Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reductor Jimy


Phantom

Postări Recomandate

Salut.

Jimnyul meu mi-a facut o surpriza neplacuta, fix cand aveam nevoie de reductor, nu a vrut sa cupleze.

Modelul este 2010 cu buton. Cupleaza 4x4 dar cand vreau sa cuplez reductorul clipeste L si bipaiea dar nu vrea sa cupleze.

De sub masina se aude cum ca reductorul vrea sa cupleza dar nu reuseste.

Am zis ca a intrat gheata si s-a blocat ceva pe acolo, dar dupa ce am bagat masina in garaj si s-a dezghetat reductorul face la fel.

Ce ar trebuie as verific? La fosta vitara stiu cum functioneaza reductorul dar la jimny electric nu am nici o idee.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

In loc de levierul care trebuie sa cupleze in cutia de transfer, are un motor electric, similar cu cel de stergator. Nu am investigat problema ( am inca cutiile vechi cu actionare electrica), dar am am avut 2 jimny care renunta la CT electrica in defavoarea celei actionate manual. E bolt on pe cutia de viteze, doar trebuie avut grija si cu actionarea vacumatica la mrl-urile fata.

 

Parerea mea, la a ta, verifica daca iti actioneaza in cutia de transfer motorul electric, daca nu palpaie in bord simbolul de 4x4 inseamna ca din CT cupleaza. Cand e cuplat, cardanul fata trebuie sa se invarta sincron cu cel spate. Apoi mergi mai departe cu diagnoza, vezi daca, cupleaza MRL-urile fata. Daca are vreun dop de gheata, sau conducta fisurata, posibil sa nu cupleze MRL-urile.

 

Spor!

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Reductor Jimy

 

Stupid question: cind vrei sa cuplezi pe low masina nu se misca, piciorul e pe frina si cutia de viteze e la punctul mort, da?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

Ciudat este ca acum cupleaza...

 

In acest caz, verifica servo-motorul de la reductor, mai ales daca nu ai scut (la modelul tau se cam cere). S-ar putea sa fi intrat ceva mizerie.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Reductor Jimy

 

Salut, stie cineva de unde pot cumpara un servomotor/actuator de la cutia de transfer?

am tot cautat pe net si nu gasesc decat adus din australia

are cineva vre`o idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

multumesc de raspunsul rapid,

 

am gasit unul de la JAPANESE WAREHOUSE si ma costa undeva la 1300ron cu tot cu transport.

 

29300-76J00-000 ACTUATOR ASSY,T/F MOTOR SHIFT, Suzuki

Part Number 29300-76J00-000, 2930076J00000, 29300-76J00, 2930076J00, 29300 76J00

 

cred ca il voi comanda in seara asta, ar trebuii sa vina in 3-4 saptamani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

Nu mai bine cumpereri o cutie de transfer sh? 1300lei ptr un actuator mi se pare cam mult.

 

P.S.: La o scurta cautare pe olx un reductor de jimny 2006-2016 este 110euro.

Editat de Phantom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

Asa am zis și eu prima data, doar ca acum am doua cutii de transfer. Una cu motorul crăpat și una cu motorul cu probleme. Bani investiți în piese de schimb de care nu am nevoie.

 

Asa ca prefer sa merg pe piese noi.

 

PS. 100 și ceva de euro sunt reductoarele manuale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

 

PS. 100 și ceva de euro sunt reductoarele manuale

 

Si nu te coafeaza reductorul cu maneta? Adica esti sigur ca atunci cand cuplezi esti cuplat, si cand decuplezi, esti decuplat. Apropo, motorul ala poate fi reconditionat sau schimbat sau adaptat de la altceva. Important este mecanismul de antreneaza furcile. Totusi, 1300 ron, mi se pare exagerat pentru asa ceva.

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reductor Jimy

 

[symy139 } nop, nu ma coafeaza. daca m`ar fi coafat, luam direct cu maneta. asa ca am preferat moftul de a face aceasta schimbare la buton... etc.. etc.. etc.. gusturile nu se discuta.

nu se poate adapta altceva, nu se poate reconditiona, nu este un simplu motor, comunica direct cu comp de bord, sondele de pozitie, vacumul si senzorul de viteza. sunt multe de spus.

 

m`am jucat deja cu doua, le`am reconditionat, degresat, gresat, bibilit, mangaiat , alimntat, injurat pana au functionat asa cum ar trebuii. dar cand vine vorba de montatul pe masina... incepi sa crezi ca e posedata si te gandesti ce biseraca e mai apropiata ca sa dai o fuga dupa apa sfintita.

 

asa.. ca si sfat pt cine mai citeste pe aici.. regulile sunt simple:

Daca suspectezi ca ai probleme cu acel motoras:

 

SA NU INDRAZNESTI SA IL DESFACI!!!!!

NU!

NU!

SI NU!!!!!

 

este o metoda de`al verifica fara sa il desfaci.. daca indeplineste acele conditi, nu`i de la el. Cine gaseste manualul adevarat de service pt acest tip de cutie de transfer, va vedea si procedura. ( cred ca mai am o poza salvata pe undeva prin telefon, daca o gasesc.. o voi posta ulterior )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare