Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Franare inegala - Ford Ranger 2005


andrei_sala

Postări Recomandate

Azi i-am facut ITP-ul si a reiesit ca pe spate o roata franeaza cu 30 % mai mult decat cealalta.

Poate fi din cauza ca pe o parte cauciucul este mai uzat ? Sau mai degraba e o defectiune la sistemul de franare pe tambur ?

Mulțam fain.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mutare Intercooler si Bara Fata HD - Ford Ranger 2005

 

verifica pozitia sabotilor sa calce uniform pe tambur si verifica si repartitorul sa nu cumva sa dea mai mult pe o parte fata de cealalta

sau ar mai fi uneori probleme cu cilindrul receptor,ala din tambur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Franare inegala - Ford Ranger 2005

 

Ce gume avea masina cand ai facut itp-ul? Eu am MT si baiatul s-a cam chinuit sa scoata niste valori ok, masina frana dar dracovenia nu inregistra ok din cauza gumelor.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Mutare Intercooler si Bara Fata HD - Ford Ranger 2005

 

Nu are legatura cu uzura anvelopei. Cauta in alta parte.

 

Pun si eu o intrebare, de ce nu are legatura cu uzura anvelopei? Daca este mai tocita poate sa alunece pe rolele instalatiei de testare (zic si eu) si sa dea valori eronate.

 

@andrei_sala

 

La frana pe tambur, mecanismul de autoreglare are o furca care face pretensionarea sabotilor (aducerea lor aproape de tambur), in functie de tipul constructiv pe masina ta (nu stiu exact cum arata) poate fi cu reglaj sau fixa. Daca e cu reglaj poate nu sunt reglate la fel, daca e fixa poate sa fie mai tocita una din ele sau amandoua ( eu am patit-o la masina mea). Asta bineinteles daca sabotii si tamburii sunt in regula, verifica mai intai ce-i mai simplu si apoi treci la lucruri mai complexe!

312437260_cureglaj.jpg.1155b69ca9df1fe61e99af66856cfc94.jpgfixa.jpg.9188b1bed9b16fd981a11079ac178333.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Franare inegala - Ford Ranger 2005

 

salutare,

 

 

sustin ce au zis colegii mai sus despre saboti, trebuie sa fie in mintile lor. Din experianta personala: acu o saptamana nu stiam de ce al meu Jimny numai pe franare tragea stanga urat tare de tot. Am dus masina la doctor si surpriza sabotii drapta spate erau crapati, deci de aici si frana inegala. Am schimbat sabotii si accesoriile de prindere si acum totul ii ok. Toata chestia asta se intampla pe un set de gume noi cumparate anul trecut ( AT ).

 

spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare