GTC Auto Shop
Afisez rezultatele 1 la 7 din 7

Discutie: Reductor Jimy

Data Inscriere
    Jul 2014
    Varsta
    30
    Masina
    Jimny AT 2010

Implicit Reductor Jimy

Salut.
    Jimnyul meu mi-a facut o surpriza neplacuta, fix cand aveam nevoie de reductor, nu a vrut sa cupleze.
    Modelul este 2010 cu buton. Cupleaza 4x4 dar cand vreau sa cuplez reductorul clipeste L si bipaiea dar nu vrea sa cupleze.
    De sub masina se aude cum ca reductorul vrea sa cupleza dar nu reuseste.
    Am zis ca a intrat gheata si s-a blocat ceva pe acolo, dar dupa ce am bagat masina in garaj si s-a dezghetat reductorul face la fel.
    Ce ar trebuie as verific? La fosta vitara stiu cum functioneaza reductorul dar la jimny electric nu am nici o idee.

Multumesc.

Data Inscriere
    Jul 2010
    Masina
    Suzuki Vitara JX 2000, Jeep Liberty KJ 2.8 CRD

Implicit Re: Reductor Jimy

In loc de levierul care trebuie sa cupleze in cutia de transfer, are un motor electric, similar cu cel de stergator. Nu am investigat problema ( am inca cutiile vechi cu actionare electrica), dar am am avut 2 jimny care renunta la CT electrica in defavoarea celei actionate manual. E bolt on pe cutia de viteze, doar trebuie avut grija si cu actionarea vacumatica la mrl-urile fata.

Parerea mea, la a ta, verifica daca iti actioneaza in cutia de transfer motorul electric, daca nu palpaie in bord simbolul de 4x4 inseamna ca din CT cupleaza. Cand e cuplat, cardanul fata trebuie sa se invarta sincron cu cel spate. Apoi mergi mai departe cu diagnoza, vezi daca, cupleaza MRL-urile fata. Daca are vreun dop de gheata, sau conducta fisurata, posibil sa nu cupleze MRL-urile.

Spor!
    Don't
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    faster than your angel can
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    .

0766718187 -

Data Inscriere
    Jul 2014
    Varsta
    30
    Masina
    Jimny AT 2010

MRL-urile cupleaza, 4x4 cupleza, dar nu cupleaza reductorul pe low.

Stupid question: cind vrei sa cuplezi pe low masina nu se misca, piciorul e pe frina si cutia de viteze e la punctul mort, da?
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Data Inscriere
    Jul 2014
    Varsta
    30
    Masina
    Jimny AT 2010

Exact, masina oprita, piciorul pe frana si cutia pe neutru.
    Ciudat este ca acum cupleaza...

Citat Postat original de Phantom Vizualizare Mesaj
    Exact, masina oprita, piciorul pe frana si cutia pe neutru.
    Probabil de la frig si neutilizare in timp
    Acum s-a mai incalzit
    Bafta !
    Florin
    LJ70, Jimny, ex IMS M461

Citat Postat original de Phantom Vizualizare Mesaj
    In acest caz, verifica servo-motorul de la reductor, mai ales daca nu ai scut (la modelul tau se cam cere). S-ar putea sa fi intrat ceva mizerie.
    Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!