Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva


CosminPB

Postări Recomandate

Buna, masina in cauza este :

 

Lada niva 2121.3 / 1.7L carburator 1996 (carburatorul este simplu de dacie)

 

As avea si eu cateva intrebari:

 

1: - cat ar costa si unde as gasi om sa imi recableze partea electrica ? (sunt o multime de cabluri care sunt la liber si altele care sunt foarte coapte)

2: - in partea din spate la un arc tavita de jos unde sta arcul fixat este ruginita si rupta arcul sta dar nu sta bine (am sa pun poza) cum as putea sa il repar ?

3: - in partea din fata la un arc partea de sus care are un tampon de guma este ruginita si rupta (am sa pun poza) si partea de prindere pe caroserie pare umpic mancata; solutii ?

4: - la capitolul lubrifiere parerile stiu ca sunt impartite dar o cale de mijloc intre pret decent si ulei bun care ar fi pentru cele 3 sau 4 cutii ?

5: - se gaseste undeva un set complet de bucse pentru toata masina ? sau trebuie luate individual ? unde as putea gasi sau cu ce alta masina sunt compatibile pentru ca nominal pt niva sunt destul de putine optiunii.

 

Multumes si pentru orice informatie va stau la dispozitie

 

Atasez si niste poze cu masina poate va mai dati cu parerea :)

KIMG1667.thumb.jpg.b75028b58dd3d466861e381a167c65c4.jpg

 

KIMG1663.thumb.jpg.590d63de4d529da5b45cf6ee59fb71b6.jpg

 

KIMG1660.thumb.jpg.3da2e8a324d8c522b63c9866b23e6526.jpg

 

KIMG1657.thumb.jpg.05d2c6019d2d6367b863c9e308aed208.jpg

 

KIMG1656.thumb.jpg.e2d47990a7ac6ae03aa0e26e95856f33.jpg

 

KIMG1655.thumb.jpg.08b4f4d56dd467c844e3263fe050bc3e.jpg

 

KIMG1653.thumb.jpg.b0fc2b5728fda32e8d2b2ded6dd98b78.jpg

 

KIMG1652.thumb.jpg.3e9be9175eb1dc4bc2352d002ea7bc7b.jpg

 

KIMG1648.thumb.jpg.2fbec8430de76b0931d5670cb74bdae8.jpg

 

DSC_2562.thumb.JPG.17fc1a1e1f0cbfde37c64461f0c3fe4a.JPG

 

DSC_2558.thumb.JPG.90b1fe3e4d8d83e35ec0a8c87fa7fe08.JPG

 

DSC_2554.thumb.JPG.894907c75cc40d365ff05add14d2c2de.JPG

 

DSC_2552.thumb.JPG.7410a14f60637a629be23e27c3659e30.JPG

 

DSC_2551.thumb.JPG.90cfe1047f1fd04d5fa05d8aab4caf0b.JPG

 

DSC_2550.thumb.JPG.4ba0aa9e218941a4a8e4ef0ef6583be8.JPG

 

DSC_2549.thumb.JPG.e548c2adb1d2838564e0c0c83cac16fb.JPG

 

DSC_2548.thumb.JPG.213b184f8b6eb4c595bbfeeb6f2c9204.JPG

 

DSC_2547.thumb.JPG.e694d2b70d35df2cd1c5ba9b5a7e539e.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Felicitari pentru achizitie si SPOR LA TREABA !!!! .... ca o sa ai nevoie de spor si multa, multa rabdare ..... si ceva banuti, nu multi deocamdata din ce se vede in poze.

Pe scurt at fi cam asa:

- Renunta la carburatorul de Dacia, ala a fost montat pentru economie de benzina, performantele au contat mai putin. Inlocuieste-l cu un carburator original de Niva, de preferat unul nou, nu-i scump deloc si este ok, sau cauta un carburator Weber pe net pentru masini cu capacitate cilindrica apropiata.

- Suportul de la partea superioara a arcului, poti sa-l arunci, nu mai ai ce face cu el. Ai doua solutii, il inlocuiesti cu altul nou, cred ca poti gasi la Cluj, sau poti confectiona unul mai solid. Daca optezi pentru cea de-a doua solutie te poti inspira din filmuletul urmator, undeva de la minutul 6 si pina la sfirsit:

- La fel si suportul inferior al arcului spate, montat pe punte. Din cauza formei retine apa, noroiul, etc si in timp rugineste. Ai doua variante aici, prima si cea mai simpla este sa inlocuiesti ambii suporti cu altii noi, se gasesc de cumparat. Ii tai cu flexul pe cei vechi si ii sudezi pe cei noi. Operatiunea este simpla pentru orice meserias cit de cit priceput. A doua varianta, la care am recurs eu, consta in indepartarea ruginei mecanic si apoi prin electroliza. Uite aici niste poze: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?85167-Inca-una/page12

Doar mecanic folosind flex, bormasina si fel si fel de perii metalice nu vei face mare brinza, otelul este corodat in masa. Dupa citeva ore bune de electroliza, metalul, adica rugina, s-a desprins foarte usor, dar suportul a devenit ca o sita, plin de gauri mai mari sau mai mici ca dimensiuni. Reconditionarea lui, mai corect spus rigidizarea, ramine la latitudinea ta in functie de gradul de coroziune.

- Demonteaza aparatorile alea de noroi din pasajele aripilor, sub ele s-ar putea sa fie ceva mai multa rugina.

- Bucse se gasesc la Cluj, aveau set de bucse pentru basculele fata si set de buce pentru bratele spate.

- Am vazut ca ai montat in ventilator electric in compartimentul motor. Ideea nu-i rea deloc, ba din contra, doar ca eficienta lui este foarte redusa cu modelul de radiator original, cel putin din poza nu pare sa fie amplasat prea inspirat.

Deocamdata ajunge, spor la treaba!

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Salut si mersi de sfaturi.

 

Vasina o am de vineri doar nu am facut nimic la ea deci ventilatorul este mostenit sa zic asa .. iar despre carburator ce sa zic masina are gaz tras am inteels ca este mai fiabil la gaz asta simplu, iar in ceea ce priveste performantele nu ma deranjeaza un minus in detrimentul consumului intrucat masina nu va fi de offroad .. ci doar de padure drum forestier si pajiste uda (am detector de metale si sa ajung la zonele de detectie este scopul masinii)

 

In ceea ce priveste fiarele cred ca partea cu taiat si sudat una noua este ceea mai optima pentru partea din fata am gasit si noi dar pentru partea din spate fiind sudate nu cred ca se vad as putea sa ma orientez la unele pentru o alta masina ? (ma gandesc ca atata timp cat diametru acrului corespunde sunt ok ? )

 

in privinata cauciucurilor as mai avea o intrebare din ce am vazut cunt C ceea ce inseamna talon ranforsat pentru carat marfa .. ma gandesc ca nu sunt cele mai bune intrucat nu se muleaza dupa pietre si obstacole si trimit socuri in toata masina slabind piesele ? ma insel sau sunt pe aproape ? :) si daca stie cineva sa imi zica ce janta este (ca marime) pentru ca gumele au doar 2 indici 205/r16 si nu stiu ce alte cauciucuri s-ar protrivi in locul lor.

 

Multumesc si o seara faina.

 

ps. magazinul din cluj are si un site ? mersi

Editat de CosminPB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Salut !

Esti foarte aproape :) Gumele sunt pentru microbuze, camionete, pentru transport. Confort mai putin si greutate mai mare... Le poti inlocui cu niste gume AT sau MT, noi sau resapate, astea din urma iarasi sunt grele...

Jantele tale sunt R16, latime 5.5jj, ET45, prezoane 5x139.7 cu gaura centrala de 98.5. Ti se potrivesc jante de la "japoneze mici" (Suzuki, Daihatsu, etc...)

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Pai acesta este un subiect vast :al Marimea 205 80 16, pare destul de potrivita pentru Niva. Poti pune si jante pe 15. Cauciucuri gasesti de toate felurile indiferent de jante. Eu am inghesuit 265 70 16 pe jante 5jj :ha:

 

 

Cu o parere mai exacta, te ajuta sigur posesorii de Niva ! :grin:

 

PS: Frumoasa culoare are masinuta !:wink:

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Pentru ce ai tu nevoie anvelopele rusesti Voltyre 175/80R16 sunt minunate si mai ales ieftine.

Si in plus de asta, sunt anvelopele masinii, deci nu risti sa ai problem cu politia. Sa nu uit, sunt anvelope cu camera.

Daca pui 206/80R16 va trebui sa tai din caroserie .... deja incepi sa te complici.

Gasesti pe anvelocom.ro, nexxon.ro, vadrexim.ro ...etc., etc., anvelope cu dimensiunile celo din talon, adica 185/75R16 sau 175/80R16.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

anvelope cu dimensiunile celo din talon, adica 185/75R16 sau 175/80R16.

 

In talon nimic si in carte scrie urmatoarele :

 

175-16 P

 

sau

 

205 / 75 r15 P

 

asta ultima am inteles-o .. dar prima iar ii lipseste o marime adica pot pune orice guma pe 16 care are prima valoare 175 ? adica 175 / 80 r 16 ?

 

si ce este acel P ?

 

Sincer la skoda mea anvelopele nu au reprezentat niciodata un subiect de discutie .. mergem la service si ceream anvelope noi si ei le montau si gata :P

Am sa incerc sa le vand pe cele actuale si voi lua ceva mai potrivit in timp.

 

Si care ii faza cu cauciucuri cu camera ? sunt mai bune ? stiu ca tractoarele au asa (sau cel putin aveau)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

si poate ma lamureste si pe mine cineva din ce an este masina avem urmatoarele date in carte :

 

An fabricatie : 1996

Data primei inmatriculari : 04.03.1996

Nr. Indentificare: ........ 28.02.96

Omologare de tip pentru circulatie: Nr 74.. din 23.11.1995

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Sunt anvelope diagonale, deci calea de rulare si taloanele sunt interconectate, iar camera de aer previne formarea galmelor. Exact ce si cum nu stiu...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Sunt anvelope diagonale, deci calea de rulare si taloanele sunt interconectate, iar camera de aer previne formarea galmelor. Exact ce si cum nu stiu...

 

macar acuma stiu cum le cheama :P pot sa citesc despre dar la o prima privire pe minunatul net sunt cam pe cale de disparitie si nu prea eficiente. mai studiez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Gasesti pe la americani mai multe info despre Bias / Diagonal. Ce-i de la Interco au ambele tipuri. Te poti documenta de pe la ei mai mult...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi reparatie si imbunatatire Niva

 

Masina cred ca a fost initial injectie monopunct. A fost desfiintat ecu si au ramas o parte din fire. Multe.

Ar trebui instalatia toata de niva carburatie cumparata. Sunt prea multe fire ramase daca masina a fost injectie monopunct, nu stiu ce electrician sta sa le scoata. Daca vei da bordul jos, s-ar putea sa ai surprize mari.

Indicatoarele de bord functioneaza ? Pompa de benzina e originala, in rezervor ?

Nu stiu cum a trecut de la corp clapeta la carburator de Dacia.

Si parca trebuia sa aiba o membrana vacuumatica carburatorul de dacia.

Cel de niva dublu corp are.

Dar cea mai mare problema e rugina. Posibil sa fi depasit masa critica.

Suportii de tampon de sub bascula superioara pot fi scosi fara sa dai arcurile jos, si asta e bine, masina sta pe roti sau pe capre cat lucreaza tinichigiul in spatele suportilorm la lonjeron. Dar ce vei gasi acolo... Iti trebuie un tinichigiu nu vreo gluma de meserias.

Si pe spate se poate lucra fara sa scoti puntea, doar arcurile. Masina pe capre.

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare