Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

probleme achizitie J100


mufasa

Postări Recomandate

Re: probleme achizitie J100

 

Eu am bara Ironman si asta are TUV in Deutschland. Nu cred ca daca in Deutschland e ok valoreaza ceva pt rar. Eu zic sa iti pui tu ce vrei pe masina si sa ii lasi pe astia cu RAR ul la urma :ha:. Gume M+S sa ai in rest nu au ei treaba. ISCTR-ul e ocupat cu camioane nu se ocupa de maruntisuri.

 

Hm, ca sa deviem complet de la subiect :

- nu inseamna ca daca ai masina ok + o bara omologata ...masina e omologata !!!

Cf reglementarilor , trebuie sa omologhezi "noul" acaret pe de-a intregul, dupa care , daca doresti ...poti fabrica 9 buc .

Nu intru in detalii ce ar insemna omologarea intregului, pt ca intram in SF-uri si s-a mai tot scris pe acilea ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Hai ca te-am rezolvat ! Zborul cu Ryanair pana la Charleroi cativa zeci de euroi.

 

http://www.kapaza.be/fr/toyota/landcruiser-100-4-2td-115883193.htm

 

sau asta dublu la pret da face toti banutii :

 

http://www.kapaza.be/fr/toyota/toyota-land-cruiser-hdj100l-4-2-td-vip-belge-115912796.htm

 

si asta tot pe acolo la pret :

 

http://www.kapaza.be/fr/toyota/toyota-landcruiser-8places-cuir-4x4-1year-garantie-111396143.htm.

 

Suna-ma la 0755.787.787 si spune-mi care te intereseaza si eu vorbesc cu proprietarul sau dealer-ul dupa caz. O rezerv si gata J100 e al tau.

Adrian.

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

 

Câte locuri ai în talon?

 

Suficiente pentru o orgie mica, 7, te bagi?

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

 

Suficiente pentru o orgie mica, 7, te bagi?

 

7-2 (noi) - 1 (spațiu de manevră) = 4 => 4/2 = 2 per capita cu posibilitate de rotație a cadrelor. Asta numești tu orgie? :grin:

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

 

7-2 (noi) - 1 (spațiu de manevră) = 4 => 4/2 = 2 per capita cu posibilitate de rotație a cadrelor. Asta numești tu orgie? :grin:

 

On topic - Uite asa am identificat inca un mare minus pentru J10 ... nu iti iese nici de o orgie in firea ei:old

Off topic - De ce trebuie spatiu de manevra?

FJ40 '77(vandut), HZJ74 01 HZJ80 '94, HDJ100 '98 (vandut), 120 '06 (vandut) UZJ100 03, Celica SupraMK2 82, Suzuki SJ500 88 ... si lista ramane deschisa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Desi oricum discutia e departe si total offtopic va rog sa retineti urmatorul aspect: la ora actuala in Romania, oficial, negru pe alb nu exista nici un fel de omologare "artizanala" ptr nici un element de fier adaugat masinii decat daca producatorul marcii elibereaza un certificat in catre RAR prin care se confirma ca elementul respectiv este acceptat/omologat de in primul rand de fabrica.

 

Adicatelea in traducere, nici o bara de tip ARB, IRONMAN samd nu se pot omologa in Romania. Nu confundati ceea ce faceti cu spaga cu ceea ce e legal pe bune.

 

Exista o portita si anume daca respectivul utilaj este omologat drept autovehicul cu destinatie speciala (gen dezapezire, interventii samd), masina de interventie folosita in situatii de urgenta etc.

 

RAR-ul nu are autoritatea sa omologheze elemente ci doar autovechicule... de aceea cere aceste hartii... si isi declina de fiecare data competenta cand sunt cazuri mai speciale. In schimb cand duci documentatia, te taxeaza la maxim ptr orice tip de omologare.

 

N-am vazut pana acum nici un CIV modificat unde sa se specifice "proiectoare, bari, praguri, winch" samd.

 

Stiu in schimb ca se face un fel de fisa tehnica ptr fiecare si tot ce este element mecanic, electric "in miscare" necesita ISCIR. Hartie care se elibereaza doar in anumite conditii de cu totul alta institutie.

 

TUV-ul nemtesc sau orice alta hartie de acest tip la RAR nu are nici o valoare atata timp cat nu exista aceasta hartie de la producatorul masini in speta.

 

E posibil ca in 2016 spre final sa se fi facut in legislatie unele modificari, dar am stat de vorba cu mai multi ingineri de la RAR pe aceasta tema (nu aia la care le dai malai sa cante vrabia) si m-am cam edificat.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Îndrăznesc să mă bag în discuție, cu toate că cred că mai bine n-o făceam: ....

Dpmdv faci bine cu bagatul, ca d-aia scriu pe aici ca sa aflu si alte pareri decat ale mele sau sa invat lucruri pe care nu le stiu, si-ti multumesc pentru asta.

 

Cu pct. 1 ai dreptate, mi-am dat seama ca intr-adevar un auz priceput e de baza. Mai departe .... doamne fereste .... se repara/schimba.

Cu pct. 2, depinde ce masina voi lua, adica cat o voi rula pe strada. Daca iau una cu care sa merg mult pe strada riscul creste proportional si probabil ii voi pune bara fara bullbar (anvelopele nu conteaza prea mult) ca sa nu sara mult in ochi, daca va fi una aproape exclusiv pentru teren, o fac ca pe bradul de craciun si-oi vedea.

Despre Touareg ... il iubesc, este o masina tare faina si merge fara probleme (pe incercatelea) pe unde merg surate mai titrate in ale terenului (cel putin cu numele). Totusi vreau ceva mai strong si daca sunt dispus sa sacrific puntea fata cu J100, macar vreau o masina cu sasiu si punte spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Te contrazici singur!

 

Crezi ca te incadezi in bugetul tau de 12500euro pentru un J100? :grin:

Nici vorba !

Pentru una nemodificata < 2002 este suficient. Am si gasit/vazut 4-5 pana acum, numai la noi si autoutilitare (altfel nu-i de interes).

Ca urmeaza niste modificari sau o sa tintesc la un an mai bun ... banii sunt volatili si trebuie tratati ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Desi oricum discutia e departe si total offtopic va rog sa retineti urmatorul aspect: .....

Cred ca ai dreptate, la cat de ilogic suna, adica tipic romanesc.

Nu poti sa faci aia sau ailalta ca nu se stie cine da OKiul, cine-si asuma raspunderea, etc....., mai bine interzicem si stam linistiti. Cam asta este mentalitatea in Romanica. Kill them all !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Cred ca ai dreptate, la cat de ilogic suna, adica tipic romanesc.

Nu poti sa faci aia sau ailalta ca nu se stie cine da OKiul, cine-si asuma raspunderea, etc....., mai bine interzicem si stam linistiti. Cam asta este mentalitatea in Romanica. Kill them all !

 

Eu chiar mi-as dori sa te vad intr-un asemenea acaret ...chiar si ...in 2019! Desi cel putin unul dintre noi stie ca "vorbim discutii"... Keep walking and let them alive! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme achizitie J100

 

Eu chiar mi-as dori sa te vad intr-un asemenea acaret ...chiar si ...in 2019! Desi cel putin unul dintre noi stie ca "vorbim discutii"... Keep walking and let them alive! :grin:

In 2019 ... te referi la al doilea, nu ?

Primul vine acus ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare