Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie SUV


Laurentiu Tud

Postări Recomandate

Re: Sfat achizitie

 

Pai am spus diesel,murano nu e decat benzina si mai e si 3.5. V as ruga daca ati putea sa mi spuneti cu ce e mai bun qashqai fata de duster? Mi l ati recomandat doar ca e nissan?

Hai sa fim realisti.

Dacia, cu orice model al ei, este o marca low-cost in general si a grupului Reno in special.

Orice model concurent de la orice marca non low cost este mai bun calitativ (materiale, feeling, siguranta, tinuta de drum, confort, etc.). Mai departe ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Sfat achizitie

 

Si de chevroler captiva tot n am aflat nimic. :(

 

Ce-ai vrea sa afli ?

O marca la origine americana care s-a dat peste cap sa produca ceva low-cost pentru fraierii de europeni.....

 

Uita-te mai degraba la Suzuki Vitara, modelul nou sau la Duster.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie

 

Mitsubishi Outlander 2.0 D , sunt utilizator din 2008, al unuia, de la stadiul de nou, am depasiti 335.000 km.

Este un SUV cu un spatiu de invidiat, atat in fata, cat si in spate (bancheta fractionabila 1/3-2/3 cu spatar reglabil) pot sta comod simultan fata-spate si persoane de 1,8m-1,9m, iar porbagajul este imens. Are usoare veleitati de off-road, face fata la trasee neamenajate uscate, sau putin umede, sau usor noroioase (in limita a cativa cm). Are diferential central, care permite rulaj 4x2, 4x4, 4x4 lock (50% fata - 50% spate). Consum extern 6-8 l/100 km, functie de "forja", incarcatura si traseu, oras 9-10 l/ 100 km.

L-am folosit in tot felul de trasee "off road" usoare, ..., sufera de lipsa de cuplu la turatii mici, si neavand reductor, automat este penalizat in noroi mai mare de cativa cm (~8-9cm) sau nisip afanat, ..., moare motorul, ..., daca il turezi rupe aderenta, ..., acum depinde si de motivatie si de piesa dintre volan si pedale, ..., la nevoie am trecut cu el si canal de irigatii, ..., am traversat cu el si o zona de cateva sute de metri cu noroi pana la praguri, dar s-a dovedit cu pretul unui ambreaj, ..., am facut cu el 5 ani de santiere la eolinele din Dobrogea, ... Nu are cele mai bune unghiuri de trecere, nici in fata nici in spate, ampartament mediu, garda de cca 18-19 cm, dar face fata cu bine, la trasee si abordari usoare, pretabila pentru orice iesire domestica genul cu familia in weekend sau la pescuit recreativ. Problemele de uzura, apar la el, treptat, undeva dupa 240000-250000 km, ...,dar cand apar, apar in avalansa, ..., cred ca undeva aici este gandita limita lui, ...dupa care ori faci un RK puternic, ori schimbi jucaria ( cad pe rand pompe hidraulice, de clima, transmisie-angrenaje cutie de viteze-diferential central, turbosuflanta, ..., probleme intinzator distributie, ... In ultimii 2-3 ani, ..., cred ca inghitit peste 6000 eur, ..., insa masinii s-a dat la modul corect, tot ceea ce a cerut, ...

Personal, il consider, raport calitate-pret, un SUV foarte bun, cu cel mai mare spatiu dintre cele anterior enumerate, eu l-am folosit ca masina de serviciu, 5 ani in conditii foarte vitrege, doar santiere, cu o medie de 55000km/ an, 50% drumuri neamenajate sau macadam, 25% "off road" usor, si 25% asfalt, ..., ceea ce in conditii normale de utilizare, ca masina familiala folosita pentru iesiri in natura sau pescuit recreativ, cred ca ar tine mult si bine. In situatia de SH atentie cu ce km reali se achizitioneaza si istoricul de service, ...

Dintre SUV-urile enumerate la inceputul topicului il consider cel mai spatios.

Ca si veleitati de "off road" si costuri de intretinere consider Duster-ul cel mai bun, dintre SUV-urile care s-a discutat in topic, o spun in cunostinta de cauza, avand cateva Dustere in firma de cativa ani buni, ... unul din ele a depasit 400.000 km, cam cu urmatoarele reparatii majore: 1 kit ambreaj, 1 kit suspensii fata si spate, 1 turbocompresor, 1 set rulmenti tren rulare (fata|spate), ..., cam tot bucasaraiul schimbat cel putin odata, ..., restul a fost intretinere curenta, ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie

 

- Freelander, fugi de el, foarte nefiabile, o sa te gherleasca de bani pe tot felul de reparatii

 

Cat de nefiabil este Freelander-ul? Cate ai detinut? La cate ai surubarit? Scotand din calcul folclorul.

 

 

Despre restul de marci nu comentez deoarece nu detin.

 

 

Oare nimeni nu poate sa faca un review realist al utilajului din dotare fara sa se lanseze in versus-uri inutile, cum ca x este praf, y este petarda iar z este molecula lui dumnezeu?

 

L.E.: scuze @AXP.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Daca freelander a avut un motor prost, adica 1.8 ul, acum nu stiu nici ala daca a fost atat de prost, vorbesc din auzite, asta nu inseamna ca masina e proasta in general! Ca s a stricat un scaun si mai stiu eu ce, sa fim seriosi, asta inseamna ca sunt proaste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Daca freelander a avut un motor prost, adica 1.8 ul, acum nu stiu nici ala daca a fost atat de prost, vorbesc din auzite, asta nu inseamna ca masina e proasta in general!

Motorul in sine (1.8) a fost un motor chiar foarte gandit, dar cam la limita pe o caroserie de 1500 kg si transmisie 4x4.

1.8 este de provenienta Honda, poate fi tunat si dus la peste 200 de cai, vezi Catterham si Rover-uri preparate de raliu.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Motorul in sine (1.8) a fost un motor chiar foarte gandit, dar cam la limita pe o caroserie de 1500 kg si transmisie 4x4.

1.8 este de provenienta Honda, poate fi tunat si dus la peste 200 de cai, vezi Catterham si Rover-uri preparate de raliu.

 

Da ,mersi , are camasi de cilindrii amovibile si surubri de chiulasa de 50 cm .. Solutie din anii 70 la Renault . In lumea service-urilor, sunt motoare nereparabile...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Imi puteti spune va rog ce consum are freelander 2.0 diesel?

 

Cutie manuala : urban 9.1, extraurban 6.7, mixt 7.6.

cutie automata : urban 11.2, extraurban 7.1, mixt 8,6.

Eu am cutie automata si consumul e cel din carte, uneori si nitel mai mic.

 

 

Da ,mersi , are camasi de cilindrii amovibile si surubri de chiulasa de 50 cm .. Solutie din anii 70 la Renault . In lumea service-urilor, sunt motoare nereparabile...

 

Solutia asta din anii '70 este o solutie aleasa de japonezi, sau acum nu mai prezinta credibilitate fiind vorba de Freelander?

In lumea service-urilor sunt foarte putini cei care se baga la motoarele astea, d-aia ajung nereparabile.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Cutie manuala : urban 9.1, extraurban 6.7, mixt 7.6.

cutie automata : urban 11.2, extraurban 7.1, mixt 8,6.

Eu am cutie automata si consumul e cel din carte, uneori si nitel mai mic.

 

 

 

 

Solutia asta din anii '70 este o solutie aleasa de japonezi, sau acum nu mai prezinta credibilitate fiind vorba de Freelander?

In lumea service-urilor sunt foarte putini cei care se baga la motoarele astea, d-aia ajung nereparabile.

 

Japonezii sunt jmekeri , crezi ca le-au dat supusilor regelui cu fusta solutia tehnica cea mai buna?

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Japonezii sunt jmekeri , crezi ca le-au dat supusilor regelui cu fusta solutia tehnica cea mai buna? Mai stii tu masina Japan cu motorul ala ? Nici macat frezele de zapada nu folosesc asa ceva ...

 

Accord, Civic, si altele avand ca baza acelasi propulsor cu cilindree intre 1100 si 2000 cc.

Dar suntem deja foarte off-topic.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

La quashquai ai de ales intre 2 moduri de transmisie

 

CVT , cred ca este inaintea timpurilor noastre

AWD 4x4 cu repartizare variabila a cuplului motor

 

sau ...

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Accord, Civic, si altele avand ca baza acelasi propulsor cu cilindree intre 1100 si 2000 cc.

Dar suntem deja foarte off-topic.

 

Probabil ca proiectul e bun si important e faptul ca pe linia sa de asamblare este fie un japonez cu okii mici fie un englezoi cu okii pe TV sa vada ce face echipa sa de fotbal ! :)

 

nu am stiut ca civic are acelasi tip de motor, dar ...verific. Ma gandesc ca au pus ei pe disco si def motor de alfa romeo...

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Daca freelander a avut un motor prost, adica 1.8 ul, acum nu stiu nici ala daca a fost atat de prost, vorbesc din auzite, asta nu inseamna ca masina e proasta in general! Ca s a stricat un scaun si mai stiu eu ce, sa fim seriosi, asta inseamna ca sunt proaste?

Eu am spus ce stiu despre Freelander 2 in 4 ani de exploatare de la nou. Si stiu ce spun. Nu am spus nimic de motor (e diesel de 150 CP), sau de cutie (automata). Dar in rest fooooarte multe probleme, nepermise la o marca de talia celei in cauza.

@DKV, faptul ca tu esti multumit de marca e OK, dar in cazul de fata nu-i folclor. BTW, colegul meu abia asteapta sa-i faca vant sa-si ia altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie SUV

 

Am avut Kia Sorento, 2007, automata , 170 cp nu este scumpa la intretinere, putere buna, confort bun, consum mare, impozit maricel. Hyundai IX35, putere mare, full option , consum bun , demaraj bestial, la 85.000 a cazut cutia de transfer, nescoasa in offroad niciodata. Nissan Patrol, REGE, autoamta, nu am reprosuri decat la consum si impozit. M-am oprit acum la Volvo xc 90, cel de 163 cp. Consum bun, confort foarte bun, motor silentios, spatioaasa, impozit maricel, nemanelizata, sobra.

Acum fiecare isi lauda masina, dar xc90 mi se pare foarte ok, am vazut ca nu se prea discuta de el pe aici. Dar ca siguranta este foarte ok. Am vazut un tutorial in care se spunea ca daca vrei sa fii in cel mai sigur loc de pe pamant in afara de Norad, este un xc90 :) la rostogolire era intact plafonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie SUV

 

Foarte corect , e o masina super la siguranta daca respecti partea ta - centura , viteza , pozitia ocupantilor , amararea bagajelor . Din pacate cu transmisia sta mai putin bine - bucsa unghiular , care e o veriga slaba inexplicabila ( pentru mine ) si e destul de chinuitor s-o inlocuiesti ... si diferentialul spate , care chiar daca nu-l coace esapamentul rau plasat tot pica pompa de pe diferential ..( s-a incercat remedierea cu recall pentru montarea unui mic scut termic ) ... ... mno , detaliii ... masina ar merge si cu astea defecte dar iarna e ridicol rau ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie SUV

 

Eu am vrut initial forester, dar motorul boxer diesel este o catastrofa, nu degeaba gaseam pe mobile forester-uri cu motorul in portbagaj, duster imi placea dar este cam mic pentru ce o voiam eu, si nu stiu cum sta la capitolul siguranta, iar in interior tot dacie e.

Pana la urma am ajuns la un honda crv, despre care se spune ca sunt printre cele mai fiabile, dar vad ca Honda nu s-a luat in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare