Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren


YCE

Postări Recomandate

Vorbim despre anvelope care se apropie cat de cat (70-80%) de performantele uneia cu profil Simex (resapat sau nu). Pana acum am gasit:

 

- Insa Turbo Special Track NUEVO - nu mai apare pe site-ul oficial, cineva zicea ca cei de la Delta sustin ca nu sunt resapate?

- Silverstone MT 117 Ex - pare totusi destul de "cuminte" din poze, am inteles ca se toceste destul de repede?

- Silverstone MT 117 Sport - NU au M+S?; inteleg ca in afara de profilul bad-ass, nu confirma in teren / zapada?

- Maxxis Mudzilla M8080 / Maxxis Trepador M8060 - par o alternativa ok, dar cam zgomotoase?

- Maxxis MT-764 / MT-762 - varza?!

- Cooper STT Pro - mult mai orientate offroad decat STT, alternativa ok - dar cam scumpe?

- Windforce Catchfors MT - nimic?

- Toyo MT - relativ ieftine, marca consacrata, cam cuminti?

- General Grabber MT / Kumho MT KL71 - cam cuminti..?

- CST by Maxxis C888 / CL18 - probabil cele mai agresive MT-uri; dimensiuni disponibile (fizic / in stoc), din pacate, mai mult pe 16"?

- Federal Couragia MT - pareri destul de bune, pana acum; peste BFG MT?

 

Calitatile on-road ale oricarui MT oricum sunt mai bune decat cele ale unei anvelope profil Simex - asa ca merita mentionate doar daca guma este cu adevarat dezatru pe ud / ploaie / zapada / gheata / curbe / rezistenta..

 

Later Edit: e o invitatie la discutie/dezbatere, nu o expunere / rezumat :D

Editat de YCE
ex-Iulika0069
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Michelin 4X4 O/R XZL ?

 

Astea sunt MT-uri si sunt in doua variante de profil: civil si militar! Cele civile sunt "cuminti", cele militare nu le gasesti sa dai cu tunul!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Am avut Silverstone Xtreme (profilul simex) pe 35 si recent am trecut la Maxxis Trepador Bias :

 

Plusuri Maxxis :

- mult mai rezistente la asfalt

- sta mult mai frumos cauciucul la presiune mica (la 0.7 bar are aproape acelasi diametru ca si la 2)

- 8 ply-uri vs 6 la Silverstone

- nu fac asa galagie

- se pot centra

 

 

Minusuri Maxxis :

- 30 kg vs 20 Silverstone

- poate nu descarca lafel de bine ca si Silverstone dar daca poti sa le invarti nu pare sa fie o problema

- nu se gasesc decat de la 35" in sus

- G 300 TD - W460 - '90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Arunca o geana in oferta celor de la Interco. Problema ii transportul...

Eu am pus ochii pe Interco TSL Narrow si nu stiu cum sa procedez "mai ieftin", sa pun mana pe un set. :grin:

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Astea sunt MT-uri si sunt in doua variante de profil: civil si militar! Cele civile sunt "cuminti", cele militare nu le gasesti sa dai cu tunul!

 

Le-am vazut pe un Defender in Grecia si mi-au ramas in minte, zic ei ca sunt anvelope omologate de Land Rover sau facute special pentru LR.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Le-am vazut pe un Defender in Grecia si mi-au ramas in minte, zic ei ca sunt anvelope omologate de Land Rover sau facute special pentru LR.

 

Da! Daca nu exista cerinte speciale ale clientului, pentru uz militar, masinile se echipeaza din fabrica cu acest profil, fabricat exclusiv pentru LR.

Uneori, la licitatiile de lichidare de stoc, (tot de echipament militar), mai apar si seturi de astfel de gume... cu DOT destul de vechiut!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Mda, sa ai un contact prin Grecia sau Turcia, am vazut la granita dintre ei o gramada de Defendere si G-uri, salivam pe langa ele de la distanta.

Cu toate ca anvelopa apare pe siteul unor vanzatori din RO cei de la michelin spun ca nu se vinde in Ro...

.

''Buna ziua, rog info pentru Michelin 4X4 O/R XZL daca se gasesc in Romania si care este cea mai mica dimensiune pe 16 inchi, pe site la dumneavoastra nu apar sau nu le gasesc.Multumesc.

Salut, Catalin! Este o anvelopa care nu se comercializeaza pe piata din Romania. Poti folosi aceasta unealta - selectorul de anvelope http://www.michelin.ro/anvelope/anvelope-autoturisme#type=type_2 pentru a cauta o alta anvelopa potrivita masinii tale, daca doresti acest lucru. Sau ne poti spune ce masina ai, de ce anvelopa ai nevoie (din punct de vedere al dimensiunilor), daca vrei, chiar si conditiile in care o folosesti (conteaza daca este vorba de off road sau asfalt) si iti recomandam un model care sa ti se potriveasca. O saptamana buna iti dorim! 🙂''

 

Niste banane...

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Mda, sa ai un contact prin Grecia sau Turcia, am vazut la granita dintre ei o gramada de Defendere si G-uri, salivam pe langa ele de la distanta.

Cu toate ca anvelopa apare pe siteul unor vanzatori din RO cei de la michelin spun ca nu se vinde in Ro...

.

''Buna ziua, rog info pentru Michelin 4X4 O/R XZL daca se gasesc in Romania si care este cea mai mica dimensiune pe 16 inchi, pe site la dumneavoastra nu apar sau nu le gasesc.Multumesc.

Salut, Catalin! Este o anvelopa care nu se comercializeaza pe piata din Romania. Poti folosi aceasta unealta - selectorul de anvelope http://www.michelin.ro/anvelope/anvelope-autoturisme#type=type_2 pentru a cauta o alta anvelopa potrivita masinii tale, daca doresti acest lucru. Sau ne poti spune ce masina ai, de ce anvelopa ai nevoie (din punct de vedere al dimensiunilor), daca vrei, chiar si conditiile in care o folosesti (conteaza daca este vorba de off road sau asfalt) si iti recomandam un model care sa ti se potriveasca. O saptamana buna iti dorim! 🙂''

 

Niste banane...

 

 

Pe la inceputul lui 2013, avand un catalog de anvelope Michelin in care figura la cap. "anvelope off-rod" si modelul LT235/85R16 4x4 O/R XZL, am dat in Timisoara de o firma profilata pe anvelope Michelin care mi le-a adus (pentru un Pajero scurt la care am renuntat ulterior), profilatia este interesanta, aduce cu cea de la BFG MK1, dar pe lateral crampoanele sunt mai profilate. Surpriza a fost ca dimensiunile nu corespundeau cu cele din catalog (Diametrul Dmaxim montate pe jante era de doar 790mm in loc de 822mm conform catalog) si cu regret le-am refuzat, desi cand le-am comandat m-au asigurat ca anvelopele vor fi conform catalog.

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Am testat CST-urile si pot spune ca sunt destul de incantat.

In primul rand sunt mai rezistente decat Silverstone care se mananca vazand cu ochii.

Alt avantaj e ca sunt disponibile marimi mari.

In poza sunt 36"x12.5x16.

 

17309276_10212374504668631_6672538535885748944_n.jpg.3a3579f481b85d659ce1a9024706d51a.jpg17362862_10212374504748633_2358579570944310868_n.jpg.2f9db4348163971162f6799a39dfbdbe.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Nu prea digerez eu designul asta rusesc la creste, dar daca au review-uri bune si.... un 34 de-ar fi, parca as mobila Frontera cu un set... :h5 Cum stau cu greutatea ?

 

Am dat peste astea intr-o zi:

 

Capture.thumb.JPG.dfb975e2ba20e844ffed63c5ccfabe42.JPG

Editat de Astral

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Astea sunt MT-uri si sunt in doua variante de profil: civil si militar! Cele civile sunt "cuminti", cele militare nu le gasesti sa dai cu tunul!

 

In catalogul Michelin la cap. "anvelope offroad" profil 4x4 O/R XZL apar 2 dimensiuni pe 15" bune pentru Suzuki Jimny (in special prima):

195/80R15 96Q 4x4 O/R XZL cu Dmax 705mm, recomandata cu janta de 5,5"

215/80R15 4x4 O/R XZL cu Dmax 739mm (echivalenta cu 235/75R15)

Daca in 2013 se comercializa in Romania 235/85R16 4x4 O/R XZL, cine stie, poate inca se mai pot gasi si astea pe 15"

Merita incercat

Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Am citit parerile despre KM2 pe topicul dedicat.De celelalte ce spuneti?

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Am citit parerile despre KM2 pe topicul dedicat.De celelalte ce spuneti?

 

Ai grija cu MK2 ca sunt situatii in care e un jeg de guma ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Eu am ales Cooper Discoverer STT Pro in detrimentul KM2... si totusi nu am inca o parere avizata... nu am avut timp sa le noroiesc cum se cuvine. Pe asfalt nu comporta probleme... dar in noroi... nu sunt convins. Teoretic se comporta un pic, doar un pic mai bine decat KM2... nicidecum cat un Simex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Am avut Silverstone Xtreme (profilul simex) pe 35 si recent am trecut la Maxxis Trepador Bias :

 

Plusuri Maxxis :

- mult mai rezistente la asfalt

- sta mult mai frumos cauciucul la presiune mica (la 0.7 bar are aproape acelasi diametru ca si la 2)

- 8 ply-uri vs 6 la Silverstone

- nu fac asa galagie

- se pot centra

 

 

Minusuri Maxxis :

- 30 kg vs 20 Silverstone

- poate nu descarca lafel de bine ca si Silverstone dar daca poti sa le invarti nu pare sa fie o problema

- nu se gasesc decat de la 35" in sus

 

Salut , poate si pe mine m-ar tenta pe viitor un maxxis trepador bias , tocmai comportamentul pe noroi ma intereseaza cel mai mult.

Este sub silverstone extrem sa inteleg ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Ai grija cu MK2 ca sunt situatii in care e un jeg de guma ...

 

Dupa ce am citit,am renuntat la ele.Raman celelalte doua optiuni

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Eu am ales Cooper Discoverer STT Pro in detrimentul KM2... si totusi nu am inca o parere avizata... nu am avut timp sa le noroiesc cum se cuvine. Pe asfalt nu comporta probleme... dar in noroi... nu sunt convins. Teoretic se comporta un pic, doar un pic mai bine decat KM2... nicidecum cat un Simex.

 

Eu oricum nu compar niciunele cu un Simex,avand in vedere profilul lor care este mai bland.Totusi vreau o guma care sa faca fata pe o suprafata mai moale,gen unui drum forestier.Pt nebunii avem simex pe Jimny :D

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Pe "jegul" ala de KM2 pui lanturi RUUD ...si o sa te poti pisa de la etajul 10 pe simex ...si cu doua jeturi daca tine vantul cu tine...

 

Eu am mers pe aceasta varianta ...anvelopa MT + lantisor... am si una (mers lejer pe asfalt) si alta (scandal) ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Pe "jegul" ala de KM2 pui lanturi RUUD ...si o sa te poti pisa de la etajul 10 pe simex ...si cu doua jeturi daca tine vantul cu tine...

 

Eu am mers pe aceasta varianta ...anvelopa MT + lantisor... am si una (mers lejer pe asfalt) si alta (scandal) ...

 

:g , numa ca banii fac diferenta, un Mk2 costa cat un silverston extrem si mai ai nevoie si de lanturi , care sunt RUD si sunt bune de scumpe. Ei si uita asa ai costuri aproape duble. Nu mai pun la socoteala pusul lanturilor si datul jos pe temperaturi de -10 si gheata , sau pe noroaie mari.

Pe de alta parte sigur ca masina cu lanturi va face legea. Aici nu exista pardon.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Pe "jegul" ala de KM2 pui lanturi RUUD ...si o sa te poti pisa de la etajul 10 pe simex ...si cu doua jeturi daca tine vantul cu tine...

 

Eu am mers pe aceasta varianta ...anvelopa MT + lantisor... am si una (mers lejer pe asfalt) si alta (scandal) ...

 

Nu contest experienta ta,dar m-am uitat la pretul lanturilor RUDsi ti se cam face rau de cat costa.Daca pui la socoteala si gumele,se apropie sau depaseste valoarea masinii,numai rotile :)

Nu mai vorbesc ca pina pui 4 lanturi pe masina,trece noaptea si vine ziua urmatoare,iar la o temperatura confortabila de -15,-20.....te cam razgandesti :D

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Nu te razgandesti deloc . Sau la pui pe roata si pleci , sau esti comod si ramai in beatitudine filozofala contempland frumusete de masina intepenita in frumusete de natura congelata . Dupa ce trece beatitudinea vine crunta realitate si te bagi la munca ! Si sa vezi ce spor ai !

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope MT cu profil agresiv, "alternativa" la Simex - in teren

 

Nu prea contemplez nimic,ca de obicei nu ies singur,iar aici chiar se merge pe principiul "nu lasam pe nimeni in urma"

De banii de lanturi imi o sufa cietica si un troliu pt a mea veverita :)

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare