Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor


B.Adrian

Postări Recomandate

Salutare , am achizitionat un Jimny cu volan pe dreapta ( Anglia ) de curand .

 

An 2000 , cutie automata , geamuri electrice , proiectoare , culoare aurie

 

 

Pe exterior masina arata foarte bine , ne lovita , ne avand rugina , merge cutia beton .... dar pe sub masina beleaaa ,totul ruginit.

 

Ce variante am :

 

1-Sa o fac ca la carte si ma costa vreo 2500-3000 ron

 

2-Sa fac doar elementele de siguranta sa fiu sigur ca nu ma lasa pe munti , cam 1000 ron .

 

3-S-o vand :)

 

4-Alte idei

Editat de B.Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

pe sub masina beleaaa ,totul ruginit.

 

Ce variante am :

1-Sa o fac ca la carte si ma costa vreo 2500-3000 ron

2-Sa fac doar elementele de siguranta sa fiu sigur ca nu ma lasa pe munti , cam 1000 ron .

3-S-o vand :)

4-Alte idei

 

1-sa o faci ca la carte nu costa 2500-3000lei. ci mult mai mult.

pare simplu, dar cand incepi sa cumperi piese si nu te mai opresti te lasa genunchii.

 

vinde-o . cu orice pret.

 

si daca in continuare vrei Jimny cauta unul cat mai nou.

 

am avut pe mana o catastrofa d'asta de masina, la care obsolut orice surub se scotea cu flexul.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Omu' zice bine , tinichigeria poate costa mai mult decat masina ... de ce naiba ai cumparat o masina crocanta ? ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Salut,vezi in ce stare e sasiul dc e cat de cat ok,pune in balanta pretul de achizitie al masinii plus costul reparatiilor si vezi ce rezulta.Oricum un jimny ok din punct de vedere tehnic si fara rugina (nu prea cred ca exista asa ceva decat dc are o vechime mai mica de 5 ani) costa minim 5000-6000 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Eu zic sa pui niste poze sa vedem si noi.

Daca e rugina superficiala, e simplu. Daca sasiul e cu parti lipsa... vinde-o.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

si daca in continuare vrei Jimny cauta unul cat mai nou.

 

Eu am o banuiala ca omul si-a luat Jimny din 2000 si cu volan pe dreapta din cauza ca masina a fost ieftina la achizitie.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Eu am o banuiala ca omul si-a luat Jimny din 2000 si cu volan pe dreapta din cauza ca masina a fost ieftina la achizitie.

 

Si daca a dat mai mult de 5-600 euro / lire pe ea, chiar ca s-a intepat, din pacate.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Parti lipsa din sasiu nu sunt , dar e rugina suficienta . Mi-a placut masinuta , arata bine pe exterior , are cutie automata si merge bine . Gauri de rugina nu am vazut dar poate nu este cum exagerez eu .... revin maine cu poze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Sasiul se repara prin inlocuire.

 

Dar aceeasi rugina este si la punti, la fuzete, frane.

Iar aici bagi mana adanc in buzunar.

 

Vinde-o , sau daca ai cumparat-o ieftin dezmembreaza-o.

 

Piesele care se dau repede sunt: motorul, reductorul (ca e de Jim automat), planetarele fata, carcasa puntii fata daca nu e terminata, tendoanele fata, piesele de plastic de la interior daca nu sunt zgariate, scaunele daca sunt in stare buna.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Sasiul se repara prin inlocuire.

 

Dar aceeasi rugina este si la punti, la fuzete, frane.

Iar aici bagi mana adanc in buzunar.

 

Vinde-o , sau daca ai cumparat-o ieftin dezmembreaza-o.

 

Piesele care se dau repede sunt: motorul, reductorul (ca e de Jim automat), planetarele fata, carcasa puntii fata daca nu e terminata, tendoanele fata, piesele de plastic de la interior daca nu sunt zgariate, scaunele daca sunt in stare buna.

 

Am fost la un tinichigiu bun si mi-a zis ca a mai facut Jimny-uri , stie despre ce este vorba dar acum asta a zis din gura . Toata partea de jos e ruginita , inclusiv suruburi , si partea cu motorul etc ....

Credeti ca nu pot s-o scot la capat cu o investitie de max 3500 ron si daca vreau s-o fac , la ce sa fiu atent , la ce probleme trebuie sa ma astept ?

pareri va rog ...

Editat de B.Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Am fost la un tinichigiu bun si mi-a zis ca a mai facut Jimny-uri , stie despre ce este vorba dar acum asta a zis din gura . Toata partea de jos e ruginita , inclusiv suruburi , si partea cu motorul etc ....

Credeti ca nu pot s-o scot la capat cu o investitie de max 3500 ron si daca vreau s-o fac , la ce sa fiu atent , la ce probleme trebuie sa ma astept ?

pareri va rog ...

 

In primul rind ar trebui verificati suportii de pe sasiu si tabla portbagajului, eu acolo am avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Din poze nu se vede nimic tragic. Pune si tu niste poze cu o zona cu probleme (gaura).

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Am fost la un tinichigiu bun si mi-a zis ca a mai facut Jimny-uri , stie despre ce este vorba dar acum asta a zis din gura . Toata partea de jos e ruginita , inclusiv suruburi , si partea cu motorul etc ....

Credeti ca nu pot s-o scot la capat cu o investitie de max 3500 ron si daca vreau s-o fac , la ce sa fiu atent , la ce probleme trebuie sa ma astept ?

pareri va rog ...

 

Salutare

 

Adrian experienta mea si a multor colegi ca e foarte greu si scump sa aduci la linia de plutire o masina "compromisa". De obicei rezultatul este ca bagi mult mai multi bani decat ai planificat si tot te alegi cu o masina care e "asa si asa".

Sa zicem ca te duci cu masina la tinichigiu sa o repari. Omul iti zice un pret estimativ "pe ce se vede". Se apuca sa o desfaca. Daca acum iti pare ruginita stai sa vezi la dezechipare. Totul o sa vina jos cu flexul, toate suruburile corodate, conducte praf... pe ce pui mana se rupe. Constati ca sasiul e svaiter si trebe fie inlocuit, fie reparat cu mai mult sau mai putin succes. Caroseria muci din fata in spate, tinichigiul blastema si spune ca trebe sa reconstruiasca toata podeaua, aripi, suporti etc. Cu ocazi asta mesterul iti spune ca o sa coste cel putin dublu "ca acum se vede cat e de lucru". La sfarsit... din masinuta faina si ieftina ce ti-ai dorit-o initial ai ajuns cu o masina in care ai bagat muuuuult mai muuuulti bani decat ai crezut, mai ai de platit taxa inmatriculare (peste 400 EUR) ... si tot e vechiuta si cu volan pe dreapta.

 

Solutia desteapta: ce ti-a spus Minitehnicus (e "tata" veveritelor Suzuki si chiar stie ce vorbeste). Scoti 1-2-3 seturi de numere rosii, iti faci meandrele cu ea 3 luni apoi... fie o vinzi la pret redus fie o dezmembrezi si pierzi maxim cateva sute de eur.

 

Daca vrei totusi sa o repari.... nu stiu cum sunt preturile in Craiova dar in Timisoara eu am platit 350 eur la tinichigerie doar sa repar partea din spate sasiu la o Vitara. Pt dezechipat caroserie, dat jos de pe sasiu, reparat caroserie, reparat sasiu, montat tot la loc... cred ca minim 1500 spre 2000 EUR.

 

Spor

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Masina nu are gauri sau probleme f mari de nu se pot repara . Problema este , dupa cum a zis si minitehnicusro, ca tabla o fac dar mi-e teama de celalalte nimicuri :

- fiind plina de rugina orice surub e problematic

- dupa ce fac rugina de pe tabla ,sasiu etc sa nu dau de altele

- mini zicea ca " Dar aceeasi rugina este si la punti, la fuzete, frane." asta e o problema mare ?

- mi-e teama ca ma apuc s-o fac si o sa fie o eterna reparare ( nu am avut jimny nu ma pricep la mecanica )

- sfaturi

Editat de B.Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

... pai ... de vreme ce 3500 este de fapt bugetul pentru o antifonare mai bunicica si nu pentru tinichigerie-vopsitorie ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Parerea mea e ca sumele de genu 3500 ron pt o antifonare sunt mult exagerate,poate la reprezentanta suzuki sa coste atat dar pt o masina din 2000 si cu volan pe dreapta nu se justifica reparatiile facute la reprezentanta.Poti sa faci lucrarile de tinichigerie la un meserias de cartier unde vei plati mult mai putin iar antifonarea propriu zisa sa o faci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

... poti incerca sa vezi la suma ajungi si la cat dureaza ... am scris antifonare nu stropire pe dedesubt cu doua cutii de insonor ieftin in speranta ca o duce mai bine peste iarna ! La ce masina si din ce an nu are importanta prea mare , desi unele sunt mai mari si altele mai complicate ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Jimny cu MULTA rugina :) ,ajutor

 

Exact în același situație sUnt și eu (sau am fost), am dat pe ea 2500 £, am venit acasă cu ea și cu 4000 de Ron am curățat, reparat unde era rugina, antifonat..... și la mine din portbagaj se vedea asfaltul :ang2 , dar un m a lăsat inima sa îl dau. Plus ca a trebuit sa schimb toba finala, cauciucuri noi... etc, abs-ul nu funcționează, trebuie sa rezolv și aia......dar nu îmi pare rău, pt ca tare m am atașat de mașină și îmi place enorm

 

Bafta,

 

Ovidiu

Editat de Astral
SUNT.....http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=856522&viewfull=1#post856522
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Buna ziua! Revin si eu la acest topic mai vechi....

Sunt proaspat prsesor al unui Jimny 1,5 din 2006 si am vazut cateva probleme cu rugina la caroserie. Nimic foarte grav deocamdata, dar cu siguranta ce nu se vede este mai afectat. As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi utile pentru ca vreau sa intervin acum, pana nu cade complet. Nu pare a fi afectat saiul, dar nu se stie pana nu desfaci. Ce procedura ma sfatuiti sa aplic? Cu ce materiale? Eventual si o estimare aproximativa a costurilor unei astfel de lucrari. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Varianta ușoara dacă ai numai câteva pete de suprafata:

- speli bine cu presiune pe dedesubt și tot ce poti

- câteva spray-uri de convertor de rugina și dai peste tot unde se vede , inclusiv în șasiu

- după ce s-a uscat treabă dai câteva spray-uri de ceara de cavități in uși și șasiu

- la sfârșit poți da cu spray de antifon daca chiar vrei dar e riscul sa acoperi problema și să lucreze pe dedesubt.

 

Amu toate astea le faci așa preventiv și dacă mașina trece testul șurubelniței, aducă nu trece șurubelniță prin zona ruginita. Daca strapunge... Tinichigerie scrie pe mașină. Atunci te pui sa bei o tuică, îți faci cruce, dai foc la o hârtie de 100 lei sa te obișnuiești cu ideea și te apuci să cauți meșter.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare