Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificare deschidere usi din telecomanda


robotboy

Postări Recomandate

Buna ziua. Imi puteti spune si mie cum pot face sa se deschida prima usa din stanga sau toate odata la un td4 din 2001 care a avut volan pe dreapta? Mi a spus un tip ca la modulul confort se inverseaza cablajele pt usi dreapta cu stanga. E valabil? Daca da unde este acel modul? Si o schema daca are cineva...Multumesc.
Frelelander 2.0 TD4 GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Salut, chestia cu inversat firele e logica si pare functionala, se pot inversa din mufa modulului(CCU) sau din o mufa unde circuitele sunt alaturate, daca citeai aici http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover poate aveai si scheme, descarca un RAVE care acopera modelul detinut si cand il ai confirma aici si iti spun eu ce si cum cu firele ... si editeaza-ti semnatura si cu anul de fabricatie al masinii te rog

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

M-am uitat si eu pe scheme, e mult prea complicat de inversat fire si se poate lasa cu probleme daca se comite doar o mica greseala, mai bine gaseste pe cineva cu tester dedicat si anuleaza setarea "single point entry" din CCU si se vor deschide toate deodata

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Am înțeles...Mulțumesc.Ai idee dacă de poate modifica și alarma pt faruri aprinse? Tipa când deschid ușa din dreapta.....Și ar fi buna pe stânga că am rămas de vreo două trei ori față baterie....

Frelelander 2.0 TD4 GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

La asta cu alarma la far aprins e usor, vezi in RAVE - Electrical library - Connector: C0428 la asta se face o punte intre pinii 21 si 24 atunci va suna alarma asta cand deschizi orice usa sau daca inversezi firele atunci doar la usa soferului... trebuie mare atentie sa fie conectorul bine identificat si firele trebuie sa fie ambele violet unul cu dunga alba celalalt cu dunga gri

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Buna seara. Am facut strapul. E mai simplu data fiind pozitia in care lucrezi.....pe sub bord. Din pacate , probabil am vreo problema pe undeva. Merge cand deschid usa din spate( portbagaj) dar la usa soferului nu merge. Vreun fir intrerupt.....

Frelelander 2.0 TD4 GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

In concluzie usa soferului nu merge deloc din telecomanda? din prima postare

...Imi puteti spune si mie cum pot face sa se deschida prima usa din stanga
reiese ca se deschide dar nu din prima, sa inteleg ca si dupa ce puntea a fost facuta se dschide doar din a doua? ... daca nu se deschode deloc asta trebuia spus nu ca nu din prima ca nu mai inteleg nimic Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Nu...Îmi cer scuze ....Mă refeream la alarma pt lumini aprinse....Am făcut cum mi ai zis strapul, piniul 21 și 24 din c0428, dar suna alarma doar când deschid ușa dreapta și portbagajul....La șofer nu suna....

Frelelander 2.0 TD4 GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

OK, am inteles eu gresit...Inseamna ca la usa soferului ori nu inchide switchul cand deschizi usa ori e firul intrerupt.... switchurile care monitorizeaza usile sunt deschise cand usile sunt inchise si inchid la masa cand se deschide usa, vezi sa nu fie firul intrerupt unde intra in usa daca nu atunci e din actuator ca e in el... cand deschizi usa stanga fata trebuie sa vina masa pe firul violet cu alb

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Salut. Imi poti da mai multe amanunte?

 

Cauti in RAVE schema electrica a inchiderii centralizate. O sa vezi acolo, ca la usa soferului sunt fire de alta culoare, decat la celelalte trei usi. Scoti aparatoarele de plastic de pe stalpii din fata, este pe fiecare stalp prins cate o mufa a carui cablaj merge la usa. Cauti pe dreapta culoarea firului care sunt firele pt sofer, (Nu mai tin minte exact, dar parca este separat semnalul de deschidere, si semnalul de inchidere), le tai, lasand o bucata pe mufa cat sa poti da jos izolatia si sa legi o prelungire (la mufa de jos), vezi si pe stanga, care sunt culoarile firelor de la pasageri (3 culori identice, pasager fata+usile din spate) si le inversezi tragand cate un fir nou pe undeva. (La mine merg pe podea, sub covor). La semnalul de lumina aprinsa, la ambele mufe e aceasi culoare, tai firul la stalpul din dreapta, si-l prelungesti pana la stalpul din stanga. Tai si acolo firul (aceasi culoare) si legi firul prelungit din dreapta. Atat.

 

P.S. Aceste mutari se pot face si schimband firele de la ECU, cauti in RAVE unde e pozitionata, cauti la poza mufei, care sunt firele de mutat. E mai elegant, dar mai greu de bibilit

Editat de tarkanyi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Salut colegi, știe cineva daca se poate clona o telecomanda de Freelander TD4 din 2001 ? Am telecomanda originala și mai am una de la dezmembrări, ambele mașini cu volan pe dreapta. Vreau să o fac funcțională și pe cea de la dezmembrări pt că am 2 chei și o singură telecomanda. Mulțumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Salut colegi, știe cineva daca se poate clona o telecomanda de Freelander TD4 din 2001 ? Am telecomanda originala și mai am una de la dezmembrări, ambele mașini cu volan pe dreapta. Vreau să o fac funcțională și pe cea de la dezmembrări pt că am 2 chei și o singură telecomanda. Mulțumesc !

 

Da, se poate! Dar cu tester dedicat! Vezi ca mai e pe aici un topic in care s-a discutat problema!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

La Freelander se poate si cu unele scule generice dedicate pt sincronizare telecomenzi, e mai simplu ca la alte LR-uri cauta un service care se ocupa de asa ceva

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Salut colegi, știe cineva daca se poate clona o telecomanda de Freelander TD4 din 2001 ? Am telecomanda originala și mai am una de la dezmembrări, ambele mașini cu volan pe dreapta. Vreau să o fac funcțională și pe cea de la dezmembrări pt că am 2 chei și o singură telecomanda. Mulțumesc !

 

Eu am fost la cei care fac chei, au si telecomenzi si au spus ca o pot corela cu masina, deci se poate si a ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Nu...Îmi cer scuze ....Mă refeream la alarma pt lumini aprinse....Am făcut cum mi ai zis strapul, piniul 21 și 24 din c0428, dar suna alarma doar când deschid ușa dreapta și portbagajul....La șofer nu suna....

Salut, nu ai cumva o poza ? Sau spune-mi te rog ce este acest c0428 si unde il gasesc ....Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificare deschidere usi din telecomanda

 

Salut, nu ai cumva o poza ? Sau spune-mi te rog ce este acest c0428 si unde il gasesc ....Mersi.

 

Daca citesti tot topicul de la inceput cu atentie ai sa vezi cum gasesti

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare