Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

J 80 versus J 100


mufasa

Postări Recomandate

Salut tuturor !

Caut o J80 si ma tot lovesc de J100, care sunt mai noi, mai multe, mai intretinute si care sunt cam la aceeasi bani.

Am 2 intrebari :

1. Care sunt avantajele/dezavantajele uneia fata de cealalta dpdv off-road (nu vorbim de optiuni de confort pentru sosea) ?

2. J100 pana la urma ar fi OK pentru off-road usor/mediu sau este prea SUV (BTW are punte fixa pe fata ?) ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: J 80 vs J 100

 

Salut, vezi la sectiunea Toyota pe J100 The King, luata acum cateva luni de un coleg, vad ca nu a mai scris nimic cred ca este plecat din tara.

Uite benzinare la desert unde la place lor :)

Tai cateva sute din buget bagi un weekend la Dubai te dai cu una si iti faci o parere :)

317640_10150360668694627_1193094393_n.jpg.d3cb9f243b1766b2c20311dfbccaa74f.jpg

318304_10150360660939627_147073408_n.jpg.d57e8dc690600de10012130c840354e4.jpg

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 vs J 100

 

prietene tu te plictisesti tare,ai avut nevoie de un topic cu 5 pagini sa ajungi la concluzia pe care eu ti-am spus-o in postul 3 pe topicul celalalt,du-te si cauta sa te dai undeva cu astea 2 modele de masina si vezi care iti place, colegi chiar ti-au dat toate sfaturile posibile

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 vs J 100

 

prietene tu te plictisesti tare,ai avut nevoie de un topic cu 5 pagini sa ajungi la concluzia pe care eu ti-am spus-o in postul 3 pe topicul celalalt,du-te si cauta sa te dai undeva cu astea 2 modele de masina si vezi care iti place, colegi chiar ti-au dat toate sfaturile posibile

Adresarea peiorativa si superioara nu avantajeaza pe nimeni, nici pe noi 2, nici climatul forumului.

De plictisit, poate da, poate nu, e treaba mea si e voie. Pe un forum asta e avantajul ca poti sa raspunzi sau nu, nu te obliga nimeni si daca ti se pare ca cineva bate campii ca in cazul de fata, treci peste si te doare la basca.

Am avut nevoie "de un topic cu 5 pagini" ca sa-mi certific niste pareri si informatii prin cunostiintele si experienta unor persoane avizate in domeniu, si pentru a afla lucruri noi. Mie nu mi se par catusi de putin multe 5 pagini, mai ales daca ne raportam la subiectul topicului si anume achizitia unei masini de 12K euro. In general sunt un om hotarat si iau deciziile destul de repede, ceea ce s-a intamplat si de data asta, insa imi place sa nu cumpar nimic ca proasta-n targ.

Faptul ca tu ti-ai spus parerea din postul 3, multumesc, a fost una pertinenta si in acelasi sens cu parerile mele. Iar aia cu drive test ca sa vad ce-mi place, am mai vazut recomandarea asta si n-o inteleg. Te rog sa-mi dai si mie nr. de tel unde se fac programari. As vrea sa mai incerc un Disco 2, un HZJ 78, un Wrangler Unlimited Rubicon, o J 100 si un G class ca sa vad ce-mi place.

Intamplator am mers cu cele 2 masini la care m-am oprit, chiar in off-road si am sesizat 2 dulapuri pe roti care s-au descurcat bine. Ce sa-mi placa ? Nu sunt atat de versat la subiectul asta ca sa ma prind de particularitatiile tehnice si functionale ale unei masini in off-road.

 

Topicul actual l-am deschis sa ma prind daca ar trebui sa iau in considerare si J 100. Asta-i tot. Daca vroiai sa ma ajuti cu 2 raspunsuri la cele 2 intrebari, cred ca era mai bine si consumai acelasi timp decat sa ma certi. Pana la urma ce te-a suparat asa tare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Nu te stresa , se mai întâmplă cate o data ca membrii noi de pe forum sa ii ia la mana ce cei și mai noi. Nu pune la suflet. Tu ia formatiile folositoare de la cei care sunt dispuși sa le împărtășească.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

simplu poti rezolva problema fiind din bucuresti,daca erai de la cuca macaii zice-am ca e mai greu dar asa poti lua legatura cu colegii de pe forum din bucuresti http://forum.club4x4.ro/showthread.php?87008-Recensamant-80-uri sau pe la vanzari auto si iesi in probe cu ele

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

nu ma pricep la toyote, dupa mine par la fel, singura diferenta pare a fi puntea fata vs. brate independente. Pentru off-road usor/mediu si mers pe strada cum vrei tu, cred ca mai indicat pentru confort ar fi j100, daca nu tii prea mult la asta si vrei sa accezi la offroad mediu/hard, mai dedicat ar fi puntea rigida(pentru ca scapi de o groaza de chestii ce vor ceda in cazul bratelor). Restul de motorizari etc specifice toyota sunt convins ca possesorii de astfel de utilaje iti pot da sfaturi

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 vs J 100

 

Salut, vezi la sectiunea Toyota pe J100 The King, luata acum cateva luni de un coleg, vad ca nu a mai scris nimic cred ca este plecat din tara.

Uite benzinare la desert unde la place lor :)

Tai cateva sute din buget bagi un weekend la Dubai te dai cu una si iti faci o parere :)

 

Am impresia (nu sunt sigur) ca aia luat de colegul din Cluj se vinde!

 

Referitor la dilema colegului cu topicul in cauza: colegule inca nu esti hotarat si orice iti vom spune noi nu va fi suficient sa te decizi ce si cum pana nu o sa mergi cu cateva...Sa-ti mai bag o "proptea"? ...poftim - FJ Cruiser...de la Toyota! (cu placere :ha:)

 

Ptr test drive nu ai nevoie de nici un nr de telefon ...Suni la anunturi, te duci sa te dai cu masina, iti place pleci cu ea acasa ...nu ...asta e! Ptr J8 trebuie sa ai foarte multa rabdare ...o masina buna (nu neaparat ieftina)... apare odata la 6-12 luni ...in Europa.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Era un topic mai demult ceva de genul dupa sase luni de cautari Toyota am luat Petrol...

Eu unul am petrecut un an cautand un 80 in mintile lui pentru ca 78 se chinuia la tractare si nici spatiul interior sau tinuta de drum pentru deplasari la distante mari nu o avantajau.

Am ales un J10 in cele din urma pentru ca era mai noua, mai putini km in bord, interiorul mai generos si in stare mai buna un 80 in conditii similare ar fi fost cu cateva mii bune mai scump.

IFS sau suspensia hidraulica sunt puncte mai sensibile la J10 spre deosebire de 80 insa tratate corespunzator nu pun probleme.

Pentru expeditii sau offroad moderat un 100 va face fata cu prisosinta, in schimb 80-ul - mai spartan - te va tine un pic mai departe de breasla sefilor de garaj respectiv a dezmembratorilor.

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

In primul rand multumesc tuturor celor care mi-au raspuns, mai multi netoyotisti din pacate.

 

@ dan chiperi

Asta e si concluzia mea. Punte rigida vs brate independente, suspensia pneumatica (desi am inteles ca exista J100 si fara) si mai multa electronica (nu vorbim de confort).

Toate sunt argumente contra off-roadului, dar pentru ce-mi trebuie mie cred ca este absolut OK. Sigur, probabil costurile de intretinere vor fi mai mari, dar si anul este in favoarea lui J100. Pana la coada nu se stie.

 

@cristian1

J105 este foarte rara si cam puturoasa. Macar sa gasesc eu J100 in buget si mintiile ei.

 

@Yonutz

FZ Cruiser are numai motorul de 4l benzina, este rara, mai mica si din ce am citit nu pare sa aiba punte rigida pe fata. Asa ca nu-i o optiune.

De drive testuri nu am nevoie, am mers cu toate ocazional si nu are nici o relevanta pentru mine atata timp cat nu caut confortul iar dimensiunile si capabilitatiile sunt similare. Cred ca diferentele cele mai mari vin din solutii tehnice folosite vs. durabilitate in exploatare dura, costuri de intretinere, etc.

Personal nu cred ca pe unde intra un Patrol, J80 sau J100, nu intra si celelalte incaltate toate cu aceleasi gume si cu aceeasi garda la sol. Poate J100 sa aiba ceva probleme la catarari datorita rotiilor fata independente. Poate spun prostii, nu stiu.

 

@robertz

Adevar graiesti !

Prima optiune ar fi Toyota. Dar J80 este baba si greu de gasit cu toti dintii in gura (sau este supraevaluata datorita ofertei reduse), iar ambele trebuie sa fie musai si autoutilitare. Pe de alta parte preturile sunt mai mari decat al concurentului direct, asa ca scenariul tau este cel mai plauzibil.

 

Oricum am extins cautarea la cele 3 variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

j80 nu este supraevaluat deloc. Este pretul corect in concordanta cu faptul ca o masina ca asta intretinuta isi tine pretul. Faci eroare in sensul ca la modelele astea, ca si la G, cu cat trece timpul cu atat sunt mai scumpe :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Mda mai complicat cand ajungi pe la service si se uita aia crucis, este ca Feroza trebuie sa aiba mecanicul ei :)) altfel nu se uita nimeni la tine.

Acum fara misto colegii cu experienta ne pot spune unde se poate repara o masina ca asta in Bucuresti?

 

13 sute un radiator la prima cautare @dccosmin se vede ca sunt rude :))

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

j80 nu este supraevaluat deloc. Este pretul corect in concordanta cu faptul ca o masina ca asta intretinuta isi tine pretul. Faci eroare in sensul ca la modelele astea, ca si la G, cu cat trece timpul cu atat sunt mai scumpe :)))

Cred ca am fost cam ambiguu si am sa nuantez.

Daca vorbim de calitatea utilajului, a faptului ca (aproape) fiecare piesa, de la surub si colier si pana la blocul motor sau tapiteria de pe plafon are 20+ ani, cat si a ceea ce stie sa faca (adica nu face 100% in plus fata de concurentul direct Y60 care este cu 100% mai ieftin), e supraevaluata.

Daca vorbim de brand, pozitionarea modelului si raritatea lui, atunci nu este supraevaluata, deoarece piata stabileste pretul.

Este si cazul retromobilelor. Un lucru cu cat este mai vechi si mai rar si cu cat este mai bine intretinut este mai scump.

 

Eu vreau masina pentru tavaleala, asa ca primul aspect este mai important.

Dar cine stie ce o fi pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Y 60 / 61 pentru o masina de 20+ ani trebuie sa recunosc ca este imbatabila la capitolul preturi la achizitie sau componente sh se gasesc la 1/3 din preturile de cruiser insa gurile rele spun ca au probleme exact acolo unde nu ti-ai dori mai exact la sasiu ceea ce la un Landcruiser / G mai rar.

Cu un pic de documentare si un set decent de cunostinte mecanice un 80 respectiv un 100 se poate aduce pe linia de plutire fara a fi nevoie sa apelezi la o "cleanica specializata" diferentele apar in momentul prepararii acaretului pentru offroad, daca de exemplu vrei sa iti montezi bara hd la un 100 cu suspensie ahc (este hidraulica nu pneumatica) vei munci un pic mai mult decat in cazul clasicului 80 asta daca vei decide sa pastrezi suspensia activa ahc montata de catre fabricant. Eu din ratiuni ce tin strict de safety si/sau confort am decis sa o pastrez / reconditonez respectiv imbunatatesc pe cea oem in loc sa o inlocuiesc cu una hd de la consacratii producatori aftermarket.

Noi mai iesim prin padure, invariabil ajungem pe trase care intersecteaza ravene sau copaci cazuti, este posibil sa iesi din padure cu mai putine daune la tabla conducand 80-ul. Eu unul am fost nevoit sa fac cale intoarsa la un moment dat cu 100 pe o urcare unde treceam cu 78-ul la pas, nu a fost tocmai floare la ureche sa intorc o masina de talia lui J10 si tot am reusit sa ating un colt al barei fata.

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Zace un 70 Prado scurt de 3.0 prin Floreasca, il chinuie doar prin oras, stock fara modificari, originala pacat mai bine o vinde, am urmarit-o ani de zile, statea acolo zacea parcata.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

inainte sa iau patrolul m-am uitat si eu dupa un j100. faina masina, de ture super masina. si acum regret nitel ca nu am luat una.

mi-am luat patrolul y60 pentru ca am vrut o masina cu care sa ma pot da tare si cat mai simpla mecanic. chestiile cu patrol la preturi mici sunt povesti, alea sunt epave nu mai sunt masini. treaba cu masina veche e complicata, fuse odata masina, acum probabil nu mai e si depinde tare mult daca o sa mai fie si cu siguranta nu cu vreo cateva mii cum viseaza unii.

la cele noi gen y61 sau j100 masina trebuie sa fie in mintile ei. nu te lasa pacalit de pretul mic. daca au probleme sau rugina, sunt gata. vechiturile fiind mai simple le mai faci bucati si refaci, astea mai noi, heh, poate doar daca ai buzunarul foarte foarte larg, si nici chiar atunci, depinde de priceperea mecanicilor.

si la o vechitura e mai bine sa o cauti pe cea in stare cat mai buna chiar daca are un pret neverosimil de mare.

si sa fie stoc, sa ti-o modifici tu, daca vrei sa o modifici. o masina de ture eu as tine-o cat mai stoc, doar ceva suspensie intarita sa duca un troliu si greutate extra, fara lift sau cu un lift minim.

 

eu personal fac un calcul simplu. daca vorbim de o masina de 40-50000 euro noua, taind vreo 10000 adaosul, la costuri de productie ajungi tot pe la 30000+. daca masina se vinde acum cu 3000 cam atat mai valoreaza, s-o faci ca la 30000 sau mai bine cu 5000 nu merge.

j100 nou ajunge la scoruri mult mai mari...

 

am vazut si eu un j100 inainte sa iau patrolul, era adus de prin danemarca, autoutilitara. avea deja rugina daca il luai la puricat, cloncanea ceva pe fata, la motor in ture inalte avea un sunet ciudat. personal ideea de autoutilitara la o asemenea masina mi se pare aiurea daca nu e cu 4 locuri. asta era cu 2. cerea vreo 11000 pe ea. sa merg pe blat cu o masina scumpa stoc cu bancheta pe spate ca e autoutilitara cu 2 locuri nu mi se pare ok.

nu cred ca iei una ok fara 15000, doar cu noroc mare. daca nu e autoutilitara pe de alta parte 0 sanse sa o inmatriculezi la noi la ce impozit are. si e bine sa ai 5000 buget pus deoparte dupa achizitie.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Cred ca am fost cam ambiguu si am sa nuantez.

Daca vorbim de calitatea utilajului, a faptului ca (aproape) fiecare piesa, de la surub si colier si pana la blocul motor sau tapiteria de pe plafon are 20+ ani, cat si a ceea ce stie sa faca (adica nu face 100% in plus fata de concurentul direct Y60 care este cu 100% mai ieftin), e supraevaluata.

Daca vorbim de brand, pozitionarea modelului si raritatea lui, atunci nu este supraevaluata, deoarece piata stabileste pretul.

Este si cazul retromobilelor. Un lucru cu cat este mai vechi si mai rar si cu cat este mai bine intretinut este mai scump.

 

Eu vreau masina pentru tavaleala, asa ca primul aspect este mai important.

Dar cine stie ce o fi pana la urma.

 

Parerea mea e ca un j80/100 face in plus fata de y60 din cauza motorizarii. y60 e o masina superba, dar motorul ala de 2.8 isi atinge repede limitele, pe cand 4.2 td de la toyota reuseste sa miste cele aproape 3 tone destul de bine.

 

Pe scurt, strict din experienta mea, ca posesor de y60 si j80 (adica nu din auzite :) ):

- y60 - nesimtit de rezistent si fiabil. ieftin la piese si intretinere, dar spartan la confort, lenes la drum si la orice treaba il pui, greu ca vaca. daca il proptesti intr-un namol, e distractie mare... dar pentru tavaleala e optiunea nr 1.

- lc80 - mare, grea, nu asa rezistenta ca y60, dar cu intretinere atenta si regulata te tine mult. mult mai confortabila decat y60 si mult mai vanoasa, motoarele de 4.2 isi fac din plin treaba. piese si intretinere mai scumpe ca la nissan.

- lc100 (nici nu iau in considerare 105, sunt rare si scumpe, avantajul puntii rigide e contracarat de motorul aspirat de 4.2 de 136 cai...). mai mare si mai grea decat 80, plina de electronica, dar mult mai confortabila. pentru offroad usor e perfecta, iar cei 204 cai stock ai motorului te ajuta in situatiile maro :). cu intretinere ca lumea si buzunare largi, e o minunatie :).

 

daca ar fi sa aleg din nou, as alege (tot) lc80. poti face offroad mediu si apoi sa mergi linistit spre casa cu 120/h, confortabil si cu un consum decent pentru un mamut de aproape 3 t in care incap familia, bagajele, cateii, bicicletele, etc...

exista 10 tipuri de oameni: cei care inteleg binar si ceilalti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: J 80 versus J 100

 

Eu am avut si J8 (l-am cautat 1.5 ani :grin:) si am acum Y60.

Ambele sunt masini de teren. Prima ce-i drept putin mai sensibila dar o masina foarte misto. Si cand zice un fan convins Nissan ...ca a avut o Toyota si i-a placut, e treaba serioasa, sa stii! :ha:

 

Intereseaza-te si de J100 care s-a dus din Bucuresti la Cluj (nu stiu exact topicul, dar mi se pare ca a pus cineva linkul) si care acum ar fi de vanzare (asa am inteles). E destul de scumpa dar e utilitara si e intr-o stare tehnica acceptabila (asa am inteles).

 

La sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lunii februarie merg in Germania si dupa aia in Danemarca cu un amic ptr un Y61 2006 sau 2007 (are mai multe variante). Toate cele 4 variante gasite, sunt LWB se invart intr-un buget de 8.000-12.000 euro, doua dintre ele fiind autoutilitare (LKW). Nu pot sa-ti dau mai multe informatii ptr ca sunt masinile omului. Daca vad ceva si merita macar vazut si amicul meu nu vrea masina respectiva pot sa iti seruiesc informatia.

Eu inca aia inclin sa cred ca iti trebuie ...un Y61 LWB 2005+...

Editat de Astral

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare