Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

probleme low range, range rover p38


bojogg

Postări Recomandate

salutare!

apelez, inca odata, la cunostintele voastre.

de cand am achizitionat masina, p39, cutie automata, nu functiona low range-ul, mut levierul in low range si nu se intampla nimic, schimba tot in high range. probleme ar fi trebuit sa fie ECU cutiei de transfer si motorasul de pe cutia de transfer(intradevar, era praf). le-am schimbat pe amandoua, motorasul verficat inainte sa fie montat, functioneaza fara probleme, ECU e versiunea cea mai noua, modelul care are fantele de racire. dupa toate astea, e la fel ca inainte, nu se intampla nimic. are cineva vre-o idee, ce ar putea sa (mai) fie?

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme low range, range rover p38

 

Salut, in primul rand completeaza-ti profilul cu datele masini inclusiv anul de fabricatie ca sa fie vizibil tot timpul... cutia de transfer are un management foarte complicat si trebuie sa fie indeplinite niste conditii sa functioneze... daca nu se intampla nimic poate switchul nu inchide si pur si simplu nu ia comanda... pe neutru poti sa treci(chestia cu siguranta 11)?

 

de fapt intrebarea de baza e: ai citit in carte ce si cum cu selectarea LOW?... ai RAVE pt modelul detinut ca sa pot sa-ti spun unde sa verifici(e nevoie de connector views) ... ca daca nu atunci discutia e inutila

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme low range, range rover p38

 

salut! in primul rand, multumesc pentru interesul fata de post-ul meu!

am editat profilul, masina ar trebui sa fie vizibila, nu prea ma pricep cu scrisul pe forum-uri, scuzati stangacia!

Am 3 imagini de RAVE, imaginea 2 corespunde masinii mele. legat de ce ai spus, conditiile ca sa mearga, din ce am citit pe rave, ECU cutiei de transfer primeste "acceptul" sa trimita la motoras comanda sa mute pe low, de la BeCM si ECU cutiei automate. ORICE sfat e binevenit! multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme low range, range rover p38

 

Da, dar BeCM si ECU trebuie sa primeasca semnalul de la switchul selectorului, te uiti in RAVE - Electrical troubleshooting manual - Connectors la C615A ca ala trebuie sa aiba masa pe pin 4 si cand selectezi Low sa inchida masa catre pin 5... asta e suspect pt ca daca ar inchide ar trebui sa se aprinda(sau sa flaseze) martorul de pe consola

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme low range, range rover p38

 

multumec! perfect! conectorul respectiv e sub consola centrala, zilele astea nu sunt langa masina, saptamana viitoare cand ajung la ea, direct de asta ma ocup. revin cu rezultatele reparatiei. intradevar, nu apare nimic pe bord cand mut selectorul in low range.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme low range, range rover p38

 

Asa e, acolo in manualul ala la "circuits" iti si explica ce si cum, nasolia e ca modelul de schema e foarte ''neprietenos" si greu de deslusit dar e cert e ca switchul ala or nu are masa ori nu inchide ca macar martorul ar trebui sa se aprinda. Bafta

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: probleme low range, range rover p38

 

salutare! scuze de intarziere!

am umblat din mecanic in mecanic, din electronist in electronist. n-am reusit sa gasesc pe cineva competent, care sa reuseasca, macar, sa-mi dea un raspuns competent.

ultimul, de la care tocmai am venit, mi-a spus, ceva de genul, ca vine masa continua, pe ambele pin-uri, sunt doar 2 in mufa de la switch, si 4 fire pe mufa care intra in switch, ca nu conteaza daca mutselectorul cutiei de viteze pe high sau pe low.

pe scurt, ca sa scutesc agonia in care ma zbat, eu nu ma pricep la mecanica, sau electronica. masina vreau s-o fac.

VA ROG, recomandati-mi pe cineva, care se pricepe, care a mai reparat, asa ceva! eu n-am reusit sa gasesc pe nimeni.

va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: probleme low range, range rover p38

 

De la restaurantul Budapesta spre Tineretului , pe dreapta inainte de Shaormerie este o alee cu spalatorie auto ..in capatul aleii e un servis .Intrebi de domnul Constantinescu sau de seful mecanicilor Leo.

Lucreaza la masinile astea de cand erau noi.

Eu am fost cu un dicovery , un sport si RR Clasic si de fiecare data am plecat rezolvat.

au si legatura pt piese.

Bafta.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: probleme low range, range rover p38

 

salutare!

am fost la mecanicul recomandat de useri teddybear si catalin40A. problema rezolvata!

eu, dupa cum am mentionat in primul mesaj din post, cand am incercat sa remediez problema am schimbat motorasul cutiei de transfer si ECU cutiei de transfer. motorasul care era pe masina era stricat, a fost inlocuit cu unul functional, ecu-ul care era pe masina a fost si el inlocuit cu alt ecu.problema a fost ca ecu-ul care era pe masina era bun, iar cel pe care l-am cumparat era stricat. s-a inlocuit ecu-ul stricat cu cel care era inainte pe masina, a fost verificat si switch-ul de la schimbator, functioneaza fara pb, au fost calibrate sa functioneze impreuna, si acum, low range-ul functioneaza fara probleme.

multumesc userilor forum.club4x4.ro pentru sfaturi! paste fericit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare