Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)


shelx

Postări Recomandate

Salutare baieti,

Dupa 2 ani de cautari si multe "bai sa-mi iau sa nu-mi iau", "samurai, jimny, patrol, pajero", "am sau nu am nevoie?", s.a. ieri m-am decis si mi-am luat un jimny aka jimisan.

 

Sa va spun putin despre el, ma asteptam sa il nimeresc mai bine dar asta e ... eu il iubesc si asa.

So s-a nascut in japonia in 2003, a venit in Romania din Germania prin 2012 in Mures, a stat pana prin 2015 dupa care s-a dus in Dambovita pana acum. In prima parte masina cred ca s-a ocupat in principiu cu vanatoare stuff pentru ca avea ceva autocolant cu ocrotiti vanatul bla bla...

Ce mai are?:

- 200k km la bord

- rugina doar firmituri in portbagaj si in spatele farurilor

- sasiu fara rugina

- mrl-uri manuale

- aer conditionat

- troliu

- bara HD fata

- 2 seturi de jante de aluminiu (cu diferite cauciucuri)

- un radio spart

- interior curatel ...

 

Dupa o iesire pe riscul meu prin ceva noroaie unde s-a descurcat extraoridinar am vazut si minusurile, mai mari sau mai mici:

 

1. zgomot ciudat cand sta pe loc (zgomotul parca pierde sau se amelioreaza la apasarea ambreiajului)

2. o roata fata joc mic la miscarile cand roata e prinsa cu o mana la ora 12 si una la ora 6

3. motorul se incalzeste aproape de linia maxima in offroad sau chiar la mers normal. Daca il turez pana la 5k de ture se raceste imediat gen .. 3-4 sec ... dubios.

4. caldura nu prea baga deloc (poate e corelata cu problema de sus sau calorifer colmatat ... nu stiu)

5. pierde lichid de frana pe la un tambur din spate.

6. interiorul al naiba de zgomotos/greierasi (la plastice ma refer) ..

7. in viteza 1-a si R parca agata sau sunt nesincronizate .. trebuie sa fortez putin ...

8. Usa din spate nu stiu daca la toate dar asta se inchide destul de greu (probabil din cauza greutatii roti de rezerva)

 

 

Cam astea ar fi cele mai importante....

Acum am nevoie de o inspectie super avizata pe acareturi de genu si repararea problemelor ce tin de siguranta. Daca imi puteti recomanda o persoana/service relativ ok si ieftin care imi poate face o revizie generala si modificarile necesare v-as fi recunoscator.

 

Dupa cele de mai sus vreau sa fac urmatoarele modificari:

- Jante am si imi plac ( cred ca sunt stock pentru modelul 2005 )

- Cauciucuri (ceva si de offroad usor si de iarna si de vara)

- Suspensie OME sau ceva care sa o si ridice

- Ma mai gandesc daca sa las mrl-urile manuale sau sa pun automate

- demontat tot interior, curatat pete de rugina, antifonat, fixat bine plastice

t.jpg.8cbb58669167174df1d87b4aba633c35.jpg

s.thumb.jpg.b6631948d152a90b37b2d5d1da55c0f2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Fa o revizie temeinica la masina.

Lasa mrl-urile manuale, sunt mai bune.

Nu stiu ce iti place la jantele tale dar eu vad ca sunt de 2 feluri, pe fata un model, pe spate alt model....

 

P.S. da jos bara fata si vezi cat de grea e, sigur dupa ce o sa o dai jos masina se va ridica 2-3cm pe fata :)

Editat de Phantom
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Sa o stapinesti sanatos si sa iti aduca satisfactii :h5

 

Acum sa le luam pe rind.

 

 

1. zgomot ciudat cand sta pe loc (zgomotul parca pierde sau se amelioreaza la apasarea ambreiajului)

Ambreiaj uzat spre limita.

 

2. o roata fata joc mic la miscarile cand roata e prinsa cu o mana la ora 12 si una la ora 6

Joc in rulmentii king-pin, posibil ca si rulmentul de roata sa nu se simta bine, mai ales ca zici ca ai MRL-uri manuale.

 

3. motorul se incalzeste aproape de linia maxima in offroad sau chiar la mers normal. Daca il turez pana la 5k de ture se raceste imediat gen .. 3-4 sec ... dubios.

Nu e dubios, la Jimny racirea se face prin termostat + visco-cuplu.. De verificat:

- visco-cuplajul: daca il misti cu un deget, s-a consumat uleiul siliconic din el. Vezi ca trebuie sa se invirta intr-un sens mai greu si intr-unul mai usor. Daca nu sesizezi nici o diferenta, atunci asta e un indiciu in plus.

- termostatul: e posibil ca masina sa fie cu termostat de 88 de grade, la clima noastra si 82 e prea mult daca ma intrebi pe mine.

in mod normal, acul de temperatura trebuie sa stea la jumatate. Daca incepe sa se ridice, clar ai o problema indeva.

 

4. caldura nu prea baga deloc (poate e corelata cu problema de sus sau calorifer colmatat ... nu stiu)

Cel mai probabil ai caloriferul colmatat cu frunze, insecte, etc. mai ales daca nu baga aer mult. Daca ai depuneri de culoare gri deschis in vasul de expansiune, atunci s-a folosit pulbere de etansare.

 

5. pierde lichid de frana pe la un tambur din spate.

investigat + reparat.

 

6. interiorul al naiba de zgomotos/greierasi (la plastice ma refer) ..

Asta inseamna ca s-a umblat cam peste tot. Si a mea tot din 2003 este, dar luata din Romania si interiorul e foarte linistit.

 

7. in viteza 1-a si R parca agata sau sunt nesincronizate .. trebuie sa fortez putin ...

Nu mai forta, nu sint sincronizate, nici treapta 1, nici marsarierul. Asteapta sa se opreasca masina si apoi incearca.

 

8. Usa din spate nu stiu daca la toate dar asta se inchide destul de greu (probabil din cauza greutatii roti de rezerva)

Probabil ca da.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

7. in viteza 1-a si R parca agata sau sunt nesincronizate .. trebuie sa fortez putin ...

Nu mai forta, nu sint sincronizate, nici treapta 1, nici marsarierul. Asteapta sa se opreasca masina si apoi incearca.

 

@unde, persisiti in a sustine ca la CV de Jimny, treapta 1 nu este sincronizata.

 

TOATE CUTIILE DE VITEZE DE JIMNY, LA TOATE MODELELE, DIN TOTI ANII, AU TOATE CELE 5 TREPTE INAINTE SINCRONIZATE.

 

 

CV tip 1, Jimny cu G13BB, are 5 sincroane cu codurile:

24431-83001 x 2bucati

24432-83001 x 3bucati

 

CV tip 2, Jimny cu M13A, are 5 sincroane:

24431-83001 x 2bucati

24432-83001 x 3bucati

 

CV tip3, Jimny cu M13A cu VVT, are 5 sincroane:

24431-60B00 x 1buc

24431-63B20 x 1buc

24432-76J00 x 2buc

24435-76J00 x 1buc

 

CV tip 4 si 5, Jimny cu K9K, nu prezinta interes, dar tot 5 sincroane au.

 

Cand nu intra in treapta 1, de obicei este de la ambreiaj care nu decupleaza suficient.

Se repara prin inlocuirea kit-ului de ambreiaj.

 

 

Multumesc

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Se repara prin inlocuirea kit-ului de ambreiaj.

 

 

Este bine sa incerci "reglarea" inainte de a lua decizia de schimbare a kitului

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri:

@Phantom - asta incerc sa fac. sper sa si gasesc unde sa fac asta

@mariusica - multumesc pentru informatie. Poate nu a fost chinuita in ultimi 2 ani dar inainte a fost prin Mures :) Sper sa nu fi fost chinuita nici acolo

@unde multumesc pentru informatiile la obiect

 

@minitehnicusro

Ideea e ca face un zgomot foarte ciudat la ralanti ... un uruit la jumate de secunde ... o fi volanta. Sunetul asta este pe langa cel care dispare la debraiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

@unde, persisiti in a sustine ca la CV de Jimny, treapta 1 nu este sincronizata.

 

TOATE CUTIILE DE VITEZE DE JIMNY, LA TOATE MODELELE, DIN TOTI ANII, AU TOATE CELE 5 TREPTE INAINTE SINCRONIZATE.

 

Nu te contrazic, dar de ce intra de pe loc doar in treapta 1 si marsarier? Daca e ambreiajul dus ar trebui sa faca cam in toate treptele (cind schimb pe loc). Si asa a facut de cind am masina si de atunci am adunat ~ 50k de km. Cam mult pentru un ambreiaj dus sa nu cedeze intre timp.

 

PS: am sustinut ca doar la modelele pina in 2005.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

@minitehnicusro

Ideea e ca face un zgomot foarte ciudat la ralanti ... un uruit la jumate de secunde ... o fi volanta. Sunetul asta este pe langa cel care dispare la debraiere.

 

Jimny are volanta simpla. Cam greu sa o distrugi. E destul de posibil sa fie de la rulmentul de presiune.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Mai am cateva intrebari:

1. Modelul asta are ABS? Nu am vazut decat servo-frana in compartimentul motor

 

2. Am check engine-ul aprins. Fostul proprietar are o foaie de la un service cum ca ar fi de la sonda lambda. Cand am luat-o am bagat benzina 98 si am mers putin mai sportiv cu ea si becul s-a stins. Acum a aparut iar. Intrebarea e poate fi alta problema in afara de sonda lambda? Imi poate influenta consumul becul respectiv?

 

3. Modelul asta are martor pozitie/faza scurta in bord?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Mai am cateva intrebari:

1. Modelul asta are ABS? Nu am vazut decat servo-frana in compartimentul motor

 

2. Am check engine-ul aprins. Fostul proprietar are o foaie de la un service cum ca ar fi de la sonda lambda. Cand am luat-o am bagat benzina 98 si am mers putin mai sportiv cu ea si becul s-a stins. Acum a aparut iar. Intrebarea e poate fi alta problema in afara de sonda lambda? Imi poate influenta consumul becul respectiv?

 

3. Modelul asta are martor pozitie/faza scurta in bord?

 

Salut!

3. Nu are martor pentru faza scurta in bord.

Vali S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Salut!

@mariusica - Corect, poate se stinge si la mine dar eu vreau sa rezolv cauza ...

@valentin.stefan - Dar de pozitie are? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

O alta problema destul de nasola la jimisanu meu sunt oglinzile retrovizoare.

Probabil sticlele s-au spart si au fost inlocuite de un geamgiu cu oglinzi normale, neconvexe.

Ideea e ca nu prea gasesc sticla pentru ele... ma poate ajuta cineva?

 

sau sa schimb tot ansamblul cu oglinzi din 2005+ ? O merge? Vad ca sunt mai ieftine decat oglinzile de la 2003.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Mai am cateva intrebari:

1. Modelul asta are ABS? Nu am vazut decat servo-frana in compartimentul motor

 

2. Am check engine-ul aprins. Fostul proprietar are o foaie de la un service cum ca ar fi de la sonda lambda. Cand am luat-o am bagat benzina 98 si am mers putin mai sportiv cu ea si becul s-a stins. Acum a aparut iar. Intrebarea e poate fi alta problema in afara de sonda lambda? Imi poate influenta consumul becul respectiv?

 

3. Modelul asta are martor pozitie/faza scurta in bord?

 

1. ABS-ul era optional. Vezi in compartimentul motor blocul de valve ABS, imediat sub motorasul de la stergatoare. Sau daca ti-e mai usor, cauta senzorii de la roata.

 

2. Cel mai sigur fa o diagnoza. Sonda lambda defecta influenteaza consumul, in sus bineinteles.

 

3. Nu. Odata cu pozitiile se aprinde si bordul. Ala e martorul. Pentru faza scurta nu exista martor, doar pentru faza lunga.

Vezi ca nu ai martor nici pentru benzina, asa ca stai cu ochii pe ac.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

1. ABS-ul era optional. Vezi in compartimentul motor blocul de valve ABS, imediat sub motorasul de la stergatoare. Sau daca ti-e mai usor, cauta senzorii de la roata.

 

2. Cel mai sigur fa o diagnoza. Sonda lambda defecta influenteaza consumul, in sus bineinteles.

 

3. Nu. Odata cu pozitiile se aprinde si bordul. Ala e martorul. Pentru faza scurta nu exista martor, doar pentru faza lunga.

Vezi ca nu ai martor nici pentru benzina, asa ca stai cu ochii pe ac.

 

Foarte folositoare informatiile. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Salut!

@mariusica - Corect, poate se stinge si la mine dar eu vreau sa rezolv cauza ...

 

Pai asta inseamna ca sonda este buna si combustibilul prost.

Cel putin asa este la mine, cand benzina este de la un anumit peco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

...sau arsa rezistenta de la sonda sau chiar senzorul de oxigen in sine. Dar cel mai bun mod de a afla este o diagnoza.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

Salutare!

Un mic update la pregatirea utilajului de iesire:

Masina intre timp este dusa pentru o revizie completa si o pregatire de noroi.

 

S-au descoperit si urmeaza sa fie schimbate urmatoarele:

- rulementi fata (joc)

- rulmenti spate (joc)

- radiator apa (spalat, prespalat ... masina tot fierbe. Au fost gasite urme de pulbere so ... probabil asta este cauza)

- pompa apa

- vascocuplaj (era sudat si descentrat probabil a afectat si pompa de apa)

- cabluri frana spate (ramane blocata)

- piston sabot frana

- rulmenti kingpin

 

+ Schimbare uleiurilor grupuri, cutie, motor

+ Servisare completa punte spate

+ Servisare completa punte fata

 

+ Adaugare suspensie +10 :banana

+ Adaugare flanse +5cm :banana

 

+ Aerisitoare punti in cutia aer :fk

 

+ Cautarea unor cauciucuri pe masura :dr2

 

 

Alte chestii descoperite:

La motor se aude un zgomot ciudat de (probabil) lant. Un uruit.

Check engine ramane in continuare aprins

 

O sa fac o investigare la motor dupa ... probabil lantul ar trebui intins sau ceva intinzatoare nu mai lucreaza sau sunt uzate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Jimisanul meu (intrarea in lumea offroad)

 

La Sl 10cm nu ai pus castor correction bushes?

Furtunele de la aerisitoarele de la punti le-ai dus in cutia filtrului de aer?

 

1. Salut nu stiu dar cred ca trebuie castor correction. Ideea e ca probabil este 5cm suspensia si 5cm body lifting.

2. Da asa imi doresc. Sa fie duse in cutia filtrului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare