Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Distributie la Disco 2 TD5


grigsilviu

Postări Recomandate

Salutare,

 

Ma intereseaza daca a schimbat careva kitul de lant distributie la Disco 2 TD5, si daca da la cati km, si din ce motiv?

Al meu are 200.000km nu face zgomot dar cand ma voi apuca de dansa macar sa stiu sa-l comand desi este cam scumput cel original.

 

Multumesc de ajutor.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Am schimbat eu si lantul si intinzatoarele pe la 180.000km, intinzatoarele sigur sunt varza ca sunt dintr-un fel de plastic si la kilometrajul ala e bine sa fie verificate ca se pot sparge si ajung bucati in ulei, ale mele asa erau(mecanicul s-a si mirat ca mai erau intregi) si am observat din greseala ca a trebuit scos capacul fata din cauza ca a crapat carcasa rulmentului de la vascoventilator, lantul l-am schimbat profilactic dar la comparatie cel vechi era cu 4mm mai lung, deci s-a intins.... te incurajez sa faci manevra cat mai repede, atasez o poza cum a ajuns un intinzator la vreo 200.000Km la altii... depinde foarte mult si de cat de chinuit e motorul la temperaturi mari

472741447_Timingguide.jpg.072b4a9007bf172869518df5a439d438.jpg

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

:op foarte urata patina sparta, atunci nu mai imi trebuie alt raspuns ca voi comanda kitul de distributie.

 

Multumesc tare mult.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Bafta, sunt sigur ca nu vei regreta investitia cand vei vedea cum arata :grin:

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Si eu am schimbat kitul cu totul pe la 215000 km, desi nici la mine nu se auzea. Am schimbat tot atunci si kitul pompa ulei, parca asa ii zice, e compus dintr-un pinion, un lant simplu ca de bicicleta si surubul care tine pinionul. Ar fi bine sa schimbi si asta acum ca tot desfaci acolo. Daca o faci, vezi sa iei surubul ala pe original ca vine cu o pasta antidesfacere pe el, cica (pe toate forumurile se tot insista pe chestia asta) surubul se duce in lantul de la distributie si face ravagii pe acolo.

LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Eu am pus original ca nu a costat mult.

Nu stiu ce "original" o fi fost ala care nu a costat mult ca si eu am pus original si m-a cam ars la buzunar,

de unde se poate lua kit-ul de distribuție? are cineva un cod al Kit-ului ca să-l caut și eu pe net? mulțumesc!

nu exista un kit complet pentru tot ce trebuie, codurile sunt aici http://www.allbrit.de/UNI.cfm?PAGE=816707&SPRACHE=EN ceea ce trebuie sa schimbi sigur sunt nr 1, 3, 7, 18 , dupa ce vezi cat te costa astea pe original si mai vrei si altceva doar alege, eu nu am schimbat si lantul de pompa iar la surub am folosit loctite ... in nici un caz sa nu te joci cu aftermarket aici chiar daca pare scump, la pretul care va fi e cel mai bine sa comanzi direct din Anglia, recomand pe astia https://www.lrdirect.com/home.php , copiezi codul din microcat si il bagi in motorul lor de cautare

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Treaba cu distributia e cum s-a zis mai sus numai ca adevarul e ca trebuie sa te "imbarbatezi" ca vorbesti singur la cat de scump e.

Editat de sierrafery
informatie eronata
"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Nu stiu ce "original" o fi fost ala care nu a costat mult ca si eu am pus original si m-a cam ars la buzunar' date='[/quote']

 

Ai dreptate, m-am uitat pe factura online, kitul de distributie a fost pe original, a fost 160 lire la vremea aia, iar kitul lant+pinion pentru pompa de ulei a fost aftermarket, undeva la 21 lire. Preturile fara TVA fara transport, luate de pe http://www.island...

 

Deci, scuze pentru dezinformare.:grin:

Editat de sierrafery
ajustare
LR Discovery 2, an 2000, manual, Td5, HDC, ACE, SLS, TC, etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

problema nu e de dezinformare...problema e mare la tine pt ca avand lant aftermarket esti in real pericol, ca daca cedeaza distruge tot. nu a existat niciodata kit distributie ORIGINAL sub 199GBP (fara TVA), iar lantul pompei e ultra periculos... chestia cu OEM am mai discutat-o, e aceasi piesa facuta la misto in curtea din spate de catre producatorul piesei originale, un fel der aftermarket mai ''coafat".... exemplu de lant aftermarket/OEM dupa vreo 20.000 km.... poza luata de pe D2boys de la un patit, a economisit omul vreo 150 lire la piesa si l-a costat o chiulasa de 1000 + tot ce implica chestia asta deci in total vreo 1600GBP...asta e

1516535786_Timingchain.jpg.d164496cec26865456e6cdacd9243289.jpg

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Deci... ai schimbat distribuția? Sunt curios ce ai găsit când ai desfăcut capacele...

 

Salutare pentru moment nu am schimbat nimic, sunt in faza in care am depus actele pentru inmatriculare fara taxa.

Si in mod normal pe miercuri ar trebui sa ridic actele.

Dupa ce o vad inmatriculata pe urma demarez lucrarea pe care o voi expune pe forum.

 

Numai bine.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

Salutare pentru moment nu am schimbat nimic, sunt in faza in care am depus actele pentru inmatriculare fara taxa.

Si in mod normal pe miercuri ar trebui sa ridic actele.

Dupa ce o vad inmatriculata pe urma demarez lucrarea pe care o voi expune pe forum.

 

Numai bine.

 

eu am înmatriculat-o pe a mea prin hotărâre judecătorească anul trecut în Noiembrie... să ne anunți și pe noi dacă funcționează înmatricularea fără taxă după ce o înmatriculezi.

 

mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Distributie la Disco 2 TD5

 

eu am înmatriculat-o pe a mea prin hotărâre judecătorească anul trecut în Noiembrie... să ne anunți și pe noi dacă funcționează înmatricularea fără taxă după ce o înmatriculezi.

 

mult succes!

 

Azi a primit numere si talon fara taxa platita.

Deci functioneaza.

 

Numai bine

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare