Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suspensii L200


varanhia

Postări Recomandate

Am un L200 din 2007 care necesita schimbarea suspensiilor fata_spate. Sunt interesat la doua modele de amortizor, Bilstein B4 sau Bilstein B6. Am nevoie si de parerile celor mai experimentati ca mine pentru un sfat. Multumesc anticipat. Editat de varanhia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensii L200

 

Nu prea merita sa schimbi amortizoarele de pe masina cu unele stok, asta pt ca firmele producatoare de accesorii de offroad au facut pasi mari in fata , trecand la tehnologia FOAMCELL sau NITROGAZ spre exemplu , in locul la ceea ce stim in mod uzual despre amortizoare , GAZ sau ULEI. In plus, acest gen de amortizoare cu destinatie offroad sunt de dimensiuni mai generoase , facute pt utilizari grele , si la preturi intre 100-140E/buc sunt cumva comparabile cu cele stok dar iti ofera ceva mai mult. E numai parerea mea, mai intreaba si pe altii ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensii L200

 

In domeniul asta sunt 2 branduri cunoscute , cu reprezentanti in Ro , Old Man Emu( nitrocharger sport) si Ironman ( nitrogas sau foamcell) ... ( ambele Australia) . Mai departe te descurci, nu vreau sa imi pun lumea in cap ca fac reclama ..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suspensii L200

 

http://www.bilsteinus.com/products/performance-shock-absorbers/bilstein-b6-performance/

 

http://www.bilstein.com/sg/products/universal-spare-parts/bilstein-b4/

 

Mai intai, vezi ce stiu sa faca amortizoarele alea. Review-uri vei gasi numai pe forumurile de afara, in Romania in general nu gasesti review-uri, si in mod special brand-ul asta este mai exotic pentru Romania, foarte putin cunoscut, folosit mai mult de cei care se dau in competitii, si care nu prea scriu pe aici. Si mai greu de gasit in Romania. Preturi destul de mari.

 

In cazul tau, vei avea nevoie si de arcuri, nu doar de amortizoare, deci trebuie sa te orientezi pe un set complet de suspensie, care sa lucreze optim impreuna, fie din componente de la mai multi producatori, fie din componente de la acelasi producator = avantaj ca beneficiezi de niste optimizari specifice pentru modelul tau de masina.

Apoi, mai trebuie sa-ti setezi noua suspensie conform nevoilor tale reale, de utilizare si incarcare a masinii, cu atat mai important aspectul asta cu cat tu ai un pick-up.

Ca sfat personal, avand in vedere ca clima Romaniei este mai "altfel" decat cea din tarile calde care produc astfel de suspensii HD, ti-as recomanda amortizoare full ulei sau Foam Cell. Cu atat mai mult daca vei folosi masina mult timp incarcata si pe drumuri neasfaltate. Rezista mai bine la utilizare mai intensa, se incalzesc mai greu, sunt mai adecvate la temperaturi scazute.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare