Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90


Kevin_icf

Postări Recomandate

Salut , am si eu o intrebare.am rasfoit putin forumul dar nu am gasit prea multe raspunsuri pentru intrebarea pe care o am in cap, sunt posesorul unui mitubishi pajero 2.8 1996 pe care o folosesc pentru iesirile la vanatoare si iesiri in aer liber ,dar am avut mai multe probleme cu acesta, am ramas de multe ori impotmolit in zapada sau noroi,probabil am eu asteptari prea mari de la el plus ca am avut f multe probleme legate de alimentare si la cutie.

vorbind cu prietenii despre problemele pe care l-am intaminat,majoritatea din ei imi spunea de toyota hdj 80 ,hdj 100 sau patrol,uitandu-ma pe internet am vazut ca au un pret destul de marisor si am ramas la ideea de am achizitiona un toyota j90 deocamdata,as vrea posesorii de toyota,in special cei de j90 daca sunt amabili sa imi spuna si mie daca as face o alegere buna si daca merita sa dau pajero pe astfel de masina.

Cateva nelamuriri:

Ce poate sa faca masina asta?este wow?sau o masina cu care poti sa iesi pe drumuri de tara si atat?

Nu fac offroad extrem ,doar la vanatoare as vrea sa o foloses si imi place sa ies in teren si sa umblu pe oriunde,doar pe drum nu,voi avea nevoie de tractoare sau alte utilaje sa ma scoata??

Am auzit ca au cam multa electronica si e bine imi cumpar o masina cat mai clasica.e adevarat?

V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta

zi buna tuturor

Editat de Astral
MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi> pajero 2.8 pentru toyota J90

 

Toyota Landcruiser 90 este o masina cu care poti combina si confortul mersului pe asfalt cat si iesirile in teren cu dificultate pana la medie.

Sunt masini destul de fiabile, motoare bune atat cele diesel 3L 1KZT-E sau 3L D4d cat si cele pe benzina 3,4L V6.

Pivotii inferiori fata sunt un punct oarecum sensibil dar daca sunt verificati periodic nu sunt probleme. Daca apar jocuri in pivoti, se observa relativ greu si mai sunt cazuri cand, la uzura mare, sar din rotule.

 

Masina are ceva electronica dar la modul decent.

 

Se poate monta un troliu chiar in bara originala.

 

Multe din ele au blocant spate sau LSD

 

Recomand montarea unei suspensii OME +4,5 cm, suspensie care pe langa inaltare ii da si o tinuta de drum buna si stabilitate buna in curbe sau pe inclinari laterale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi> pajero 2.8 pentru toyota J90

 

Eu am J95, am avut Pajero si Y60. Eu o folosesc ca masina de zi cu zi si de naveta + off-road mediu. Se poate modifica in toate felurile, gasesti pe la americani diverse kit-uri.

Pajero tau cred ca are mai multe probleme daca zici ca nu prea merge, el de obicei obisnuieste sa mearga cot la cot cu Patroale si Land Cruisere....

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi> pajero 2.8 pentru toyota J90

 

De fiecare data cand am iesit cu pajero am intampinat cate o problema si nu mi s-a parut fiabila. Am tot schimbat la ea piese ,pompe.poate nu am nimerit-o eu buna.M-a lasat cu un gust amar sa zic asa. De asta inclinam spre un j 90.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Mergi cu una buna si compara ulterior, Am avut cateva pajero bune si cateva 90, toyota mi se pare intradevar superioara, dar nu cu mult, diferentele sunt destul de mici in favoarea toyotei.

2.8 ul o fi el renumit cu problemele de racire si de pompa, dar o data rezolvate corespunzator nu mai ai probleme cu ele,

La polul opus nici 90 nu sta foarte bine pe parte de cutii de viteze, egal ca sunt automate sau manuale, grupuri fata, sau pivotaraie.

Editat de Flow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Da reductoru la 90 e slabut, la fel si grupul fata cu coroana de 7.5inch, amandoua ansamblele numai pe 90 se gasesc, dar partea buna ii ca merg de la 4runner sau J120 :D

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi> pajero 2.8 pentru toyota J90

 

De fiecare data cand am iesit cu pajero am intampinat cate o problema si nu mi s-a parut fiabila. Am tot schimbat la ea piese ,pompe.poate nu am nimerit-o eu buna.M-a lasat cu un gust amar sa zic asa. De asta inclinam spre un j 90.

 

Salut

Daca vei cauta in primul rand fiabilitate in teren, mai bine cauta o Toyota J70, J73, ceva de genul acesta.

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Eu nu am avut nici MK2 nici LC90 dar am citit destule desprd ambele. Nu cred merita efortul sa schimbi de la una la alta decat in cazul in care mk2 - ul tau e cu mari probleme eventula greu remediabile si in contra partida ai gasi un LC 90 foarte bun. Altfel comparand un mk2 si un lc90 in conditie tehnica asemanatoare , per total masinile sunt cam de acelas calibru.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Asa cum a scris Max sunt 90 care au blocant, unele au motorul D4D desi sunt fan Toyota trebuie sa recunosc as lua un 90 doar daca le-ar avea pe ambele.

In afara de ce s-a scris aici mai sunt puncte slabe la J9 caseta de directie si cutia de transfer. Atentie mare, ultima nu prea este de gasit pe la dezmembrari, iar cand apare cer baietii cat o mana si un picior pe ea:uameni.

Dar asta este odata ce ai facut alegerea nu prea mai ai ce sa-i faci, practic este la fel ca si cum te-ai astepta de la corporatrista sa iasa cu tine la o plimbare in parc cand ar avea de ales mai stiu e ce film la o fitza de mall.:ha:

Plecand de la premiza ca preturile la componente s.h. sunt de la simplu la dublu (uneori chiar triplu - cand vorbim de ex. de punte spate complet echipata cu blocant) intre cele doua marci, avem o bila alba pentru Mitsu, iar daca bagam in ecuatie KztE-ul parca as mai pune inca una la capitolul raspuns la acceleratie, tot la Mitsu.

Pentru teren as alege oricand KZJ7 in fata Mitsului asa cum dealtfel s-a mai scris, costa un pic mai mult dar poti merge linistit cu duduia la picnik:wink:

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

@ Robertz stai putin, omul a intrebat Mk2 vs LC90 parca asa e topicul. Ca daca nu, exista HDJ80 , Y60, Y61. Dar atunci suntem total off topic.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Al meu J95 e cu blocant, mai stiu doua SWB in oras care de asemenea au blocant.

Cutia de transfer cu pinioane planetare (arata ca transmisia la un troliu) se poate schimba cu una de la alta Toyota. Unele merg bolt-on pe cutie, altele merg cu flansa. Se poate chiar si grupul schimba cu unul care are MRL integrat cum are Pajero cu SuperSelect, ca sa fie si 2WD.

Deci, se poate intari masina, noi am avut 3 Pajero dar de Toyoțica asta suntem foarte foarte multumiti.

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

@ Robertz stai putin, omul a intrebat Mk2 vs LC90 parca asa e topicul. Ca daca nu, exista HDJ80 , Y60, Y61. Dar atunci suntem total off topic.

Daca faci referire la ultima fraza, mea culpa, am scris plecand de la reperul celui care a initiat topicul "sa ies in teren si sa umblu pe oriunde,doar pe drum nu"

@Cristian1 sa o stapaniti sanatosi! Unde gasim mai multe detalii cu privire la uppgrade-uri?

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Sunt cateva forumuri cu informatii bune si un grup dedicat 90-ului pe Facebook. Trimit PM cu niste link-uri sa nu fac reclama aici...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Daca faci referire la ultima fraza, mea culpa, am scris plecand de la reperul celui care a initiat topicul "sa ies in teren si sa umblu pe oriunde,doar pe drum nu"

 

Pai pentru ce vrea el astea is HDJ80 sau Patroale . Dar el s-a orientat pe ceva mai sensibil ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Fiti seriosi baieti, cum te dai cu un Pajero de 4000euro sau un J90 de 7000..diferenta in teren si ma refer la dat bine +Pajero. Nu este masina de teren cu brate pe fata mai buna ca Pajero, din punct de vedere mecanic, stabilitate, confort..si da sunt fan Toyota cu cateva in ograda dar trag de Mitsu ca sigur din doua telefoane am piesa pe maine! Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: sfaturi : pajero 2.8 versus toyota J90

 

Daca dispui de bani zic să îți cumperi LC

Consum mic, putere mare

Majoritatea au blocant deci găsești ușor la pajero sunt destul de rare cu blocant.

Poate mă înșel dar Toyota sta foarte bine la capitolul șasiu sunt foarte rare cazurile în care au rugina , LC-ul meu din 1999 avea un șasiu far pata de rugina și nu era recondiționat.

Plus motoarele de 3l care duc mulți kilometri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare