Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

wrangler yj 95`- ulei diferential inlocuit greist


Mihai21

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Am schimbat uleiul din grupul spate (Wrangler yj 95 2.5) si am pus 75w 90 dupa cum mi a dat programul de la magazinul de piese auto ca trebuie, ulterior am aflat ca era recomandat pe fata asta si pe spate 75w 140.

 

Ce ma sfatuiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: wrangler yj 95`- ulei diferential inlocuit greist

 

Sa fli ce punte ai, ca model, eventual daca are sau nu LSD ajuta maxim....

Dupa aceea ,sa cumperi sau nu ceea ce ii trebuie si sa inlocuiesti dupa necesitati....adica totul comod si facil,costuri destul de reduse

 

poti sa mergi asa pana afli ce ai nevoie dar ideal sa afli repede :grin: sau sa nu mergi mult....cum vrei sa o iei....2 sapt si 15 km merge si cu ulei de masline cred...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: wrangler yj 95`- ulei diferential inlocuit greist

 

Buna ziua,

 

Am schimbat uleiul din grupul spate (Wrangler yj 95 2.5) si am pus 75w 90 dupa cum mi a dat programul de la magazinul de piese auto ca trebuie, ulterior am aflat ca era recomandat pe fata asta si pe spate 75w 140.

 

Ce ma sfatuiti?

 

Ai pus 75W90 sau LS 75W90?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: wrangler yj 95`- ulei diferential inlocuit greist

 

E grav, trebuie sa schimbi puntea!

Schimba uleiul si gata. Eventual lasi busonul scos o zi doua sa se scurga bine cel pus gresit. Parerea mea!

 

 

Tu faci misto de bietul om care a pus ulei gresit in punte ?

 

Cum spunea si RZV : trebuie sa te asiguri ce fel de diferential ai la puntea spate . In functie de asta hotarasti ce ulei pui . Nu este o tragedie daca ai pus alt ulei -important este sa nu ramana fara. E usor de identificat ce fel de diff ai : ridici puntea cu un cric crocodil de carcasa de la diferential pentru a se ridica ambele roti . Cu cutia de viteze in neutru invarti de una dintre rotile din spate . Daca roata de pe partea cealalta se invarte in acelasi sens ai LSD . Daca se invarte invers -nu ai LSD

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare