Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Duster + span = succes


Flow

Postări Recomandate

Re: Duster + span = succes

 

Avantaje Duster fata de alte SUV-uri din gama lui (putere/fără reductor)

- unghiuri atac si degajare

- garda la sol (21 cm fata de 16/18 cm la alte crossovere sau SUV)

- treapta 1 scurta

- cuplu bun la motorul 1.5 DCI începând de la o turatie joasa

- sistemul 4x4 e ok pt un SUV

- accesorii la pret decent : Scut, kit de inaltare, etc.

- binișor inchegat. E in productie de ani buni si nu s-a format o imagine populara se fiabilitate proasta etc

- pret

 

Cred ca de asta s-a si vândut asa bine.

 

Acum repet : comparam Duster cu altele din gama lui, nu cu offroad -re

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Duster + span = succes

 

Problema e ca Dusterul nu are o gama anume cu care sa compari.

 

Am vazut situatii in care "bate" un Patrol, trage un Macan, G-Class. La trialul de la Tintea cel putin s-a comportat mai mult decat decent pentru "clasa" lui.

 

Eu unul am urcat pe drumuri prin Retezat in care circulau doar Patroale. Nu mai zic ca soferii lor se cruceau cand m-au vazut.

 

Masina inca rezista foarte bine, are 5 ani si e perfecta. Nu am schimbat nici o piesa, exceptand contactorul de pe volan care a avut o problema din fabrica. Si are echiparea de fabrica, nimic schimbat.

 

PS: la 17-20 mii de euro nu stiu cati isi permit sa o "tavaleasca" prin toti bolovanii... Nu mai zic de piese de schimb.

Editat de tavi_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Hop, pana aici.

Ai Duster, e normal să ți se pară zmeu. Însă nu cred ca există vreo situație in care Dusterul să bată Patrolul, cu șoferi similari, desigur. Sa nu batem câmpii, cu toată dragostea pentru mașina națională. Și nici măcar nu sunt patrolist :grin:

Am văzut și eu Duster la trial, trece pana la urma, dar sar toate alea de pe el, bare, uși care nu se mai închid... dar na, unde e finanțare solidă se poate. Bat pariu ca tu nu ai face ce ai văzut acolo, cu mașina ta.

N-ai schimbat nicio piesă, pentru ca n-ai intrat pe unde trebuie :wink:

Editat de iulianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

 

Am vazut situatii in care "bate" un Patrol, trage un Macan, G-Class. La trialul de la Tintea cel putin s-a comportat mai mult decat decent pentru "clasa" lui.

 

Eu unul am urcat pe drumuri prin Retezat in care circulau doar Patroale. Nu mai zic ca soferii lor se cruceau cand m-au vazut.

.

 

 

Cateva observatii de la un Patrolist de data asta :) . Un Duster nu cred ca poate bate un y60 sau y61 la nici un capitol , nici macar la capitolul confort avand in vedere ca inca de la y60 am vazut variante cu clima separata si pentru pasagerii din spate .

Despre off road nu are rost sa vorbim , chiar nu are.

Pe drumurile din Retezat chiar numa Patroale circulau ? Era ceva de genul interzis pentru LC , Samurai sau Wrangler ? Esti departe de mine sa te invit la o tura cu noi sa vedem cum se misca Dusterul impreuna cu masinile de teren. Dar ai aproape de tine pe Razvan si Dan Soare , ei ies des. Da o incercare cu ei si probabil ca vii acasa cu masina in punga.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Eu compar Dusterul cu noile Suzuki Vitara, mazda CX5, Nissan Xtrail / quasquai/ Juke , Toyota Rav4, Honda CRV, Ford Kuga, Hyundai ix35, Kia Sportage.

Fata de ele cred ca Dusterul e mai ok in softroad

 

Spor,

 

Robert

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Cateva observatii de la un Patrolist de data asta :) . Un Duster nu cred ca poate bate un y60 sau y61 la nici un capitol , nici macar la capitolul confort avand in vedere ca inca de la y60 am vazut variante cu clima separata si pentru pasagerii din spate .

Despre off road nu are rost sa vorbim , chiar nu are.

Pe drumurile din Retezat chiar numa Patroale circulau ? Era ceva de genul interzis pentru LC , Samurai sau Wrangler ? Esti departe de mine sa te invit la o tura cu noi sa vedem cum se misca Dusterul impreuna cu masinile de teren. Dar ai aproape de tine pe Razvan si Dan Soare , ei ies des. Da o incercare cu ei si probabil ca vii acasa cu masina in punga.

 

@Irod: De cate ori prinzi Duster-ul intr-o discutie il faci "muci" :ha: Nu am Duster dar chiar e foarte apreciat in afara tarii, pentru drumuri desfundate si ceva mai mult de atat. Da-i o sansa, macar odata :grin: :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Domnilor,

Dusterul ...in comparatie cu alte masini din clasa ei...e cel putin ok. Comparatie cu offroaderi (4x4 veritabili) ...nu se poate face ptr ca e clar din alta clasa.

Nu e o masina rea per ansamblu dar nici una extraordinara.

Ca un scurt rezumat la ce am scris mai sus ... de cate ori a iesit un Duster cu noi patrolistii, s-a rupt poate doar ca nu a avut noroc conducatorul auto, cine stie... Si nu pot spune ca am abordat trasee foarte dificile.

 

De ce este apreciat? Ptr ca este ieftin, daia ... mecanica de autoturism, consumabile nu foarte costisitoare, spatiu interior decent (sa nu spun alte prostii)...e apreciat acum ...sa vedem ce se spune despre Duster peste 20 de ani...

Ganditi-va la batranul IMS ...din punctul meu de vedere a fost cea mai simpla si capabila masina de teren facuta vreodata in Romania.

In alta ordine de idei ...Dacia nu prea ne mai apartine ...si Dusterul e cam Renault ... deci ...masina frantuzesca este ca futaiul 3D (3 gauri ptr cine nu stie) ...la inceput e misto ...dar la un moment dat nu prea mai avem cu ce, unde si de ce ... :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Cateva observatii de la un Patrolist de data asta :) . Un Duster nu cred ca poate bate un y60 sau y61 la nici un capitol , nici macar la capitolul confort avand in vedere ca inca de la y60 am vazut variante cu clima separata si pentru pasagerii din spate .

Despre off road nu are rost sa vorbim , chiar nu are.

Pe drumurile din Retezat chiar numa Patroale circulau ? Era ceva de genul interzis pentru LC , Samurai sau Wrangler ? Esti departe de mine sa te invit la o tura cu noi sa vedem cum se misca Dusterul impreuna cu masinile de teren. Dar ai aproape de tine pe Razvan si Dan Soare , ei ies des. Da o incercare cu ei si probabil ca vii acasa cu masina in punga.

 

Sunt situatii si situatii. Situatii in care greutatea unei masini cantareste greu in balanta.

 

In Retezat am vazut doar patroale. Probabil ca este masina favorita a locuitorilor din zona. Pentru transport turisti/aprovizionare cabane/stane, culegatori, etc. Pana si la pensiunea unde am stat erau 3 patroale in curte.

 

Dustereul este o masina bunicica in off-road. Eu unul consider ca e prea scump ca sa il pun alaturi de patrol prin noroaiele patriei.

 

Apropo in trialul de la Tintea s-a comportat mai mult decat decent...si George nu a ajuns cu el in punga...

 

Mai era un clip pe net in care dusterul urca fara probleme malul unui rau iar patrolul nu reuseste. Soferul Patrolului acelas George care a renuntat la duster... Bineinteles problema a fost de la anvelope....

 

Deci situatii si situatii.

Editat de tavi_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Hop, pana aici.

N-ai schimbat nicio piesă, pentru ca n-ai intrat pe unde trebuie :wink:

 

Daca aveam chemare sa intru "unde trebuie" sigur foloseam o masina mult mai ieftina. In nici un caz nu ma gandesc sa arunc cu 17 mii de euro prin off-road ceva mai serios. Pentru distractia asta exista masini mult mai ieftine, sh...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

O sa rămâi surprins, dar bugetul unei mașini sh preparate, care face și ture offroad sare adeseori de cei 17Keur de care zici tu.

Oricum purtam discuții in paralel, fiecare cu a lui, pentru ca nu avem aceleași noțiuni și percepții despre subiect.

Iar eu am intervenit nu ca sa ponegresc Dusterul ci pentru ca te-ai avântat un pic prea departe cu potența lui. E limitat in primul rând de transmisie, care îți taie macaroana când încerci ceva mai mult. Și de concepție.

In mâinile potrivite și puțin modificat se descurca bine, in rând cu prințesele, cum le spunem noi mașinilor de tura, a fost mai mult decât m-am așteptat, recunosc. Dar sa spui ca bate Patrolul arată ca nu știi despre ce este vorba, fără supărare. De aia nu-mi place mie yutubu și n-am nici feisbuc, că deformează realitatea, crezi ca știi cum e, dar fără sa trăiești pe pielea ta.

 

E bine ca e fiabilă și n-ai schimbat nimic in 5 ani, dar spusă in contextul in care ai făcut offroad, o cam transforma in mașina supremă. Sau n-ai făcut chiar offroad... nu văd altă explicație. Aia am încercat sa zic in mai putine cuvinte. Și atunci comparația cu Patrolul nu vine chiar din experiența din teren, ci din dorința de a fi convins ca de 17k ai luat super mașină.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Poate e cam mult spus ca "bate" patrolul. Era mai bine zis ca in anumite situatii poate sa fie peste un patrol. Situatii in care conteaza tipul de anvelope, greutate, poate si dimensiuni.

 

E bine asa ?

 

Pentru mine dusterul e masina suprema ca alta nu am (4x4). Asa ca incerc sa o tin pe linia de plutire cu cheltuieli minime.

 

Nu e nici o suparare. Avand in vedere ca off-road-ul meu se opreste la nivel de light+ e clar ca pana la masini preparate special pentru mediu si mai sus e cale lunga.

 

PS: sunt convins ca la 17k luam un patrol bun de off-road....de la mediu in sus :).

 

LE: Singura limitare de pana acum au fost anvelopele. Am folosit doar Continentalurile stock din fabrica si mai nou CrossClimate.

Editat de tavi_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Poate e cam mult spus ca "bate" patrolul. Era mai bine zis ca in anumite situatii poate sa fie peste un patrol. Situatii in care conteaza tipul de anvelope, greutate, poate si dimensiuni.

Concret ?

 

 

Pentru mine dusterul e masina suprema ca alta nu am (4x4). Asa ca incerc sa o tin pe linia de plutire cu cheltuieli minime.

De acord. Cea mai buna masina este cea pe care o ai si cu care iti faci treaba.

 

PS: sunt convins ca la 17k luam un patrol bun de off-road....de la mediu in sus :).

Poate basic -> mediu.

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Concret a fost in clipul in care Mudsterul traverseaza raul iar Patrolul aluneca. Era un clip pe youtube.

Am gasit,

 

LE: am gasit si clipul care demonstreaza cel putin pentru mine ca dusterul e bunicel in off-road.

 

 

Pana acum nu am reusit sa aflu ce s-a stricat la masina in acel trial....daca s-a stricat ceva.

Editat de tavi_ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Concret a fost in clipul in care Mudsterul traverseaza raul iar Patrolul aluneca. Era un clip pe youtube.

Am gasit,

 

LE: am gasit si clipul care demonstreaza cel putin pentru mine ca dusterul e bunicel in off-road.

 

 

Pana acum nu am reusit sa aflu ce s-a stricat la masina in acel trial....daca s-a stricat ceva.

 

Tavi

la acel trial la Tintea am fost si eu, dupa din spusele lui George se pare ca sa schimbat una alta pe la masina dar cum nu stiu eu acest lucru sigur se pare ca ne rezumama doar la barfa

legat de George ca nu urca cu patrolul... treaba e simpla, abordarea urcarii malului e total diferita si neinspirata

George la momentul respective desi avea patrol nu il conducea la adevarata posibilitate pe care o are masina

 

iar pentru a nu divaga aiurea sunt si utilizator de patrol si de duster, stiu ce vorbesc si iti garantez ca abordarea e total diferita intre doua masini de constructii diferite de masa dubla

concluzia e simpla in ce ma priveste,George nu a stiut sa mearga cu patrolul la acea urcare, lasam frectii ca nu e cauciucul ca nu e aia sau cealalta, asta e realitatea din film iar asta daca imi amintesc bine era pe la un IND desfasurat pe la Buzau -Sarata Monteoru daca nu ma lasa memoria :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Stimati colegi multumesc pentru clarificari.

 

Deci cel putin pentru mine sunt situatii si situatii, e drept ca am facut un vs cam neinspirat intre cele 2 masini.

 

Ca idee sunt deosebit de multumit de rezistenta si capacitatile dusterului in off-road, eram aproape sigur ca la Tintea s-a lasat cu ceva goluri in punga.

 

Imi cer scuze daca am "indraznit" sa pun dusterul deasupra patrolului :) . Adevarul e ca nu am mers cu nici unul pana acum si in afara de clipurile de pe net nu am alt termen de comparatie. Poate, poate in viitor prin amabilitatea dvs o sa ajung sa cunosc si unul face to face.

 

Multumesc pentru intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Adevarul e ca nu am mers cu nici unul pana acum si in afara de clipurile de pe net nu am alt termen de comparatie

 

Internetul face din tantar armasar si invers ...E aiurea ca sa spui ca dupa 200m de traseu o masina e mai buna decat alta ...doar ptr ca ...a trecut mai frumos...

 

Sunt foarte multi factori care sunt la mijloc:

-motorizare

-echipare

-pilot si copilot

-mod de abordare

etc

 

Tavi,

Dusterul e SUV, Patrolul e masina de teren. Punct.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Si Patrolul tot un SUV (vehicul sportiv-utilitar) este.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Patrol

 

Bre, simpaticule :ha::ha::ha::ha:

Vezi ca unora de p'aici le curge sangele invers:ha::ha::ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Asa cum s-a mai spus, avantaje si dezavantaje ...

Si tot Tintea ca exemplu, dar traseul de open, unde greutatea (de fapt lipsa ei) a fost factorul determinant ...

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Adevarul e ca nu am mers cu nici unul pana acum si in afara de clipurile de pe net nu am alt termen de comparatie. Poate, poate in viitor prin amabilitatea dvs o sa ajung sa cunosc si unul face to face.

 

Multumesc pentru intelegere.

 

Lol - am mers eu inainte sa cumpar Dusterul... era un Patrol preparat cu 2 usi, am mers si cu Samurai tot preparat, iar Toyota nu am mai prins, caci mi-a sutit-o un coleg?

 

Ce pot sa zic, depinde ce vrei sa faci cu masina. Daca vrei o masina sa te duci la servici cu ea zilnic, sa te strecori prin trafic dimineata sau la cumparaturi, sa circuli cu anvelope AT tot anul si sa te urci pe Retezat in weekend, sa fie Euro 5-6 si sa admiri natura la costuri minime - atunci iti iei Duster. E mult mai putin stresant de intretinut un Duster decat orice alt SUV si cu putina prepareala alearga peste asteptari in offroad si peste orice SUV orasenesc aproape de costul sau (pt ca e foarte usor).

 

Legat de Patrol, 100% capabil offroad, te simti invincibil alaturi de mirosul ala de masina veche solida... insa e mult prea mare de gestionat si prea rigid pentru gusturile mele, consuma mult, costa mult intretinerea, etc.

Legat de Samurai - superb in offroad - mult prea mic insa pt mine.

 

Daca vrei sa te arunci prin sleauri uriase si sa escaladezi cu masina pante la limitele offroadului - atunci iti iei Patrol sau Samurai iar la servici si cumparaturi mergi cu berlina... si uite asa ai 2 masini iar costurile la 2 masini sunt uriase fata de un Duster -

costuri justificate pt niste grade la o panta si niste sleauri de tractor pe care nu vrei sau poti sa le ocolesti.... ar mai fi si senzatiile in offroad, mai mari ca la Duster.

 

Ambele masini au plusuri si minusuri - dar si voi.... tare va place sa puneti versus - un boxer de categoria grea cu unul de la usoara??

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

@Cain la unele sectiuni se permite offtopicul...asta este, de la Duster+spam=succes am ajuns la Duster vrs Patrol o discutie care nu isi are sensul dar care a adunat 4 pagini.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

dupa 5 pagini de dezbatere - deja devine topic :)

 

Repet - Dusterul e o masina de ieftina, ieftin de intretinut, fiabila, foarte buna in offroad, usor modificabila si apreciata global - si are si ADN romanesc pe undeva.

 

Lasa ca dupa 25 de ani... ce o sa mai laudati legenda Duster... "era renumita tataie cand mergeam eu cu Patrolu, se tinea Dusterul dupa noi, ce masini mai facea Romania atunci... care Patrol tataie?... ala de e mostenire in garaj, la cati bani am bagat in el iti iei garsoniera, dar sa nu il vinzi! avea valoare banul atunci taica :)"

 

 

175 de poze cu Duster pe toate continentele

Editat de Cain
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Duster + span = succes

 

Nu e bun, e facut in Romania, este ieftin, se repara oriunde cu piese originale.Dar sa revenim, ce rost are sa il comparam cu Patrolul doar asa de dragul de a scrie pe forum, probabil din lipsa de subiect mai ales ca in alte parti nu apare nimic la ''mesaje noi''.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare