Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Frana de mana blocata - RRS 2008


mushudog

Postări Recomandate

Va salut!

Din ce am citit pe alte forumuri e o problema destul de des intalnita...In ajun de Craciun, am ramas blocat in fata garii cu frana de mana trasa. Se auzea un scartait groaznic de sub masina cand incercams a decuplez si eroare "Park Brake Fault".

 

Aparent se poate debloca manual - are un fir sub consola centrala - am desfacut-o si nu l-am gasit decat dupa a 3-a incercare (pe youtube erau filmulete tot pt alte modele -discovery sau rrs mai noi). Am tras de el...degeaba...no effect.

====

 

Intre timp am dat telefoane in disperare si a venit un nene cu un PC si un modul de diagnoza...care a constatat erorile si le tot stergea la fiecare incercare.Eu tot trageam de firul ala...doar doar se indura si se deblocheaza. Dupa vreo 10 minute de incercari....s-a deblocat .Nu stiu daca din ce-a facut omul cu PC-ul (ma indoiesc) sau de cat am tras eu de cablul ala ..sau ca am fortat de cateva ori plecarea si a sarit (sau toate 3). In fine...bucuros ca pot pleca de craciun la parinti am decartat 200 de ron omului si asta a fost.

===

Am scos firul de la butonul de frana de mana sa nu o mai actionez din obisnuinta. Acum am eroare permanenta la bord cu park brake si 2 becuri clipocesc.

 

Intrebari:

- a mai patit cineva chestia asta?

- oare problema poate fi remediata doar la reprezentanta (am citit ca trebuie reglat motorasul ala nu stiu cum) sau e o chestie ce o poate rezolva un service normal?

- oare ce costuri implica schimbarea motorasului (am vazut in poze ca e un ansamblu intreg acolo).

-Alte sfaturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de mana blocata - RRS 2008

 

Salut, vezi asta, citeste'l tot cu atentie

RRS 2008 TSB LTB00079v6 EPB.pdf

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Frana de mana blocata - RRS 2008

 

Multumesc.

M-am lamurit - sunt la cazul din appendix 3. Sper doar ca nu am stricat actuatorul "beyond repair".

Deci ...doar la reprezentanta pot merge - ma indoiesc ca e vreun "alt" service care sa urmeze procedura descrisa in document.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare