Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

AWD sau Automata


vum

Postări Recomandate

Salutare tuturor.

 

De ceva timp urmaresc forumul in scopul de a strange informatii utile pentru a lua o decizie in ceea ce priveste inlocuirea auto curent (Toyota LC iesita din leasing) cu o masina noua la care trebuie s-aleg intre tractiune fata (FWD) cu cutie Automata sau tractiune integrala (AWD) cu cutie Manuala.

 

In ultimii 5 ani am condus numai masini AWD/4x4 atat manuale dar cu precadere automate ( Outlander, Rav 4, Land Cruiser - masina curenta) si, daca nu as fi fost nevoit s-aleg, as fi mers cu ochii inchisi catre o masina AWD cu cutie automata. Sunt convins ca n-am folosit nici una din masinile de mai sus la adevarata valoare in off-road, insa tractiunea si tinuta SUV mi-au oferit un confort sporit in trafic.

 

Noua masina, pentru care va trebui sa fac alegerea, este un Volvo XC60.

 

Probabil relevant pentru discutie este faptul ca voi conduce masina prin Bucuresti si imprejurimi, ocazional drumuri lungi prin tara si concedii la distante considerabile in zone cu munti si mari :).

 

Mentionez ca motivul pentru care-mi doresc AWD este siguranta si confortul de a iesi la strada principala in zilele de iarna cu multa zapada.

 

Motorizarile (atat pentru Automat FWD cat si Manual AWD) sunt diesel, 190 CP). Cutia automata este in 8 trepte si foarte sportiva (testat).

 

Cred ca intrebarea este urmatoarea - in conditiile unei utilizari normale a masinii merita disconfortul cutiei manuale in detrimentul unei presupuse sigurante sporite a unei tractiuni integrale?

 

Va multumesc anticipat pentru sfaturi si sugestii.

 

Toate bune.

PS: ca fost conducator de Land Cruiser voi urmari acest forum si voi cocheta cu ideea de a incerca un pic de off-road, cumva, candva, cu o masina probabil mai veche

Editat de Astral
MERITA ! NU "se merita ! http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=740241&viewfull=1#post740241
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AWD sau Automata

 

Colegule, cu ce ai gresit in viata asta, de esti pus in situatia sa faci o asemenea alegere?! :)

Ca fost fan cutie manuala, cu turometrul mai tot timpul pe rosu, am ajuns la cutie automata dupa ce m-am dat putin cu un RAV4 automat. Acum, nu as mai cumpara masina cu cutie manuala, nici sa ma pici cu ceara. Deci, e treaba de gusturi aici, preferinte, confort, etc.

In ceea ce priveste FWD vs. AWD, este treaba de "necesitati". Daca stii ca vei avea nevoie de AWD, clar trebuie AWD, daca stii ca nu-ti trebuie AWD, merge si FWD. Cam asta este socoteala.

Totusi, mi se pare straniu ca Volvo XC60 sa nu aiba combinatia automata+AWD...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AWD sau Automata

 

Ca awd pe asfalt vei fi intotdeauna limitat de ceilalti participanti la trafic. Stau ei - stai si tu. Degeaba ai tu awd daca cel din fata ta s-a impotmolit in zapada pe o straduta ingusta.

Pe langa asta mai trebuie sa si stai cu mana pe schimbator si piciorul pe ambreiaj.

 

Parerea mea este ca nu compenseaza disconfortul daca folosesti masina numai pe asfalt si pe stradute aglomerate. Si nu, nu e ca stugurii sunt acri - una din masinile din fata casei e un Subaru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AWD sau Automata

 

Salutare,

 

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

 

Alegerea va fi probabil catre cutia Automata.

 

Mentionez ca Volvo produce/vinde masini cu cutie Automata si AWD dar am o limitare legata de noxe care ma pune in situatia de a face aceasta alegere.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare