GTC Auto Shop
Pagina 1 din 7 1234567 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 64

Discutie: J 80 versus J 100

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina
    Toyota Land Cruiser VDJ200 V8 TDI, Ford Mustang 2,3 l EcoBoost

Implicit J 80 versus J 100

Salut tuturor !
    Caut o J80 si ma tot lovesc de J100, care sunt mai noi, mai multe, mai intretinute si care sunt cam la aceeasi bani.
    Am 2 intrebari :
    1. Care sunt avantajele/dezavantajele uneia fata de cealalta dpdv off-road (nu vorbim de optiuni de confort pentru sosea) ?
    2. J100 pana la urma ar fi OK pentru off-road usor/mediu sau este prea SUV (BTW are punte fixa pe fata ?) ?
    Multumesc.

Data Inscriere
    Apr 2008
    Varsta
    38
    Masina
    1985 Toyota Land Cruiser HJ60 , 1997 Mitsubishi Galant

Implicit Re: J 80 vs J 100

J100 nu are punte rigida fata, j105 are punte rigida pe fata ,dar astea sunt raritati.
    Daca prostia ar fi un delict....unii si-ar petrece toata viata la inchisoare....

Data Inscriere
    Jun 2009
    Varsta
    37
    Masina
    Daihatsu Feroza

Salut, vezi la sectiunea Toyota pe J100 The King, luata acum cateva luni de un coleg, vad ca nu a mai scris nimic cred ca este plecat din tara.
    Uite benzinare la desert unde la place lor :)
    Tai cateva sute din buget bagi un weekend la Dubai te dai cu una si iti faci o parere :)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	317640_10150360668694627_1193094393_n.jpg‎ 
Views:	50 
Size:	78.1 KB 
ID:	273807   Click image for larger version. 

Name:	318304_10150360660939627_147073408_n.jpg‎ 
Views:	39 
Size:	89.4 KB 
ID:	273808  
    Last edited by Caphonne; 28th December 2016 at 15:15.
    Skoda Octavia facelift 1.6 MPI 2010.The Green Shark
    Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina

Am fost acu vreo 2 ani acolo, mi-a placut, dar in desert nu prea exista noroi, bolovani sau buturugi .

Data Inscriere
    Aug 2015
    Varsta
    43
    Masina
    Toyota BJ70

prietene tu te plictisesti tare,ai avut nevoie de un topic cu 5 pagini sa ajungi la concluzia pe care eu ti-am spus-o in postul 3 pe topicul celalalt,du-te si cauta sa te dai undeva cu astea 2 modele de masina si vezi care iti place, colegi chiar ti-au dat toate sfaturile posibile
    toyota bj 70

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina

Citat Postat original de perca_felician Vizualizare Mesaj
    prietene tu te plictisesti tare,ai avut nevoie de un topic cu 5 pagini sa ajungi la concluzia pe care eu ti-am spus-o in postul 3 pe topicul celalalt,du-te si cauta sa te dai undeva cu astea 2 modele de masina si vezi care iti place, colegi chiar ti-au dat toate sfaturile posibile
    Adresarea peiorativa si superioara nu avantajeaza pe nimeni, nici pe noi 2, nici climatul forumului.
    De plictisit, poate da, poate nu, e treaba mea si e voie. Pe un forum asta e avantajul ca poti sa raspunzi sau nu, nu te obliga nimeni si daca ti se pare ca cineva bate campii ca in cazul de fata, treci peste si te doare la basca.
    Am avut nevoie "de un topic cu 5 pagini" ca sa-mi certific niste pareri si informatii prin cunostiintele si experienta unor persoane avizate in domeniu, si pentru a afla lucruri noi. Mie nu mi se par catusi de putin multe 5 pagini, mai ales daca ne raportam la subiectul topicului si anume achizitia unei masini de 12K euro. In general sunt un om hotarat si iau deciziile destul de repede, ceea ce s-a intamplat si de data asta, insa imi place sa nu cumpar nimic ca proasta-n targ.
    Faptul ca tu ti-ai spus parerea din postul 3, multumesc, a fost una pertinenta si in acelasi sens cu parerile mele. Iar aia cu drive test ca sa vad ce-mi place, am mai vazut recomandarea asta si n-o inteleg. Te rog sa-mi dai si mie nr. de tel unde se fac programari. As vrea sa mai incerc un Disco 2, un HZJ 78, un Wrangler Unlimited Rubicon, o J 100 si un G class ca sa vad ce-mi place.
    Intamplator am mers cu cele 2 masini la care m-am oprit, chiar in off-road si am sesizat 2 dulapuri pe roti care s-au descurcat bine. Ce sa-mi placa ? Nu sunt atat de versat la subiectul asta ca sa ma prind de particularitatiile tehnice si functionale ale unei masini in off-road.

Topicul actual l-am deschis sa ma prind daca ar trebui sa iau in considerare si J 100. Asta-i tot. Daca vroiai sa ma ajuti cu 2 raspunsuri la cele 2 intrebari, cred ca era mai bine si consumai acelasi timp decat sa ma certi. Pana la urma ce te-a suparat asa tare ?

Data Inscriere
    Aug 2008
    Varsta
    35
    Masina
    Nissan Terrano 2,7 TD R20 , Nissan Patrol RD28T Y61

Implicit Re: J 80 versus J 100

Nu te stresa , se mai īntāmplă cate o data ca membrii noi de pe forum sa ii ia la mana ce cei și mai noi. Nu pune la suflet. Tu ia formatiile folositoare de la cei care sunt dispuși sa le īmpărtășească.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Data Inscriere
    Aug 2015
    Varsta
    43
    Masina
    Toyota BJ70

simplu poti rezolva problema fiind din bucuresti,daca erai de la cuca macaii zice-am ca e mai greu dar asa poti lua legatura cu colegii de pe forum din bucuresti http://forum.club4x4.ro/showthread.p...nsamant-80-uri sau pe la vanzari auto si iesi in probe cu ele
    toyota bj 70

Data Inscriere
    May 2010
    Varsta
    39
    Masina
    renault megane1 grandtour 1,9dci-2001, niva black 1,7i-2007, niva white 1,7i-2005

nu ma pricep la toyote, dupa mine par la fel, singura diferenta pare a fi puntea fata vs. brate independente. Pentru off-road usor/mediu si mers pe strada cum vrei tu, cred ca mai indicat pentru confort ar fi j100, daca nu tii prea mult la asta si vrei sa accezi la offroad mediu/hard, mai dedicat ar fi puntea rigida(pentru ca scapi de o groaza de chestii ce vor ceda in cazul bratelor). Restul de motorizari etc specifice toyota sunt convins ca possesorii de astfel de utilaje iti pot da sfaturi

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    black

white

Data Inscriere
    Nov 2009
    Varsta
    23
    Masina
    Toyota Land Cruiser J95 - Rubi si Vauxhall Frontera Modified - Vauxi

J105 are punte rigida. Aproximativ aceeasi masina se gaseste si cu IFS si cu rigida.
    Off-Road in Waldland

Pagina 1 din 7 1234567 UltimaUltima

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!