Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

usa fata blocata terrano 2


Tudor Vreme

Postări Recomandate

Vreau sa va intreb daca a-ti patit sa se blocheze usa fata, de la broasca, si cum a-ti reusit sa deblocati usa sa se poata deschide;

Am verificat toate conexiunile la broasca si tijele sint la locul lor, pirghiile merg. Deci e undeva broasca de vina, dar usa e inchisa si nu stiu cum sa ajung la ea sa vad ce si cum,

Orice sfat e binevenit

Merci

Terrano2 - 2.7 TDi/2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: usa fata blocata terrano 2

 

am patit de cateva ori cu broasca sa mearga greu si chiar sa se blocheze si era din cauza mizeriei adunate inautru si intarite, am pulverizat bine bine peste tot cu ceva care curata si greseaza, eu am folosit WD40 si si-a revenit, au am patit la usa din spate(portbagaj),

dar cum sa ajungi sa bagi sprayul, la tine fiind in portiera din fata nu stiu din pacate

Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: usa fata blocata terrano 2

 

Singurul acces pe care il am in momentul de fata este intre geam si masca de usa din interior, cu geamul dat jos complet. Cca 2-3 mm. Broasca este inchisa intr-o carcasa de plastic, si nu am acces la ea.

A-ti reusit careva sa desfaceti masca cu usa inchisa? Eu nu vad cum, fara a distruge masca.

Merci,

Terrano2 - 2.7 TDi/2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: usa fata blocata terrano 2

 

Daca ai acces si aia 2-3 mm vezi ca anumite WD40 au o teava mai lunga subtire care poate fi bagata in spatii inguste, asta ajuta in caz in care lichidul ajunge unde trebuie, si daca e acelasi motiv ca la mine, nu de alta dar la tine poate fi o problema mecanica si atunci degeaba...

dar de ce nu mai ai rabdare pana maine si o duci la un tinichigiu care va rezolva problema?

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: usa fata blocata terrano 2

 

Doar pentru ca azi am timp sa ma ocup de problema,

In final am reusit sa o deschid fara sa fortez si folosind sfaturile tale, pentru care iti multumesc,

Deci ungerea prin spatiul la dispozitie a rezolvat problema, dar nu imediat, ci in timp.

merci

Terrano2 - 2.7 TDi/2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: usa fata blocata terrano 2

 

Pentru cei care se vor confrunta cu o problema similara:

1. desfaceti minerul interior de la usa pentru a putea deschide spatiul dintre panoul interior al usii si geam, dati geamul jos (deschis la maxim)

2. incet mariti spatiul dintre geam si panou folosind 2 pene din orice material, si care prin apasare sa deschida spatiul pina la un gabarit in care puteti sa folositi o sirma otelita sau platbanda care la capat sa aiba ca un fel de cirlig pentru a putea agata si impinge pirghiile de comanda, deschiderea necesara e de cca 3-4 mm

3. incercati toate comenzile pentru a vedea ce pirghie duce la ce parte din broasca, si verificati ca sa fie toate functionale, si cursa lor sa fie pina la capat

4. ungeti cu un spray de curatare si ungere broasca cu toate conexiunile la pirghii

5. acuma, o cafea sau ceva bun, trebuie sa va tina deoparte si sa lase spray-ul sa-si faca efectul macar 10-15 minute

6. incercati pe rind comenzile de deschidere/inchidere, repetat pina usa se deschide, fara sa fortati.

7. cu usa deschisa, da-ti panoul interior al usii jos si ungeti bine partile mecanice

8. verificati suruburile de fixare a tuturor pieselor de deschidere/inchidere a usii pentru ca sa fie strinse

9. montati la loc, si voie buna...

 

Observatii:

Verificati ca deschizatorul din interior sa fie fixat pe usa ferm ( la mine acolo a fost destrins si din cauza asta pirghia respectiva nu avea cursa completa.

Ungeti si zarul de la usa, acolo mai pot fi probleme in sensul ca din cauza uleiurilor ingrosate sa aiba cursa completa.

fiti atenti ca sa nu se incerce usile sa se deschida in timpul in care inchiderea centralizata actioneaza, cred ca aici e sursa problemei mele.

Terrano2 - 2.7 TDi/2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare