Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme cutie automata


bogdanaprotos

Postări Recomandate

Re: Probleme cutie automata

 

ATF mercon III recomand Valvoline max life ATF , dar verif nivelul la joja inainte sa ineci cutia cu ulei. E posibil ca problema sa provina din alte cauze ..

Editat de Astral
Inec....inot....nu se scriu niciodata cu doi n ... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=1072511#post1072511

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

Buna ziua,am un Pathfinder din 2006,automat:care de ceva timp nu mai intra in ultima viteza,se tureaza dar nu se accelereaza .As dori sa stiu ce ulei ii pot pune.Va multumesc.

 

Are buton pentru over-drive O/D ? Vezi sa nu fie apasat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

incerc sa ma gandesc la o conduita rationala fata de aceasta problema;peste tot pe unde am gasit info de specialitate nu a spus nimeni -schimbatii uleiul-ci defecte ale convertizorului,valve computer etc fara sa vreau am ajuns la concluzia o repar sau cumpar un sh -OARE UNDE GASESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

cutiile automate sunt un domeniu aparte , sunt putine firme ce se ocupa de reparatia acestora, pt sa sunt si putini clienti ... Eu, in locul dumitale nu mi-as lua soarta in maini de unul singur, ci m-as adresa unora care se ocupa cu asa ceva, din zona dumitale. Oricat de bine intentionata ar fi lumea pe aici, nu iti poate repara masina din tastatura. E vorba de o diagnoza pe cutie ( ce se face cu tester specific) si de masurarea unor presiuni prin conectarea unui manometru cu reductie dedicata masinii dumitale. Ar trebui macar sa faci acest lucru inainte de a te apuca de cheltuiala cu alta cutie + manopera si uleiul aferent ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

incerc sa ma gandesc la o conduita rationala fata de aceasta problema;peste tot pe unde am gasit info de specialitate nu a spus nimeni -schimbatii uleiul-ci defecte ale convertizorului,valve computer etc fara sa vreau am ajuns la concluzia o repar sau cumpar un sh -OARE UNDE GASESC

 

E-bay Anglia.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

..se tureaza dar nu se accelereaza...:ha:, bre, ar trebui sa fii un pic mai explicit, chiar daca nu stapanesti termenii tehnici.

 

Cate viteze are cutia? 2006 fiind, probabil ca 4+OD sau 5, tot aia.

Din ce spui, intelegem ca nu mai ajunge la ultima treapta de viteza, oricare ar fi ea.

Adica sta in penultima, motorul urca in ture dar masina nu ajunge la viteza care ii trebuie pentru a schimba treapta urmatoare.

Sau se intampla altfel? Povesteste mai amanuntit, nu neaparat pentru ca te-am putea ajuta mai mult (desi nu se stie un zace iepurele:grin:), dar macar te descarci, pe de o parte, pe de alta parte ne place si noua sa ne frangem creierii, dar pe baza unor informatii cat de cat reale.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

Nu stiu cum se face, dar si eu am impresia ca vorbim doar intre noi......:ha:

Don Luigi i-a raspuns ceva referitor la uleiuri, io am opinat cu O/D si nimic ! :al

 

Nu-i nimic bre Hastrale, e bine si-asa, la Comana nu m-ai bagat in seama, nu mi-ai aratat Beluga:ha::ha:

 

Ia zi, iti intra in viteza sau caraie inca?:wink::h5

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

Nu stiu cum se face, dar si eu am impresia ca vorbim doar intre noi......:ha:

Don Luigi i-a raspuns ceva referitor la uleiuri, io am opinat cu O/D si nimic ! :al

 

macar socializam...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Probleme cutie automata

 

Cutia automata are faruri?!?

Stiam despre cutiile de viteze manuale, cum ca acestea au becuri, sa se vada pinioanele intre ele pentru o cuplare soft, fara caraiala.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

Acum am fost si m-am uitat sub masina, intr-adevar intra niste fire in cutia de viteze, prin mai multe parti, deci un sambure de adevar o fi in asta.

Intrebare: daca pun LED-uri in loc de becuri, o fi mai bine vara? Ma gandesc ca LED-ul nu face asa multa caldura ca un bec, sa protejez uleiul zic, sa nu se incinga tare.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

Acum am fost si m-am uitat sub masina, intr-adevar intra niste fire in cutia de viteze, prin mai multe parti, deci un sambure de adevar o fi in asta.

Intrebare: daca pun LED-uri in loc de becuri, o fi mai bine vara? Ma gandesc ca LED-ul nu face asa multa caldura ca un bec, sa protejez uleiul zic, sa nu se incinga tare.

 

Da, dar sa pui doar LED CREE....stii ce zic ?!:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cutie automata

 

La fel de pacat e ca prostii sunt multi si nu scapi nicaieri de ei.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare