Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?


Mihai T

Postări Recomandate

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Nu fiti atat de radicali cu cei prinsi pe drum de viscol. Fiecare dintre noi face lucruri mai putin rationale uneori. Sunt situatii si situatii cand facem si lucruri mai putin rationale. Eu ma consider rational si prudent, dar am fost foarte aproape sa o iau pe A2 joi spre vineri noaptea, la debutul. odului portocaliu (planul era sa fac un dus intors B/CT). Daca putea sa ajutam pe cineva blocat sa o facem fara sa il judecam prea aspru.

 

Si ma rog, de ce au fost colegii "radicali" cand i-au numit "inconstienti" pe cei iesiti pe sosele, care sosele sunt binecunoscute ca sunt capcane de zapada in fiecare an ?!?

No offence, dar inafara de gravide, niciunul n-are nicio scuza pentru ca s-a pus la drum cand deja fusese anuntat viscol !

Sa nu-mi spuna mie nimeni ca toti cei inzapeziti aveau probleme care nu suportau amanare !

Sa fim seriosi, chiar nu suntem, n-am fost si nu vom fi never-ever obsedati, nici macar constienti, de ceea ce se cheama "dead-line" ! In niciun domeniu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Nu fiti atat de radicali cu cei prinsi pe drum de viscol. Fiecare dintre noi face lucruri mai putin rationale uneori. Sunt situatii si situatii cand facem si lucruri mai putin rationale. Eu ma consider rational si prudent, dar am fost foarte aproape sa o iau pe A2 joi spre vineri noaptea, la debutul. odului portocaliu (planul era sa fac un dus intors B/CT). Daca putea sa ajutam pe cineva blocat sa o facem fara sa il judecam prea aspru.

 

Nu vad cu ce am fost radicali, mai de graba realisti.

Eu unul , stau si ma gandesc la cum te injura un prost dupa ce il scoti din cacat.

Seara buna

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Eu nu pot sa il uit pe ala de anul trecut, care a postat pe Rescue4x4 ca a ramas in zapada, nu avea lopata la el, pe Pallady, langa statia de metrou.

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Pe 31 Decembrie 2016 noaptea am scos un Megane ce trecuse prin parapet si mai avea 10cm sa o ia la vale de pe Tampa.

M-au ajutat vreo 20 de oameni care au blocat traficul in ambele sensuri de mers (inspre si dinspre Poiana) cu propriile masini. In timp ce ma pozitionam a 3-a oara pentru a avea un unghi bun, masina fiind intre 3 copaci, un mongol cu un focus, da peste oamenii care blocau drumul, acestia sar in laturi sa se salveze si trece prin spatele masinii mele la 5 cm, iar eu eram cu meganul agatat in troliu. Pe jos era polei. Lafel a facut si la urmatoarea baricada. Avea o crimasa de fericire pe fata, de bucurie probabil la ce realizase.

Acum un an, trageam o masina din sant, tot iarna, iar o cucoana nu s-a deranjat sa ne ocoleasca si a trecut peste sufa. Din fericire s-a rupt doar sufa. Cucoana nici nu a oprit, desi i se rupsesera prinderile de la bara si o tara.

Tot acum un an, cand aveam patrolul am oprit sa scot un astra din santul de irigatii. Era rasturnat, o masina de pompieri, smurdul si 4 masini de politie. Nimeni nu avea sufa. Cand am aflat, 10 sec am cascat ochii si nu am respirat de stupefactie. Benzina se scurgea si nu reuseau sa ii scoata bornele. Am rupt o sufa ARB atunci pentru ca nu am avut de ce sa ma leg cum trebuie, l-am pus pe roti, i-au taiat leg la borne si l-am scos cu cinetica.

Acum 4 ani, iarna, scoteam o duba din sant cu Pajero perpendicular pe drum. Am pus 3 triunghiuri reflectorizante pe ambele sensuri de mers si cate un om cu lanterna pentru semnalizare. Un cocalar cu bemveu a trecut peste triunghiuri, gata sa ia si pe omul care semnaliza pe capota, iar noi am avut mare noroc cu faptul ca baiatul care ma ajuta cu tractarea a reusit sa decupleze sufa cu 1 sec inainte sa treca cretinul printre noi.

Acestea sunt doar cele care mi-au ramas in minte de cate ori am ajutat, am invatat din ele si voi ajuta in continuare, dar cu mai multe masuri de precautie.

 

Cred ca sunt 3 ani de cand am fost ultima data la intalnirea anuala de la Calugareni. Un coleg s-a facut manga, a calat motorul masinii proaspat cumparate de la GPS-cu, iar cand s-a pus problema tractarii lui, cei ce mai erau prezenti ori au avut treaba urgent, ori erau bauti si au plecat cu propriile masini, ori nu aveau cum sa tracteze... L-am luat pe om la sufa ca sa il scot la asfalt, dar pentru ca s-a plans mult ca nu mai avea bani de platforma, m-am induplecat si cu ajutorul unui prieten, ce statea in spate si ma atentiona legat de traficul ce ne ajungea din urma, l-am tractat pana in zona Rahova. Acolo, mi-a desfasurat sufa si ochetul de pe bara lui si mi-a aruncat-o in brate. Fara multumesc, fara macar o strangere de mana. Acela a fost ultima data cand am mai particiat sau voi mai participa la iesirea de la Calugareni (au fost mai multe incidente cu acea ocazie, dar asta a fost bomboana)

 

Am ajutat de fiecare data cand am putut si voi ajuta in continuare, daca pot, indiferent de gradul de inconstienta ce l-a facut pe om sa ajunga in acea situatie. De fiecare data invat ceva nou si sper ca voi invata in continuare fara daune de orice natura. Am refuzat sa primesc vre-un fel de rasplata materiala pentru ca o consider datoria mea sa ajut daca pot. Iar a pretinde/accepta o rasplata pentru o datorie, consider ca nu este corect d.p.d.v. etic.

 

Cred ca daca o privesti ca pe o datorie sa ajuti neconditionat, o vei face indiferent de lipsa de gratitudine. Daca o faci pentru aplauze si multumiri, vei gasi mereu un motiv pentru ca sa nu o mai faci.

  • Like 1
Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

De vorbe sunt acrit ... ca din vorbe faci si desfaci , dar si mai mult sunt acrit de nesimtire ... eu nu mai sunt disponibil ca voluntar ... culmea e daca voi avea nevoie stiu ca prea putini ar veni dupa mine ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Frumoasa continuarea topicului ...asta se numeste autoeducatie! :h5

 

Eu anul trecut chiar in ziua de Craciun, la ora 8.00, odata cu felicitarile de ziua mea am pescuit un Matiz care a muscat parapetul pe centura si s-a pus pe o parte.

 

Din trecut pot povesti foarte multe, dar mai bine lasa, ptr ca multi sunt membri din comunitate si ar insemna sa ii pun intr-o lumina proasta. De aceea aplic cu succes "legea lui OM", esti om, sunt om, nu esti om ...vorbesti cu robotul data viitoare. Acest om de multe ori e suficient sa se rezume la un simplu ...multumesc.

 

Intre timp, am mai primit cateva apeluri unde le-am spus ca nu ma duc. Niciunul grav, doar deranj si cheltuiala din partea mea contra zeama de statuie. M-am invatat sa chestionez omul la telefon foarte bine in asa fel incat sa-mi dau seama cat de cat si cine e la capatul firului si daca e intradevar un om care are nevoie de ajutor.

 

Se pare ca majoritatea avem un gust amar vechi sau recent. Asta e in tenis: pana nu iei o minge regulamentara in bot nu te lecuiesti. Si chiar si cu buza sparta, injuri in gand si tot ajuti ...

In ceea ce priveste "ajutorul contra bani", ala nu mai e ajutor ...ala e deja un serviciu.

 

 

Koais, fiecare participant la intalnirea anuala intelege/percepe in felul lui adunatura. E aiurea sa spui ca nu mai vii din cauza ca unul dupa ce l-ai ajutat ti-a facut sufa cravata la final. In felul nostru fiecare isi invata lectia in mare masura prin prisma experientelor avute. Nu poti pune eticheta unei multimi de oameni datorita unui singur om. asta e parerea mea.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Daca ajuti 100, poate 10% din ei te vor ajuta si pe tine. Daca nu ajuti pe nimeni, tot 10% din ei poate te vor ajuta.

 

Esti foarte optimist ...daca macar 1 (UNU) dintr-o 100 iti intorc ajutorul ...poti sa te consideri norocos ...si aproape in toate cazurile ajutorul ala e suficient. :wink:

 

Nu crezi? Trimite SMS-uri la intamplare la 50 de insi din diverse judete care si-au publicat detaliile privind disponibilitatea lor in asemenea situatii sa vezi cati iti raspund in urmatoarele 24h si cati te vor suna inapoi! :wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Aseara in jur de ora 19.00 sunt sunat de un coleg din imprejurimi ( pusese si anunt pe Rescue4x4) precum ca a ramas impotmolit cu un BMW xdrive in sant, daca pot sa il ajut. Il intreb daca este vreo urgenta, nu este, doar ca a ramas cu masina acolo, si nu o poate scoate. Il intreb cum a ajuns acolo, "Se plimba cu un alt coleg cu o vitara si el a ramas si nu o resit sa il scoata." In situatia asta, i-am raspuns politicos, in seara asta nu te pot ajuta cu nimic, maine vedem ce si cum.

 

Cand cauti...gasesti ceea ce cauti....:wink:

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Cred de asemenea ca Rescue4x4 ar trebui sa "filtreze" foarte atent incidentele care se publica acolo.

Sau ar trebui sa seteze dupa verificare inainte de publicare gravitatea incidentului:

 

0- situatii limita unde este pusa in pericol viata, femei gravide, bolnavi, copii samd

1- situatii normale de primit ajutor si care necesita suport (ex: punere masina pe roti, aducere masina pe carosabil, scoatere masina de pe carosabil samd)

2- situatii care nu necesita interventie rapida si care se pot rezolva de regula folosind localnicii (cal, tractor, alt utilaj samd)

 

Asta ptr a scuti colegii de niste cheltuieli si timp pierdut aiurea.

De asemenea ar trebui precizat faptul ca prioritatea in "salvare" e omul si nu fierul...

 

Nu de altceva dar daca mai primesc chestii de genul, sunt cu renoul si am ramas pe camp in noroi, m-am dus sa ma plimb nitel, m-am oprit sa ma pis si nu mai pot sa plec de pe loc ... cred ca o sa ma dezafiliez curand.

 

N-am participat fizic pana acum la nici o actiune a lui Rescue4x4 (majoritatea m-au prins plecat din localitate) dar aproape de fiecare data cand primesc notificare sun (stiu ca marea majoritate a acestor probleme se pot rezolva si ...telefonic prin pre-consilierea/"pregatirea" psihica a celui ramas ...sa faca tot posibilul sa se ajute ...singur!)

 

Desigur oamenii, aflati in dificultate sau nu sunt de obicei egoisti, unii percuteaza, altii chiar iti reproseaza ca de ce ii suni ...daca nu vii sa-i ajuti...si mai mult decat atat ...iti inchid telefonul in nas... :wink:

 

Un caz mai special ...acum doi ani eram intr-un grup si urcam iarna spre Varful lui Roman, VL (traseu dificil chiar si ptr 4x4). L-am gasit pe unul pe drum cu pasarica din dotare intr-un Jaguar cu roti de vara (avea tractiune spate din cate imi amintesc) care incerca si el sa urce ...pe gheata. Asta in conditiile in care relieful nu prea tine acolo iarna cu tine (perete de stanca/hau fara parapet). Cu greu s-a lasat convins sa ii schimbam directia de mers (prin drift) spre ...vale.

 

Un alt caz ...unul care cauta un loc de f***t si a ramas la fix 10 metri de deneu suspendat pe doi busteni ...intr-o padure... Asta nu se pune ca e membru in comunitate, chiar daca am blocat 10 minute circulatia pe deneu si am tras de el cu troliul...:ha:

 

Cred ca as putea scrie doua carti destul de consistente pe aceasta tema ... :ha:

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

 

Un alt caz ...unul care cauta un loc de f***t si a ramas la fix 10 metri de deneu suspendat pe doi busteni ...intr-o padure... Asta nu se pune ca e membru in comunitate, chiar daca am blocat 10 minute circulatia pe deneu si am tras de el cu troliul...:ha: ... :ha:

 

Macar a terminat colegul fericit?:ha::ha::ha:

Cu stima, Alexey.

Nissan Patrol Y61 SWB - Pif

http://www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Macar a terminat colegul fericit?:ha::ha::ha:

 

Pai nu stim daca intra sau iesea:ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Cred ca sunt 3 ani de cand am fost ultima data la intalnirea anuala de la Calugareni. Un coleg s-a facut manga, a calat motorul masinii proaspat cumparate de la GPS-cu, iar cand s-a pus problema tractarii lui, cei ce mai erau prezenti ori au avut treaba urgent, ori erau bauti si au plecat cu propriile masini, ori nu aveau cum sa tracteze... L-am luat pe om la sufa ca sa il scot la asfalt, dar pentru ca s-a plans mult ca nu mai avea bani de platforma, m-am induplecat si cu ajutorul unui prieten, ce statea in spate si ma atentiona legat de traficul ce ne ajungea din urma, l-am tractat pana in zona Rahova. Acolo, mi-a desfasurat sufa si ochetul de pe bara lui si mi-a aruncat-o in brate. Fara multumesc, fara macar o strangere de mana. Acela a fost ultima data cand am mai particiat sau voi mai participa la iesirea de la Calugareni

Screenshot_2017-01-10-09-48-44.thumb.png.46c7acdbe04b0e10c6548fe4a4b4d985.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Mihai, daca tu nu mai vii la intalnirea anuala de inceput de an, este optiunea ta.

Asta nu te face pe tine superior noua si nici pe noi superiori tie.

 

Uite ce am scris eu la vremea respectiva, despre acest cazul Mircea/Galloper:

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?82268-Iesirea-traditionala-de-inceput-de-an-CALUGARENI-FOREVER-!&p=934993&viewfull=1#post934993

 

Nu m-am suparat nicidecum pe Mircea, dimpotriva m-am amuzat.

Daca as fi ramas pana la sfarsit probabil ca l-as fi si tractat.

 

As mai avea cateva povesti legate de recuperari sau tentative soldate cu daune ale echipamentului propriu (cea mai crunta a fost volanta bimasica de Patrol 3.0, care costa cat un Jimny mai rablagit), dar hai s-o lasam asa, altfel zice lumea ca suntem tristi si ne vaitam.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Adevarul este ca micea cu galoperul asa face mereu. Eu rup sasiul la chitara sa l trag si el nimica, o bere nu da. Data viitoare vin cu pos-ul la mine :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor pentru cei inzapeziti? Cum facem?

 

Mihai, daca tu nu mai vii la intalnirea anuala de inceput de an, este optiunea ta.

Asta nu te face pe tine superior noua si nici pe noi superiori tie.

 

S-a suparat si a plecat in Zanzibar. :grin:

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare