Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Frontera


pipedoi

Postări Recomandate

Salutare tuturor. Sunt proaspat posesor de Frontera A 2.0, sport. Am iesit de 3 ori pe off-road si de fiecare data aceeasi problema. Raman suspendat pe punte in locurile unde altii cu Pajero, Jimny sau altele trec lejer. Ce variante am sa o fac mai inalta ? Este cineva din zona de vest care face sau stie pe cineva care face asa ceva ? In plus, neaparat voi monta un troliu. Din nou daca ma puteti ajuta cu sfaturi legate de troliu. Ce trebuie avut in vedere la alegerea lui ? Multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Ce roti au prietenii tai cu Pajero si ce roti ai tu ? Ma refer la dimensiune.

Eu am inaltat-o 5 cm din barile de torsiune si dupa o tura pe teren am lasat-o la loc cum a fost, chiar mai jos decat era, si merg fara probleme unde vreau eu. Intra pe topicul meu "Vauxhall Frontera a.k.a. Vauxi" ca sa vezi pe unde si ce fac eu cu ea...

 

PS: Toata treaba e din "volan" ! :h5

 

 

De inaltat nu este greu dar pierzi la stabilitate si pe inclinatii laterale, o iei la vale.

Pe fata, te bagi sub ea inarmat cu o tubulara mare de 21, cu niste spray WD40, ridici rotile pe rand pe cric si dai cateva ture la suruburile barilor de torsiune pana crezi tu ca asa iti place cum sta. Suruburile sunt situate cam pe la mijlocul masinii, unul pe stanga si unul pe dreapta. Masina va deveni mai rigida ! Dupa inaltarea asta, planetarele o sa stea cam strambe, nu le place si se vor uza mai repede. (asta e valabil si pentru alte masini mai laudate)

Pe spate, daca ai foi de arc, ori schimbi arcurile, ori le springuiesti, ori varianta ieftina, ii pui niste cercei mai lungi cu vreo cativa cm. Daca ai elicoidale, la fel, ori schimbi arcurile cu ceva mai lungi, ori pui niste "carpatoare" sub ele. Se numesc "trim packer" si se monteaza usor. Gasesti si aici pe forum de vanzare.

 

Repet, eu nu sunt adeptul intaltarii, am avut si cu bodylift si cu suspension lift, dar cea mai buna si mai cinstita inaltare este aceea din roti. Pui gume mari si ai pace. Oricum, mai mari de ....sa zic un 33 nu prea poti pe Frontera 2.0cc pentru ca nu le duce si grupul fata abea asteapta sa crape ! Eu am acum 32-uri si merg perfect oriunde vreau eu si am incercat cu ea diferite tampenii, rezultatul fiind un zambet urias, multumit 100% de cum merge :)

 

PS 2: Pe spate poti sa o inalti si 30cm ca puntea tot jos va ramane si tot asa ramai suspendat !

 

Pentru un plus de flexare, poti sa demontezi barile stabilizatoare si sa modifici bumpstop-urile.

 

PS 3, acum 7 ani si eu imi doream un gip inaltat ca arata beton, dar m-am convins incet, incet, cum sta treaba cu inaltimea :)

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Multuemsc pentru raspuns. Eu am cauciucuri Insa Turbo Dakar 235/75/15. Am facut diverse teste (namol, apa, stanci, pietre) si mi se pare f. joasa pt offroad. Cel mai des raman suspendat pe rezervor. Cu grupul m-am obisnuit sa feresc pietrele inalte dar degeaba. De aceea doresc sa o inalt putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Ar fi bune niste gume mai mari gen 265/75/15, 31x10.5 15, 235/85/16, 255/85/16 (asta e maxim cat sa nu rupi fata)

235/75/15 sunt cam micute, alea sunt bune pentru Samurai... Un profil mai agresiv ar fi iarasi mai potrivit :)

 

Din ce an e masina ? E pe foi sau pe elicoidale ?

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

4 - 5 cm din bara de torsiune pe faţă şi cercei mai lungi cu aceiaşi dimensiune pe spate e cel mai simplu şi face diferenţa. Tot 235/75/15, am şi eu, dar profil simex, recomand, la noroi fac toţi banii! După înălţare nu strică să compensezi diferenţa la repartitorul de frână şi chiar la tampoanele arcurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

4 - 5 cm din bara de torsiune pe faţă şi cercei mai lungi cu aceiaşi dimensiune pe spate e cel mai simplu şi face diferenţa. Tot 235/75/15, am şi eu, dar profil simex, recomand, la noroi fac toţi banii! După înălţare nu strică să compensezi diferenţa la repartitorul de frână şi chiar la tampoanele arcurilor.

 

Cand spui cercei, te referi la asa ceva ?

20077691_3_1000x700_kit-suspensie-5cm-opel-frontera-autoturisme.jpg.0d23861654bbdb6202d271999bc480c5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

leaf-spring-good-shackle-an.jpg.36b3d10b80daec5a95776b4b0146103d.jpg

 

astia sunt cerceii pentru arcuri cu foi

 

... si ai nevoie de unii mai lungi

 

 

Alea din poza de mai sus , sunt pentru elicoidale

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Asta e bodylift si are cu totul alta utilizare. Astea se pun intre sasiu si caroserie, puntile tot acolo rămân si tot asa zici ca ramai pe burta...

Bodyliftul e bun doar când vrei sa pui roti mari si nu vrei sa tai aripile. In rest este inutil la fel ca semnalizările pe BMW-uri :ha:

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Asta e bodylift si are cu totul alta utilizare. Astea se pun intre sasiu si caroserie, puntile tot acolo rămân si tot asa zici ca ramai pe burta...

Bodyliftul e bun doar când vrei sa pui roti mari si nu vrei sa tai aripile. In rest este inutil la fel ca semnalizările pe BMW-uri :ha:

 

:grin:

ok, deci trebuie sa sap sa vad cine imi poate face. In Timisoara nu stiu pe nimeni care ar faca asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Orice atelier care are un flex si o masina de gaurit, te poate ajuta. Din platbanda mai sanatoasa, 5-6mm + niste suruburi de 16 sau de cat sunt gaurile la bucse, se rezolva imediat...

Cred ca sunt si de cumpărat dar sunt prea simple ca sa mai dam banii si pe alea...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Simple, complicate, ideea e ca lumea parca nu vrea sa mai munceasca. Cand merg la un mecanic direct se crede zeu si parca ma cearta ca ii dau de lucru. Mai bine platesc dublu sau triplu sa le iau gata facute. Daca cumva cineva de pe acest forum stie de unde se pot achizitiona astfel de piese, rog putin ajutor. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Asa este ! Multi dintre noi ne-am învățat singuri sa mesterim la ele pentru ca nu mai exista meseriasi sau aia care mai sunt iti distrug masina.

 

+5-6cm fata de lungimea actuala a cerceilor cred ca iti este de ajuns, depinde si cat de obosite sunt arcurile. La o masina .am prelungit cerceii si masina nu s.a ridicat deloc, iar arcul stătea îndoit in jos dupa punte...

Editat de Cristian1

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Asa este ! Multi dintre noi ne-am învățat singuri sa mesterim la ele pentru ca nu mai exista meseriasi sau aia care mai sunt iti distrug masina.

 

+5-6cm fata de lungimea actuala a cerceilor cred ca iti este de ajuns, depinde si cat de obosite sunt arcurile. La o masina .am prelungit cerceii si masina nu s.a ridicat deloc, iar arcul stătea îndoit in jos dupa punte...

 

Daca o aduc la Agnita, va puteti ocupa de masina ? Sau cunoasteti in zona pe cineva ce s-ar putea ocupa ? Decat sa pierd timpul sa caut pe aici mai bine vin si las masina acolo cat este necesar si o iau gata facuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Frontera

 

Aşa ceva am făcut cu 50 lei la un strungar, dacă crezi că nu rezolvi în zonă pot da comandă şi eventual trimite, dar probabil durează ceva timp. Ai mei sunt +4 şi parcă s-ar mai fi cerut un cm.DSCN0875

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare