Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Uzura interior anvelope spate Outlander 2008


BogdanAWD

Postări Recomandate

Salut,

 

La schimbarea rotilor de vara pe 18" cu cele de iarna pe 16" am avut neplacuta surpriza sa constat ca anvelopele s-ai tocit accentuat pe interior. Am verificat geometria si la spate a rezultat o abatere la cadere de aprox 40 minute care insa nu poate fi reglata. Ulterior cei de la Vianor acolo unde am verificat geometria au remarcat uzura in solzi de peste a acelor ancelope afirmand ca aceasta poate fi cauza uzurii. Rezolvare ar fi inlocuirea amortizoarelor spate. Intrebare: ati mai intalnit asemenea situatii pe Outlander sau chiar pe alte SUV-uri?

 

Multumesc

Editat de BogdanAWD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uzura interior anvelope spate Outlander 2008

 

Am avut aceasi uzura. Am schimbat arcurile(originale) obosite cu noi si a disparut uzura.Daca nu le schimbi macar pune ceva tampoane sub ele de 3-4 cm. Nu este din telescoape sau alte reglaje. Outlander 09.2007-300000km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uzura interior anvelope spate Outlander 2008

 

Exista suruburi excendrice de reglaj si la bratele superioare ale Outlanderului, ..., am avut aceasta problema dupa ce mi s-au schimbat bratele superioare spate (zice-se ca se schimba cu totul,neexistand reper separat de bucsi, ..., bla...), ..., dupa povesti, discutii, ... umblatura s-a rezolvat,... Din pacate sunt putine ateliere de reglat geometrii, care au scule, si foarte putine care si stiu sa le foloseasca la adevarata valoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Uzura interior anvelope spate Outlander 2008

 

Si eu m-am gandit prima data la geometrie. Marea mea problema este ca la momentul demontarii rotilor nu am dat importanta daca sunt fata sau spate. Inainte de a monta anvelopele facut geometria la Vianor Aviatiei/Autosoft. Din pacate acum imi dau seama ca sunt extremi de superficiali. Fac geometria in 15 min iar in caz de probleme masina e de vina. Totusi cei de la Tiriac au verificat si ei masina si rezultatele geometriei si mi-au spus ca diferentele nu sunt asa de mari incat sa imi toceasca atat de repede si poate chiar anvelopele ar putea fi de vina. Intrucat se observa uzura neuniforma a zimtilor este probabil ca anvelopele cu probleme sa fi fost de pe fata/roti de tractiune. M-am adresat si la marea firma Continental Romania acolo unde mi-a raspuns un pustan Radu Imbri ca el nu are timp de mine dar a analizat anvelopele in 5 min si geometria e de vina (abatere de 18 minute) si ca in mod sigur anvelopele au fost pe spate. Mi se pare inadmisibil sa fiu intre doua mari firme iar singurul vinovat sa fie clientul ca a apelat la firme care chipurile se respecta. Asa ca ontr-adevar atentie mare unde faceti geometria. Oricum daca exista abatere indiferenta de mica masinile noastre sunt de vina...oricum nu ma las pana cand unii sau altii isi asuma vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare