Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Parametri Sablare


Ben 07

Postări Recomandate

Buna,

imi cer scuze daca undeva mai este scris/raspuns la intrebarile care o sa le pun aici.

 

Am citi mult despre sablare am vazut video, etc.

Nici unde nu am gasit informatiile ce diametru la duse trebuie sa ai, ce fel de nisip/diametru granulatie trebuie pt sablat un sasiu, cat volum aer pe minut.

 

Din cate am citit eu,

la o dusa de 2.5 mm poti sa ai un nisip granulatie 0.8mm maxim si volum aer minim 200l/min.

Acum cu vieza de executie cred ca este foarte incet.

Am posibilitate sa am un compresor de 3600l/min dar ma gandesc si la vecini si masinile din inprejurimi.

Nu stiu cat de greu este sasiul dar poate o sa reusesc sa il duc intr-o incapere inchisa(lemnarie), din pacate am acces doar manual sa intru inauntru

Am un generator 3kw as putea sa sablez sasiul departe de case, dar trebuie sa amenajez totul.

Nu stiu ce cantitate de nisip sa cumpar, stiu ca trebuie sa fie foarte uscat.

 

Cei care au sablat sau stiu precis va rog sa scrieti parerile dvs si experienta.

Masca si protectie pt mine am, lucrez la sudura de ani de zile si la vopsit cu pistolul.

Cu sablarea nu am avut dea face.

Am gasit pe cineva care poate sa sableze sasiul cu 400 lei, cea ce este un pret bun pt mine, dar pur si simplu vreau eu sa fac sablarea pt ca mai am 3 tractoare fiat unde cabinele sunt complet ruginite.

 

Va multumesc pt cei ce o sa posteze,

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Am sablat in primăvara un șasiu de Y60 lung. Eu l-am sablat cu alice la o firma. Prețul era de 450 EUR + TVA/ tona. Eu am plătit pentru sablare cu alice ( șasiu lung+citeva repere), adică pentru 200 kg de fier, 350 lei.A ieșit super bine, având o aderentă buna pentru zincarea ce a urmat.

 

Pentru sablarea cu nisip îți va trebui o incinta închisă, deoarece se face un nor mare de praf si nisip si risti vreo reclamație de la vreun vecin. Am sablat cu nisip niște repere mai mici, am cumpărat nisip cuartos de la Adeplast , 10 lei sacul de 25 kg. Îți va trebui un compresor care sa țină presiunea la minim 8 bar ca sa ai spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Cu ce diametru la duse au sablat? ce volum litru pe minut a avut compresorul?

Ce diametru au avut alicele?

 

Astia sunt parametri cei mai importanti.

Oricum o sa imi dau seama, dar o sa am mai multe incercari.

 

Merci,

ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Eu zic sa-ti iei un pistol de sablat, mai ieftin in prima faza, ca detaliile astea batute pe muchie nu ti le da nimeni. Iti iei un pistol, nisip, ii dai aer si vezi cum merge. In functie de ce faci compresor iti trebuie de la 100 l in sus, butelie/debit. sfatul meu este sa-ti faci cabina, macar improvizata, ca nisipul de sablat este naiba se baga unde nu te astepti si se aduna foarte greu. Nisipul poate fi reutileizat de multe ori, depinde ce scule ai, eu la cabina mi-am facut un ciclon separa praful destul de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Te sfatuiesc sa renunti , munca de sablare e mizerabila din toate punctele de vedere , instalatia nu va fi folosita in mod curent ... , blocheaza spatiu , e dependenta de vreme ... . Pe mine ma taxeaza la rupere sablarea cu nisip , la o turnatorie , dar totusi vazand ce inseamna mai bine platesc ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

:) Buna cos,

pana acum am ascultata de sfaturile tale si cred ca am facut bine, sunt sigur ca ai dreptate dar aici nu este vorba de proft sau ceva de genul acesta, defapt cred ca de la incept de cand am luat Patrolul a fost asa doar ca nu mi-am dat seama.

Masina asta trebuie sa o fac indiferent cat ma costa.

Nu ma intereseaza ca este putin lovita, nu ma intereseaza interiorul, sa nu aiba cancerul asta de rugina si mecanic sa fie in ordine.

Suspensi, cauciucuri, si alte maruntisuri din astea nu ma intereseaza.

Chiar imi place daca este putin mai inalta si cu cauciucuri mai masive, problema este ca pe autostrada chestile astea nu ma prea ajuta.

 

La 450 lei sa sablazi un sasiu cred ca este extraordinar de ieftin, este la un pensionar care are a avut firma de sablat si acum a inchis, am vorbit cu el, este expert, sableaza de la sticla pana la sasiuri, sablari cu finisaj specific.

In fine eu trebuie sa incerc macar odata.

Afara nu intra in discutie sa fac sablare, cu vecini la 3 m de mine o sa am doar probleme, deja sunt mai special cu atatea scule si reparatii.

 

Am o camera unde am incalzirea centrala 6x6, din care 6x4 pot sa folosesc,acolo este tot timpul uscat si foarte cald, si 35'C. Compresor, masina de sablat am deja, trebuie sa golesc lemnaria de lemne si dulapuri, vopsele, si alt rahat care l-am adunat acolo de ani de zile.

Singurul dezavantaj este ca nu pot sa intru asa usor acolo, am doar 3 m de la vecin, deci totul demontat afara, sasiul pus pe roti de carucior mic si manevrat manual inauntru.

 

Sunt sigur ca o sa fie cu probleme, sunt sigur ca o sa dau cu capul de pereti, dar macar odata trebuie sa incerc.

 

Mersi,

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Eu zic sa-ti iei un pistol de sablat, mai ieftin in prima faza, ca detaliile astea batute pe muchie nu ti le da nimeni. Iti iei un pistol, nisip, ii dai aer si vezi cum merge. In functie de ce faci compresor iti trebuie de la 100 l in sus, butelie/debit. sfatul meu este sa-ti faci cabina, macar improvizata, ca nisipul de sablat este naiba se baga unde nu te astepti si se aduna foarte greu. Nisipul poate fi reutileizat de multe ori, depinde ce scule ai, eu la cabina mi-am facut un ciclon separa praful destul de bine.

 

Cred, poate gresesc, cu pistol mai ieftin cu cu un debit de 100l min nu fac absolut nimic, poate etrieri si sruburile mici.

Am cumparat un compresor cu 3600l pe minut, am avut unul de 200 l pe min dar merge foarte incet din ce am vazut pe net, masina de sablat a costat 104 Eu transport inclus la un prieten din Germania, cu rezervor 40l.

A fost una dintre cele mai ieftine. Am vazut cateve feedback-uri.

La pretul asta nu te poti astepta sa mearga 8-16 ore pe zi in fiecare zi fara sa se strice/uzeze ceva

Dar pt un amator care face 2-3 masini pe an cred ca este OK.

 

Ben

 

DSC00712.thumb.JPG.b5152a8374e91d2d6d1edd4a17052f02.JPG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Daca ne dam la sablare in incinta inchisa ai belit-o si mai rau ... credeam ca esti pe la o largime intr-o margine de domeniu intins , liber si neingradit sa faci ce vrei tu pe tot hectarul ...

 

In interior nu poti sabla cu nisip mai mult decat primul minut ca se termina cu supravietuirea ajutata de manusi si de ochelari de protectie ...Vei avea nevoie de un costum de protectie cu aer insuflat ca sa poti sta in incinta - o alta mare problema cu aerul care nu poate fi aer tehnic ca o picatura de ulei ajunsa in plamani are o foarte mare probabilitate sa duca la grave afectiuni - nu zic mai mult , e mult de zis pe subiect . Costumul e necesar si obligatoriu pentru ca in incinta respectiva se va forma o atmosfere martiana rece si irespirabila , si peste asta nici nu vezi nimic din cauza prafului dens care se formeaza din spargerea granulelor si din materialul desprins - sa vezi ce nor frumos face rugina macinata de nisip , eu m-am ingrozit de aia de care spuneam de la turnatorie , ei sableaza in aer liber si norul format e indescriptibil... cred ca aia au invatat sa nu respire si sa vada prin ecolocatie ...iar statia de filtrare pentru aer curat e mai mare si mai complicata decat statia de aer tehnic . Chiar daca n-ai avea acoperis tot aia ar fi ... se face mai putin praf daca se sableaza cu alice dar deja e alta instalatie de sablare ... Daca sablezi in camera de care zici se prafuieste tot si toate , n-o mai scoti curata cativa ani ...

 

Am un bun cunoscut care face la scara mica corpuri de iluminat cu led , are un mic atelier si a incercat si el marea cu degetul , a cumparat nisip abraziv special de la Buzau si am incercat amundoi sa sablam cate ceva cu pistoale de mana ca sa vedem ce iese ... Iese, dar dureaza chinuitor de mult timp . Am marit presiunea de la compresor sa tina 10 bari , abia atunci incepe sa lucreze , pana atunci doar se alinta binisor-incetisor sa nu juleasca catifeaua .

 

Mai vorbeste cu mesterul de care ai zis , poate te sfatuieste de bine ce si cum ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Sunt de acord o ventilatie si una foarte buna, cu ceva filtre sa nu prafuiesc vecini.

Am ceva ventilatoare dar nu cred ca o sa faca fata.

O sa ma mai gandesc.

 

Mersi mult de sfat

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Eu am sablat in Bucuresti saptamana trecuta cu aproximativ 600 de lei un sasiu de masina de teren scurta. Sablare industriala nu sablare cu scule de hobby. Dupa sablare s-a aplicat un grund epoxidic cu zinc (grund barrier). Operatiunea a durat cateva ore. Operatiunea mi-a facut un prieten, costul ei la "oficial" e undeva la 1200-1400 lei (800-900 lei sablarea si circa 400-600 lei grundul si aplicarea lui)

 

Nu stiu daca merita tot efortul asta cu sablarea ...ptr ca inseamna scule, spatiu, timp, tehnica samd. Probabil ptr piese mici si foarte mici merita.

 

Sa nu ma intelegeti gresit ca sunt impotriva operatiunilor de acest gen home made. Dar uneori e mai simplu, mai putin costisitor asa... pe calea fireasca.

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Pt un incepator ai luat-o pieptis rau ! ;)

 

Da, la capitolul incapatanare stau foarte bine, trebuie niste lovituri foarte tari ca sa ma calmez, accident, esec total dupa cateva zile de incercari, etc.

Pe net, carti, video cred ca am stat mai mult de 24 ore de cand am masina, la reparat mai putin de cinci ore, poate 2.5 ore

 

 

De abia astept sa imi vina diferentialul cu carcasa sa pot sa incep, poate ma mai calmez :):)

dupa cateva ore sub masina la -6'C actual :):) poate se receste dragostea de la prima vedere.

Am vazut cateva videouri unde proprietari au sablat sasiul si caroseria fara sa demonteze nimic, sper sa nu fac compromisul asta.

Compresorul oricum il cumpar, o alta inventie de a mea, foratul la 150 m adancime si am nevoie de un compresor puternic.

Mentionez ca am forat pt titei la 500 m cand eram de 18 ani, bineinteles ca eram la trasul cu cheia :):), dar tot sa lipit ceva de mine.

 

In fine , vorbele sunt ieftine, ce este pe teren conteaza si mai ales produsul final.

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Eu am sablat in Bucuresti saptamana trecuta cu aproximativ 600 de lei un sasiu de masina de teren scurta. Sablare industriala nu sablare cu scule de hobby. Dupa sablare s-a aplicat un grund epoxidic cu zinc (grund barrier). Operatiunea a durat cateva ore. Operatiunea mi-a facut un prieten, costul ei la "oficial" e undeva la 1200-1400 lei (800-900 lei sablarea si circa 400-600 lei grundul si aplicarea lui)

 

Nu stiu daca merita tot efortul asta cu sablarea ...ptr ca inseamna scule, spatiu, timp, tehnica samd. Probabil ptr piese mici si foarte mici merita.

 

Sa nu ma intelegeti gresit ca sunt impotriva operatiunilor de acest gen home made. Dar uneori e mai simplu, mai putin costisitor asa... pe calea fireasca.

 

Sunt de acord, la pretul PE care l-am primit sunt deja mai scump si am doar o scula de sablat amator, maine ma duc dupa compresor.

Dar trebuie sa ma conving eu ca nu imi place sa fac sablatul, ca la capitolul finante sunt in pierdere fara discutii.

 

Ben

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Da, la capitolul incapatanare stau foarte bine, trebuie niste lovituri foarte tari ca sa ma calmez, accident, esec total dupa cateva zile de incercari, etc.

Pe net, carti, video cred ca am stat mai mult de 24 ore de cand am masina, la reparat mai putin de cinci ore, poate 2.5 ore

 

 

De abia astept sa imi vina diferentialul cu carcasa sa pot sa incep, poate ma mai calmez :):)

dupa cateva ore sub masina la -6'C actual :):) poate se receste dragostea de la prima vedere.

Am vazut cateva videouri unde proprietari au sablat sasiul si caroseria fara sa demonteze nimic, sper sa nu fac compromisul asta.

Compresorul oricum il cumpar, o alta inventie de a mea, foratul la 150 m adancime si am nevoie de un compresor puternic.

Mentionez ca am forat pt titei la 500 m cand eram de 18 ani, bineinteles ca eram la trasul cu cheia :):), dar tot sa lipit ceva de mine.

 

In fine , vorbele sunt ieftine, ce este pe teren conteaza si mai ales produsul final.

 

Ben

 

 

A mai incercat un baiat pe acilea , cu nume GPS-cu , de a sablat sasiul pe masina asamblata si a luat-o cu macaraua de acolo ;), deci nu ai inventa matali roata ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Cum sa sablezi sasiul cu caroseria deasupra? Ce cacat de gluma mai e asta?:ha: E ca si cum pui un pachet de sare in pi*da, f*ti, f*ti dar tot cam dulce ti se pare ... :ha:

 

Operatiunea care se face doar "la piele" se poate numi sablare... ptr ca altfel iese asa o chestie ca si cum ti-ai lua chilotii peste parpalac.

 

Pe de alta parte ...orice e posibil...gradina e atat de mare ...am vazut destule acareturi date cu body negru peste tot ...sasiu, punti, suruburi, aparatori, fire, conducte ..."tipla" pe dedesubt ...si sub tipla asta ...canta cucu "desteapta-te romane". :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Parametri Sablare

 

Baieti, veste foarte proasta

cineva mi-a furat masina din fata casei, Opel insignia, 5 min a fost masina fara sa las ochi de pe ea.

Acum se schimba totul cu reparatia la patrol, 12 mii eu + cateva reparatii de 2000EU, filtru refacut nou.

Acum alti bani sa pun pe piciarae un megan care il am de 2 ani parcat in spate, cauciucuri, baterie, etc, cheile de la casa schimbate, auci auci, doare tare, sotia plange de nu mai poate,

dar asta este nu ma face 12 mii de euro, eu ii fac

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare