GTC Auto Shop
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Afisez rezultatele 11 la 16 din 16

Implicit Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

Scuze nu m-am exprimat corect, la prinderi ma refeream la barele transversale si picioarele cu care se prind ele de masina. Sunt si astea incluse in greutatea de 16 kg?

Data Inscriere
    Jun 2008
    Masina
    Suzuki Jimny, Opel Corsa OPC

Implicit Re: Discutii, pareri si sfaturi pentru proiectarea unor accesorii de off road

Citat Postat original de Zombie Parts Vizualizare Mesaj
    Scuze nu m-am exprimat corect, la prinderi ma refeream la barele transversale si picioarele cu care se prind ele de masina. Sunt si astea incluse in greutatea de 16 kg?
    Nu sunt incluse, bineanteles. Dar un kit de bare transversale cu tot cu picioarele de prindere nu reprezinta o greutate mare.
    Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Normal ca nu sunt foarte grele, doar ca vreau sa imi fac o idee despre greutatea totala care o adaugi masinii cu un portbagaj deoarece eu proiectez roof rackul cu tot cu picioare si cleme. Mersi de raspunsuri

Data Inscriere
    Aug 2010
    Varsta
    47
    Masina
    Nissan Patrol Y60

Salutare.
    Doar ca o parere personala, picioarele din tabla de 4mm sunt mult supradimensionate. La mine la Patrol am facut un portbagaj greu rau, care sta pe 7 picioare din tabla de 1,5 sau 2mm. Daca se doreste pot sa masor pentru exactitate, dar oricum sunt mult sub 500 gr bucata. Si tot din amintiri, parca doar la Patrol marginile caroseriei erau proiectate sa reziste la o incarcatura de 100kg.
    Too much of a good thing can be wonderful.

Citat Postat original de opinion Vizualizare Mesaj
    Si tot din amintiri, parca doar la Patrol marginile caroseriei erau proiectate sa reziste la o incarcatura de 100kg.
    E adevarat ca asta scrie cam peste tot, dar e adevarat si faptul ca la cam orice masina structura acoperisului e facuta sa resiste la mult peste 100kg (din motive de siguranta in cazul in care te rostogolesti) cat despre marginile pe care e asezat portbagajul garantez ca rezista si ele la mai mult de 100kg, depinde si pe ce lungime e distribuita greutatea, dar ia in considerare numai un portbagaj+cort+o persoana si deja treci de 100kg, deci si picioarele trebuie sa reziste la mai mult. La 4mm e clar ca sunt supradimensionate dar pentru 300 grame in plus ofera o rigiditate net superioara, lucru care mie mi se pare un compromis rezonabil. Pe de alta parte ar putea fi facute pe mai multe grosimi, in functie de nevoile fiecaruia.
    Multumesc de opinie Opinion, si in general celor care scriu in acest topic si ma ajuta cu sfaturi si pareri in proiectarea accesoriilor.

Data Inscriere
    Jun 2008
    Masina
    Suzuki Jimny, Opel Corsa OPC

Ca parere personala:
    "G"-ul are in comun cu Defender-ul acea streasina de colectare a apei pe toata lungimea acoperisului care are marele avantaj ca permite sa montezi 2, 3 (sau chiar 4 !) bare transversale cu picioarele mai inalte (se gasesc in gama Thule) pe care poti sa montezi un portbagaj plan si chiar subtirel, usor si dus pana in fata ca sa permita sa montezi si un set de proiectoare , dar mai important, pe 3 bare transversale amplasate in pozitia optima (cortul mai bine sta pe 3 bare decat pe 2) , poti monta un cort rigid tip Magiolina pe care oricand il dai jos (dupa ce te-ai intors din expeditie) si il depozitezi in garaj (fie agatat de tavan, fie montat pe dunga pe ceva moale si fixat de perete.
    Iti spun asta din experienta (am avut mai demult un Defender scurt pe care am experimentat sistemul), mai ales ca se pare ca te gandesti la expeditii cu "G"ul asta scurt.
    Nu vreau sa te indispun, dar eu daca aveam masina asta ii montam 3 bare transversale Thule si confectionam din teava patrata un port bagaj plan cu cele 4 colturi rotunjite (prelucrarea tevii patrate prin crestare si resudare) si prins frumos cu niste bride simple de barele transversale.
    Pentru iubitorii de expeditii: decat sa umpli portbagajul pe masina cu lucruri si sa dormi in cort langa masina, mai practic este sa ai pe masina un cort rigid in care sa dormi iar echipamentul sa il transporti la interior - normal, cu bancheta din spate desfintata . Iar un cort rigid (care , intr-adevar, e cam scump) se poate cumpara si S.H.!
    Last edited by stanley; 23rd March 2017 at 16:33.
    Incearca sa te bucuri de fiecare moment, este mai tarziu decat crezi!

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!