Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Achizitie Suzuki Vitara


evilboarder

Postări Recomandate

Buna seara si bine v-am gasit, aceasta fiind a doua postare dupa introducere.

Am citit si re-citit toate postarile despre Vitara si achizitia uneia, tema de casa sa zic asa mi-am facut-o. Momentan sunt curios ce se va intampla cu preturile dupa data de 1 februarie cand se spune ca va fi scoasa taxa de mediu.

 

Masina o doresc pentru daily toamna, iarna, primavara si plimbat pe coclauri, off-road usor, diverse drumuri de munte greu accesibile unei masini de asfalt (in garaj sta un BMW E36 318is) pentru poze, sunt pasionat si de fotografia de masini si peisaje. Tinand cont ca mult timp ar fi in masina trusa foto, ma uit foarte sceptic la varianta de soft-top, as prefera hard-top sau metal top, pentru ca ma gandesc ca furturile sunt foarte posibile in varianta de soft-top (astept pareri vizavi de asta). Iarna merg si la partie, dar am vazut ca pentru a prinde Thule sunt variante pentru toate tipurile de caroserie.

 

Ca motorizare sunt deschis la pareri cu fiabilitate si consum tinand cont ca o mare parte din an va fi folosita zi de zi, intre diesel 2.0 si variantele pe benzina 1.6 8v-16v, de asemenea ca si ani. Am vazut masini care in poze arata foarte bine si sunt din 91-92, sau total diferit din 97-98.

 

De asemenea studiez variantele de adus de afara (aici astept sa aud pareri de la colegii din MM) si luat din tara eventual vazuta/ajutat de colegii de pe forum.

 

Pana mai aprofundez ideile de mai sus, as dori daca se poate sa ma intalnesc cu colegi din Baia Mare care au acest model, sa le pot vedea mai de aproape, eventual sa merg cu ei daca se organizeaza in perioada urmatoare iesiri.

 

Multumesc si astept parerile voastre. Weekend fain la toata lumea!

Editat de evilboarder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

2.0 gsesti doar varianta lunga 4 usi.Foarte fiabile sunt motoarele de 1.6 cu 8 valve,acestea se gasesc doar pe varinte scurte fie ele metal top sau soft top.Poti chizitiona o masina soft top si ulterior sa montezi un hard top sa nu iti fie frica de furaciuni

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Observ ca avem pasiuni comune si asta ma bucura. Din aceleasi motivr mi-am luat si eu vitara. Imediat face doi ani de cand e in familie si e masina de zi cu zi. In plus ne-a purtat prin locuri pe unde nu banuiam ca vom ajunge si am scapat de frustrarea pe care o aveam cu alte turisme - cand se termina asfaltul, se termina bucuria. Asta vara am facut in concediu peste 3500 km si am parcurs coasta croatiei de la nord la sud, in plus cand vremea permite iesiri in natura suntem imediat in masina si exploram natura.

Am ales o vitara SWB, metaltop, 1.6 16 V din 1995 luata din tara, inmatriculata cu taxa platita, pentru ca la momentul respectiv inmatricularea era de cel putin 1000 Eur (timbru mediu ~ 650, RAR 200, revizie, alte acte), iar pretul celor aduse in tara nu justifica o astfel de alegere.

Cred ca motorizarile 1.6 sunt si cele mai intalnite si cel mai accesibil/usor de intretinut/reparat.

LEgat de anul fabricatiei, cred ca e bine sa fie cat mai recent, dar avand in vedere varsta, cred ca starea masinii conteaza mai mult decat anul in care a fost facuta. Singurul lucru care il pot reprosa vitarelor este rugina.

Si eu sunt curios cum vor evolua preturile tinand cont de scoaterea timbrului de mediu, pentru ca ma gandesc sa o vand si sa trec la un model cu 4 portiere, pentru ca familia va creste :).

Daca esti la prima masina 4x4, iti recomand sa iei una fara modificari. Ai sa observi ca pentru plimbari in natura, pe drumuri forestiere, nu ai nevoie de modificari, o vitara stock cu niste cauciucuri decente isi face treaba cu brio. Inaltari, sau alte minuni se pot face ulterior, dupa nevoi si cand stii ce vrei.

Succes la cautat si sa nu te descurajezi cand incepi sa vezi rugina la toate masinile pe care le intalnesti. Daca iti faci drum in zona putem face cu mare drag o iesire sa pozam natura si faci cunostinta cu o vitara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

@adammoga80 Ma refeream la 2.0 diesel, am vazut cel putin una swb in Baia Mare cu 2.0 hdi pe spate.

 

@pretender Multumesc pentru primirea calduroasa. Cand ajung in zona Sibiu, voi da un semn :). Legat de masina, multumesc pentru sfaturi.

 

Din ce am cautat momentan pe siteurile de afara, putine au preturi care sa merita gandul de a le vedea si ma gandesc ca odata cu un drum afara, se pierd bani si scad optiunile daca masina pt care mergi nu e ok. Eu m-am uitat momentan pe mobile.de, https://www.ebay-kleinanzeigen.de/, bazar.at. Uk il evit pentru ca vreau volan pe stanga si nu doresc mutari si complicatii. Daca si-a gasit cineva masina pe alt site, sau prin alta varianta inafara tarii, astept sugestii. Pana voi reusi sa intru in contact si cu posesorii locali, mai studiez forumul si piata online din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Salutare,

 

Vitara fara rugina doar daca e adusa din Spania sau Italia. Cele din Austria, Germania etc sunt de obicei afectate la sasiu (partea din spate mai ales, traversa pe care e prins rezervorul) si caroserie (unde se prinde caroseria de sasiu, sub ornamentele de plastic etc). Dacs poti fa o verificare pe elevator sa vezi exact cat e de grav. Daca totul e terosonat proaspat poti fii suspicios daca nu cumva s-a dat "de cosmetizare". Ca idee o lucrare de tinichigerie mai complexa sare foarte usor de 1000 eur .

In rest nu uita ca iei o masina de 20-25 de ani. Altfel spus sunt fiabile dar va trebui sa schimbi una alta si ailalta. Piesele nu sunt scumpe dar manopera costa tot mai mult daca nu faci singur operatiile.

De unde sa o iei :ideal de la cineva care a bagat o tona de bani sa o aranjeze dupa care la vanzare a constatat ca nu scoti nici jumat din investitie. Urmareste forumurile si vezi cine ce vinde. Daca o iei de afara , olx, etc calculeaza vreo 200 Eur inmatriculare, fara taxa, 3-400 eur schimburi ulei distributie si ceva reparatii mecanice dupa noroc, xyz EUR tinichigerie (dupa noroc dar minim 3-500 Eur), 400 EUR un set de cauciucuri AT sau MT.

Inca o data nu exista bun si ieftin. Exista insa bun raport calitate pret.

In final oricum o intorci se strang niste bani in fierul respectiv. De aceea e foarte important sa iei o masina care sa iti placa, sa te faca sa zambesti cand o conduci, sa te faca sa intorci capul sa o admiri dupa ce ai parcat-o.

 

Spor sa ai

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

@ERR

 

Multumesc de raspuns. Am vazut si eu chestia ca rugina e cam peste tot, doar importul din Italia/Spania ar fi mai ok, dar pe ce site-uri m-am uitat eu, nu am vazut masini din zona asta.

Cunosc situatia unei masini de varsta asta, cealalta masina are 23 anul asta, vreau doar sa ma orientez spre varianta cea mai buna dintre motorizari/echipari, cum spuneai mai jos, cel mai bun raport calitate/pret.

 

Multumesc pentru aproximarile de preturi, chiar ma ajuta in stabilirea unui buget necesar pt a cumpara si pregati masina de circulat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Sa scoti triplele pe spate daca iti permite vanzatorul si sa te uiti la pasajele rotilor spate. De regula acolo apare rugina si se cunosc toate interventiile facute la caroserie. Am luat una anul trecut in ianuarie care arata impecabil dar in iulie cand mi-a venit piticul pe creier si am restaurat-o total ma luat groaza. Dupa 2 luni de munca intensa zi de zi inclusiv duminica am scos o vitara fenomenala. Spor la cautari.

Editat de is09kta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Si pe mine ma roade microbul unui suzuki...

Care este diferenta intre motor 1,6 8v si 16v ?

Sunt diferente mari de fiabilitate intre ele? Care e mai fiabil?

E vreuna cu distributie pe lant?

Suzuki Vitara 1990

Toyota Prius Hybrid 2006

Citroen C25 Autorulota 1990

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

1.6 8v e motorul clasic, fiabil, cuplu mai mare la turatii mici, mai lesinata la turatii mari pe sosea. Rezista mai bine la abuzuri.

1.6 16v e mai nou, 16 valve, putere mai mare, de viteza, cuplu un pic mai mic la turatii mici. Un pic mai sensibil la abuzuri

2.0 v6 nerecomandat din pricina costurilor mai mari de intretinere. Distributia e pe lant(uri) si te ajunge mia de eur

2.0 16v e foarte apreciat dar il gasesti mai rar pe vitarele din ultimii ani de fabricatie.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Multumesc ptr. raspuns.

Sunt interesat doar de motorul de 1,6.

Deci la 1,6 e vreo varianta cu distributie pe lant?

Eu doresc un Suzuki cabrio, care va fi folosit in oras (de catre sotie), dar si la offroad usor = vanatoare(de catre mine).

Va fi a3a masina a familiei.Deci nu vreau prea multe modificari, dar vreau o masinuta fiabila, aratoasa, si cabrio. (am si garaj).

Vreau sa mearga usor pe asfalt, dar la fel de usor pe drumuri forestiere.

Suzuki Vitara 1990

Toyota Prius Hybrid 2006

Citroen C25 Autorulota 1990

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

1.6 8v e motorul clasic, fiabil, cuplu mai mare la turatii mici, mai lesinata la turatii mari pe sosea. Rezista mai bine la abuzuri.

1.6 16v e mai nou, 16 valve, putere mai mare, de viteza, cuplu un pic mai mic la turatii mici. Un pic mai sensibil la abuzuri

2.0 v6 nerecomandat din pricina costurilor mai mari de intretinere. Distributia e pe lant(uri) si te ajunge mia de eur

2.0 16v e foarte apreciat dar il gasesti mai rar pe vitarele din ultimii ani de fabricatie.

 

Salut.

1.6( 8v sau 16v) are distributie pe curea. Pret piese cca 300 lei, inclusiv pompa de apa( cu branduri bune/ bunicele)- la 16v.

2.0 16v are distributie pe lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Din motive personale finantele s-au mutat in alte directii si e putin amanata achizitia, dar imi sta pe cap si in ultima vreme din discutii cu diverse persoane pasionate de masini, nu neaparat offroad sunt impins sa caut variante pentru ce doream eu pe diesel si nu neaparat vitara din pricina consumului. Care ar fi consumul ok pentru un vitara 1.6 8v/16v ? Eu din ce spuneam initial vreau masina daily pentru toamna/ iarna/ primavara pentru oras/plimbare/ mers la munte si ocazionale coclauri si poate offroad-uri, dar asta ramane de vazut cum ma voi impaca cu comunitatea locala si cat ma va prinde microbul pentru offroad efectiv. Cum consuma una in mintiile ei la plimbare asfalt si diverse drumuri forestiere ? Dintre cei care ati mai avut si alte modele de masini 4x4, ar fi alt model care ar fi mai indicat pentru ce doresc eu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Vitara care functioneaza in parametri normali: 1.6 16V , cauciucuri de strada profil iarna 195/80/15, consuma 6.2-6.7 l/100 la 90 km/h (+/-10 Km/h). In functie de cat sunt incarcat sau grabit (~120 km/h) se duce la 7.5% max. Asta in exterior.

Urban, cam 9-10% ia oricum as merge in 4x2.

La plimbari forestiere nu am apucat sa fac un consum, pentru de fiecare data a fost mixt: oras - padure. Dar ar trebui sa fie peste cel exterior si sub urban.

Consumul creste in 4x4 si pe teren alunecos, dar pentru cine face excursii de relaxare in natura, astea sunt reprize destul de rare, scurte, deci neglijabile per total.

De obicei fac doar plinul, fara sume de 50-100 lei, merg cu efix de la rompetrol 99% din cazuri, iar calculul e facut pe metoda plinului si sunt valori medii dupa cca 30.000 km parcursi cu masina. De fiecare data cand alimentez fac consumul pe bon.

Eu sunt foarte multumit de consum si ma uit cu surprindere la valorile pe care le au unii colegi de pe forum.

Pe langa starea tehnica a masinii, conteaza foarte mult tipul de cauciucuri si intr-o anumita masura soferul. Eu schimb viteza la 3000 rpm sau mai mult, si in general nu merg subturat; dar fiecare isi simte masina si conduce cum stie mai bine.

Editat de pretender
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Motorul de 80cp de pe vitara - 1,6 8v, este cu carburator sau cu injectie?

Exista si varianta cu carburator?

Multumesc.

 

da, motorul 1.6 8v, este si cu carburator, am avut o Vitara cu carburator fabricata in 1997 (importata de noua in Romania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Consum 1.6.16v automata - roti de 235/75/R15 pe ea. Modificata - bara fata HD, troliu, suspensie IronMan, diverse altele.

In Bucuresti - intre 14 si 20 l/100km depinde de trafic si cum ma dau la ea.

Drum intins - daca nu sar de 100 km/h cam 10-11

In teren - cat vrea ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Dupa un timp, am revenit la cautatul unui Vitara in 3 usi, de preferat varianta Metal-Top. Din discutiile de pe acest forum si un altul romanesc, personal am tras concluzia ca un 2.0 16V, ar fi cel mai bun motor. Mentionez ca vreau sa folosesc masina daily toamna - iarna - primavara + plimbari si drumetii pt pozat si recreere, dar vreau sa merg si cu cei din zona mea (Baia Mare) la off-road usor. Revin cu intrebarea : 2.0 16v sau 1.6 8v ? , tinand cont la ce vreau sa o folosesc si consum, intretinere si mentenanta pt o masina de zi cu zi. Multumesc

 

Ps. Dintr-o discutie avuta azi cu un domn care pana recent se ocupa cu adus de Vitara in zona mea, mi s-a spus ca cele 2.0 16v sunt multe afara si nu se vand datorita consumului mare. Neavand nici unul dintre modele nu mai stiu ce sa cred.

Editat de evilboarder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Salutare

 

Amu' daca zic prostii sa ma ierti: pentru masina de folosinta zilnica si plimbari oricare motor e ok.

Motorul 2.0 v6 e vestiti ca e scump la intretinere si nu aduce avantaje sa compenseze extra-costul. Restul motoarelor dupa ce spun ai batrani sunt Ok per total, nu e niciunul petarda de care musai sa fugi. Cel de 2.0 16v ar fii cica cel mai fain dar sunt destul de putine, 1.6 8v e mai simplu, e solid si are cuplu mai mare la turatii mici iar 1.6 16v e mai de fuga . Dar oricare dintre ele isi face treaba cata vreme e in mintile lui cand cumperi masina. Sincer eu as fi foarte atent la rugina si daca masina per total functioneaza ok si mai putin la ce tip de motor e pe ea.

 

Sfatul meu: atentie la ce vrei sa faci cu masina, mai ales la ideea de "off-road usor". Asta este plimbare pe vreme buna, admirat natura etc. Fain dar de obicei daca iesi cu prietenii de cateva ori te ia microbul si ajungi foarte repede la "imi trebe suspension lift si niste gume mari SIMEX si troliu".

A doua treaba (din experienta): nu exista vitara ieftina si buna. Daca vine din Germania / Austria e mancata de rugina 99% si de asta scapi greu si foarte scump. Stiu ca e a 3-a masina si nu ai vrea sa dai multi bani ca "n-are rost" si cauti "ceva simpatic de plimbare". Da eu zic sa stergi cuvantul "ieftin" din cerinte. Orice vrei sa iei ridic-o pe elevator sa o pipai pe dedesupt de rugina, verifica sa mearga ce e de mers pe ea, tine oricum vreo 500-1000 eur sa bagi in ea dupa ce o cumperi.

 

Bafta

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Multumesc pentru raspuns ERR.

 

M-am mai gandit la variante, ce doresc sigur e metal top. Motorizarea e discutabila. Acum frunzaresc olx, autovit, carzz si site-urile de afara. Din discutii care le-am avut azi legat de costul unui adus de masina, parca nu are sens adusa una care o va vedea doar "soferul", dar cu siguranta cred ca si aici parerile sunt impartite.

 

PS.

 

Cunoaste cineva vreuna dintre masini sau pareri despre ?

 

https://carzz.ro/suzuki-vitara-1998-anunt_868602.html

https://carzz.ro/suzuky-vitara-anunt_866999.html

https://carzz.ro/suzuki-vitara-16-8-v-anunt_304346.html

https://carzz.ro/suzuki-vitara-metal-to ... 48432.html

https://www.autovit.ro/anunt/suzuki-vit ... b1549f2e41

Editat de evilboarder
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Salut, ai renuntat la cautari, ceva noutati?

PS intreb pentru ca de ceva timp caut si eu o jucarie, cautarile s-au restrans, am ramas la Vitara sau Jimny, insa pe zi ce trece sunt tot mai dezamagit de problema ruginii. Inainte sa aprofundez putin jur ca nici prin cap nu-mi trecea de problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Achizitie Suzuki Vitara

 

Am luat’o pe cea de mai sus. Mi’am cam luat un pic teapa cu rugina, acum e in service si sper sa o termine pana de Craciun. Iti sugerez sa o verifici bine de tot, sa iesi mai bine ca mine. Eu la jimmy nici nu m’am uitat, m’a atras mai mult forma lipsita de rotunjimi a vitarei. E greu de gasit una ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare