Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri


B.Adrian

Postări Recomandate

Buna ziua , eu cu automata mea nu ma inteleg (an 2000, distributie pe curea si automata ) . Intre 90-110 km/h accelerez progresiv si ma trezesc cu niste socuri ca si cum ar vrea sa schimbe dar nu poate .... daca accelerez mai tare nu are probleme sau daca calc acceleratia mai fin nu mai face , precizez ca pana la 90 km/h schimba normal . Aveti idee ce ar avea?

Km 170.000 .

 

Pareri va rog .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri

 

Dupa anul de fabricatie, ai cutia in 3 trepte. Vezi ca s-a mai discutat aici pe forum, nu gasesc threadul, dar intii ar trebui sa verifici urmatoarele:

- nivelul uleiului in cutia de viteze. Daca ai ulei sub limita, da simptome exact ca ale tale.

- starea uleiului din cutia de viteze. Un ulei proaspat e rosu si cu cit e mai vechi, cu atit se inegreste. Contrar a ceea ce proclama samsarii, uleiul din cutia de viteze (orice fel de cutie) se schimba. In cazul automatelor undeva intre 60k si 120k.

- filtrul de la cutia de viteze. E asemanator cu ala de la motor, doar un pic mai mic.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri

 

Nu cunosc cutia de Jimny. Dar la toate cutiile automate e cam acelasi principiu de functionare. In afara de ce spune colegul mai sus mai apar probleme legate de benzile de franare din cutie sau de presiunea din convertizor toate datorate impuritatilor din ulei sau a proastei calitati/cantitati a uleiului. Schimbul de ulei la automata se face in doua trepte ptr a schimba integral uleiul (niciodata la schimb nu poti schimba tot uleiul din cutie, cel din convertizor ramane). Daca ai aceste probleme si dupa schimbul uleiului/filtrului si curatarea baii mici de ulei acestea persista e foarte posibil sa ai o problema ori cu benzile de franare sau chiar cu convertizorul.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri

 

Alta idee e ca in teorie simptimele ar trebui sa se accentueze un pic acum ca a dat un pic de frig. Si ar mai trebui sa se amelioreze dupa ce se incaleste cutia.

Dar spune-ne ce ai mai constatat intre timp.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri

 

In perioada rece si foarte rece - cutia schimba cu totul altfel pana se incalzeste masina-> deci din ce zici tu cred ca ai o problema pe traseul senzorului de temperatura care influenteaza comportamentul asta, din pacate nu stiu care e senzorul ala dar poate stiu colegii...

 

alt sfat : nu te mai duce peste 110Km/h :)

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri

 

Peste 100km/h nu trec , am inaltat-o 5cm si e cam instabila , nu stiu care e problema exact dar mecanicul mi-a zis sa merg asa cu ea ca o sa ma duca mult la cate drumuri am eu si atunci cand o sa cada de tot s-o repar .Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Cutie automata , incepanad cu 90 km/h socuri

 

Weekendul trecut am forjat-o prin munti pentru prima oara , toate pozitile la cutie + 4x4 greu etc ... la intoarcere spre casa am observat ca socurile freCvente au cam disparut ( putin sesizabile ) . Va tin la curent cu evolutia ei .

Editat de Astral
freCvent.....cu C, nu cu G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare