Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Scurgere ulei distributie


adi_1

Postări Recomandate

Va salut!

Am de ceva timp o scurgere le ulei de sub capacul de distributie de la motorul G13BB. Cand am inlocuit garnitura de chiulasa am schimbat si semeringul de la DISTRIBUTIE, si am crezut ca am rezolvat problema.

Uleiul curge mai mult cand este foarte fluid (cu masina incalzita dupa un drum mai lung), si cand o turez mai mult.

Atunci cand am schimbat semeringul, am vazut ca pare ca ar curge putin de mai sus, de la acel capac din spatele distributiei, dar nu stiu cum sa gasesc aceea garnitura. Ma ajuta cineva cu o denumire sau un cod de piesa? In manual nu am gasit nimic relevant. Pe net am vazut ceva set-uri de garnituri motor care par a contine aceea garnitura, dar as vrea sa iau ceva din tara, de preferat doar aceea garnitura daca o voi gasi la reprezentanta.

Mentionez ca uleiul curge pana cand ramane 60% din portiunea indicata pe joja de ulei, indicand ca se scurg cam maxim 350-400 ml si nimic mai mult. Mai mult de atat nu mi-a curs niciodata.

Editat de adi_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

E ceva gresit in mesajul tau. Si anume nu se intelege pe la care semering pierzi ulei:

- daca e cel dinspre transmisie, se cheama semering de palier

- daca e la distributie, atunci e in partea cealalta a motorului si se cheama semering de (la) distributie. Asta se inlocuieste mai usor, e mai putin de demontat.

 

Eu inteleg ca pierzi ulei pe la distributie, dar ma deruteaza semeringul ala de la transmisie. Deci... pe unde curge? Nu stiu cum e la motorul de Jimny, dar se poate ca la unele motoare semeringurile sa fie asigurate pe pozitie de o piesa metalica care la tine sa lipseasca. Vezi daca e cazul la motorul tau.

Si nu ne-ai spus daca ai schimbat semeringul de la distrinutie.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Da, multumesc de atentionare, am scris eu gresit. Ma refer exclusiv la partea din fata a motorului, la distributie. Am schimbat semeringul de la distributie, dar putin mai sus era un capac de metal care se vedea ca in spate are o garnitura. Parea ca e ulei acolo, eu avand doar semeringul la dispozitie si negasind aceea garnitura in programele de piese ale baiatului cu atelerul, am zis ca schimb semeringul si sper ca e de la el..

In manual nu am gasit o schema exact cu semeringul, sau vreo informatie ca ar avea vreo piesa metalica care sa preseze semeringul, am vazut in schimb pe net ca multi se plang ca il schimba si incepe sa le curga din nou, si adauga o piesa de metal aftermarket (SPEEEDYSLEEVE). Deci banuiesc ca nu are una din fabrica.

Totusi, eu cred ca problema e putin mai sus, dar nu am o poza de cand era motorul desfacut in care sa se vada unde. Oricum, e o placa de metal, un capac ca sa zic asa, care se poate demonta dupa ce e data jos distributia. Este fix in spatele distributiei, inspre partea stanga-jos. Nu gasesc instructiuni in manual legate de demontarea acestei componente, si mai ales.. nu stiu numele ei ca sa caut mai multe informatii.

 

Acum am ulei aruncat peste tot in compartimentul motor, pe portiunea care e in linie cu curelele. Toti cei 400 ml lipsa au curs intr-o singura zi, in cateva ore de condus prin oras. Parca e chiar mai rau ca inainte, cand doar la un drum forja pe autostrada putea sa scoata toti cei 400 ml.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Hmm. eu de aici http://www.auszookers.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=37365&view=previous inteleg ca ar trebui sa folosesti doar semeringuri originale.

 

Tot de acolo am citit ca in spatele semeringului exista presiune, deci insist pe ideea de montare corecta.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Motorul G13BB are trei simeringuri.

 

unul mare catre spate, la volanta ce are codul 09283-68002

unul in fata jos, la pompa de ulei care are codul 09283-32042

si unul in fata sus la axa cu came care are codul 09283-32042.

 

Este foarte indicat sa folosesti simeringuri originale Suzuki.

Unde nu folosesc originale eu pun intotdeauna Victor Reinz.

La cata manopera este ca sa schimbi aceste simeringuri, diferenta de pret nu se justifica.

 

Simeringurile se monteaza intotdeauna cu arculetul catre partea cu presiune.

Adica catre interiorul motorului.

 

Si pentru ca ai umplut de ulei cureaua de distributie, schimb-o si pe aia.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Merg sa comand original, cureaua de distributie o schimb oricum, ca o am deja. Parca a avut o presimtire cureaua si s-a ascuns data trecuta la montaj. :)

Daca nu sunt alte garnituri/simeringuri pe acolo, mi-e destul de clar ca problema este ca am bagat un simering aftermarket, am vrut sa iau v. reinz eu dar nu aveau in stoc si mi-au dat corteco sau ceva de genul. Ma miram la inceput de faptul ca asta nou face mai rau decat cel vechi, uzat pe care l-am schimbat. Dar vad ca e o problema comuna, si doar cele originale par sa o rezolve.

 

Va multumesc. Revin cu rezultatul. Sper ca va fi si pozitiv..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Mecanicii de cartier intind ca dambalgii de cureaua de distributie pana forteaza in lagare si astea in simeringuri.

Uita-te in manual cum se intinde cureaua de distributie si stai cu ochii pe ei.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Motorul G13BB are trei simeringuri.

 

unul mare catre spate, la volanta ce are codul 09283-68002

unul in fata jos, la pompa de ulei care are codul 09283-32042

si unul in fata sus la axa cu came care are codul 09283-32042.

 

Vezi ca ai gresit ceva pe la ultimele coduri.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Am comandat simering original de la suzuki. Urmeaza sa il primesc saptamana viiitoare cel mai probabil. Este adevarat ca si cureaua a fost probabil intinsa mai mult decat era cazul. Voi avea grija de data asta.

Va multumesc foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Scurgere ulei distributie

 

Este adevarat ca si cureaua a fost probabil intinsa mai mult decat era cazul. Voi avea grija de data asta.

 

O curea de distributie prea intinsa "zbrinaie" la o anumita turatie, de regula sub 2000 de ture, dar la Jimny e mai greu de auzit din cauza visco-cuplajului.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Scurgere ulei distributie

 

S-a rezolvat! Simering schimbat cu unul original Suzuki + curea noua intinsa cum specifica manualul.

Va multumesc pentru interventiile in topicul acesta.

Editat de adi_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare