Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc


Max

Postări Recomandate

Simptom: Directia functioneaza mai greu, sacadat, in valuri.

De cele mai multe ori suntem tentati sa credem ca e o problema cu caseta de directie sau cu pompa de servo.

Din experientele mele, am observat ca, in majoritatea situatiilor, cauza e o banala cruce cardanica de pe coloana de directie, cruce care, datorita vechimii se gripeaza. Majoritatea crucilor nu au posibilitatea de gresare.

 

Am o Toyota (60) de-a mea am reusit sa gasesc cruce si sa o schimb. Sunt cruci de dimensiuni mici, speciale si greu de gasit. La o alta am inlocuit partea aceea de coloana de volan cu alta HD de pe un model de 60 mai vechi care avea o cruce mai mare si care are chiar si gresor.

 

La un microbus de-al meu, tot Toyota, care are caseta de directie exact ca si cea de Landcruiser 90, m-am pacalit, am dat jos caseta de directie si am trimis-o la reconditionat unei firma cu mare reclama din Bucuresti. Am primit-o, achitat reparatie, o montez pe masina iar directia facea la fel. Dupa aceea am observat faptul ca era crucea defecta. De fapt caseta nu avea absolut nimic si am platit degeaba pt "reparatia" ei. Am inlocuit coloana de volan si totul e absolut ok.

 

Recent am avut aceeasi problema pe un 120 din 2007, masina unui client.

 

coloana_directie.thumb.jpg.3c6be522e427addb7bd034d7b7dc49b4.jpg

 

Am inlocuit piesa cu alta originala (aprox 1400 lei).

Nu am gasit varianta after market.

 

Ideea de baza a acestei discutii este faptul ca, daca aveti un astfel de simptom al directiei, sa verificati articulatiile de pe coloana de directie inainte de a face altceva cu caseta de directie sau cu pompa servo.

 

Ca indicatii de lucu, piesa se poate demonta fara sa desfaceti coloana de diectie de sub bord. Trebuie doar desfacuta caseta de directie din suportii ei ca sa poti scoate crucea de pe axul casetei.

Mare atentie la semnele de pe piese astfel incat impartirea directiei sa fie ok si pozitia volanului sa fie corecta. La piesele originale Toyota exista niste marcaje cu galben pe piese. Eventual faceti voi un semn propriu inainte de demontarea piesei.

Editat de Astral
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

M.am lovit si eu de problema asta la diferite autoturisme.Problema este ca cei care repara cardane, refuza sa iti inlocuiasca crucea pe motiv ca este piesa de directie.Asa ca solutiile sint urmatoarele, in ordinea costurilor:

- gasit cruce si inlocuit in regie proprie

- coloana sh, care sa aiba crucea buna

-coloana noua, care de cele mai multe ori este nejustificat de scumpa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

M.am lovit si eu de problema asta la diferite autoturisme.Problema este ca cei care repara cardane, refuza sa iti inlocuiasca crucea pe motiv ca este piesa de directie.Asa ca solutiile sint urmatoarele, in ordinea costurilor:

- gasit cruce si inlocuit in regie proprie

- coloana sh, care sa aiba crucea buna

-coloana noua, care de cele mai multe ori este nejustificat de scumpa

 

La una din masini mi-am inlocuit eu crucea cu una noua.

La alta am schimbat coloana cu alta sh cu crucea buna.

 

La masina clientului care merge cu 180km/h pe autostrada nu mi-am permis ca sa fac teste si am pus piesa noua originala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Si a noastra are ceva, LC95 din 1998. Cand intorc volanul dupa o curba la dreapta, agata dar nu tot timpul...

Off-Road in Waldland

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Simptom: Directia functioneaza mai greu, sacadat, in valuri.

De cele mai multe ori suntem tentati sa credem ca e o problema cu caseta de directie sau cu pompa de servo.

Din experientele mele, am observat ca, in majoritatea situatiilor, cauza e o banala cruce cardanica de pe coloana de directie, cruce care, datorita vechimii se gripeaza. Majoritatea crucilor nu au posibilitatea de gresare.

 

Am o Toyota (60) de-a mea am reusit sa gasesc cruce si sa o schimb. Sunt cruci de dimensiuni mici, speciale si greu de gasit. La o alta am inlocuit partea aceea de coloana de volan cu alta HD de pe un model de 60 mai vechi care avea o cruce mai mare si care are chiar si gresor.

 

 

 

Salut , te rog ,da-mi si mie codul crucii sau linkul de unde ai cumparat , am o coloana de directie de 60 care asteapta de cativa ani cruce noua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Cum sa nu se gaseasca? Doar ca nu in Romania: https://www.ebay.com/itm/Genuine-New-Steering-Column-Lower-Shaft-for-Toyota-Land-Cruiser-Prado-4Runner/192098122179?fits=Model%3ALand+Cruiser&epid=2223959497&hash=item2cb9f0b9c3:g:pPYAAOSwnFZXV7Q3:rk:43:pf:0

 

Eu tocmai mi-am comandat de pe Ebay pompa de servodirectie la VZJ95, e doar 70 USD (120 si ceva cu tot cu transport), fata de minim 3100 lei cat am gasit-o in tara, tot pe original, sau 200 Euro la mana a doua dar, evident, aia nu stii cat va tine.

  • Like 1
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Sunt satul de snapanii din Romania care iau si pielea de pe tine.

 

Pe a mea masina (VZJ95) vreau sa pun GPL si vreau eu neaparat Lovato ca am mai avut pe 2 masini si a fost totul super. In Romania, cel mai mic pret gasit a fost 1100 Euro (cu toroidala de exterior, am mutat rezervorul ca sa-i fac loc sub portbagaj). In Bulgaria, ghici ce, aceeasi instalatie la 600 Euro.

 

Noa, cam asta e treaba cu jecmaneala pe la noi.

 

Mai vreti un exemplu, din alt domeniu? Utilaje de gastronomie (bucatarie profesionala/industriala). In Romania, acelasi produs (marca, model, optiuni - identic) costa de 3 ori cat costa el in Turcia. M-am echipat din Turcia si am platit doar cca. 30% in plus (TVA plus taxe vamale) in loc de 200% in plus cum ar fi fost daca luam de la ai nostri importatori. Am cheltuit pe toate utilajele dintr-o mica bucatarie profesionala, pe care am super-dotat-o (un mic restaurant), doar cca. 13500 Euro cu tot cu taxe si transport, mergand eu direct acolo, in loc sa cheltui 30000 Euro cat m-ar fi costat sa iau de la importatorii din Romania. Si, mare atentie, am luat la pretul pietei, de la revanzatori, iar importatorii iau la primul pret, direct de la producatori (ceea ce tu, pentru doar cateva utilaje, nu ai cum sa faci). Si nu mi-a stricat deloc economia de 16500 Euro cu care am facut o buna parte din restul de dotari si amenajari ;)

 

Este acelasi lucru si cu piesele de masini mai rare (nu vorbim de VW Golf si Skoda Octavia care sunt mai populare, la noi, decat micii prin piete)...

Editat de matteo_tgv
Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

....... Am cheltuit pe toate utilajele dintr-o mica bucatarie profesionala, pe care am super-dotat-o (un mic restaurant), ........

 

Very interesting !

Da un link sa stim si noi unde mancam "la ai nostri" ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Referitor la directie: intr-o prima faza la mine a mers gresata si curatata crucea. Mecanicul meu - care e un fel de prieten - a zis ca e riscant de schimbat pentru ca se poate rupe si a spus ca va trebui schimbata...

Referitor la utilajele de bucatarie: super tare!

"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Astral, de vreo 3 saptamani complexul unde functionam s-a demolat, ca sa lase loc modernului: vine Decathlon in urbea noastra pafuita, oooo. Asadar, eu si alte cateva zeci de mici comersanti, luaram calea pustiei. Inca nu am gasit un spatiu cu vad si configuratia necesara pentru relocare. Dar suna-ma cand ai drum pe aici, stiu unde sa te invit :)

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie care merge greoi si sacadat - Landcruiser 90,120 etc

 

Uite, luai pompa noua, la pret de bun simt, detalii complete aici: https://forum.club4x4.ro/showthread.php?97341-Pompa-de-servodirectie-pentru-VZJ95-(J90-cu-motor-3-4-benzina)&p=1118419#post1118419

Importator oficial Toyota Land Cruiser Seria 70 actuala, Euro 6, inmatriculabila. Detalii pe https://www.landcruiser70.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Revin cu un update: a mai facut figuri inca o data si s-a procedat la fel: tinuta piesa intr-un lighean cu motorina, fixata in menghina si fortate miscarile cu mana si gresata.

Mentiuni:

- de data asta este un joc putin sesizabil si data viitoare se va schimba;

- nu se recomanda inlocuirea crucii pe langa interventia la directie si modul in care e fixata ( doi mecanici diferiti ca “stil si tehnica” dar pregatiti cu acelasi radpuns din care unul cu experienta in domeniul 4x4)

  • Like 1
"A bon entendeur, salut!"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare