GTC Auto Shop
Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 22

Data Inscriere
    Apr 2009
    Varsta
    46
    Masina
    Sugiuki Samurai

Implicit Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

Dragii mei,

pe modelul discutiei cu piesele de samurai care se strica cel mai des in teren (http://forum.club4x4.ro/showthread.p...noi-de-rezerva), va rog sa-mi spuneti care sunt piese le Jimny care ar fi indicat sa le avem de rezerva in masinile noastre.

Fiind un relativ proaspat posesor de Jimny, ma bazez pe experientele traite de voi in teren la volanul acestei masini.
    Va salut !

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jan 2012
    Varsta
    45
    Masina
    Seat Leon 1P 1.9 TDI, Suzuki Jimny, LR Discovery 300 Tdi 1998

Implicit Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

In cei 4 ani de offroad cu Jimny, n teren s-au dus următoarele piese:
    1. Suport reductor din aluminiu (partea scută)
    2. Sistemul vacuumatic.
    Deci, consider util pentru Jimny sa ai ca piese de rezervă MRL-uri manuale pentru cei ce au sistemul cu vacuum și acel suport de aluminiu scurt ce susține reductorul. n rest, talpă și benzină!

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Implicit Re: Piese care se strica la Jimny si ar fi bine sa le avem cu noi de rezerva

Citat Postat original de geo_jimny Vizualizare Mesaj
    Deci, consider util pentru Jimny sa ai ca piese de rezervă MRL-uri manuale pentru cei ce au sistemul cu vacuum și acel suport de aluminiu scurt ce susține reductorul.
    Eu consider mai util sa ai la tine o tubulara E10 lunga sa poti desface MRL-uril vacuumatice si sa le pui manual in ce pozitie vrei.

Si decat sa porti dupa tine suporti reductor de rezerva, pui de la inceput unii HD si aia nu se mai rup niciodata.
    Last edited by minitehnicusro; 14th November 2016 at 10:45.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Data Inscriere
    Jan 2012
    Varsta
    45
    Masina
    Seat Leon 1P 1.9 TDI, Suzuki Jimny, LR Discovery 300 Tdi 1998

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    Eu consider mai util sa ai la tine o tubulara E10 lunga sa poti desface MRL-uril vacuumatice si sa le pui manual in ce pozitie vrei.

Si decat sa porti dupa tine suporti reductor de rezerva, pui de la inceput unii HD si aia nu se mai rup niciodata.
    Păi nu mai bine ți cumperi un Patrol sau o Toyota?

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Păi nu mai bine ți cumperi un Patrol sau o Toyota?
    Nu.
    Si Toyota se strica.
    Si Patrolul.

Iar cand se strica astea, e deranj mare.
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Deci, consider util pentru Jimny sa ai ca piese de rezervă MRL-uri manuale pentru cei ce au sistemul cu vacuum
    Asa cum a zis si minitehnicus, poti sa desfaci MRL-urile automate si sa le pui in pozitia cuplat (cu canelurile inspre interiorul masinii, daca nu gresesc).

Intrebare intrebatoare: se strica des suportul ala de aluminiu de la reductor? Stiu ca se poate slabi de la corziune, dar chiar asa?

On: senzorii de la arbore, respectiv axa cu came (daca e cazul). Se schimba si (relativ) usor.
    Later edit: un set de bujii, un set de chei din cele mai uzuale, becuri (incepind cu alea H4).
    Last edited by unde; 14th November 2016 at 17:45.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Citat Postat original de minitehnicusro Vizualizare Mesaj
    Si Toyota se strica.
    Si Patrolul.

Iar cand se strica astea, e deranj mare.
    Da... mai ales la Toyota e deranj mare. Ce-i drept nu se strica toata ziua, dar si cind se strica... cel putin eu unul nu-mi permit. Altfel, poate mi-as lua.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2009
    Masina
    Veche

Citat Postat original de unde Vizualizare Mesaj
    Asa cum a zis si minitehnicus, poti sa desfaci MRL-urile automate si sa le pui in pozitia cuplat (cu canelurile inspre interiorul masinii, daca nu gresesc).

Intrebare intrebatoare: se strica des suportul ala de aluminiu de la reductor? Stiu ca se poate slabi de la corziune, dar chiar asa?

On: senzorii de la arbore, respectiv axa cu came (daca e cazul). Se schimba si (relativ) usor.
    Later edit: un set de bujii, un set de chei din cele mai uzuale, becuri (incepind cu alea H4).
    Da, eu l-am rupt la prima iesire si a fost o iesire soft. Deci, da, chiar asa. Merita schimbat direct, inainte sa iesi in teren, cu varianta recomandata de minitehnicus
    Sustin senzorul de la axa cu came! Atentie mare cand il comandati, chiar daca sunteti 100% siguri ca e ce trebuie, comparati-l cu ce aveti pe masina. Eu sunt patit.
    Sustin si bujiile si tubulara lunga pentru MRL-uri.

As adauga si o canistra de benzina, suruburi si piulite M8 si M10
    Nemo me impune lacessit !

Data Inscriere
    Apr 2009
    Varsta
    46
    Masina
    Sugiuki Samurai

Citat Postat original de koais Vizualizare Mesaj
    Da, eu l-am rupt la prima iesire si a fost o iesire soft. Deci, da, chiar asa. Merita schimbat direct, inainte sa iesi in teren, cu varianta recomandata de minitehnicus
    Sustin senzorul de la axa cu came! Atentie mare cand il comandati, chiar daca sunteti 100% siguri ca e ce trebuie, comparati-l cu ce aveti pe masina. Eu sunt patit.
    Sustin si bujiile si tubulara lunga pentru MRL-uri.

As adauga si o canistra de benzina, suruburi si piulite M8 si M10
    Senzorul ala de la axa cu came il are doar G13BB sau si M13A?
    Va salut !

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Varsta
    43
    Masina
    Suzuki Samurai

Citat Postat original de omoroka Vizualizare Mesaj
    Senzorul ala de la axa cu came il are doar G13BB sau si M13A?
    Toate motoarele cu injectie au senzori de turatie si in functie de model au unul sau doi.
    In manul, senzorii sunt denumiti CMP (la axa cu came) si CKP (la vilbrochen).

Jimny japonez cu motor G13BB 1998-2000 are CMP pe axa cu came, este in spatele motorului, unde la G13BA este deco-ul.
    Are codul 33220-50G02 si costa in jur de 425 lei original sau echivalent J5638008 la pretul de 200 lei

Jimny spaniol cu motor G13BB 1998-2005 (SN413Q1 si SN413Q2) are in plus CKP pe vilbrochen in fata, sub pompa de ulei.
    Are codul 33220-70E00 si costa in jur de 425 lei original sau echivalent J5668000 la pretul de 250 lei.

De obicei moare cel de la axa cu came pe la 120000-150000km.

Jimny japonez cu motor M13A fara VVT 2000-2005 are CMP in fata, sus pe axa de evacuare
    Are codul 33220-76G11 si costa 425 lei original sau J5638002 la pretul de 250lei.
    Are si CKP in fata pe lateral in zona alternatorului.
    Are codul 33220-80G00 si costa 400lei original sau echivalent J5668003 la pretul de 200lei.

Jimny japonez cu motor M13 cu VVT 2005-
    CMP are codul 33220-76G11 si costa 425 original sau echivalent J5638002 la pretul de 250lei.
    CKP are codul 33220-50M20 si costa 425 oroginal.

Jimny spaniol cu motor M13 fara VVT (SN413Q3) are:
    CMP 33220-50G02
    CKP 33220-80G00

Jimny spaniol cu motor M13 cu VVT (SN413Q4) are:
    CMP 33220-63J10
    CKP 33220-63J00
    Suzuki Samurai
    Suzuki Jimny
    Dacia DoubleCab 4x4

Pagina 1 din 3 123 UltimaUltima

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!