Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intretinere W163 2.7 cdi


filip2010

Postări Recomandate

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Hai sa fac eu lumina si sa clarific acele informatii despre care spunea Filip mai devreme. Urmarind acest thread (fiindca primesc spam-uri in adresa de email), am decis sa il ajut trimitandui-i un manual tehnic si unul de intretinere care initial le doream ptr mine,cele 2 manuale fiind din setul manualelor ce le-am donat acum o perioada de timp.Fiindca nu detin un scanner,am preferat sa le trimit fizic,ele fiind acum in drum spre Romania,urmand ca el sa le scaneze, sa converteasca manualele in format pdf si sa mi le trimita si mie,poate pe viitor...cine stie.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

OK,vad ca nu sunt prea multi posesori de W163 care sa completeze cu informatiile lor tehnice referitor la intretinerea unui astfel de SUV,dar intre timp eu am strans suficiente de pe alt forum pe care le pot oferi la cerere,fiindca nu prea imi place sa vorbesc singur.

Pana atunci...:h5

 

Hai domule , nu fi rau....

Fii atent. Ai nevoie de rugaminti sau aplauze pentru a impartasi ce stii?

Nu-ti va oferi nimeni nici una nici alta, din pacate, din experienta.

Aca ca lasa lamentarile,vorbitul singur si oprimarile la care sunt supusi noii useri.Pune mana si adu-ti contributia la forum,daca vrei si accepti ideea de a da info fara a cere nimic inapoi. nici macar un multumesc.Asta era ideea.

Alti useri, de ani de zile pe aici ,sunt satui de useri ce apar ca OZN-ul ,fac valva,afla ce-i intereseaza ,nimic pe urma.....sunt tot felul de categorii care nu fac acum subiectul dscutiei.Ai fost invitat sa iesi din carapace si sa-ti aduci aportul la info de interes pe forum.

 

Nu o mai lua ca pe o amenintare sau ca pe orice alta inchipuire ca nu este.Nu te victimiza ca nu are rost.La fel poti foarte bine sa te superi pe sat si sa nu mai postezi.Sau vrei sa ajuti satul si o faci benevol, fara sa te pupe, linguseasca, sau laude nimeni....

daca ai o imaginatie bogata si esti dispus sa-ti pierzi timpul inchipuindu-ti tot felul de idiotenii frustrante esti iarasi liber.Dar reciteste inca o data primul post, fix asa cum este scris. partea cu debordantul era o scuza ca am fost asa direct si sincer.

daca astepti ceva pupincuristi, mai cauta , poate se ofera altcineva....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Pe de-o parte, orice informatie este binevenita. Pe de alta parte, fiind un model vechi, info legate de W163 sunt o gramada. In special de ML 320, care are un motor relativ simplu si...aerisit spre deosebire de Jeep GC 2.7 crd...injectorul 5. In rest suspensie, bucsi, etc. cu particularitatile specifice clasei si modelului.

Piesele sunt relativ mai scumpe decat la Jeep pe anumite repere, dar nimic de speriat.

Daca am schimbat singur tampoanele motorului...in curte...cu o cheie imprumutata - E12.:f2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

RZV...eu cred ca nr de postari si vechimea de pe forum nu da dreptul nimanui sa ironizeze pe ceilalti participanti.

 

Acest topic este referitor la intretinerea unui W163 2.7 cdi...atat si nimic mai sus.

Daca vrei sa completezi cu ceva,sa iti aduci aportul,o faci dar fara sa afectezi prin offtopic.

 

Inutil sa ducem discutia mai departe,ok?

 

:h5

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

@Florin - principial, discutia se incheie aici.Dar faptul ca noi am cazut deacord si tu ai afisat sa spunem un mesaj impaciuitor nu rezolva problema.

Nu conteaza ca eu sunt vechi, tu esti forum support, sau celalalt coleg este nou si vrea sa aduca multe info.

Nimeni, niciodata nu poate veni cu asa atitudine...vorbesc singur deci mai bine nu zic nimic... decat daca se plictiseste ,si, sau.. o luam de la capat.

Eu de exemplu, puteam sa iau offtopicul dv ca pe o inchidere de gura.....sau cu pumnu-n gura.....Te rog, nimeni nu da dreptul sa ironizeze, vechime , nr de posturi.... rahat. vrei sa spui ceva sau nu? ca de inteles ne intelegem noi....

 

PS. incheie aici domnia ata, eu o sa raspund mereu ultimul.Principial mi te adresezi, raspund... nu pot sa tac dca-mi vorbesti fara sa -mi sun parerea....

 

:old ce vreti sa stiti despre masina asta? va spun eu...:grin: fara multumiri si aplauze...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

@Florin - principial, discutia se incheie aici.Dar faptul ca noi am cazut deacord si tu ai afisat sa spunem un mesaj impaciuitor nu rezolva problema.

Nu conteaza ca eu sunt vechi, tu esti forum support, sau celalalt coleg este nou si vrea sa aduca multe info.

Nimeni, niciodata nu poate veni cu asa atitudine...vorbesc singur deci mai bine nu zic nimic... decat daca se plictiseste ,si, sau.. o luam de la capat.

Eu de exemplu, puteam sa iau offtopicul dv ca pe o inchidere de gura.....sau cu pumnu-n gura.....Te rog, nimeni nu da dreptul sa ironizeze, vechime , nr de posturi.... rahat. vrei sa spui ceva sau nu? ca de inteles ne intelegem noi....

 

PS. incheie aici domnia ata, eu o sa raspund mereu ultimul.Principial mi te adresezi, raspund... nu pot sa tac dca-mi vorbesti fara sa -mi sun parerea....

 

:old ce vreti sa stiti despre masina asta? va spun eu...:grin: fara multumiri si aplauze...

 

RZV...sincer...tu chiar nu ai treaba?

Chiar iti place sa te bagi in seama aiurea?

Faptul ca ti se da dreptul la ultimul cuvant intr-o discutie, ti se pare o victorie? Sau aici pe forum poti sa iti refuzi aceasta frustrare?

Daca vroiai sa spui ceva, o spuneai pur si simplu, fara sa ma jignesti.

Te rog frumos, fiindca tot iti place sa raspunzi ultimul, raspunde ce doresti tu, dar pe urma lasa-ne pe noi astia mai incepatori aici sa discutam...tu esti prea evoluat ptr. noi.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Ok...revenind la intretinerea unui ML W163,completez cu urmatoarele: schimb ulei motor 7 litri Mobil 1 Fully Synthetic 5W-50 ,filtru motorina Bosch - 20 ron, filtru ulei Mann - 20 ron, filtru aer Bosh - 50 ron, filtru polen Bosh - 80 ron, filtru cutie Mann - 80 ron,etc....deci intretinerea din acest punct de vedere nu e scumpa.

 

Astazi am stabilit exact detaliile resoftarii cu test dyno inainte si dupa,dupa ce termin cu aceasta revizie (chiar daca nu necesita).

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Dragutule domn,in cazul in care vrei sa vii cu info, posteaza codurile, nu preturile...orientativ, preturile sunt diferite de la furnizor la furnizor, locatie,discounturi....

Codurile pe original sau echivalete sunt unele singure :grin:, muult mai folositoare pt useri.

Asta informatie pretioasa....

Toata viata inveti,chiar si de la cine nu te astepti, totul este sa vrei.....putini sunt cei ce nu pot.....

 

Cat despre partea de offropic - hai sictir ,nu te-a jignit nimeni niciodata , ai fost sfatuit de bine intotdeauna . :old

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

On topic : asa cum am spus mai sus, costul consumabilelor la un motor MB 2.7 cdi + consumabile la CV nu mi se par deloc apropiate de mitul "mertzan",unde toate sunt scumpe.

Up-grade-ul la motor a decurs foarte simplu, cu test dyno inainte si dupa, ulterior am ramas pe varianta 200 CP, care ma va purta, sper fara incidente saptamana viitoare la vecinii bulgari, in Bansko.

Pana atunci sa avem cu totii drumuri bune si fara incidente!

 

:h5

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Stai sa vezi cand s-o defecta vreo piesa mai putin uzuala, sa vezi atunci cum reinvie mitul mertzan.

La consumabile sunt ok, dar piesele(din punctul meu de vedere) sunt mai scumpe. Daca le vrei pe original atunci e si mai rau. Sper sa nu ai probleme de nici un fel, oricum motorul asta e unul foarte rezistent. Sunt pe sprintere cu cate 7-800k km si mai merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Stai sa vezi cand s-o defecta vreo piesa mai putin uzuala, sa vezi atunci cum reinvie mitul mertzan.

La consumabile sunt ok, dar piesele(din punctul meu de vedere) sunt mai scumpe. Daca le vrei pe original atunci e si mai rau. Sper sa nu ai probleme de nici un fel, oricum motorul asta e unul foarte rezistent. Sunt pe sprintere cu cate 7-800k km si mai merg.

 

Oh,da...sunt convins de asta.Oricum,cel putin la Mercedes,pretul reflecta si calitatea...lucru care nu il pot confirma si la alte marci...sa zicem Peugeot.Am cumparat acum cativa ani pentru sotia mea un Peugeot 407,1.6 HDI.Cred ca intr-un an am investit in el mai mult decat valoarea lui de achizitie;sa incep asa:turbo inlocuit la 90 k,planetare,discuri frana ovalizate si schimbate de 2 ori in mai putin de un an,pompa injectie,modul comfort,si...micile probleme legate de electronica,ESP,clima,parbriz...etc. Acum nu stiu ce sa zic,posibil am fost eu ghinionist,fiindca un amic are o asemenea frantuzoaica in curte,care in afara de consumabile,doar motorina si talpa...:wink:

Sunt constient ca ML-ul nu este o masina ieftina la achizitie,nu este o masina ieftina cand vine vorba de schimbatul unei piese mai putin uzuala,in schimb inclin sa cred ca cineva se poate indoi de calitatea pieselor originale,asa cum pot spune eu cu mana pe inima ca piesele originale Peugeot/Citroen sunt de departe ce-a mai proasta gluma facuta vreodata.

Din cate imi aduc aminte,tatal meu cand eram mic avea un Mercedes cobra...nu am sa uit niciodata sunetul motorului diesel la relanti sau comfortul vitezei de croaziera...dar asta e alta poveste.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Un coleg de munca are un W210 2.7 CDI,an 2000,525.000 mile in bord...adica 840.000 km.

Masina este break (sau estate) cu 7 locuri (2 rabatabile in podeaua portbagajului),interior piele bej cu trim-uri din mahon,jante mari pe 20,geamurile toate cu tenta albastruie din fabrica...etc.Autoturismul a fost taxi in Liverpool acum ceva ani dar fiind intretinuta corespunzator si avand un istoric service destul de impunator,pot spune ca masina este intr-o stare mai mult decat decenta la anii si rulajul existent.In afara de consumabilele de rigoare (lichide,filtre,bucsi,arcuri+amortizoare) si ceva reparatii pe la injectoare nu a avut nevoie de nimic,sau cel putin nu am remarcat atunci cand mi-am aruncat un ochi prin teancul de facturi.

Parti bune:masina mare (daca rabatezi canapelele din spate,poti da o mica petrecere in portbagaj),confortabila la drumuri lungi,relativ preturi decente la piese.

Parti mai putin bune :masina mare pentru oras,consum destul de mare urban,rugina poate aparea la caroserie oricand si oriunde,design invechit.

Sincer,eu mi-as schimba Roverul pe un 2.7 cdi...partea proasta e ca,neavand istoric la asiguratori din Regat,la motor de 2700 voi avea o asigurare foarte mare...deci,va trebui sa mai astept ceva timp.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Daca tot vei face pasul, fa-l spre un 320cdi, acelasi motor ca si 270, cu un cilindru in plus :al

 

:old ...tinand cont ca aici nu mi se ia in considerare NCD-ul din Romania (no claim discount)...ma rupe la asigurare.

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Prefer sa mai astept ceva ani pana sa fac acel pas...iar daca e sa fac pasul,m-am orientat la un R Class diesel.

Oricum...raman momentan unde sunt.:grin:

Editat de teodorescu.florin

Ca sa fii respectat, incepe prin a te respecta tu insuti.

 

“Tudor Arghezi, citat despre respect”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

OK...revenind la oile noastre denumite simbolic mioare,concluzionam asa:MB ML 2.7 CDI nu pare sa fie o masina scumpa la intretinere cand vine vorba de consumabile.Sunt convins ca alte piese mai putin uzuale de schimbat,de genul anvelope uzuale de marca (sau nu) fiind de minim R17,sunt ceva mai scumpe...A/T-uri sau M/T-uri de la BFG in sus sunt greu accesibile financiar.Daca vine vorba de mecanica mai grea,de genul : schimbare CV sau probleme la volanta,ambreaj...etc,atunci iar preturile sar in sus.

:oc

Editat de filip2010
Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Uite una scumputa....

Bloc comanda semnale, avarie si stergatoare- pt ca stergatoarele mai mergeau doar pe maxim , a trebuit luat tot,ca asa vine dansul....

primul, aftermaket a fost 450 lei, a mers fix 7-8 zile, doua cu ploaie, norocul nostru a a plouat si a fost comandat,montat in service.....l-am schimbat in garantie dupa ceva discutii si contre.

cel original, 700-800 lei....cam mult pt niste plastic.....

 

este una din bolile specifice...

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

salutari.

 

si eu sunt proaspat posesor de w163 / automat / 2002 facelift, dupa ce m-am lecuit de 2buc P38-uri diesel ;)

eu sunt incantat la maxim de ML. am luat-o in parametri cat de cat optimi.

am avut o problemuta cu calculatorul de confort dar s-a rezolvat rapid la un electrician bun.

toata lumea recomanda la uleiuri sa iei ORIGINAL Mercedes.

 

nu am gasit nicaieri cat ulei intra in cutie. prima oara am scurs prin baie vreo 3 litri dar sigur intra mai mult.

 

255/65/17 sunt gumele mele si cred ca am sa merg pe un 245/65/17 , distantiere arcuri spate de vreo 2cm max si flanse la roti.

 

injectoare par a fi cele originale si momentan cam atat ....cred ;) .

 

cu stima.

 

18110.thumb.jpg.f74f0c02b46129a997d046168119b2b9.jpg

______ P38-2.5 & PAJERO-2.5 > VS < MAN-8.163 ________

...azi am derapat un pic ...... oare maine va fi altfel ?!? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Cantitatile pt masina mea, benzina:

 

... trebuie sa banuiesc ca ai 722.6 transmisie automata:

ulei cutie viteze 8.5 L (4.5L in baie) 236.14

 

ulei diferential fata 1.1 L 235.7 85W-90

ulei diferential spate 1.25 L 235.7 85W-90

liq frana 0.7 L 331.0 mb DOT 4+

liq servodirectie 0.6 L mb

liq racire (-35*) 12 L G05 zerex

 

Pt schimbul integral corect la transmisie, mergi la pdf-ul din post-ul nr. 7:

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?86127-Schimb-ulei-cutie-automata&p=980562#post980562

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Acum o perioada de timp am facut ceva loc in curte, adica am vandut sticlele ramase de la revelion, am luat iar alocatia copiilor, mai m-am imprumutat inca o data la soacra-mea si m-am adus la un prieten bun in UK ca sa vad un batranel W163 motor de 4.3 benzina si 272 cai, V8, 24 valve, cu LPG montat in rezervorul de benzina...iar de o saptamana are numere de Texas (TX) :grin:

Intre 2.7 CDI si 4.3 benzina diferenta de consumabile si costuri e foaaaaarte mare, si anume : cantitatea de uleiuri folosite, sonde lambda si nu in ultimul rand COMBUSTIBILUL.

Masina initial a costat putin, dar cu transportul pe platforma unui prieten pana in tara am ajuns la pragul propus...tot cam atat am consumat pe inmatriculare + servisare completa, inclusiv revizia instalatiei LPG, dubland astfel investitia.

Parti bune : cu stright pipe in loc de silencer, ulei+filtre de calitate,benzina de 98...o placere sa o conduci, chiar si pe gaz, unde diferenta e insignifianta.

Parti mai putin bune : acel zambet instantaneu ce il ai in momentul acceleratiei paleste si se transforma in lacrimi, cand cuantifici in ron aceasta placere.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Cred ca suna minunat motorasul ala V8. Pe gaz ar trebui sa fie un pic mai decente costurile, chiar si daca ii dai pe coaja. Ma insel aici?

Pentru daily car ai cel de 2,7 iar cand vine alocatia copiilor iei monstrul :j

Viata e scurta, merita sa iti satisfaci placerile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Cred ca suna minunat motorasul ala V8. Pe gaz ar trebui sa fie un pic mai decente costurile, chiar si daca ii dai pe coaja. Ma insel aici?

Pentru daily car ai cel de 2,7 iar cand vine alocatia copiilor iei monstrul :j

Viata e scurta, merita sa iti satisfaci placerile

 

Consumul urban dat de producator este de 15 mile/galon, asta in romaneste insemnand 19%, iar extra urban 11%...acum cateva zile am fost nevoit sa dau o fuga pana la Brasov si sa ma intorc acasa tot in aceeasi zi acasa...m-am dus pe DN si m-am intors pe Cheia...excursie de 250 km soldata cu un consum de 18%...am alimentat de 2 ori cu gaz si tot pe benzina m-am intors...:daisazacaji5:, iar acasa am verificat joja si a trebuit sa mai completez cu aproape 1 litru de ulei.

Cat despre sunet...sunetul e fantastic...in full throttle vibreaza si plamanii pasagerilor...direct proportional cu portofelul meu...:grin:

 

V8-ul pe benzina e un accesoriu ce prefer sa il utilizez in anumite situatii...masina de zi cu zi este un turism de familie,cu consum decent si normal (ptr mine cel putin),iar CDI-ul il prefer in concedii cu sau fara rulota,fiind mai safe si mai confortabil decat turismul si mai putin "consumacios" decat fratele englez.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

Astazi am ramas mai sarac cu 2 W163...ambele au plecat la dezmembrari...diesel-ul din cauza unui incident pueril de acum 2 saptamani,iar celuilalt cutia de viteze a sucombat prin deces miercuri...mai exact i s-a scurs in timp uleiul pe la o garnitura veche (cred),senzorul de nivel fiind vechi nu a mai sezizat lipsa,am mers fara ulei in cutie o perioada de timp pana cand,in drum spre Bucuresti,pe DN1,a inceput sa smuceasca,iar in dreptul la Ikea a inceput sa scoata zgomote ciudate...si m-a lasat balta.

Un moment de reculegere am tinut,am adus flori si...sunt cu ochii pe net dupa un alt suv,tot benzina,preferabil motorizare peste 4 litri ca sa ii pun linistit GPL...

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Intretinere W163 2.7 cdi

 

...mda...ce sa zic...imi pare rau ...macar a ta e intreaga si ai ce sa vinzi. :x

Una peste alta am fost multumit de model,relativ ok la preturi dpdv al intretinerii dar al naibii de scump cand vine vorba la elemente importante (motor,cutie).

Vara asta raman la masina de familie ptr concedii,iar din toamna...ma orientez eu la ceva.

Ptr adrenalina pe coclauri am sa aleg ceva mult mai usor,usor de modificat si ieftin de reparat daca il rastorn sau il fac submarin ca pe W163.

In principiu am vazut si testat cateva veverite usoare: Jimny,Vitara,Feroza,X90...si neaparat snorkel...:wink:

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare