GTC Auto Shop
Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimaUltima
Afisez rezultatele 21 la 30 din 47

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Implicit Re: Intretinere W163 2.7 cdi

Salut, te rugam sa nu te mai comporti asa , rasfatat...ai ceva info de impartit, pune mana si scrie cu inima deschisa .Oamenii citesc ,ciar daca nu te aplauda... asta este valoarea pe care o dai tu forumului,altfel, poti linistit sa nu te mai lauzi cu nimic...

Acum , presupun ca nu te-ai deranjat foarte tare vis-a-vis de sinceritatea mea debordanta la mine exista o cascarabeta din asta din 2009...
    Merge si inca foarte bine. este manuala,6 trepte,daca conteaza .
    ce ai vrea sa stii? injectoare x5 dupa doua ture de motorina proasta... saibe injectioare de doua ori schimbate...la 2-3 ani cedeaza.
    electronica si electrice cat cuprinde , bordul si consola plina de butoane si butonase, toate functionale inca....
    Are ~200000 km , doua arcuri spate schimbate-unul a fost rupt-, ceva bucsi pe fata,bielete de la concedii -cort si forestiere, ceva role +curea accesorii de batranete.
    In rest nimic , nimic doar consumabile....
    Face tata cu ea 10-12 mii pe an. impozit mare,dar el pensionar parlit o pastreaza ca-i place

masina sta bine pe strada si nasol la offroad.
    flex nu exista, asta fiind recunoscut la Mecedes indiferent ca-i G sau ML....
    pozitia in scaune este jenanta pentru Mercedes, as spune ca este doar putin mai ok peste Duster....
    prin comparatie cu jeep GC de 2,7 -acelasi motor-, stai pe banca VS in fotoliu....la scaune, restul este alta discutie.

ca sfat, pt gume MT ia jante pe 16(nu cunosc daca se potrivesc/intra de etrieri, dar parca am vazut montate)..... la mine sunt cele pe 17 -gumele sunt scumpe si cele pe 18 este o prostie sa pui asa ceva pt niste MT si aratura...plus ca pretul creste exponential > cel mai ieftin scapi cu jante +gume pe 16, daca merg, repet...plus ca castigi unde trebuie, ai inaltare din balon

se schimba macazul cand masina o faci pt show, sa fe mare si impunataore nu sa fie ok pt ceva forestier si ieseli...
    Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Feb 2012
    Varsta
    38
    Masina
    ML 320 W163

Razvan, nu simti uneori lipsa GC-ului?

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Uneori? in decembrie-ianuarie- si pana acum la zi, ii simt lipsa din 2 in doua zile....
    De la deszapezit 70ml de alee auto,pana la carat saci cu peleti si mers prin viscol cei 800m fara asfalt si in camp.
    Mai mult, cu noul posesor intretin o relatie de amicitie sincera si omul il lauda de cate ori ne auzim la telefon..si ne auzim de 1-2 ori pe luna .

Este o masina super ok pentru cine are nervii necesari si pentru cine isi permite motorizare, consum,intretinere...
    La fel si Ml 2,7...aproximez eu - 50% la offroad si +150% la drum VS Jeep GC.

Toate au plusuri si minusuri, nu exista perfectiunea...doar bugetul este limita, indiferent de marca.As adauga eu si timpul liber de alocat pentru rabla...
    Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Data Inscriere
    Dec 2013
    Varsta
    39
    Masina
    W 163 , 2.7 CDI Volvo V60 T4

"Salut, te rugam sa nu te mai comporti asa , rasfatat...ai ceva info de impartit, pune mana si scrie cu inima deschisa .Oamenii citesc ,ciar daca nu te aplauda... asta este valoarea pe care o dai tu forumului,altfel, poti linistit sa nu te mai lauzi cu nimic...

Acum , presupun ca nu te-ai deranjat foarte tare vis-a-vis de sinceritatea mea debordanta "

Stii,prefer sa nu comentez afirmatiile tale si sa intru in conflict,poluand astfel topicul,iar sinceritatea ta debordanta nu aduce nimic constructiv...pe semne ai vrut sa faci o gluma si...nu prea ti-a iesit.
    Rasfatat sa stii ca nu sunt,dar se pare ca pe tine te-a deranjat ce am spus mai devreme,fiindca tu aveai o completare la thread-ul meu si nu ai facut-o...iar matur din partea ta era sa spui ce ai spus mai sus,fara artificiile folosite.Si eu as putea sa fiu vertical in declaratii si imi conturez o imagine in spatele calculatorului,dar nu o fac.Pe acest forum sunt multi novici ca si mine care NU au fost apostrofati,iar asta da culoare acestui forum si il face frumos si usor de digerat.
    Urmeaza totusi sa pun un volum destul de mare de informatii tehnice aici (motor,cv,coduri) + atasamente .pdf + altele,dar cand voi avea timp sa le cumulez,fiindca in aceasta perioada a lunii jobul nu prea imi mai lasa timp liber.
    O zi buna.
    Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !

Data Inscriere
    Feb 2012
    Varsta
    38
    Masina
    ML 320 W163

Jeep-ul l-am folosit preponderent onroad, in special urban. Din review-uri ML-ul sta mai bine la capitolul acesta.
    L-am luat cu jante pe 18 si pentru moment nu mai am bani pentru investitii, mai ales ca s-a diminuat salariul.
    Nu este masina de zi cu zi.
    Urmeaza sa mai fac ceva teste la motor...inca nu merge cum trebuie.

forum support
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    38
    Masina
    '04 Rover 75 2.0 CDT,03 Focus MK 1,Range Rover P38 4.6 HSE+GPL

Hai sa fac eu lumina si sa clarific acele informatii despre care spunea Filip mai devreme. Urmarind acest thread (fiindca primesc spam-uri in adresa de email), am decis sa il ajut trimitandui-i un manual tehnic si unul de intretinere care initial le doream ptr mine,cele 2 manuale fiind din setul manualelor ce le-am donat acum o perioada de timp.Fiindca nu detin un scanner,am preferat sa le trimit fizic,ele fiind acum in drum spre Romania,urmand ca el sa le scaneze, sa converteasca manualele in format pdf si sa mi le trimita si mie,poate pe viitor...cine stie.
    Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Citat Postat original de filip2010 Vizualizare Mesaj
    OK,vad ca nu sunt prea multi posesori de W163 care sa completeze cu informatiile lor tehnice referitor la intretinerea unui astfel de SUV,dar intre timp eu am strans suficiente de pe alt forum pe care le pot oferi la cerere,fiindca nu prea imi place sa vorbesc singur.
    Pana atunci...
    Hai domule , nu fi rau....
    Fii atent. Ai nevoie de rugaminti sau aplauze pentru a impartasi ce stii?
    Nu-ti va oferi nimeni nici una nici alta, din pacate, din experienta.
    Aca ca lasa lamentarile,vorbitul singur si oprimarile la care sunt supusi noii useri.Pune mana si adu-ti contributia la forum,daca vrei si accepti ideea de a da info fara a cere nimic inapoi. nici macar un multumesc.Asta era ideea.
    Alti useri, de ani de zile pe aici ,sunt satui de useri ce apar ca OZN-ul ,fac valva,afla ce-i intereseaza ,nimic pe urma.....sunt tot felul de categorii care nu fac acum subiectul dscutiei.Ai fost invitat sa iesi din carapace si sa-ti aduci aportul la info de interes pe forum.

Nu o mai lua ca pe o amenintare sau ca pe orice alta inchipuire ca nu este.Nu te victimiza ca nu are rost.La fel poti foarte bine sa te superi pe sat si sa nu mai postezi.Sau vrei sa ajuti satul si o faci benevol, fara sa te pupe, linguseasca, sau laude nimeni....
    daca ai o imaginatie bogata si esti dispus sa-ti pierzi timpul inchipuindu-ti tot felul de idiotenii frustrante esti iarasi liber.Dar reciteste inca o data primul post, fix asa cum este scris. partea cu debordantul era o scuza ca am fost asa direct si sincer.
    daca astepti ceva pupincuristi, mai cauta , poate se ofera altcineva....

Data Inscriere
    Feb 2012
    Varsta
    38
    Masina
    ML 320 W163

Pe de-o parte, orice informatie este binevenita. Pe de alta parte, fiind un model vechi, info legate de W163 sunt o gramada. In special de ML 320, care are un motor relativ simplu si...aerisit spre deosebire de Jeep GC 2.7 crd...injectorul 5. In rest suspensie, bucsi, etc. cu particularitatile specifice clasei si modelului.
    Piesele sunt relativ mai scumpe decat la Jeep pe anumite repere, dar nimic de speriat.
    Daca am schimbat singur tampoanele motorului...in curte...cu o cheie imprumutata - E12.

forum support
    Data Inscriere
    Feb 2010
    Varsta
    38
    Masina
    '04 Rover 75 2.0 CDT,03 Focus MK 1,Range Rover P38 4.6 HSE+GPL

RZV...eu cred ca nr de postari si vechimea de pe forum nu da dreptul nimanui sa ironizeze pe ceilalti participanti.

Acest topic este referitor la intretinerea unui W163 2.7 cdi...atat si nimic mai sus.
    Daca vrei sa completezi cu ceva,sa iti aduci aportul,o faci dar fara sa afectezi prin offtopic.

Inutil sa ducem discutia mai departe,ok?

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

@Florin - principial, discutia se incheie aici.Dar faptul ca noi am cazut deacord si tu ai afisat sa spunem un mesaj impaciuitor nu rezolva problema.
    Nu conteaza ca eu sunt vechi, tu esti forum support, sau celalalt coleg este nou si vrea sa aduca multe info.
    Nimeni, niciodata nu poate veni cu asa atitudine...vorbesc singur deci mai bine nu zic nimic... decat daca se plictiseste ,si, sau.. o luam de la capat.
    Eu de exemplu, puteam sa iau offtopicul dv ca pe o inchidere de gura.....sau cu pumnu-n gura.....Te rog, nimeni nu da dreptul sa ironizeze, vechime , nr de posturi.... rahat. vrei sa spui ceva sau nu? ca de inteles ne intelegem noi....

PS. incheie aici domnia ata, eu o sa raspund mereu ultimul.Principial mi te adresezi, raspund... nu pot sa tac dca-mi vorbesti fara sa -mi sun parerea....

ce vreti sa stiti despre masina asta? va spun eu... fara multumiri si aplauze...

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!