GTC Auto Shop
Pagina 3 din 7 PrimulPrimul 1234567 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 64

Discutie: J 80 versus J 100

Data Inscriere
    Nov 2009
    Varsta
    23
    Masina
    Toyota Land Cruiser J95 - Rubi si Vauxhall Frontera Modified - Vauxi

Implicit Re: J 80 versus J 100

Daca as avea bani:
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...9&pageNumber=1

...nu mi-as dori nimic mai mult !

Click image for larger version. 

Name:	Capture1.JPG 
Views:	17 
Size:	88.3 KB 
ID:	273901 Click image for larger version. 

Name:	Capture2.JPG 
Views:	10 
Size:	45.1 KB 
ID:	273902
    Last edited by Astral; 31st December 2016 at 21:10.
    Off-Road in Waldland

Data Inscriere
    Nov 2010
    Masina
    Y60, LC 80, Hilux, Subaru...

Citat Postat original de mufasa Vizualizare Mesaj
    Cred ca am fost cam ambiguu si am sa nuantez.
    Daca vorbim de calitatea utilajului, a faptului ca (aproape) fiecare piesa, de la surub si colier si pana la blocul motor sau tapiteria de pe plafon are 20+ ani, cat si a ceea ce stie sa faca (adica nu face 100% in plus fata de concurentul direct Y60 care este cu 100% mai ieftin), e supraevaluata.
    Daca vorbim de brand, pozitionarea modelului si raritatea lui, atunci nu este supraevaluata, deoarece piata stabileste pretul.
    Este si cazul retromobilelor. Un lucru cu cat este mai vechi si mai rar si cu cat este mai bine intretinut este mai scump.

Eu vreau masina pentru tavaleala, asa ca primul aspect este mai important.
    Dar cine stie ce o fi pana la urma.
    Parerea mea e ca un j80/100 face in plus fata de y60 din cauza motorizarii. y60 e o masina superba, dar motorul ala de 2.8 isi atinge repede limitele, pe cand 4.2 td de la toyota reuseste sa miste cele aproape 3 tone destul de bine.

Pe scurt, strict din experienta mea, ca posesor de y60 si j80 (adica nu din auzite :) ):
    - y60 - nesimtit de rezistent si fiabil. ieftin la piese si intretinere, dar spartan la confort, lenes la drum si la orice treaba il pui, greu ca vaca. daca il proptesti intr-un namol, e distractie mare... dar pentru tavaleala e optiunea nr 1.
    - lc80 - mare, grea, nu asa rezistenta ca y60, dar cu intretinere atenta si regulata te tine mult. mult mai confortabila decat y60 si mult mai vanoasa, motoarele de 4.2 isi fac din plin treaba. piese si intretinere mai scumpe ca la nissan.
    - lc100 (nici nu iau in considerare 105, sunt rare si scumpe, avantajul puntii rigide e contracarat de motorul aspirat de 4.2 de 136 cai...). mai mare si mai grea decat 80, plina de electronica, dar mult mai confortabila. pentru offroad usor e perfecta, iar cei 204 cai stock ai motorului te ajuta in situatiile maro :). cu intretinere ca lumea si buzunare largi, e o minunatie :).

daca ar fi sa aleg din nou, as alege (tot) lc80. poti face offroad mediu si apoi sa mergi linistit spre casa cu 120/h, confortabil si cu un consum decent pentru un mamut de aproape 3 t in care incap familia, bagajele, cateii, bicicletele, etc...
    exista 10 tipuri de oameni: cei care inteleg binar si ceilalti.

Data Inscriere
    Nov 2007
    Varsta
    40
    Masina
    Nissan Patrol Y60.

Eu am avut si J8 (l-am cautat 1.5 ani ) si am acum Y60.
    Ambele sunt masini de teren. Prima ce-i drept putin mai sensibila dar o masina foarte misto. Si cand zice un fan convins Nissan ...ca a avut o Toyota si i-a placut, e treaba serioasa, sa stii!

Intereseaza-te si de J100 care s-a dus din Bucuresti la Cluj (nu stiu exact topicul, dar mi se pare ca a pus cineva linkul) si care acum ar fi de vanzare (asa am inteles). E destul de scumpa dar e utilitara si e intr-o stare tehnica acceptabila (asa am inteles).

La sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lunii februarie merg in Germania si dupa aia in Danemarca cu un amic ptr un Y61 2006 sau 2007 (are mai multe variante). Toate cele 4 variante gasite, sunt LWB se invart intr-un buget de 8.000-12.000 euro, doua dintre ele fiind autoutilitare (LKW). Nu pot sa-ti dau mai multe informatii ptr ca sunt masinile omului. Daca vad ceva si merita macar vazut si amicul meu nu vrea masina respectiva pot sa iti seruiesc informatia.
    Eu inca aia inclin sa cred ca iti trebuie ...un Y61 LWB 2005+...
    Last edited by Astral; 31st December 2016 at 12:24.
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Data Inscriere
    Nov 2010
    Varsta
    32

Uite aici ceva bun, dar pretul e pe masura.
    https://www.olx.ro/oferta/toyota-lan...tml#1066dc0450

Se pare ca masina e tot de pe forum.

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina
    Toyota Land Cruiser VDJ200 V8 TDI, Ford Mustang 2,3 l EcoBoost

Citat Postat original de Cristian1 Vizualizare Mesaj
    Daca as avea bani:
    prea scump pentru mine si 4 usi sunt un must

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina

Citat Postat original de Duke Vizualizare Mesaj
    ....
    multumesc de feedback
    Last edited by mufasa; 31st December 2016 at 21:05.

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina

Citat Postat original de Yonutz Vizualizare Mesaj
    La sfarsitul lunii ianuarie/inceputul lunii februarie merg in Germania si dupa aia in Danemarca cu un amic ptr un Y61 2006 sau 2007 (are mai multe variante). Toate cele 4 variante gasite, sunt LWB se invart intr-un buget de 8.000-12.000 euro, doua dintre ele fiind autoutilitare (LKW). Nu pot sa-ti dau mai multe informatii ptr ca sunt masinile omului. Daca vad ceva si merita macar vazut si amicul meu nu vrea masina respectiva pot sa iti seruiesc informatia.
    Eu inca aia inclin sa cred ca iti trebuie ...un Y61 LWB 2005+...
    Orice informatie e binevenita cand poti s-o dai, nu raman dator !
    Cred ca ai dreptate, am mai spus-o ca mi-ar placea o LC, dar se pare ca Y61 e mai aproape.

Administrator
    Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    47
    Masina
    Toyota LC KZJ 78

Citat Postat original de Cristian1 Vizualizare Mesaj
    Daca as avea bani:
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/de...9&pageNumber=1

Da, la naiba, mare dreptate ai !

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    &

Data Inscriere
    Jan 2015
    Varsta
    51
    Masina

Citat Postat original de dcosmin Vizualizare Mesaj
    Uite aici ceva bun, dar pretul e pe masura.
    https://www.olx.ro/oferta/toyota-lan...tml#1066dc0450

Se pare ca masina e tot de pe forum.
    O stiu si as lua-o, dar imi depaseste bugetul binisor si deocamdata omul este inflexibil la negocieri (l-am contactat deja).

Data Inscriere
    Jul 2008
    Varsta
    34
    Masina
    HDJ80 1HD-T

Trolii Primetech cu plasma
    J80 este cred cea mai rara de găsit īn ultima perioadă....Petrol y61 sunt multe la prețul unui J8, cu 10-15 ani mai tinere și chiar cu km mai puțini.
    Īn actuala economie de piață cred că nici una nici alta nu prea pot fi folosite că mașini de zi cu zi datorita consumului destul de mare.
    Eu am un J8 de 5 ani, cu care am făcut 8000km, nu a avut probleme majore și majoritatea pieselor sh cumpărate au fost din Anglia pt că īn Romānia sunt doar doua trei persoane care dezmembrează cate o Masina și au niste preturi de te doare capul, fata de Părțile unde găsești sute de oferte.
    Din punct de vedere economic cred că patrolul ar fi varianta mai buna.....
    Personal eu as alege din nou J8 .....

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!