Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac


Sabau-Rosic Jiri

Postări Recomandate

Buna

 

In urma unor discutii cu cei de la Ashcroft Transmissions din Uk, am vrea sa incepem o colaborare cu ei - in prima faza am vrea sa comandam 20 de Ashcroft ATB - Diferentiale Helical Limited Slip - pt Dana 30 fata si Dana 44 Spate - cu siguranta sunt colegi care au Wrangler-e JK non Rubicon cu diferentiale libere iar acest HLSD ar fi cea mai buna varianta pt ei din mai multe puncte de vedere:

 

1. Cost de achizitie mic - in functie de cantitate - noi vrem sa obtinem un pret cat mai competitiv

2. Cost de intretinere inexistent - nu trebuie ulei special ca pt LSD cu piese gen ambreiaj si nici aditivi de ulei

3. Nu pune stres pe planetare si pe punte

4. Merge bine pe asfalt - abia ce il observi

 

Ar trebui sa stim ce Axle Gear Ratio ar fi cel mai des cerut - 3,21 sau 3,73 - banuiesc ca nu prea multi vor sa investeasca in a schimba rapoartele din axe.

 

Asta ar fi principiul de functionare - ca si la Eaton Detroit TrueTrac:

 

Niste filmulete:

 

Sunt colegi aici pe forum care le au deja pt Land Rover - i-as ruga sa ne impartaseasca si noua din experienta lor cu acest tip de diferential.

 

Cine e interesat va rog sa ne scrie - estimam un pret de aprox 350 de lire - mai vine transport si cred ca acum sunt si taxe vamale etc avand in vedere Brexit - o sa vedem exact.

 

Dar trebuie sa vedem in prima faza daca merita sa blocam 7-8000 de euro in ele sau nu.

Editat de Sabau-Rosic Jiri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac

 

Salutam!eu folosesc pe un discovery1 300tdi pe puntea fata. Daca se merge pe roata un pic mai mare decit originalul adica la D1 maxim 235/85 sa zic ca e ok dar nu ceva spectacol . Un plus ar fi fiabilitatea fata de diful original .

Reality is for those who cannot face Science Fiction!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac

 

Salve

 

Eu am comandat

 

Spate - taubenreuther(oameni foarte faini)

 

ARB Air Locker + compresor mare HD + furtun HD + furtun de umflat roti si manometru

 

Motive Gear - Dana 44 HD ReGear set to 4.10, Master Kit instal

 

Rulmenti spate si semeringuri/garnituri fata si spate - daca tot umblam acolo putem tot nou

https://www.4wd.com/Jeep-Drivetrain-Jeep-Axles-Differentials/Dana-30-44-Red-Outer-Axle-Tube-Seals.aspx?t_c=12&t_s=237&t_pt=101188&t_pn=ALY11105

 

Fata - 4wd.com

 

TrueTrac + Master Instalation Kit Alloy USA to 4.10

 

Ranforsari pt Dana 30 fata - sper sa merite banii

 

https://www.4wd.com/Fabrication-Tools/G2-Axle-and-Gear-Dana-30-Front-Axle-Top-Truss-68-2050-1.aspx?t_c=86&t_s=527&t_pt=101474&t_pn=G%2f268-2050-1

 

https://www.4wd.com/Fabrication-Tools/Front-Knuckle-Gusset-Kit.aspx?t_c=86&t_s=527&t_pt=10275&t_pn=TER4990800

 

https://www.4wd.com/Fabrication-Tools/Lower-Knuckle-Gusset-Kit.aspx?t_c=86&t_s=527&t_pt=10275&t_pn=TER4990910

 

Dilema e acum ce ulei sa bag in diferentiale si cat?

 

+ toate bucsile care le-am gasit la ei din poliuretan

 

Multumesc

Editat de Sabau-Rosic Jiri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac

 

... de ce ai ales raportul de 4.10 .... stai pe rotile stock ?

 

Raportele si master instal kit-urile le puteai lua si din Romania / Europa la pret similar.

 

uleiul o sa difere cantitatile dupa ce schimbi diferentialul ... asa ca te ajuta mult o lanterna.. ca sa ajungi cu uleiul la nivelul busonului.... deci estimativ sa ai o idee: bagi 1.6/1.8 fata si 1.8/2 spate ( maxim )

 

inca un pont la 300 - 500 km , desfaci diferentialele, se curata bine cu dilutie, apoi din nou pui ulei... al cca 1000 km repeti figura .....

 

daca ai nelamuriri ma suni: 0722-306.000 / 0751-306.000

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac

 

Stiu faza cu Break-In la coroana si pinion - sa se aseze cum trebuie ai de umblat usor si fara blocant vreo 500-1000 km - am pus ulei 75W140.

 

Cand ajunge si TrueTrack-ul pt fata de la 4wd.com peste vreo 2 luni(sper sa ajunga) o sa schimb iar uleiurile si voi curata tot cum trebuie.

 

Am ales 4.10 fata / 4.11 spate ca sa nu fie pinionul prea mic in raport cu coaroana - oricum in fac tuning la motor sper pe la 220-250 Cp si 550-600Nm(o sa vedem in functie de costuri desi cochetez mai mult cu ideea de un Cummins 6BT) - iar ca si roti deocamdata am 285/70 R17 - maximul ce pot pune pe jantele de Fabrica, am sa caut jante de 16 pe care as dorii sa pun anvelope de 35 sau 37 - dar v-om vedea - am comandat kit de ranforsare pt Dana 30.

 

Ideal ar fi sa gasesc niste punti Portale le pret bun - de mic copil imi doresc Unimog !!!(o sa vina si vremurile alea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac

 

Stiu faza cu Break-In la coroana si pinion - sa se aseze cum trebuie ai de umblat usor si fara blocant vreo 500-1000 km - am pus ulei 75W140.

 

Cand ajunge si TrueTrack-ul pt fata de la 4wd.com peste vreo 2 luni(sper sa ajunga) o sa schimb iar uleiurile si voi curata tot cum trebuie.

 

Am ales 4.10 fata / 4.11 spate ca sa nu fie pinionul prea mic in raport cu coaroana - oricum in fac tuning la motor sper pe la 220-250 Cp si 550-600Nm(o sa vedem in functie de costuri desi cochetez mai mult cu ideea de un Cummins 6BT) - iar ca si roti deocamdata am 285/70 R17 - maximul ce pot pune pe jantele de Fabrica, am sa caut jante de 16 pe care as dorii sa pun anvelope de 35 sau 37 - dar v-om vedea - am comandat kit de ranforsare pt Dana 30.

 

Ideal ar fi sa gasesc niste punti Portale le pret bun - de mic copil imi doresc Unimog !!!(o sa vina si vremurile alea)

 

nu-ti recomand sa pui punti de Unimog .... deja am experienta asta.

 

poti sa ma suni daca vrei sa-ti povestesc: 0722-306.000 / 0751-306.000 Laur

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Diferentiale HLSD - Ashcroft - Wrangler Non-Rubicon - tip TrueTrac

 

O fi ele grele - dar nu cred ca mai ai probleme cu ele - poti sa tragi linistit lemne prin padure ...

 

E vb si de costuri aici - cum e acum masina e deja pe la 20.000 Euro, o fi eu Dealer Jeep dar trebuie sa ma gandesc putin si la costuri(nu tare ca piere distractia) - nu sunt sarit de pe fix sa cumpar Punti Portale Mopar(oricat discount de Marketing asi primii pt ca nu o sa gasesc nici in 1000 de ani vre-un client la care sa-i pot vinde 2 punti cu 25.000 de Euro si ajungi cu ele montate si accesorii necesare la minim 30.000 Euro - cardane, suspensie etc. - si sincer nu o sa reziste niciodata ca alea de Unimog.

 

http://www.allpar.com/mopar/suspensions/portal-axles.html

 

Visez de mult la Portale - cand amortizez masina asta - peste vre-o 2 ani + ca mai avem de Drive Test un Rubicon Scurt MY2017 si un Rubicon Unlimited 2015, o sa ma gandesc considerabil la Portale pe acest Wrangler(asta e cobaiul) - pana atunci sper sa reziste asa cum ii, oricum pana in 2018-2019 trebuie sa vindem JK-urile ca sa luam JL si Pick-Up, doar pe acesta din 2008 Sahara Unlimited il pastram ca e si autoutilitara si vom experimenta cu modificarile pe el.

Editat de alin-jeep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare