Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tinuta de drum proasta: cauze?


LucaG

Postări Recomandate

Buna seara!

Sper ca respect regulamentul postand potrivit si corect.

Intampin urmatoarele probleme la masina mea, nu achizitionata de mult, un Range Rover Sport (2.7l) si anume:

- toate gropile se simt in volan, volanul oscileaza stanga dreapta

- tinuta de drum foarte greoaie, foarte mult balans

- in momentul in care trec peste un speed bumper masina continua sa ma balanseze de parca as merge pe valuri

Precizez ca am trecut de la un A6 la aceasa masina. Eu nu cred ca particularitatile masinii sunt chiar atat de mult in defavoarea ei.

Presupun ca amortizoarele sunt duse. Pernele de aer cred ca sunt bune (masina se ridica si coboara).

Astept sfaturi!

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Cum sa nu aiba altceva inafara de perne? Sunt telescoapele care sunt capsulate in perne. Nu ma pricep foarte bine dar asa cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Probabil amortizoarele duse...nu merita sa le schimbi separat,mai bine cu tot cu perne.

Verifica si toata bucsaraia,pivotii si rulmentii...in special cei de pe fata.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Poate daca ne spui si noua din ce an e masina, ca alea de dupa 2010 au control electronic pentru stabilitate... oricum, se pot schimba doar amortizoarele in ambele cazuri

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Nu se subantelege ca RRC 2.7D sunt doua generatii, poti sa schimbi doar telescoapele, codurile pieselor depind de echipare(in functie de ACE si stability control)

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Sierra, sunt convins ca te pricepi mai bine ca mine!

Afirmatia ta e un sfat categoric in sensul ca ai intampinat aceasta problema sau din experienta problema tine de telescoape sau imi spui un punct de plecare de unde sa verific?

Cat ar fi un pret ok pt 4 telescoape?

Un furnizor de piese ok raport calitate/pret

Serivce decent (nu reprezentanta)?

Multumesc pt atentie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Sa schimbi doar amortizoarele implica o manopera tripla...si ramai cu perne de 10 ani care pot ceda oricand...daca iei perna noua echipata cu amortizor iesi tot pe acolo ca si investitie...nu merita sa te zgarcesti la tarate...o perna Arnott cu amortizor inclus nu sare de 300 de euro...cu masina aia in mintile ei nu prea simti gropile.

Si la masina mea se simte ca au imbatranit amortizoarele dar inca isi fac treaba binisor la 185000 km...cand le voi schimba o voi face cu tot cu perne.

Editat de sean70

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Eu nu am RRS dar am experienta in ce sa caut si am citit foarte mult despre toate modelele, pentru identificarea pieselor corecte trebuie sa stii daca masina are ACE sau nu, cel mai ieftin doar din Anglia direct poti cumpara iar ca service bun eu stiu de Anglocars, de cautat coduri piese aici http://new.lrcat.com/#!/12129

 

eu nu vad de ce ar fi manopera tripla vazand cum e configuratia pernei + amortizor dar nu ma contrazic cu toate ca din carte pare o operatiune simpla de scos perna de pe amortizor si de demontat oricum se demonteaza impreuna... si sustin ca e mai bine de schimbat si perna binenteles

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Ferry,sa scoti amortizorul dintr-o perna noua e una si sa-l scoti din una de 10 ani e cu totul altceva...asta nu inseamna ca nu se poate cu mai multa munca...acum depinde cat costa munca aia...iar un amortizor nou este cam jumatate din pretul unei perne noi echipate deja cu acel amortizor.:grin:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Si Dunlop sau Delphi sunt bune, sau OEM alege de aici http://www.island-4x4.co.uk/suspension-front-c-2483_2629_2631.html , cred ca ar trebui verificate si bieletele antiruliu, amortizoarele sunt la pag 4, pe spate sunt mai ieftine

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tinuta de drum proasta: cauze?

 

Caut pe net Perne Arnott si gasesc preturi exorbitante!

 

Obisnuieste-te , luxul costa bani ! ;), iar RR-ul nu se dezminte.

Eu zic sa mergi la un service dotat cu banc de verificare amortizoare , inainte de a face cheltuiala cu piesele. Avand in vedere ca operatiunea nu costa mult, iti recomand Premium Auto sau un alt dealer LR, altfel nu stiu cine ar mai putea avea asemenea scula. Cu aceasta ocazie iti pot pune si testerul original pe masina sa vada daca nu cumva ai vreo valva belita sau senzori beleuzi de iti umbla masina beata ..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare