu procesul verbal de la locul accidentului eliberat de politie ,inca niste acte pe care nu mai stiu sa le enumar, cum ar fi copii talon,carte identitate auto,si cel mai important copie dupa factura de reparatie a vehicolului reparat in service autorizat.In aproape 5 luni de zile am primit aproximativ 14200 lei ,valoarea reparatiei (exagerat de umflata reparatia de catre service).

Va sfatuiesc sa luati legatura cu acest FPVS si sa cereti si de la ei un sfat , dar inainte de aceasta documentati-va de pe site-ul lor temeinic , pentru a nu fi refuzat politicos.

 

Cristian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Accident , vinovatul nu are RCA .

 

Caz rezolvat . I-am prezentat tipului evaluarea facuta de reprezentanta care era exagerata , parerea mea . Mi-a platit contravaloarea masinii si toata lumea este fericita . Multumesc de sfaturi multe mi-au fost de ajutor . Se putea face si prin fondul acela si tipul cu care am luat legatura a fost foarte cooperant .

nu bate ceva prea tare pe masina , e data muzica prea incet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare