GTC Auto Shop
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345
Afisez rezultatele 41 la 50 din 50

Data Inscriere
    Dec 2013
    Varsta
    39
    Masina
    Fara 4x4 momentan,doar Volvo V60 T4 daca imi da voie nevasta

Implicit Re: Intretinere W163 2.7 cdi

OK...revenind la oile noastre denumite simbolic mioare,concluzionam asa:MB ML 2.7 CDI nu pare sa fie o masina scumpa la intretinere cand vine vorba de consumabile.Sunt convins ca alte piese mai putin uzuale de schimbat,de genul anvelope uzuale de marca (sau nu) fiind de minim R17,sunt ceva mai scumpe...A/T-uri sau M/T-uri de la BFG in sus sunt greu accesibile financiar.Daca vine vorba de mecanica mai grea,de genul : schimbare CV sau probleme la volanta,ambreaj...etc,atunci iar preturile sar in sus.
    Last edited by filip2010; 7th March 2017 at 21:36.
    Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !

Data Inscriere
    Jan 2008
    Varsta
    37
    Masina
    Nu am , merg pe jos ...

Uite una scumputa....
    Bloc comanda semnale, avarie si stergatoare- pt ca stergatoarele mai mergeau doar pe maxim , a trebuit luat tot,ca asa vine dansul....
    primul, aftermaket a fost 450 lei, a mers fix 7-8 zile, doua cu ploaie, norocul nostru a a plouat si a fost comandat,montat in service.....l-am schimbat in garantie dupa ceva discutii si contre.
    cel original, 700-800 lei....cam mult pt niste plastic.....

este una din bolile specifice...
    Dacă de Óntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
    Dream It, Do It, Live It....

Data Inscriere
    Aug 2011
    Varsta
    37
    Masina
    ML 270CDi - MAN-8.163 - P38-2.5

salutari.

si eu sunt proaspat posesor de w163 / automat / 2002 facelift, dupa ce m-am lecuit de 2buc P38-uri diesel ;)
    eu sunt incantat la maxim de ML. am luat-o in parametri cat de cat optimi.
    am avut o problemuta cu calculatorul de confort dar s-a rezolvat rapid la un electrician bun.
    toata lumea recomanda la uleiuri sa iei ORIGINAL Mercedes.

nu am gasit nicaieri cat ulei intra in cutie. prima oara am scurs prin baie vreo 3 litri dar sigur intra mai mult.

255/65/17 sunt gumele mele si cred ca am sa merg pe un 245/65/17 , distantiere arcuri spate de vreo 2cm max si flanse la roti.

injectoare par a fi cele originale si momentan cam atat ....cred ;) .

cu stima.

Click image for larger version. 

Name:	18110.jpg 
Views:	19 
Size:	191.4 KB 
ID:	278029
    ______ P38-2.5 & PAJERO-2.5 > VS < MAN-8.163 ________
    ...azi am derapat un pic ...... oare maine va fi altfel ?!? :))

Data Inscriere
    Sep 2009
    Varsta
    43
    Masina
    '01galloper2.5; '03ml350

Cantitatile pt masina mea, benzina:

... trebuie sa banuiesc ca ai 722.6 transmisie automata:
    ulei cutie viteze 8.5 L (4.5L in baie) 236.14

ulei diferential fata 1.1 L 235.7 85W-90
    ulei diferential spate 1.25 L 235.7 85W-90
    liq frana 0.7 L 331.0 mb DOT 4+
    liq servodirectie 0.6 L mb
    liq racire (-35*) 12 L G05 zerex

Pt schimbul integral corect la transmisie, mergi la pdf-ul din post-ul nr. 7:
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...562#post980562

Data Inscriere
    Dec 2013
    Varsta
    39
    Masina

Acum o perioada de timp am facut ceva loc in curte, adica am vandut sticlele ramase de la revelion, am luat iar alocatia copiilor, mai m-am imprumutat inca o data la soacra-mea si m-am adus la un prieten bun in UK ca sa vad un batranel W163 motor de 4.3 benzina si 272 cai, V8, 24 valve, cu LPG montat in rezervorul de benzina...iar de o saptamana are numere de Texas (TX)
    Intre 2.7 CDI si 4.3 benzina diferenta de consumabile si costuri e foaaaaarte mare, si anume : cantitatea de uleiuri folosite, sonde lambda si nu in ultimul rand COMBUSTIBILUL.
    Masina initial a costat putin, dar cu transportul pe platforma unui prieten pana in tara am ajuns la pragul propus...tot cam atat am consumat pe inmatriculare + servisare completa, inclusiv revizia instalatiei LPG, dubland astfel investitia.
    Parti bune : cu stright pipe in loc de silencer, ulei+filtre de calitate,benzina de 98...o placere sa o conduci, chiar si pe gaz, unde diferenta e insignifianta.
    Parti mai putin bune : acel zambet instantaneu ce il ai in momentul acceleratiei paleste si se transforma in lacrimi, cand cuantifici in ron aceasta placere.

Data Inscriere
    Dec 2011
    Varsta
    37

Cred ca suna minunat motorasul ala V8. Pe gaz ar trebui sa fie un pic mai decente costurile, chiar si daca ii dai pe coaja. Ma insel aici?
    Pentru daily car ai cel de 2,7 iar cand vine alocatia copiilor iei monstrul
    Viata e scurta, merita sa iti satisfaci placerile

Data Inscriere
    Dec 2013
    Varsta
    39
    Masina

Citat Postat original de grizzlee Vizualizare Mesaj
    Cred ca suna minunat motorasul ala V8. Pe gaz ar trebui sa fie un pic mai decente costurile, chiar si daca ii dai pe coaja. Ma insel aici?
    Pentru daily car ai cel de 2,7 iar cand vine alocatia copiilor iei monstrul
    Viata e scurta, merita sa iti satisfaci placerile
    Consumul urban dat de producator este de 15 mile/galon, asta in romaneste insemnand 19%, iar extra urban 11%...acum cateva zile am fost nevoit sa dau o fuga pana la Brasov si sa ma intorc acasa tot in aceeasi zi acasa...m-am dus pe DN si m-am intors pe Cheia...excursie de 250 km soldata cu un consum de 18%...am alimentat de 2 ori cu gaz si tot pe benzina m-am intors..., iar acasa am verificat joja si a trebuit sa mai completez cu aproape 1 litru de ulei.
    Cat despre sunet...sunetul e fantastic...in full throttle vibreaza si plamanii pasagerilor...direct proportional cu portofelul meu...

V8-ul pe benzina e un accesoriu ce prefer sa il utilizez in anumite situatii...masina de zi cu zi este un turism de familie,cu consum decent si normal (ptr mine cel putin),iar CDI-ul il prefer in concedii cu sau fara rulota,fiind mai safe si mai confortabil decat turismul si mai putin "consumacios" decat fratele englez.

Data Inscriere
    Dec 2013
    Varsta
    39
    Masina

Astazi am ramas mai sarac cu 2 W163...ambele au plecat la dezmembrari...diesel-ul din cauza unui incident pueril de acum 2 saptamani,iar celuilalt cutia de viteze a sucombat prin deces miercuri...mai exact i s-a scurs in timp uleiul pe la o garnitura veche (cred),senzorul de nivel fiind vechi nu a mai sezizat lipsa,am mers fara ulei in cutie o perioada de timp pana cand,in drum spre Bucuresti,pe DN1,a inceput sa smuceasca,iar in dreptul la Ikea a inceput sa scoata zgomote ciudate...si m-a lasat balta.
    Un moment de reculegere am tinut,am adus flori si...sunt cu ochii pe net dupa un alt suv,tot benzina,preferabil motorizare peste 4 litri ca sa ii pun linistit GPL...

Data Inscriere
    Sep 2009
    Varsta
    43
    Masina
    '01galloper2.5; '03ml350

al meu, nu-mi mai foloseste de doi ani:

https://lajumate.ro/mercedes-ml350-w...3-1898840.html
    Last edited by gotca; 15th July 2017 at 07:05.

Data Inscriere
    Dec 2013
    Varsta
    39
    Masina

...mda...ce sa zic...imi pare rau ...macar a ta e intreaga si ai ce sa vinzi.
    Una peste alta am fost multumit de model,relativ ok la preturi dpdv al intretinerii dar al naibii de scump cand vine vorba la elemente importante (motor,cutie).
    Vara asta raman la masina de familie ptr concedii,iar din toamna...ma orientez eu la ceva.
    Ptr adrenalina pe coclauri am sa aleg ceva mult mai usor,usor de modificat si ieftin de reparat daca il rastorn sau il fac submarin ca pe W163.
    In principiu am vazut si testat cateva veverite usoare: Jimny,Vitara,Feroza,X90...si neaparat snorkel...

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul 12345

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!