Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie y60 pe y61


Dutzu

Postări Recomandate

A încercat cineva sa pună o cutie de pe y60 pe y61? Nu demult am achiziționat o cutie de la cineva care a zis ca va potrivi dar ajuns cu mașina in service ne-am dat seama ca nu prea are cum, tija centrală la y60 fiind mai scurta dacă pun flanda de pe cutia de y61, fără flansa tot ansamblul ii cu vreo 3 cm mai in fata, poate este cineva care a mai încercat :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Cutie y60 pe y61

 

A încercat cineva sa pună o cutie de pe y60 pe y61? Nu demult am achiziționat o cutie de la cineva care a zis ca va potrivi dar ajuns cu mașina in service ne-am dat seama ca nu prea are cum, tija centrală la y60 fiind mai scurta dacă pun flanda de pe cutia de y61, fără flansa tot ansamblul ii cu vreo 3 cm mai in fata, poate este cineva care a mai încercat :)

 

Mai e o diferenta la pozitionarea manetei de la cutia de transfer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie y60 pe y61

 

Eu am incercat la sfatul celui care mia vandut cutia si nu am reusit se puteau face unele improvizatii sa mearga dar am preferat sa nu ma complic ca sfat din ce am invatat nu achizitionati cutie de y60 pentru y61 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie y60 pe y61

 

Nu flansa ar fi fost problema aia se schimba problema era ca se modifica distanta la cardane pentru ca cutia mergea cu vreo 3 cm in fata, flansa de pe cutia originala nu se putea pune pentru ca axul central de la cutie ramanea 3 cm in interior, senzorul de la viteza era diferit probabil ca lar fi citit si mai erau ceva diferente dar nu mi le amintesc exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie y60 pe y61

 

domnilor, cam amestecati notiunie..

- cititorul de km se afla pe reductor

- flansele de cardan fata/spate se afla pe reductor

- reductoarele Y60/Y61 sunt un pic diferite dar interschimbabile

 

Nenea dutzu, ce naiba discutam in topicul asta .... cum ti-ai luat tzeapa sau vrei sa stii daca si altii si-au luat tzeapa ???

Mai mult decat te-ai chinuit dumneata sa montezi cutia de Y60 pe Y61 ( sau invers) ...ce mai doresti sa stii ?

Sa stii ca nu s-a mai inventat nimic de atunci ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie y60 pe y61

 

domnilor, cam amestecati notiunie..

- cititorul de km se afla pe reductor

- flansele de cardan fata/spate se afla pe reductor

- reductoarele Y60/Y61 sunt un pic diferite dar interschimbabile

 

Nenea dutzu, ce naiba discutam in topicul asta .... cum ti-ai luat tzeapa sau vrei sa stii daca si altii si-au luat tzeapa ???

Mai mult decat te-ai chinuit dumneata sa montezi cutia de Y60 pe Y61 ( sau invers) ...ce mai doresti sa stii ?

Sa stii ca nu s-a mai inventat nimic de atunci ...

 

Eu am deschis de mult topicul intre timp mi-am rezolvat problema topicul a ramas deschis se poate inchide din punctul meu de vedere si da probabil ar fi bine sa stie si alti ca nu se potriveste si sa intrebe pe alti mai experimentati inainte sa faca ceva prostesc, eu doar am spus ce probleme am intampinat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare