Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

idei inaltare navara d22


lycan

Postări Recomandate

salut,sunt posesorul unui navara d22..2003 , as dori sa stiu daca se poate ridica din anvelope aceasta masina, fara a face modificari in care sa implice modificare tractiune etc...si de unde se pot achizitiona...no offence, sunt novice in aceasta materie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: ideei inaltare navara d22

 

salut,sunt posesorul unui navara d22..2003 , as dori sa stiu daca se poate ridica din anvelope aceasta masina, fara a face modificari in care sa implice modificare tractiune etc...si de unde se pot achizitiona...no offence, sunt novice in aceasta materie.

 

Salut, se poate inalta si din anvelope.....depinde cat vrei sa o inalti..mai intai trebuie sa stii la ce folosesti masina.....ca sa stii ce tip de anvelope sa pui, eu la D22-ul meu am mai multe seturi de anvelope...3 seturi clasice..si un set cu gume cramponate mai inguste, cu care se ridica ceva masina dar nu ceva extraordinar..dar cat de cat vizibil, D22-ul se mai poate inalta pe fata din barile de torsiune, iar din spate din cerceii arcurilor foi pe care ii lungesti,asta daca nu vrei kit de inaltare, sa fi atent la ce gume alegi..daca pui mixte vara iarna.....iarna pe zapada or sa prinda...nu ca cele de iarna dar merg ok...zapada mare si prin padure,,dar daca e inghetat pe sosea esti cam sanie... iar daca alegi unele moi,,ca sa le folosesti si iarna...o sa le tocesti pe asfalt vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ideei inaltare navara d22

 

Depinde de cati bani dispui si mai ales de ceea ce vrei sa obtii de la masina

- cea mai buna solutie este sa montezi un kit de suspensie. Masina isi va imbunatati comportamentul offroad dar si on road avand in vedere ca inlocuiesti niste amortizoare si arcuri obosite , cu unele noi ... Un sistem nitrogaz Ironman te costa 1140E . Primesti arcuri si amortizoare noi cu o garantie de 3 ani sau 60.000 km. Obtii un lift pe fata de 40mm si pe spate de 50-70mm in functie de modelul de arc pe foi pe care il alegi...

- daca vrei solutia saracului , poti ridica pe fata masina din barele de torsiune ( daca le mai permite uzura) dar masina devine minge de pingpong pe fata , iar cand se va pune problema montarii unui troliu , botul se va lasa aproape de pozitia initiala. Exista si posibilitatea ca barile de torsiune antice si obosite , lucrand in regim de tensiune mai mare , sa se rupa, cu consecinte grave pe sosea . O alta problema ar fi ca amortizoarele stok raman "prea scurte" deci viata lunga de aici incolo nu or sa aiba

- pe spate, da , poti face cercei mai lungi, dar in momentul in care masina va tzopai se vor da peste cap si chiar fenomenul poate determina ruperea foilor de arc, bashka ca au 100 de ani vechime . Daca vrei sa te lamuresti, vezi ca e pe acilea un articol tehnic de-al meu ref la arcurile pe foi, acolo e descris fenomenul.

 

Desi eu iti vorbesc despre inaltare si kituri de suspensie, eu sunt sigur ca dumneata te gandesti numai la dimensiuni si profiluri de roti... Ei bine, daca vrei roti mai mari , trebuie sa ridici masina .

 

Deci, ieftin si bun nu exista ..

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ideei inaltare navara d22

 

 

Desi eu iti vorbesc despre inaltare si kituri de suspensie, eu sunt sigur ca dumneata te gandesti numai la dimensiuni si profiluri de roti... Ei bine, daca vrei roti mai mari , trebuie sa ridici masina .

 

Deci, ieftin si bun nu exista ..

 

:h5 bine zis domnu Luigi

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: idei inaltare navara d22

 

Eu am inlocuit la D22 suspensiile originale cu Ironman nitrogas si confirm cotele de lift precizate de dl. Luigi.

S-a mai facut un pic de corectie din barile de torsiune pt ca am troliu montat si asta presupune o greutate suplimentara pe fata. Confortul si rularea s-au imbunatatit comparativ cu rularea pe vechile amortizoare :grin:

Stima

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare