Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Trecut prin RAR


Marius_Adrian

Postări Recomandate

Re: Trecut prin RAR

 

Care taxa?Dupa RAR scot de la tribunal din Constanta ordin judecatoresc pentru a inmatricula fara nici o taxa.Au astia aici deja formular ca au facut foarte multi cereri.

 

 

Eu iti zic ce se intampla acum. E interesant ce se intampla la voi la Constanta.

La Tulcea, eu am inca procesul pe rol pentru a'mi inmatricula trasura fara plata taxei. Nu am incredere in promisiunile de dupa 01.01

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Eu iti zic ce se intampla acum. E interesant ce se intampla la voi la Constanta.

La Tulcea, eu am inca procesul pe rol pentru a'mi inmatricula trasura fara plata taxei. Nu am incredere in promisiunile de dupa 01.01

 

Vezi ca au un fel de cerere la tribunal si doar completezi pe linia punctata.Ai nevoie sa iti fie semnata si stampilata apoi mergi cu ea la anaf.Dureaza adica trebuie sa astepti ,nu se face intr-o zi .Nu am aflat cum afli cand e gata ca nu mi-a trecut prin cap sa intreb.Nu stiu ce vor sa faca astia din ianuarie ,daca era masina mea nu o inmatriculam in Romania.Aici cred ca s-au imbulzit aia cu masinile de BG...sunt foarte multi.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Vezi ca au un fel de cerere la tribunal si doar completezi pe linia punctata.Ai nevoie sa iti fie semnata si stampilata apoi mergi cu ea la anaf.Dureaza adica trebuie sa astepti ,nu se face intr-o zi .Nu am aflat cum afli cand e gata ca nu mi-a trecut prin cap sa intreb.Nu stiu ce vor sa faca astia din ianuarie ,daca era masina mea nu o inmatriculam in Romania.Aici cred ca s-au imbulzit aia cu masinile de BG...sunt foarte multi.

 

Asta la voi la Cta.

Daca mergea si la Tulcea asa simplu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Sper sa iti plateasca cheltuielile de judecata macar.De castigat sigur castigi dar cum timpul pierdut nu il mai recuperezi macar banii sa ii recuperezi.

 

Mai am o masina inmatriculata tot prin proces acum 3 ani. La noi nu se platesc taxele de judecata..

E suficient sa scutesc taxa (8600 euro) si sunt multumit.

 

Cheltuielile de judecata au fost 250eur (avocat, timbre, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Conform legislatiei din Romania luminile din fata ale unui autoturism(lumini de pozitie ,faza scurta,lunga) trebuie sa fie numai de lumina alba,semnalizarile galbene si doar proiectoarele de ceata pot fi cu lumina alba sau galbena.''Moda'' cu semnalizarile partial aprise este ilegala si te poate costa certiticatul masinii.

(...)

 

Sunt BMW-uri care au din fabrica pozitia pe semnalizare (galben) ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Sunt BMW-uri care au din fabrica pozitia pe semnalizare (galben) ...

 

Nu e o chestie americana?Am mai vazut pe o discutie similara pe 4tuning ,cineva avea un VW Golf la care semnalizarea ramanea aprinsa in acelasi timp cu pozitiile.Cei de acolo au ajuns la concluzia ca modelul respectiv era pentru export.Parca VAG-ul si BMW tot ce aveau pentru SUA construiau in Mexic.

 

Am facut programarea la RAR pentru Passat ,e saptamana viitoare marti (probabil pica in orar cu alea 3 ceasuri rele).Acum in loc sa ma bucur ca pot sa imi trec 300M-ul meu in Romania cand scot astia taxa stau ingrijorat ca trebuie sa schimb lumini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Nu e o chestie americana?Am mai vazut pe o discutie similara pe 4tuning ,cineva avea un VW Golf la care semnalizarea ramanea aprinsa in acelasi timp cu pozitiile.Cei de acolo au ajuns la concluzia ca modelul respectiv era pentru export.Parca VAG-ul si BMW tot ce aveau pentru SUA construiau in Mexic.

 

Am facut programarea la RAR pentru Passat ,e saptamana viitoare marti (probabil pica in orar cu alea 3 ceasuri rele).Acum in loc sa ma bucur ca pot sa imi trec 300M-ul meu in Romania cand scot astia taxa stau ingrijorat ca trebuie sa schimb lumini.

 

Nu, sunt masini europene ...

Eu stiam ca la noi, la semnalizare pe fata alb sau galben si pe spate galben sau rosu.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Nu, sunt masini europene ...

Eu stiam ca la noi, la semnalizare pe fata alb sau galben si pe spate galben sau rosu.

 

Da pe spate sunt galbene pentru semnalizari si rosii pentru pozitii si stop.Doar pe fata cand farurile sunt aprinse se aprind si alea galbene .Pun si o imagine de pe google ca explica mai bine.Culmea e ca 300M-ul seamana cu Passat-ul asta nou la felul cum sunt amplasate semnalizarile pe fata .Pentru a aprinde pozitiile acel switch aprinde semnalizarile apoi daca il mai muti o pozitie aprind farurile deci e imposibil sa aprinzi farurile fara semnalizari.Becurile cred ca au doua intensitati probabil aflu eu cand se ard :mrgreen:

39104504012_original.thumb.jpg.70618738a7c92055f2edc776c794fc45.jpg

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Trecut prin RAR

 

Da pe spate sunt galbene pentru semnalizari si rosii pentru pozitii si stop.Doar pe fata cand farurile sunt aprinse se aprind si alea galbene .Pun si o imagine de pe google ca explica mai bine.Culmea e ca 300M-ul seamana cu Passat-ul asta nou la felul cum sunt amplasate semnalizarile pe fata .Pentru a aprinde pozitiile acel switch aprinde semnalizarile apoi daca il mai muti o pozitie aprinde farurile deci e imposibil sa aprinzi farurile fara semnalizari.Becurile cred ca au doua intensitati probabil aflu eu cand se ard :mrgreen:

 

7W pe pozitie si 27W pe semnalizare :wink: P27/7W 3157 12,8V/14V 32

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare